02126292028

مشاوره و درخواست تعمیر در تهران و حومه

چرا یخساز ساید سامسونگ یخ نمیسازد

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

چرا یخساز ساید سامسونگ یخ نمیسازد؟ اگر متوجه شدید که یخچال تان یخ نمی سازد، بجای اینکه عجله کنید و به تعمیرکار زنگ بزنید؛ این مقاله را مطالعه کنید تا با روش های ساده عیب یابی یخچال را انجام دهید.

برای راحتی شما، خلاصه نکات این مقاله را داخل پادکست زیر آورده ایم:

دلایل یخ نساختن یخچال ساید سامسونگ

ایرادات برقی و الکترونیکی، تنظیمات مربوط به ترموستات، غیرفعال بودن یخساز یخچال، بسته بودن و انسداد لوله ها، بسته بودن شیر ورودی آب، تمیز نبودن فیلتر یخچال، بالا بودن دمای فریزر و …

نحوه کار کردن یخساز یخچال

مراحل کامل یخ یخساز برای ساختن یخ را برای شما شرح می دهیم.

آب توسط لوله های ورودی به فیلتر منتقل می شود، سپس لوله های آب به یک، شیر پر آب متصل می شود؛ که وظیفه کنترل آن برعهده ترموستات یخچال است.

بعد از آن، آب توسط لوله ها به قالب های یخساز  منتقل شده؛ و در نهایت قالب های یخ تولید می شود. برای جدا سازی قالب ها، بخاری روشن می شود؛ تا کمی آنها را گرم کند.

سپس ترموستات این مراحل را قطع می کند. در این هنگام یک موتور کوچک، با بازوهای کوچک، روشن شده تا یخ هارا به منبع منتقل کنند.

این مراحل آنقدر تکرار می شود تا منبع یخ پر شود، بعد از پر شدن این مراحل قطع می‌شود.

یخساز یخچال ساید

یخساز ساید سامسونگ یخ نمی سازد؟

یکی از قابلیت های مهم یخچال ساید بای ساید، تولید یخ بصورت خودکار است. مشکلاتی که باعث میشود یخچال شما یخ نسازد و قابلیت یخساز اتومات آن دچار مشکل باشد؛ به دو دسته تقسیم می شود:

۱_ خارج نشدن یخ از یخساز

۲_ کار افتادن یخساز یخچال

برای عیب یابی از کار افتادن یخساز یخچال ساید؛ در ابتدا باید از روشن بودن قابلیت یخساز اتوماتیک، اطمینان حاصل کنید. معمولاً در یخچال ها دکمه پاور یخساز، کنار خود یخساز قرار دارد. در مدلهای دیگر ممکن است به جای دکمه پاور یک اهرم کنار یخچال باشد؛ که با قرار دادن آن به سمت پایین یخ ساز روشن میشود.
اکثر ساید ها یک دکمه تست یا ریست دارن با نگه داشت ۳ثانیه اون دکمه یخساز به حالت تست در میاد (ابتدا از طریق لوله اب وارد یخساز میشه، بعد یخساز شروع به گردش دورانی میکنه و مجدد بر میگرده به جایگاه اول ) اگر تمامی مراحل انجام بشه یعنی یخساز درست است . اما اگر این مراحل به درستی انجام نشود باید یخساز وشیر بررقی مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت خرابی اعمیر یا تعویض شود .

اما اگر دیدید یخساز روشن است و از او خبری نیست باید این موارد زیر را بررسی کنید.

۱- یخچالی که تازه نصب شده است

اگر یخچال را تازه خریداری کرده اید و تنها چند ساعت از نصب آن گذشته است، برای استفاده از یخساز خودکار مدتی باید منتظر باشید؛ تا دستگاه به سرمای کافی برسد. کمپرسور یخچال که تازه نصب شده است باید ۲۴ ساعت کار کند تا به دمای مطلوب آن برسد.

کار نکردن یخساز یخچال

بیشتر بخوانید: علت بوی بد یخچال ساید بای ساید

۲– مسیر انتقال آب به یخ ساز را چک کنید

گاهی ممکن است، به علت مشکل در مسیر انتقال آب، یخساز عمل نکند و در مسیر انتقال، آب برگردد. باید مطمن شویم که شیر اب باز هست و مشکلی در در ورودی اب (شلنگی که از شیر اب به ساید میرسد تا نخورده باشد ) نداریم . لوله انتقال آب در پشت یخچال قرار دارد و بعد از اتصال آن به آب خانگی، آب مورد نیاز یخچال تامین می شود برای چک کردن مسیر انتقال آب، یخچال را کمی از دیوار فاصله داده و شیر پایین یخچال را ببندید. همچنین، باید وضعیت لوله آب را بررسی کرده و ابتدا لوله را از شیر جدا کرده؛ و هرگونه پیچ خوردگی و انسداد در لوله را رفع کنید. و بعد فشار آب درون شیر را امتحان کنید؛ یک سطل را زیر شیر بگذارید، شیرآب را باز کرده و فشار آن را چک کنید. فشار آب و مسدود بودن مسیر انتقال آب، دو علت اصلی برای یخ نساختن یخچال ساید می باشد. راه دیگر برای رفع این مشکل، کمک گرفتن از تعمیرکار آنلاین، تعمیراتو ۲۴است.

کار نکردن یخساز یخچال

۳- گرفتگی فیلتر یخچال ساید

در پاسخ به پرسش چرا یخساز ساید سامسونگ یخ نمیسازد توصیه می شود  فیلتر یخچال ساید وظیفه گرفتن، شن و ماسه و خاک را از آب برعهده دارد. اگر فیلتر یخچال گرفته باشد، ذرات ریز موجود در آب سیستم انتقال و تمام مسیر آبرسانی را مسدود کرده؛ و پروسه یخسازی را دچار ایراد می کند. با مطالعه دقیق دفترچه راهنمای یخچال، میتوانید اطلاعات و نوع فیلتری که در دستگاه بکار رفته است را؛ طبق دستورالعمل آن را تعویض کنید.

