02126292028

مشاوره و درخواست تعمیر در تهران و حومه

چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم؟ |راه حل قطعی✔️

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

چگونه قفل در ماشین لباسشویی اسنوا ، ال جی ، بوش و سامسونگ و … را باز کنیم ؟ یکی از مشکلاتی که هیچ کس دوست ندارد با آن رو به رو شود، گیر کردن و باز نشدن درب لباسشویی است. در این مقاله قصد داریم تمام دلایل باز نشدن درب لباسشویی و راه های باز کردن درب لباسشویی قفل شده را برسی کنیم. با خواندن این مقاله باز کردن قفل ماشین لباسشویی، به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد اما اگر غیر از این بود، شما به کمکی تخصصی نیاز دارید.

پیشنهاد ما برای عیب یابی دقیق، سریع و مقرون به صرفه، با کارشناسان تعمیر لباسشویی در تهران تعمیراتو۲۴ تماس حاصل کنید. تماس به موقع، می تواند از آسیب های شدید به دستگاه جلوگیری کرده و در هزینه ها صرفه جویی کنید.

تعمیر لوازم خانگی در تهران-تعمیراتو24

دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

در زمان هایی که درب لباسشویی شما قفل شده و باز نمی شود، باید سریعا یک راه حل پیدا کنید. وقتی که لباس ها برای مدت طولانی داخل لباسشویی بمانند، بو می گیرند و حتی ممکن است کپک بزنند! احتمالا شما هم زمانی که لباس های خود را از پشت درب لباسشویی می بینید اما نمی توانید آن ها را در بیاورید، احساس ناامیدی و ترس می کنید. لازم نیست بترسید، ما اینجا هستیم که به ناامیدی و نگرانی شما را از بین ببریم.

چندین دلیل احتمالی برای درب لباسشویی قفل شده وجود دارد. در اولین مرحله، شما باید دلیل این اتفاق را شناسایی کنید و بعد، به دنبال راه حل باشید.

علت اول: تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علت های باز نشدن درب ماشین لباسشویی تمام نشدن مرحله آخر شستشو، و ماندن آب درون آن است.

راه کار باز کردن قفل ماشین لباسشویی : باید یک بار دیگر ماشین لباسشویی خود را برای شستشو و یا آبکشی تنظیم کنید. اگر مشکلی در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد، این بار آب آن تخلیه می‌شود و شما می‌توانید درب آن را باز کنید.

در صورتی که باز هم نتوانستید درب ماشین لباسشویی خودتان را باز کنید، علت آن انسدادی در مسیر تخلیه است. برای رفع گرفتگی در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی، باید تمامی فیلترهای مسیر تخلیه تمیز شوند. اگر با عملکرد فیلتر تخلیه آشنا نیستید و اهمیت تمیز کردن آن را درک نمی کنید، به شما خواندن مقاله “فیلتر تخلیه چیست؟” را پیشنهاد می دهیم. تمیز نکردن فیلتر، می تواند با عواقبی چون گیر کردن مسیر تخلیه، تمیز نشدن لباس ها، آسیب دیدن درام و … همراه باشد؛ بنابراین حتما آن را جدی بگیرید.

در صورتی که حتی پس از تمیز کردن فیلتر تخلیه باز هم با انسداد رو به رو بودید، بهتر است فرآیند تعمیر را به فردی حرفه ای بسپارید. شما می توانید به راحتی با تکنسین های تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ، بوش ، اسنوا، دوو و… ما به شماره زیر تماس حاصل کنید.

چگونه لباسشویی را به صورت دستی تخلیه کنیم؟

در صورتی که مطمئن هستید تخلیه نشدن ماشین علت باز نشدن درب است، با کمک مراحل زیر، دستگاه را به صورت دستی تخلیه کنید:

 1. ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید. سیم برق را به جایی بچسبانید تا خیس نشود. توجه داشته باشید که زمانی که کف زمین خیس است، به سیم یا پریزر برق دست نزنید.
 2. فیلتر پمپ تخلیه را پیدا کنید. معمولا فیلتر تخلیه را در جلو و پایین دستگاه، پشت یک پنل می توانید پیدا کنید. در صورتی که همچنان در پیدا کردن فیلتر ناکام هستید، خواندن مقاله “فیلتر ماشین لباسشویی کجاست؟” به شما کمک خواهد کرد.
 3. پنل را باز کنید.
 4. مقداری پارچه و یک ظرف بزرگ، مثل تشت را زیر فیلتر قرار دهید تا کف زمین خیس نشود.
 5. فیلتر را تخلیه کنید.
 6. فیلتر پمپ را باز کنید.
 7. اجازه دهید آب روی پارچه و یا ظرف، تخلیه شود.
 8. فیلتر را تمیز کنید. هر مو، پرز، سکه، و دیگر اشیایی که در طول زمان می تواند باعث انسداد شود را نیز بردارید.

