جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
چرا ماشین ظرف شویی روشن نمی شود؟

۶ فروردین ۱۴۰۱

چرا ماشین ظرف شویی روشن نمی شود؟

با گذشت زمان، ماشین‌های ظرفشویی جای بیشتری در خانه‌های مردم پیدا کردند و به عضو جداناپذیر آشپزخانه‌ها تبدیل شدند. روشن نشدن این وسیله احتمالا آشپزخانه شما را با کوهی از ظروف کثیف مواجه می‌کند. دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی شما می‌تواند مسائل متفاوتی باشد؛ پس در ادامه با ما در تعمیراتو۲۴ همراه باشید تا به سوالات ذهن شما پاسخ دهیم.

دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی

علت و دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی چیست؟

گاهی مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی، با انجام برخی کارهای ساده برطرف می‌شود؛ مثلا ممکن است منبع تغذیه یا فیوز به مشکل خورده باشد. اما بخشی از دلایل این اتفاق به خرابی قطعات و مشکلات جدی‌تری برمی‌گردد که نیاز به تعمیر حرفه‌ای دارند.توجه داشته باشید که کمک گرفتن از افراد بی‌تجربه و بدون علم می‌تواند تبعات جبران ناپذیری برای وسایل برقی شما داشته باشد. کلیک بر روی لینک زیر می‌تواند به شما در انتخاب یک تعمیرکار بهتر کمک کند.

چرا تعمیرکار لوازم خانگی باید باسواد باشد؟

مشکل منبع تغذیه

اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نشد، ابتدا منابع برق دستگاه را برسی کنید. به یاد داشته باشید که نبود برق کافی، می‌تواند یکی از دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی شما باشد؛ چراکه بدون برق ماشین نه میتواند روشن شود و نه کاری انجام بدهد. مشکلات منبع تغذیه می‌تواند به علت موارد زیر باشد:

  • سیم برق به درستی متصل نشده است: ابتدا اطمینان حاصل کنید که سیم برق ماشین ظرفشویی شما به درستی به پریز وصل شده است. بسیاری از پریزهای برق در پشت کابینت‌ها تعبیه شدند و به همین دلیل اتصال صحیح به آن‌ها کمی مشکل است.
  • قطع شدن فیوز برق: جعبه فیوز برق منزل خود را چک کند و از برق داشتن آن مطمئن شوید.
  • استفاده از سیم رابط برق: رابط‌های برق نمی‌توانند به صورت ایمن، ولتاژی که ماشین ظرفشویی نیاز دارد را هدایت کنند و باعث قطع برق می‌شوند.

تنظیمات اشتباه ماشین ظرف شویی

تنظیم اشتباه ماشین می‌تواند یکی از علل و دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی باشد. بر روی خیلی از ماشین‌های ظرفشویی، قفل کودک تعبیه شده که با فعال کردن آن تمام عملکرد‌های ماشین قفل می‌شوند و از هرگونه استارت و روشن شدن تصادفی جلوگیری می‌شود.

همچنین گزینه “شروع با تاخیر” (delay start) می‌تواند از بلافاصله شروع به کارکردن ماشین ظرفشویی جلوگیری کند و باتوجه به زمانی که قبلا انتخاب شده، بعدا شروع به کار کند.

اگر نمی‌دانید که چگونه گزینه‌های شروع با تاخیر یا قفل کودک ماشین ظرفشویی خود را غیرفعال کنید، می‎توانید به دفترچه راهنمای دستگاه خود رجوع کنید. اکثر اوقات تنها با فشار دادن چند دکمه و یا یک خاموش و روشن کردن ساده، تنظیمات به حالت اولیه خود برمی‌گردند.

تنظیمات اشتباه ماشین ظرف شویی

چفت نشدن در ماشین ظرفشویی

پس از فعال شدن، قفل ماشین ظرفشویی، در را بسته نگه می‌دارد و به پنل داخلی سیگنال شروع به کار را می‌فرستد. اگر قفل تعبیه شده در درب دچار نقص و مشکل فنی بشود، سیگنالی ارسال نمی‌کند و درنتیجه ماشین ظرفشویی روشن نمی‌شود.

گیر کردن آشغال هم می‌تواند مانع بسته شدن کامل درب بشود؛ بنابراین حتما چک کنید تا مطمئن شوید که هیچ کف یا باقی‌مانده‌های غذایی در آن باقی نمانده است.

