02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

ترفند های تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

در این مقاله به ترفند و راه های تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ میپردازیم. امروزه با وجود تکنولوژی و امکانات جدید, زندگی انسان ها بیشتر دچار تحول شده است. یکی از بزرگترین تحولات اختراع دستگاه ماشین ظرفشویی است که  دارای انواع و مدل های مختلفی می باشد. مهمترین مسئله در مورد ماشین های ظرفشویی, دانستن ترفند استفاده انجام سرویس های ساده, همچنین توجه به نکات نگهداری برای جلوگیری از فرسودگی و خرابی آن است.

راه و ترفند های تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ

در ادامه این مقاله با نحوه راه و ترفند های تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ و تعویض قطعات و نحوه ترمیم آن آشنا میشوید. همچنین بعضی از رایج‌ترین مشکلات ماشین‌ظرفشویی را بررسی میکنیم و راه حل هایی را برای برطرف کردن آنها به شما آموزش میدهیم. شما میتوانید برای دریافت خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ, با نمایندگی تعمیرات ۲۴ تماس بگیرید. همکاران ما با استفاده از تجهیزات پیشرفته که دراختیار دارند, می توانند ماشین ظرفشویی شما را با تکیه بر دانش فنی و تجربه بالای خود به بهترین شکل عیب یابی و تعمیر کنند. برای دریافت خدمات ما با شماره های زیر تماس حاصل کنید:

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی تعمیراتو24

نحوه تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ

با به وجود آمدن تکنولوژی های جدید در ظرفشویی سامسونگ و تغییرات سیستم‌های تایمری به برد الکترونیکی, تعمیرات ظرفشویی سامسونگ حرفه ای و پیچیده تر شده است.

دلایل بسیاری می تواند سبب روشن نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ شوند که برخی از آنها عبارت است از: خرابی یا مشکل در میکروسویچ درب، تایمر یا برد کنترل، کلید‌های انتخاب، فیوز حرارتی و موتور محرک. که در بخش های آتی هر یک از این موارد توضیح میدهیم تا بتوان ضمن عیب یابی صحیح، این موارد را برطرف ساخت.

بعضی از رایج ترین مشکلات پیش آمده در این دستگاه توسط کارشناسان مرکز تعمیر ظرفشویی برطرف می شود. این عیب ها عبارتند از تعویض هیتر، تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی، تعویض واشر درب ماشین ظرفشویی، تعویض پمپ تخلیه، تعویض ترموستات، تعویض محفظه مواد شوینده، رله‌ی استارت موتور و..میباشد.

پیشنهاد میکنیم که تعمیرات تخصصی تر را, به نمایندگی تعمیراتو ۲۴ بسپارید. این نمایندگی به دلیل تجربی کافی, در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی, و سابقه طولانی آمادگی خود را برای اجرای ۰ تا ۱۰۰ تعمیر ماشین ظرفشویی شما اعلام می‌کند.

میکروسوئیچ یا قلاب قفل درب ماشین ظرفشویی سامسونگ

نخستین بخشی که باید در تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ, و مشکل روشن نشدن آن توجه کرد; میکروسوئیچ یا قلاب قفل درب است. وظیفه میکروسوئیچ, بسته نگه داشتن درب هنگام برنامه شستشو است. همچنین این قطعه از نشت آب به بیرون جلوگیری میکند. و اینکه میکروسوئیچ، قفل درب را فشار می دهد; تا برق برد کنترل متصل شود. اگر در بسته نشود, میکروسوئیچ فعال نخواهد شد; و یا اگر این قطعه معیوب باشد, کنترل ماشین ظرفشویی برقی را دریافت نخواهد کرد; و در نتیجه روشن نمیشود.

موتور درایو ماشین ظرفشویی سامسونگ

بخش دوم که باید در تعمیر ماشین ظرفشویی مورد توجه قرار بگیرد، موتور درایو است. موتور بخشی است که آب را برای شستشوی ظروف به گردش در می آورد. همانطور که میدانید، در ماشین های ظرفشویی برق از تایمر یا برد الکتریکی در اتصال با رله استارت به موتور می‌رسد. اگر دستگاه بعد از اینکه رله استارت برق را به موتور رساند ولی روشن نشود، یعنی موتور درایو خراب است.

برای اطمینان از خرابی این بخش، سیم پیچ های موتور را با مولتی متر امتحان کنید؛ اگر صدای بلند و گوش خراشی از موتور شنیدید، یعنی موتور خراب است و باید توسط تکنسین‌های با تجربه تعویض شود.

ماشین ظرفشویی سامسونگ

کلیدهای انتخاب ظرفشویی سامسونگ

بخش دیگری که باید در تعمیر و رفع مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ باید به آن توجه کرد، بخش کلید های انتخابی دستگاه است. همانگونه که میدانید، کلیدها برای انجام تنظیمات انتخاب نوع برنامه، و کنترل عملکرد دستگاه توسط دکمه ها انجام می شود.