در برخی لباسشویی ها، شلنگ تخلیه نیز در کنار فیلتر قرار دارد. در صورتی که شما هم از این مدل دستگاه ها استفاده می کنید:

 1. آن را از جای خود جدا کنید.
 2. شلنگ را روی ظرف قرار دهید.
 3. سپس در پوش آن را بردارید تا آب تخلیه شود.
 4. آن را در جای خود قرار دهید و درپوش آن را بگذارید.
چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم

علت دوم: خرابی قفل درب ماشین لباسشویی

چگونه قفل در ماشین لباسشویی اسنوا ، ال جی ، بوش و سامسونگ و … را باز کنیم ؟ تمامی ماشین لباسشویی‌ها دارای قفل یا میکروسوییچ هستند، که وظیفه دارد حین کار کردن دستگاه، درب را به طور کامل بسته نگه دارد و مانع باز شدن آن بشود. همچنین اگر این قفل کامل بسته نشود، ماشین لباسشویی روشن نشده و شروع به کار نخواهد کرد.

در برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی، در صورت خرابی قفل، کد خطا یا اروری نمایش داده می‌شود. اگر از لباسشویی های ال جی، سامسونگ، اسنوا و بوش استفاده می کنید، با کمک مقاله معرفی ارور های ماشین لباسشویی (برند های مختلف) می توانید معنی تمامی ارورهای دستگاه تان را بفهمید و مشکل درب لباسشویی قفل شده تان را حل کنید.

راه کار باز کردن ضامن دستی درب ماشین لباسشویی : اگر پس از استفاده از لباسشویی قفل درب باز نشد و لباس‌ها داخل آن مانده بود، می‌توانید برای غیرفعال کردن آن از ضامن دستی استفاده کنید. این ضامن یا زیر قفل و یا در بخش مواد شوینده قرار دارد. پس از پیدا کردن آن می توانید در را باز کنید. اما فراموش نکنید که پس از بازکردن درب با استفاده از ضامن، باید اقدام به تعویض قفل (میکرو سوییچ) کنید.

در صورتی که قصد تعویض میکروسوئیچ لباسشویی خود را دارید، می توانید از مرکز تعمیراتو۲۴، بهترین و باکیفیت ترین قطعه را تهیه کنید. تنها کافیست با شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ تماس بگیرید و یا بر روی آیکون واتس اپ ضربه بزنید.

علت سوم: پوسیدگی و خرابی لولای درب ماشین لباسشویی

همه ماشین های لباسشویی در قسمت درب خود، دارای زبانه و لولا می باشند که برای قفل شدن و چفت شدن آن به کار می‌رود. این لولا معمولا از جنس پلاستیک ساخته شده است و باعث چرخش راحت درب می‌شود.

این امکان وجود دارد که خرابی و پوسیدگی لولا، یکی دیگر از دلایل دیگر باز نشدن درب ماشین لباسشویی و قفل شدن آن باشد.

پوسیدگی و خرابی لولای درب ماشین لباسشویی
چگونه قفل در ماشین لباسشویی اسنوا ، ال جی ، بوش و سامسونگ و … را باز کنیم ؟

چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم : شما می‌توانید با بررسی لولا، از خرابی و یا سلامت زبانه اطمینان حاصل کنید؛ همچنین دقت کنید که تمامی پیچ‌ها سفت بسته شده باشند. در صورتی که متوجه هرگونه خرابی در لولا، زبانه، پیچ ها، واشر و … لباسشوی خود شدید، می توانید با تکنسین های مجرب تعمیر لباسشویی تعمیراتو۲۴، به شماره های زیر تماس بگیرید:

در صورتی که از لباسشویی های درب از بالا استفاده می کنید، کمی قضیه فرق می کند؛ چرا که درب لباسشویی قفل شده، معمولا به دلیل معیوب شدن لولا ها اتفاق می افتد. این لولاها می توانند با گذشت زمان فرسوده  شده و آسیب ببینند؛ به خصوص اگر بجای فلز از جنس پلاستیک ساخته شده باشند. در صورت خرابی لولاها عملیات تعویض آن ها را باید به فردی مجرب بسپارید تا از خرابی و صدمات بیشتر جلوگیری کنید.