اگر می‌خواهید به دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی خود پی ببرید، چک کردن قفل درب را حتما در برنامه خود بگذارید. شما می‌توانید با استفاده از یک مولتی‌متر سلامت آن را چک کنید. اگر چفت در نشانی از آسیب داشت و یا در تست با مولتی‌متر موفق نبود، وقت آن است که جایگزین شود.

خرابی پنل کنترل

اگر قفل ماشین خود را چک کردید و از صحت آن اطمینان حاصل کردید، باید بدانید نقص کنترل پنل دستگاه هم می‎‌تواند یکی از علل و دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی شما باشد. چندین مشکل احتمالی کنترل پنل وجود دارد که ممکن است مانع کارکرد صحیح وسیله شما بشوند:

  • بیش از یکبار دکمه استارت را فشردن: خیلی اوقات، چند بار فشردن دکمه استارت می‌تواند باعث شود که ماشین، یک دور کوتاه تخلیه انجام دهد. می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان آن را متوقف کرد؟ کافیست قبل از اینکه دوباره دکمه شروع را بزنید، ۶۰ تا ۹۰ ثانیه به ماشین فرصت دهید تا چرخه را کامل کند.
  • خراب شدن کلید استارت: اگر متوجه شدید که تمام دکمه‌های ماشین ظرفشویی بجز دکمه استارت کار می‌کنند، باید خراب شدن دکمه استارت را درنظر بگیرید. اگر تست مولتی‌متر حاکی از درست کار نکردن دکمه استارت بود، زمان تعویض دکمه رسیده است.
  • کنترل پنل معیوب: اگر با وجود امتحان کردن کارکردهای مختلف ماشین، متوجه شدید که هیچ کدام از چراغ‌های دستگاه روشن نمی‌شود، ممکن است معیوب بودن کنترل پنل علت روشن نشدن ماشین ظرف شویی باشد. وقتی که این قطعه به درستی کار نمی‌کند، نیاز به تعمیر حرفه‌ای دارد؛ چراکه ممکن است لازم باشد درب ماشین جدا شده و تعویض گردد. خوب است بدانید که تیم حرفه‌ای تعمیراتو۲۴ برای حل چنین مشکلاتی در کنار شما هستند.
خرابی پنل کنترل

تمام شدن عمر مفید ماشین

خوب است بدانید که عمر مفید ماشین‌های ظرفشویی بین ۷ تا ۱۲ سال می‌باشد. این میانگین به مقدار استفاده شما از ماشین و عوامل زیاد دیگری بستگی دارد. گاهی اوقات مشکل اصلی وسیله برقی شما، قدیمی شدن و تمام شدن عمر مفید آن می‌باشد؛ اگر می‌خواهید بدانید که به پایان رسیدن عمر ماشین ظرفشویی شما چه علامت‌هایی دارد، متن زیر را از دست ندهید.

عمر مفید ماشین ظرفشویی چقدر است؟

خرابی تایمر الکترونیکی

اگر دستگاه شما همچنان روشن نمی‌شود، یکی از دیگر دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی تان ممکن است به خراب بودن تایمر الکترونیکی آن برگردد. عملکرد تایمر الکترونیکی مربوط به زمانی است که برق به کارکرد خاصی از چرخه شستشو ارسال می‌شود.

اگر متوجه شدید که دستگاه تخلیه را به خوبی انجام نمی‌دهد یا آنجور که باید روشن نمی‌شود، خرابی تایمر الکترونیکی می‌تواند دلیل این مشکلات باشد. به یاد داشته باشید، خرابی تایمر ماشین، مشکلی نیست که خودتان بتوانید حل کنید و نیاز به گرفتن کمک‌های حرفه‌ای مثل تعمیراتو۲۴ دارید.

درنهایت باید این را هم در نظر بگیرید که شاید یکی از دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی، مشکل داشتن اجزای داخلی دستگاه باشد. ممکن است رله استارت موتور، فیوز حرارتی و یا موتور محرک ماشین به درستی کار نکنند.

کلام آخر

اکنون که به درک خوبی از مشکلاتی که می‌تواند مانع روشن شدن ماشین ظرفشویی بشود رسیدیم، خوب است بدانید که اگر نمی‌توانید مشکلات دستگاه‌تان را برطرف کنید، کافی است با تیم متخصص و با تجربه تعمیراتو۲۴ تماس بگیرید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 1 =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری