02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم؟

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

یکی از مشکلاتی که هیچ کس دوست ندارد با آن رو به رو شود، گیر کردن و باز نشدن درب لباسشویی است. در این مقاله قصد داریم تمام دلایل باز نشدن درب لباسشویی و راه های باز کردن درب لباسشویی قفل شده را برسی کنیم. با خواندن این متن، به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد اما اگر غیر از این بود، شما به کمکی تخصصی نیاز دارید.

پیشنهاد ما برای عیب یابی دقیق، سریع و مقرون به صرفه، با کارشناسان تعمیر لباسشویی تعمیراتو۲۴ تماس حاصل کنید. تماس به موقع، می تواند از آسیب های شدید به دستگاه جلوگیری کرده و در هزینه ها صرفه جویی کنید.

دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی

در زمان هایی که درب لباسشویی شما قفل شده و باز نمی شود، باید سریعا یک راه حل پیدا کنید. وقتی که لباس ها برای مدت طولانی داخل لباسشویی بمانند، بو می گیرند و حتی ممکن است کپک بزنند! احتمالا شما هم زمانی که لباس های خود را از پشت درب لباسشویی می بینید اما نمی توانید آن ها را در بیاورید، احساس ناامیدی و ترس می کنید. لازم نیست بترسید، ما اینجا هستیم که به ناامیدی و نگرانی شما را از بین ببریم.

چندین دلیل احتمالی برای درب لباسشویی قفل شده وجود دارد. در اولین مرحله، شما باید دلیل این اتفاق را شناسایی کنید و بعد، به دنبال راه حل باشید.

علت اول: تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علت های باز نشدن درب ماشین لباسشویی تمام نشدن مرحله آخر شستشو، و ماندن آب درون آن است.

راه کار: باید یک بار دیگر ماشین لباسشویی خود را برای شستشو و یا آبکشی تنظیم کنید. اگر مشکلی در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد، این بار آب آن تخلیه می‌شود و شما می‌توانید درب آن را باز کنید.

در صورتی که باز هم نتوانستید درب ماشین لباسشویی خودتان را باز کنید، علت آن انسدادی در مسیر تخلیه است. برای رفع گرفتگی در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی، باید تمامی فیلترهای مسیر تخلیه تمیز شوند. اگر با عملکرد فیلتر تخلیه آشنا نیستید و اهمیت تمیز کردن آن را درک نمی کنید، به شما خواند مقاله “فیلتر تخلیه چیست، چرا و چگونه آن را تمیز کنیم؟” را پیشنهاد می دهیم. تمیز نکردن فیلتر، می تواند با عواقبی چون گیر کردن مسیر تخلیه، تمیز نشدن لباس ها، آسیب دیدن درام و … همراه باشد؛ بنابراین حتما آن را جدی بگیرید.

در صورتی که حتی پس از تمیز کردن فیلتر تخلیه باز هم با انسداد رو به رو بودید، بهتر است فرآیند تعمیر را به فردی حرفه ای بسپارید. شما می توانید به راحتی با تکنسین های ما به شماره های زیر تماس حاصل کنید:

چگونه لباسشویی را به صورت دستی تخلیه کنیم؟

در صورتی که مطمئن هستید تخلیه نشدن ماشین علت باز نشدن درب است، با کمک مراحل زیر، دستگاه را به صورت دستی تخلیه کنید:

 1. ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید. سیم برق را به جایی بچسبانید تا خیس نشود. توجه داشته باشید که زمانی که کف زمین خیس است، به سیم یا پریزر برق دست نزنید.
 2. فیلتر پمپ تخلیه را پیدا کنید. معمولا فیلتر تخلیه را در جلو و پایین دستگاه، پشت یک پنل می توانید پیدا کنید. در صورتی که همچنان در پیدا کردن فیلتر ناکام هستید، خواندن مقاله “فیلتر ماشین لباسشویی کجاست؟” به شما کمک خواهد کرد.
 3. پنل را باز کنید.
 4. مقداری پارچه و یک ظرف بزرگ، مثل تشت را زیر فیلتر قرار دهید تا کف زمین خیس نشود.
 5. فیلتر را تخلیه کنید.
 6. فیلتر پمپ را باز کنید.
 7. اجازه دهید آب روی پارچه و یا ظرف، تخلیه شود.
 8. فیلتر را تمیز کنید. هر مو، پرز، سکه، و دیگر اشیایی که در طول زمان می تواند باعث انسداد شود را نیز بردارید.

