02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

دلایل خرابی موتور ماشین لباسشویی

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

با سرویس به موقع ماشین لباسشویی و استفاده درست از آن می توانید تا سالیان طولانی بدون هیچ ایرادی از آن استفاده کنید. اما اگر یکی از قطعات مهم آن یعنی، موتور دستگاه خراب شود، کل سیستم لباسشویی از کار می‌افتد و دیگر امکان استفاده از آن را نخواهید داشت. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل خرابی موتور ماشین لباسشویی بپردازیم؛ همچنین در مورد این قطعه مهم بیشتر توضیح دهیم.

انواع موتور ماشین لباسشویی و کارکرد آن

موتور ماشین لباسشویی مثل قلب دستگاه عمل می کنند. یعنی همه فعالیت‌های ماشین لباسشویی از موتور شروع می‌شود. پس اگر موتور خراب شود، کل سیستم ماشین لباسشویی از کار خواهد افتاد. موتور لباسشویی ها دارای عملکرد ها و انواع مختلفی هستند. در ادامه با انواع موتورهای ماشین لباسشویی و ویژگی های آن آشنا خواهید شد.

  • موتور لباس شویی بدون تسمه (دیجیتالی)
  • موتور ماشین لباسشویی تسمه‌ای (معمولی)

موتور ماشین لباسشویی تسمه‌ای

موتور تسمه ای لباسشویی به موتور زغالی معروف است. این موتور در حین انجام کار و شست و شو، لرزش و سر و صدای زیادی تولید می کند. قیمت این گونه ماشین لباسشویی هایی که از این مدل موتور استفاده شده است، پایین است. سیستم ساده این مدل موتور ها، سبب شده که تعویض و تعمیر آنها نیز راحت و ساده باشد. البته با آمدن موتورهای لباسشویی بدون تسمه، استفاده از این مدل موتور ها دیگر منسوخ شده است.

موتور لباسشویی بدون تسمه

امروز در تمام مدل های ماشین لباسشویی جدید از موتور بدون تسمه استفاده شده است. همانطور که از اسم آن معلوم است، این موتور بدون تسمه کار کرده و نسبت به موتورهای تسمه دار لرزش و مصرف برق کمتری در حین کار دارند. طول عمر این موتور حتی گاهی اوقات به ۳۰ سال می رسد. حذف کردن تسمه ها در این موتور سبب شده، ظرفیت ماشین لباسشویی دیگ  آن افزایش یابد و می توانید با هر بار شستشو حجم زیادی از لباس ها را داخل دستگاه قرار دهید. این موتور‌ها نیز، به سه دسته تقسیم می‌شوند که شامل: DC، آسنکرون و یونیور سال می باشد.

موتور ماشین لباسشویی
عوامل خرابی ماشین لباس شویی

علائم خرابی موتور لباسشویی

اکثر کاربران ماشین لباسشویی از تعمیرکاران می‌خواهند که علائم خرابی موتور لباسشویی را برای آنها توضیح دهند تا با دانستن این علائم، بدانند که آیا وقت آن رسیده است که به تعمیر یا تعویض موتور بپردازند. پاسخ بعضی از تعمیرکاران به این سوال اینگونه است که خرابی موتور علائمی ندارد و لباسشویی بعد از خراب شدن این قطعه به سرعت از کار خواهد افتاد. در ادامه قصد داریم به عوامل خرابی موتور ماشین لباسشویی بپردازیم. همچنین نشانه هایی که خبر از خراب بودن موتور لباس شویی را می دهند را برای شما توضیح دهیم.

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

عواملی مثل، خراب شدن میکروسوئیچ درب و پر کردن بیش از حد در ‏دیگ، می‌تواند مانع چرخیدن دیگ لباسشویی شود. اما مهمترین دلیل برای اینکه چرخیدن دیگ لباسشویی بعد از روشن کردن آن خراب بودن موتور است. موتور دستگاه به وسیله کلاچ، سبب چرخش دیگ می شود با خراب شدن این قطعه دیگر موتور قادر به چرخش کلاچ را ندارد.