علت چهارم: خرابی یا شکستگی دستگیره ماشین لباسشویی

اگر دستگیره درب (فلاپی) ماشین لباسشویی‌ تان شل شده است، احتمال شکستگی آن وجود دارد.

چگونه قفل در ماشین لباسشویی اسنوا ، ال جی ، بوش و سامسونگ و … را باز کنیم ؟ خرابی دستگیره از مواردی است که ممکن است برای هر مدل ماشین لباسشویی اتفاق بیفتد. اما نوع آسیب دیدگی می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که تعمیر این مورد را به تعمیرکار ماشین لباسشویی بسپارید.

توجه: تلاش فرد غیرمتخصص در راستای باز کردن درب لباسشویی به وسیله کارت یا سیم و اشیائی از این دسته، می‌تواند باعث آسیب بیشتر به دستگاه شود.

چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم؟

نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی بوش

علت پنجم: مشکل سوئیچ فشار ماشین لباسشویی

اگر سوئیچ فشارخراب بوده و یا در سیستم فشار انسدادی وجود داشته باشد، حتی اگر آب هم به درستی از پمپ خارج شده باشد، درب لباسشویی می تواند گیر کند. علت این امر وجود امکان به دام افتادن هوایی که قفل درب را کنترل می کند، است. در برخی از ماشین های لباسشویی اگر سوئیچ فشار ریست نشود، قفل درب بسته نگه داشته می شود.

راه کار:لباسشویی را خاموش کنید و اجازه دهید قفل درب خنک شود. سپس درب بعد از چند دقیقه باز می شود.

کارشناسان تعمیراتو۲۴ به شما پیشنهاد می‌کنند با سرویس ماشین لباسشویی خود به صورت سالانه، از مشکلات و آسیب‌های مختلف آن در آینده پیشگیری کنید. دلیل اهمیت سرویس مرتب لوازم خانگی خود را در زیر بخوانید:

چرا لوازم خانگی باید به طور مرتب سرویس و عیب یابی شوند؟

علت ششم: قفل حرارتی ماشین لباسشویی

قفل حرارتی باید حدود دو دقیقه پس از پایان چرخه، درب ماشین لباسشویی را رها کند. در واقع وظیفه قفل حرارتی جلوگیری از گسترش گرما در لباسشویی است؛ بنابراین حتی وقتی ماشین لباسشویی خاموش است، بلافاصله قفل درب باز نمی شود.

چگونه قفل در ماشین لباسشویی اسنوا ، ال جی ، بوش و سامسونگ و … را باز کنیم ؟ ماشین لباسشویی را برای حدود پنج دقیقه خاموش کنید تا قفل خنک و آزاد شود؛ در نهایت شما قادر خواهید بود که درب را باز کنید. گاهی اوقات، خود قفل حرارتی گیر می کند. در چنین مواردی ضربه محکم به ناحیه زبانه، ممکن است باعث آزاد شدن قفل شود.

باز کردن قفل ماشین لباسشویی
باز کردن قفل ماشین لباسشویی

علت هفتم: مسائل مربوط به گرم شدن خیلی زیاد

اگر از لباسشویی خود استفاده زیادی می کنید،گاهی اوقات گرمای بیش از حد یا باعث میشود ماشین لباسشویی شما از کار بیفتد و یا به صورت عادی کار کند، اما فقط درب آن باز نشود.

یکی از نکاتی که همواره باید مراقب آن باشید، دمای درب ماشین لباسشویی شما است. اگر با لمس درب متوجه شدید که درب خیلی گرم است، بهتر است قبل از استفاده مجدد از دستگاه، مدتی صبر کنید.