۴- تنظیم کردن دمای یخچال

دمای مناسب فریزر یخچال ساید؛ برای ساخت یخ باید حدود منفی ۲۰ درجه سانتیگراد باشد. اگر دما کمتر از این حد باشد، دستگاه برای ساخت یخ زمان بیشتری نیاز دارد؛ یا اصلاً ممکن است یخ نسازد. تنظیم کردن دمای دستگاه حدود ۱۲ ساعت صبر کنید، تا نتیجه کار و یخساز آن را ببینید.

یخساز یخچال

بیشتر بخوانید: چرا یخچال فریزر زیاد برفک میزند؟

۵- از کار افتادن ترموستات یخچال ساید

ترموستاتی که برای یخساز به کار رفته است؛ و وظیفه تنظیم دمای یخ سازی را بر عهده دارد. بعد از رسیدن قالب دمای مشخص، یخ تولید شده به داخل سطح ریخته می شود؛ اگر این ترموستات دچار مشکل باشد دما تنظیم نمیشود و یخ ساخته نخواهد شد. می توانید با کمک مولتی متر از سالم بودن این قطعه، مطمئن شوید. اگر در ترموستات جریان برق وجود نداشته باشد؛ این قطعه باید تعویض شود. سیستم یخچال ساید بای ساید، معمولاً پیچیده است و اگر میخواهید ترموستات یخچال تان را تعویض کنید به شما پیشنهاد می کنیم که از خدمات و تعمیراتو ۲۴ برای تعمیر یخچال ساید بای ساید سامسونگ خود استفاده کنید.
باید مطمن شویم لوله ای که اب را از مسیر درب فیریزر به یخساز میرساند یخ نزده باشد که مانع رسیدن اب به یخساز شود (علت یخ زدگی مسیر : خرابی شیر برقی اب که به علت خرابی بوبین ها اب رو رو میکنه و در لوله میمونه و به علت دمای بالای فیریزر اب در لوله یخ میزنه و مانع رسیدن اب به یخساز میشه )

۶-به محل نصب یخچال دقت کنید.

چرا یخساز ساید سامسونگ یخ نمیسازد؟ به محل نصب یخچال دقت کنید؛ و دمای محیط را در نظر بگیرید. یخچال نباید کنار اجاق گاز یا سماور قرار بگیرد؛ زیرا با هر بار باز و بسته کردن درب یخچال هوای گرم به سرعت وارد یخچال شده و دمای دستگاه را نامتعادل کرده و همینطور یخساز اتومات دچار مشکل میشود.

اگر هوای سرد داخل یخچال به بیرون نشت کند، برد و یخ ساز دستگاه دچار مشکل میشود. پس از درست بسته شدن درب یخچال اطمینان حاصل کنیم و حتماً لاستیک دور درب را، با دقت بررسی کنید.

۷- خارج نشدن یخ از یخساز

اگر میبینید یخ در قالب وجود دارد و یعنی یخساز شما دچار مشکل نیست، ایراد از الکترونیکی یا مکانیکی است. زمانی که یخ از یخ ساز خارج نشود، موتور یا بازوهای انتقال دهنده یخ دچار مشکل میشود. برای رفع این مشکل کافیست بازوی کنترل را به حالت قبلی برگردانید.

اما اگر دیدید بازو های محرک در جای خودش قرار دارد و قالب یخ پر شده است؛ ممکن است ایرادی در موتور و اتصالات برق وجود داشته باشد. برای عیب یابی باید از درستی اتصالات الکترونیکی، اطمینان حاصل کنید. در این هنگام باید یخچال را از برق بکشید، آن را از دیوار فاصله بدهید و شیر منبع آن را ببندید؛ همینطور اتصالات را از دستگاه جدا کرده و دوباره با دقت نصب کنید، و یخچال را به برق بزنید. سپس بازویی کنترل را به حالت خاموش بگذارید. حدوداً سه تا چهار ساعت برای تشکیل یخ جدید، صبر کنید اگر بعد این مدت، یخ دوباره از یخ ساز خارج نشد؛ برای تعویض موتور یا گیربکس یخچال خود اقدام کنید.

کار نکردن یخساز یخچال

۸-خاموش بودن یخ ساز

یخچال های ساید در نمایشگر خود یک گزینه برای روشن یا غیر فعال کردن یخساز دارن که معمولا در زمستان یا مواقعی که مسافرت میرویم این گزینه بسیار کاربردی میباشد.

۹-برد فرمان دهنده

اگر شیر برقی و یخساز مورد بررسی قرار گرفت و سالم بودن ، برد فرمان دهنده گزینه اخری هست که باید بررسی شود و ایراد مربوطه از زوی برد الکترونیک رفع شود

کلام آخر برای ساده ترین راه تعمیر یخساز یخچال

اگر دستگاه هیچ مشکلی نداشت حداقل یک ساعت زمان لازم است؛ تا یخ تولید شود. همچنین اگر تمام موارد بالا را چک کردید و ایرادی در آن پیدا نکردید؛ و اما باز هم یخ ساز مشکل داشت، از تعمیرکار حرفه ای در زمینه یخچال کمک بگیرید. متخصصین حرفه ای تعمیراتو ۲۴ در کمترین زمان تعمیرات یخچال ساید شما را انجام خواهند داد.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 13 =

مطالب مرتبط