خشک نشدن لباس‌ها

از نشانه های دیگر خراب شدن موتور لباسشویی، خشک نشدن لباس ها بعد از اتمام کار آن است و با خرابی این قطعه شما با لباس های خیس روبرو خواهید شد.

عوامل خرابی موتور ماشین لباسشویی به دلیل نچرخیدن دیگ
نچرخیدن دیگ دستگاه یکی از واضح‌ترین عوامل خرابی موتور ماشین لباسشویی است.

علائم نیم سوز شدن موتور لباس شویی

اصلی ترین نشانه ای که در نتیجه منجر به روشن نشدن موتور دستگاه می شود داغ کردن موتور است. با داغ شدن موتور، دستگاه خود به خود در حین انجام کار خاموش می شود. اگر این اتفاق چندین بار برای ماشین لباسشویی رخ دهد و موتور داغ کند، باید بدانید که برای لباسشویی شما مشکل جدی به وجود آمده است. دومین دلیل نیم سوز شدن موتور دستگاه، استشمام بوی سوختگی موتور می باشد. با اینکه بوی سوختگی از دستگاه می تواند به خاطر دلایلی مثل: سوختن برد پارگی تسمه و خرابی پمپ تخلیه باشد، اما نیم سوز شدن موتور می‌تواند باعث ایجاد این بو شود.

دلایل خرابی موتور ماشین لباسشویی

در ادامه قصد داریم توضیح دهیم که عوامل خرابی موتور ماشین لباسشویی چیست تا با دانستن آنها از بروز اتفاقات جلوگیری کنید.

موتور و دنده

با از بین رفتن و ساییدن دنده، فشار زیادی در حین انجام کار به موتور وارد می شود. این فشار زیاد باعث می شود که موتور خیلی زودتر خراب شود. در این حالت باید سرویس کار برای تعمیر لباسشویی فقط باید موتور آن را تعویض کند.

نشستن گرد و غبار

اما مهمترین علت برای سوختن موتور ماشین لباسشویی، تمیز نکردن گرد و غبار روی موتور دستگاه می باشد. با نشستن گرد و غبار روی موتور، لباسشویی روشن نمی شود ولی سر و صدای زیادی تولید می کند. همچنین با اینکه موتور دستگاه دیگر کار نمی‌کند، اما مصرف برق زیاد آن به دستگاه فشار زیادی وارد می کند. در نهایت سیم پیچ موتور می سوزد و بوی سوختگی آن نیز بلند خواهد شد.

ریختن لباس بیش از ظرفیت مجاز

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، داغ شدن موتور از نشانه های خرابی آن می باشد که منجر به روشن نشدن ماشین لباسشویی خواهد شد. علت داغ شدن موتور لباسشویی چیست؟ ریختن لباس بیش از ظرفیت مجاز در داخل لباسشویی و استفاده نادرست از آن باعث می شود که سیم پیچ لباسشویی آسیب ببیند و از موتور بوی سوختگی بلند شود. سعی کنید، همیشه به اندازه ظرفیت دستگاه داخل آن را لباس بریزید و از تجمع آنها در یک نقطه خودداری کنید.

عوامل خرابی موتور ماشین لباسشویی به دلیل ریختن لباس بیش از ظرفیت مجاز
علت اصلی داغ شدن موتور لباس شویی، بیش از حد مجاز ریختن لباس در آن است.

خرابی موتور ماشین لباسشویی چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

اکنون سوال پیش می آید، خراب شدن موتور لباسشویی منجر به چه مشکلاتی خواهد شد؟ در ادامه بر هر یک از این مشکلات می پردازیم.

ماندن کف و پودر روی لباس ها

چندین عامل مختلف می تواند، باعث بروز این مشکل شود. باید بدانید که ماشین لباسشویی ها هم مانند، دیگر وسایل نیاز به جرم گیری و شستشو دارند. اگر این جرم ها و کثیفی ها از بین نرود، خود را به صورت لکه های سفید روی لباس ها پدید می آورند. پیشنهاد می کنیم که ضدعفونی و تمیز کردن ماشین لباسشویی را در برنامه خود قرار دهید. استفاده کردن از پودر های ارزان و نامرغوب نیز می‌تواند، باعث بروز این مشکل شود. اما مهمترین علت به موتور دستگاه برمی گردد. اگر موتور خراب باشد ماشین لباس شویی قادر به انجام کارهایی مثل، چرخاندن دیگ آبکشی و خشک کردن لباس ها نخواهد بود.