چگونه قفل ماشین لاسشویی اسنوا ، ال جی ، بوش و سامسونگ و … را باز کنیم ؟ درهنگام مواجهه با گرمای بیش از حد، برای خنک شدن مدتی به دستگاه زمان دهید؛ دستگاه دمای خود را اصلاح خواهد کرد.

توجه داشته باشید که باید از گرم شدن مداوم لباسشویی خودداری کنید؛ زیرا این امر می تواند باعث آسیب شدید و حتی سوختن مدارهای موجود در دستگاه شود!

علت هشتم: فعال شدن قفل کودک ماشین لباسشویی

فعال شدن قفل کودک هم از مواردی است که میتواند علت باز نشدن درب لباسشویی باشد.

راه کار: از آنجایی که غیرفعال کردن قفل کودک در هر برند متفاوت است، باید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی تان مراجعه کنید. همچنین شما با سرچ کردن نام و مدل دستگاه هم می توانید درب لباسشویی خود را باز کنید.

به عنوان مثال: اگر درب لباسشویی ال جی شما باز نمی شود و علت درب لباسشویی قفل شده ال جی شما، فعال شدن قفل کودک آن باشد، بر روی صفحه نمایش لباسشویی, کد ارور CL را مشاهده می کنید. همچنین اگر علت قفل شدن لباسشویی سامسونگ نیز همین مورد باشد، شما علامتی قرمز رنگ، شبیه به صورت کودک می بینید . شما باید آن را غیر فعال نمایید تا بتوانید درب لباسشویی سامسونگ خود را باز کنید. اگر با اروری متفاوت رو به رو هستید، خواندن مقاله “بررسی ارور های ماشین لباسشویی سامسونگ” را پیشنهاد می کنیم.

ساز و کار باز کردن قفل کودک لباسشویی,سایر برندها نیز مشابه همین موارد، اما با تفاوت های جزئی است. در پایین روش باز کردن قفل کودک برخی از برند ماشین لباسشویی ها را آورده ایم:

چگونه قفل کودک در ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

 • باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی بکو: به دنبال علامت قفل کودک باشید و آن را برای سه ثانیه نگه دارید تا این قابلیت غیر فعال شود.
 • باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی سامسونگ: دکمه spin و temperature را برای ۳ ثانیه نگه دارید. در بعضی مدل ها باید rinse و temperature را برای ۳ ثانیه فشرد.
 • باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی بوش: برخی مدل ها با ۵ ثانیه نگه داشتن دکمه شروع، باز می شوند. اگر لباسشویی باز نشد، دکمه های rpm و finished in را سه ثانیه نگه دارید.
 • باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی AEG: دکمه Stains/Prewash و Extra Rinse را به مدت ۵ ثانیه فشرده و نگه دارید.
 • باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی ال جی: برای باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی ال جی کافیست دکمه CHILD LOCK را برای ۳ الی ۵ ثانیه فشرده و نگه دارید.

چگونه قفل در ماشین لباسشویی اسنوا ، ال جی ، بوش و سامسونگ و ... را باز کنیم ؟

علت نهم: شکستن دستگیره در

دستگیره های ماشین لباسشویی شکننده و حساس اند، بنابراین به راحتی آسیب می بینند. سعی نکنید درب ماشین لباسشویی را به زور باز کنید، در عوض، از یک نوار یا نخ باریک استفاده کنید. توجه داشته باشید که ما این روش را توصیه نمی کنیم، اما در مواقع ضروری ممکن است به کارتان بیاید.

ریسمان را دور چارچوب درب بپیچید و به سمت دیگر قفل درب بکشید. نکته این کار در حرکت دادن ریسمان است که قفل درب باز شود.

در صورتی که این روش هم کارساز نبود، بالای ماشین لباسشویی را باز کنید. سپس گیره درب را پیدا کنید و آن را فشار دهید تا در را رها کند.

توجه داشته باشید که روش های گفته شده ممکن است به علت عدم مهارت شما، به دستگاه تان آسیب بزنند؛ بنابراین توصیه می کنیم که در اولین مرحله، از افراد حرفه ای کمک بخواهید.

چرا ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کار نمی کند؟

چرا درب لباسشویی قفل نمی شود؟

حال که تمامی دلایل درب لباسشویی قفل شده را برسی کردیم، خوب است که آن روی سکه را هم ببینیم؛ یعنی قفل نشدن درب لباسشویی.