در برخی لباسشویی ها، شلنگ تخلیه نیز در کنار فیلتر قرار دارد. در صورتی که شما هم از این مدل دستگاه ها استفاده می کنید:

 1. آن را از جای خود جدا کنید.
 2. شلنگ را روی ظرف قرار دهید.
 3. سپس در پوش آن را بردارید تا آب تخلیه شود.
 4. آن را در جای خود قرار دهید و درپوش آن را بگذارید.

چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم

علت دوم: خرابی قفل درب ماشین لباسشویی

تمامی ماشین لباسشویی‌ها دارای قفل یا میکروسوییچ هستند، که وظیفه دارد حین کار کردن دستگاه، درب را به طور کامل بسته نگه دارد و مانع باز شدن آن بشود. همچنین اگر این قفل کامل بسته نشود، ماشین لباسشویی روشن نشده و شروع به کار نخواهد کرد.

در برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی، در صورت خرابی قفل، کد خطا یا اروری نمایش داده می‌شود. اگر از لباسشویی های ال جی، سامسونگ، اسنوا و بوش استفاده می کنید، با کمک مقاله زیر می توانید معنی تمامی ارورهای دستگاه تان را بفهمید و مشکل درب لباسشویی قفل شده تان را حل کنید:

معرفی ارور های ماشین لباسشویی (برند های مختلف)

راه کار: اگر پس از استفاده از لباسشویی قفل درب باز نشد و لباس‌ها داخل آن مانده بود، می‌توانید برای غیرفعال کردن آن از ضامن دستی استفاده کنید. این ضامن یا زیر قفل و یا در بخش مواد شوینده قرار دارد. پس از پیدا کردن آن می توانید در را باز کنید. اما فراموش نکنید که پس از بازکردن درب با استفاده از ضامن، باید اقدام به تعویض قفل (میکرو سوییچ) کنید. در صورتی که قصد تعویض میکروسوئیچ لباسشویی خود را دارید، می توانید از مرکز تعمیراتو۲۴، بهترین و باکیفیت ترین قطعه را تهیه کنید. تنها کافیست با شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ تماس بگیرید و یا بر روی آیکون واتس اپ ضربه بزنید.

علت سوم: پوسیدگی و خرابی لولای درب ماشین لباسشویی

همه ماشین های لباسشویی در قسمت درب خود، دارای زبانه و لولا می باشند که برای قفل شدن و چفت شدن آن به کار می‌رود. این لولا معمولا از جنس پلاستیک ساخته شده است و باعث چرخش راحت درب می‌شود.

این امکان وجود دارد که خرابی و پوسیدگی لولا، یکی دیگر از دلایل دیگر باز نشدن درب ماشین لباسشویی و قفل شدن آن باشد.

پوسیدگی و خرابی لولای درب ماشین لباسشویی

راهکار: شما می‌توانید با بررسی لولا، از خرابی و یا سلامت زبانه اطمینان حاصل کنید؛ همچنین دقت کنید که تمامی پیچ‌ها سفت بسته شده باشند. در صورتی که متوجه هرگونه خرابی در لولا، زبانه، پیچ ها، واشر و … لباسشوی خود شدید، می توانید با تکنسین های مجرب تعمیر لباسشویی تعمیراتو۲۴، به شماره های زیر تماس بگیرید:

در صورتی که از لباسشویی های درب از بالا استفاده می کنید، کمی قضیه فرق می کند؛ چرا که درب لباسشویی قفل شده، معمولا به دلیل معیوب شدن لولا ها اتفاق می افتد. این لولاها می توانند با گذشت زمان فرسوده  شده و آسیب ببینند؛ به خصوص اگر بجای فلز از جنس پلاستیک ساخته شده باشند. در صورت خرابی لولاها عملیات تعویض آن ها را باید به فردی مجرب بسپارید تا از خرابی و صدمات بیشتر جلوگیری کنید.

علت چهارم: خرابی یا شکستگی دستگیره ماشین لباسشویی

اگر دستگیره درب (فلاپی) ماشین لباسشویی‌ تان شل شده است، احتمال شکستگی آن وجود دارد.

راه کار: خرابی دستگیره از مواردی است که ممکن است برای هر مدل ماشین لباسشویی اتفاق بیفتد. اما نوع آسیب دیدگی می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که تعمیر این مورد را به تعمیرکار ماشین لباسشویی بسپارید.

توجه: تلاش فرد غیرمتخصص در راستای باز کردن درب لباسشویی به وسیله کارت یا سیم و اشیائی از این دسته، می‌تواند باعث آسیب بیشتر به دستگاه شود.