سروصدای زیاد ماشین لباسشویی

وظیفه پولی ماشین لباس شویی، انتقال قدرت از موتور به محور درام را دارد. اگر پولی ها گرد و غبار زیادی را به خود جذب کنند، باعث از کار افتادن موتور و همچنین موجب سر صدای زیاد دستگاه خواهد شد.

عوامل خرابی موتور ماشین لباسشویی به دلیل سروصدای زیاد ماشین لباسشویی
از دلایلی که باعث ایجاد سروصدای زیاد ماشین لباسشویی می‌شود، پارگی و پوسیدگی تسمه است.

تست موتور لباسشویی

سرویسکاران باتجربه تعمیراتو ۲۴ برای اطمینان از سالم بودن موتور دستگاه، تست موتور را انجام می دهند. اغلب موتورهای لباسشویی اتوماتیک در دو نوع پنج و شش فیش هستند. موتور هایی که در ماشین لباسشویی به کار رفته است در اصل دو موتور می باشند. موتور دور کند برای شستشوی لباس ها و موتور دور تند برای آب کشی استفاده می شود. دو سوکت سه تایی در این موتور وجود دارد که هر کدام برای موتور دور تند و کند می‌باشند. در حالت عادی شما نمی توانید، این دو نوع سوکت را از هم تشخیص دهید و بفهمید که هر کدام از آنها برای کدام موتور است.

با استفاده از اهم متر و اندازی گیری آنها می توانید به راحتی تشخیص دهید که کدام یک از آنها، برای دور تند و کدام برای دور کند است. اهم سوکت دور کند بسیار زیاد و اوهم سوکت دور تند بسیار کم می باشد. اما برای تست کردن موتور لباسشویی، باید سوکت های سه تایی به هم راه داشته باشند. اگر راه نداشت موتور باید تعمیر یا تعویض شود. البته توجه داشته باشید که نباید سوکت های دور تند و کند به هم راه داشته باشند. به موتور دقت کنید اگر در حالت کند، موتور شروع به کار کرد و توانستید آن را با دست متوقف کنید، این یعنی موتور دستگاه ضعیف شده است.

پیشنهاد می کنیم: مقاله دلایل خراب شدن ماشین لباس شویی را مطالعه کنید.

نحوه تعویض موتور ماشین لباسشویی

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که نحوه تعمیر و تعویض موتور ماشین لباسشویی را بدانند تا در مواقع ضروری بتوانند به تنهایی تعمیر را انجام دهند و در هزینه ها صرفه جویی کنند. شما برای تعویض کردن موتور ماشین لباسشویی نیاز به انبردست، پیچ گوشتی و بست های مخصوص خواهید داشت. البته قبل از هر کاری باید لباسشویی را از برق بکشید و از نبود جریان برق آن مطمئن شوید. برای انجام این کار، باید ماشین لباسشویی را برعکس کنید و سپس جایگاه موتور قدیمی را پیدا کرده و آن را با موتور جدید تعویض کنید. بهتر است بدانید که برای تعویض موتور دستگاه، باید از قطعات فابریک و اصل استفاده کنید.

حال که در این مقاله با عوامل خرابی موتور ماشین لباسشویی آشنا شدید، ولی باید توجه داشته باشید که قیمت موتور ماشین لباسشویی، بسیار بالا است و هر گونه اشتباهی در حین انجام تعمیر آن می تواند، هزینه هنگفتی را برای شما در بر داشته باشد. پس چه خوب است، کار تعمیر ماشین لباسشویی را به دست افراد خبره و ماهر بسپارید.

 

ایستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیر ماشین لباس شویی نمایید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 6 =

مطالب مرتبط