این مشکل، مربوط به مکانیزم قفل شدن یا آزاد سازی درب است و می تواند برای هر ماشینی که بیش از ۳ سال استفاده شده، اتفاق بیافتد. در چنین مواقعی، احتمالا با وضعیت زیر رو به رو می شوید:

۱- وقتی درب لباسشویی را می بندید، صدای کلیک می دهد، اما ماشین قفل نشده و یا روشن نمی شود.

۲- در هنگام بستن درب، اصلا صدا نمی دهد.

۳- دستگاه را روی یک چرخه شستشو قرار دادید و آن را فعال کردید. اما وقتی که برگشتید، متوجه شدید که درب دستگاه باز است، آن هم درحالی که دستگاه کار می کند.

برای حل کردن این مشکل، می توانید اقدام به تعویض قفل درب بکنید. در پایین، آموزش تمامی مراحل تعویض قفل درب لباسشویی را آورده ایم.

چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم

مراحل تعویض قفل درب ماشین لباسشویی

اگر علت باز نشدن درب لباسشویی از قفل آن باشد باید آن تعویض کنید. مراحل تعویض قفل درب لباسشویی که در زیر برای ذکر شده است، برای هر نمونه ماشین لباسشویی کاربرد دارد:

 1. دوشاخه ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید.
 2. سیم برق را از دستگاه جدا کنید.
 3. با توجه به مدل ماشین لباسشویی، پنل بالا یا جلوی ماشین را جدا کنید.
 4. لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را جدا به آرامی جدا کنید.
 5. در این مرحله پیچهای اطراف قفل را باز کنید و آن را تعویض کنید.
 6. حتما توجه داشته باشید این کار با دقت انجام گیرد و پیچهای مربوط به آن را محکم ببندید.
 7. تسمه دور درب ر ا با دقت نصب کنید.
 8. پنلها مربوط به ماشین را به آرامی و با دقت در قسمت مربوط به خود قراردهید.

شما میتوانید برای انجام این کار و تعمیرات انواع لباسشویی، نظیر تعمیر ماشین لباسشویی دوو ،تعمیر لباسشویی ایندزیت، تعمیر لباسشویی کنوود و… با مرکز تعمیراتو۲۴ تماس بگیرید.

لازم بذکر است در مراحل اولیه جداسازی، چگونگی اتصالات را بخاطر بسپارید و با دقت و به درستی آن را انجام دهید. همچنین در پایان از اتصال قفل درب لباسشویی, به برد اصلی اطمینان حاصل کنید.

درب لباسشویی قفل شده

خلاصه کلام

به طور کلی اگر با مشکل قفل شدن درب ماشین لباسشویی مواجه شده اید، دلایل زیادی ممکن است پشت آن باشد. این مشکل میتواند در انواع مدل لباسشویی های ال جی، سامسونگ، دوو، اسنوا  و یا هر برند دیگری رخ دهد.

مواردی که در بالا ذکرشد، از رایج‌ترین علت های باز نشدن درب ماشین لباسشویی، برای تمامی برندها می باشد. در صورتی که بعد از انجام مراحل ذکرشده، درب ماشین لباسشویی تان همچنان قفل است و باز نمی‌شود، میتوانید با تکنسین های باتجربه و حرفه ای، جهت تعمیرات ماشین لباسشویی تماس بگیرید.

سوالات رایج

چرا درب ماشین لباسشویی باز نمی شود؟

به طور خلاصه، تخلیه نشدن آب دستگاه، معیوب بودن سوئیچ فشار،  قطع شدن برق لباسشویی، داغ شدن و یا خرابی قفل، پوسیدگی لولای درب، خرابی دستگیره و فعال بودن قفل کودک از علل باز نشدن قفل درب ماشین لباسشویی هستند.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را به صورت دستی باز کنیم؟

ابتدا باید آب لباسشویی را به صورت کامل تخلیه کنید. سپس دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید. پس از ۵ دقیقه درب را بکشید، اگر درب باز نشد به ارامی با کف دست به آن ضربه بزنید تا بتوانید از دور درب نخ رد کنید. به آرامی نخ را جابجا کنید تا قفل درب باز شود.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + شش =

مطالب مرتبط