بخوانیم:علت لرزش ماشین لباسشویی چیست؟

علت پنجم: مشکل سوئیچ فشار ماشین لباسشویی

اگر سوئیچ فشارخراب بوده و یا در سیستم فشار انسدادی وجود داشته باشد، حتی اگر آب هم به درستی از پمپ خارج شده باشد، درب لباسشویی می تواند گیر کند. علت این امر وجود امکان به دام افتادن هوایی که قفل درب را کنترل می کند، است. در برخی از ماشین های لباسشویی اگر سوئیچ فشار ریست نشود، قفل درب بسته نگه داشته می شود.

راه کار:لباسشویی را خاموش کنید و اجازه دهید قفل درب خنک شود. سپس درب بعد از چند دقیقه باز می شود.

کارشناسان تعمیراتو۲۴ به شما پیشنهاد می‌کنند با سرویس ماشین لباسشویی خود به صورت سالانه، از مشکلات و آسیب‌های مختلف آن در آینده پیشگیری کنید. دلیل اهمیت سرویس مرتب لوازم خانگی خود را در زیر بخوانید:

چرا لوازم خانگی باید به طور مرتب سرویس و عیب یابی شوند؟

علت ششم: قفل حرارتی ماشین لباسشویی

قفل حرارتی باید حدود دو دقیقه پس از پایان چرخه، درب ماشین لباسشویی را رها کند. در واقع وظیفه قفل حرارتی جلوگیری از گسترش گرما در لباسشویی است؛ بنابراین حتی وقتی ماشین لباسشویی خاموش است، بلافاصله قفل درب باز نمی شود.

راه کار: ماشین لباسشویی را برای حدود پنج دقیقه خاموش کنید تا قفل خنک و آزاد شود؛ در نهایت شما قادر خواهید بود که درب را باز کنید. گاهی اوقات، خود قفل حرارتی گیر می کند. در چنین مواردی ضربه محکم به ناحیه زبانه، ممکن است باعث آزاد شدن قفل شود.

قفل حرارتی ماشین لباسشویی

علت هفتم: مسائل مربوط به گرم شدن خیلی زیاد

اگر از لباسشویی خود استفاده زیادی می کنید،گاهی اوقات گرمای بیش از حد یا باعث میشود ماشین لباسشویی شما از کار بیفتد و یا به صورت عادی کار کند، اما فقط درب آن باز نشود.

یکی از نکاتی که همواره باید مراقب آن باشید، دمای درب ماشین لباسشویی شما است. اگر با لمس درب متوجه شدید که درب خیلی گرم است، بهتر است قبل از استفاده مجدد از دستگاه، مدتی صبر کنید.

راه کار: درهنگام مواجهه با گرمای بیش از حد، برای خنک شدن مدتی به دستگاه زمان دهید؛ دستگاه دمای خود را اصلاح خواهد کرد.

توجه داشته باشید که باید از گرم شدن مداوم لباسشویی خودداری کنید؛ زیرا این امر می تواند باعث آسیب شدید و حتی سوختن مدارهای موجود در دستگاه شود!

علت هشتم: فعال شدن قفل کودک ماشین لباسشویی

فعال شدن قفل کودک هم از مواردی است که میتواند علت باز نشدن درب لباسشویی باشد.

راه کار: از آنجایی که غیرفعال کردن قفل کودک در هر برند متفاوت است، باید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی تان مراجعه کنید. همچنین شما با سرچ کردن نام و مدل دستگاه هم می توانید درب لباسشویی خود را باز کنید.

به عنوان مثال: اگر درب لباسشویی ال جی شما باز نمی شود و علت درب لباسشویی قفل شده ال جی شما، فعال شدن قفل کودک آن باشد، بر روی صفحه نمایش لباسشویی, کد ارور CL را مشاهده می کنید. همچنین اگر علت قفل شدن لباسشویی سامسونگ نیز همین مورد باشد، شما علامتی قرمز رنگ، شبیه به صورت کودک می بینید . شما باید آن را غیر فعال نمایید تا بتوانید درب لباسشویی سامسونگ خود را باز کنید. اگر با اروری متفاوت رو به رو هستید، خواندن مقاله “بررسی ارور های ماشین لباسشویی سامسونگ” را پیشنهاد می کنیم.

ساز و کار باز کردن قفل کودک لباسشویی,سایر برندها نیز مشابه همین موارد، اما با تفاوت های جزئی است.

فعال شدن قفل کودک ماشین لباسشویی

علت نهم: شکستن دستگیره در

دستگیره های ماشین لباسشویی شکننده و حساس اند، بنابراین به راحتی آسیب می بینند. سعی نکنید درب ماشین لباسشویی را به زور باز کنید، در عوض، از یک نوار یا نخ باریک استفاده کنید. توجه داشته باشید که ما این روش را توصیه نمی کنیم، اما در مواقع ضروری ممکن است به کارتان بیاید.

ریسمان را دور چارچوب درب بپیچید و به سمت دیگر قفل درب بکشید. نکته این کار در حرکت دادن ریسمان است که قفل درب باز شود.

در صورتی که این روش هم کارساز نبود، بالای ماشین لباسشویی را باز کنید. سپس گیره درب را پیدا کنید و آن را فشار دهید تا در را رها کند.

توجه داشته باشید که روش های گفته شده ممکن است به علت عدم مهارت شما، به دستگاه تان آسیب بزنند؛ بنابراین توصیه می کنیم که در اولین مرحله، از افراد حرفه ای کمک بخواهید.

چرا درب لباسشویی قفل نمی شود؟

حال که تمامی دلایل درب لباسشویی قفل شده را برسی کردیم، خوب است که آن روی سکه را هم ببینیم؛ یعنی قفل نشدن درب لباسشویی.

چرا ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کار نمی کند؟

این مشکل، مربوط به مکانیزم قفل شدن یا آزاد سازی درب است و می تواند برای هر ماشینی که بیش از ۳ سال استفاده شده، اتفاق بیافتد. در چنین مواقعی، احتمالا با وضعیت زیر رو به رو می شوید:

۱- وقتی درب لباسشویی را می بندید، صدای کلیک می دهد، اما ماشین قفل نشده و یا روشن نمی شود.

۲- در هنگام بستن درب، اصلا صدا نمی دهد.

۳- دستگاه را روی یک چرخه شستشو قرار دادید و آن را فعال کردید. اما وقتی که برگشتید، متوجه شدید که درب دستگاه باز است، آن هم درحالی که دستگاه کار می کند.

برای حل کردن این مشکل، می توانید اقدام به تعویض قفل درب بکنید. در پایین، آموزش تمامی مراحل تعویض قفل درب لباسشویی را آورده ایم.

چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم

مراحل تعویض قفل درب ماشین لباسشویی

اگر علت باز نشدن درب لباسشویی از قفل آن باشد باید آن تعویض کنید. مراحل تعویض قفل که در زیر برای ذکر شده است، برای هر نمونه ماشین لباسشویی کاربرد دارد:

 1. دوشاخه ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید.
 2. سیم برق را از دستگاه جدا کنید.
 3. با توجه به مدل ماشین لباسشویی، پنل بالا یا جلوی ماشین را جدا کنید.
 4. لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را جدا به آرامی جدا کنید.
 5. در این مرحله پیچهای اطراف قفل را باز کنید و آن را تعویض کنید.
 6. حتما توجه داشته باشید این کار با دقت انجام گیرد و پیچهای مربوط به آن را محکم ببندید.
 7. تسمه دور درب ر ا با دقت نصب کنید.
 8. پنلها مربوط به ماشین را به آرامی و با دقت در قسمت مربوط به خود قراردهید.

شما میتوانید برای انجام این کار و تعمیرات انواع لباسشویی، نظیر تعمیر لباسشویی های دوو،تعمیر لباسشویی ایندزیت، تعمیر لباسشویی کنوود و… با مرکز تعمیراتو۲۴ تماس بگیرید.

لازم بذکر است در مراحل اولیه جداسازی، چگونگی اتصالات را بخاطر بسپارید و با دقت و به درستی آن را انجام دهید. همچنین در پایان از اتصال قفل درب لباسشویی, به برد اصلی اطمینان حاصل کنید.

درب لباسشویی قفل شده

خلاصه کلام

به طور کلی اگر با مشکل قفل شدن درب ماشین لباسشویی مواجه شده اید، دلایل زیادی ممکن است پشت آن باشد. این مشکل میتواند در انواع مدل لباسشویی های ال جی، سامسونگ، دوو، اسنوا  و یا هر برند دیگری رخ دهد.

مواردی که در بالا ذکرشد، از رایج‌ترین علت های باز نشدن درب ماشین لباسشویی، برای تمامی برندها می باشد. در صورتی که بعد از انجام مراحل ذکرشده، درب ماشین لباسشویی تان همچنان قفل است و باز نمی‌شود، میتوانید با تکنسین های باتجربه و حرفه ای، جهت تعمیرات ماشین لباسشویی تماس بگیرید.

چنانچه نیاز به مشاوره درباره تعمیرات لوازم خانگی داشتید، میتوانید از طریق شماره ۰۹۱۲۸۷۵۷۹۶۸ با ما تماس بگیرید و یا در سایت ما فرم پر کنید. در صورتی که شبکه های اجتماعی را ترجیح می دهید، می توانید بر روی آیکون واتس اپ گوشه صفحه بزنید و یا با ما در اینستاگرام تعمیراتو۲۴در ارتباط باشید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

مطالب مرتبط