قبل از باز کردن ماشین ظرفشویی بهتر است از بهبود عملکرد کلیدها مطمئن شوید. کلید ها به برد کنترل متصل هستند و برای دسترسی به آن، باید قسمت برد که در پنل جلویی و درب دستگاه قرار دارد، خارج شود. برای آزمایش کلید ها باید نقشه مدار برد را داشته باشید. قبل از تست نیز برق را قطع کنید.

کنترل الکترونیکی یا تایمر ظرفشویی سامسونگ

بخش تایمر یا کنترل الکترونیکی، یکی دیگر از بخش هایی است که می توان در تعمیر ظرفشویی سامسونگ، به آن مراجعه کرد. در صورتی که با روشن کردن دستگاه صدای موتور تخلیه شنیده نشود، علت می‌تواند از کنترل الکترونیک یا تایمر باشد.

کنترل الکترونیکی یا تایمر ظرفشویی سامسونگ

در مدل‌های تایمر دار، این قطعه برق موتور پمپ، شیر برقی، تایمر دستی، موتور پمپ تخلیه و مدار هیتر را در چرخه‌های منظم کنترل می‌کند. تایمر دارای چندین اتصال الکترونیکی است و با یک موتور کوچک کار می‌کند که همه آن‌ها داخل محفظه‌ی تایمر قرار دارند. هدف اصلی این قطعه، تنظیم مدت زمان هدایت برق به هر قطعه است و با این کار کنترل چرخه های اصلی دستگاه را به دست می گیرد. تایمر ظرفشویی های سامسونگ، معمولا در صورت خرابی تعمیر نمی شوند و نیاز به تعمیر دارند. (در صورتی که موتور تایمر از کار افتاده است، تعویض تنها موتور آن عملی اقتصادی تر نسبت به تعویض کل مجموعه تایمر است.

اگر کمی در تعمیر ظرفشویی سر رشته دارید، می توانید آن را خودتان تست کنید. مطابق مقاله زیر تا مرحله ۵ پیش بروید تا به تایمر دستگاه برسید. حال باید به کمک مولتی متر، یک پروب را به هر خروجی ببرید؛ اگر هر عددی بالای ۰ نمایش داده شد، تایمر باید عوض شود.

ما به صورت اختصاصی مقاله ای را برای تعویض تایمر ظرفشویی اختصاص داده ایم: آموزش گام به گام تعویض تایمر ماشین ظرفشویی + تصاویر مراحل

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی سامسونگ

زمانی که ماشین ظرفشویی شما شستشو را تمامی می کند، آب کثیف به سمت پایین و در کف دستگاه جمع شده و به سمت مسیر تخلیه که به شلنگ میرسد، راهی می شود. درست است که در این فرآیند جاذبه نقش زیادی دارد، اما آب بیشتر به کمک پمپ تخلیه راهی مسیرهای منتهی می رود.

این نقش پمپ تخلیه زمانی بیشتر مشخص می شود که شما درب ماشین ظرفشویی سامسونگ تان را باز می کنید و با آب زیادی در کف دستگاه رو به رو می شوید؛ در این موقعیت به احتمال زیاد پمپ تخلیه شما مشکل پیدا کرده است. اگر چه باید در نظر داشته باشید که خرابی پمپ تخلیه همیشه دلیل این مشکل نیست؛ گیر کردن فیلتر، خرابی پروانه پمپ و حتی مسدود شدن شلنگ تخلیه نیز ممکن است علت تخلیه نکردن ظرفشویی باشد.

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی سامسونگ

تنها راه تشخیص قطعی خرابی پمپ تخلیه، برسی آن با مولتی متر است؛ این به معنی باز کردن ماشین ظرفشویی و تست تداوم آن با مولتی متر می باشد. اگر فاقد دانش فنی هستید، به شدت تاکید می کنیم از این کار خودداری کنید. در صورتی که مقاومتی وجود نداشت، باید برای تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی سامسونگ تان اقدام کنید. اگر تجربه مکانیکی لازم را ندارید، این کار را به تکنسین های حرفه ای بسپارید تا از آسیب دیدن خودتان و دستگاه، دوری کنید.

پیشنهاد می کنیم زمانی که با مشکل تخلیه نشدن آب رو به رو هستید، لیستی از علت های ممکن تهیه کنید و در انتها سراغ خرابی پمپ تخلیه بروید. پمپ تخلیه قطعه به نسبت گران تری است (در حال حاضر با توجه به مدل دستگاه از ۴۰۰ تا ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان) و هزینه تعمیر را دربر دارد. اگر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی سامسونگ شما مشکل داشته باشد، در مجموعه تعمیراتو۲۴، می توانید تنها با پرداخت مبلغ دستمزدی بین ۲۰۰,۰۰۰ تا ۴۵۰,۰۰۰ تومان، از خدمات تعویض این قطعه با ضمانت ۶ ماهه تعمیر و گارانتی ۱۲ ماهه قطعه برخوردار شوید.

نکات ایمنی برای استفاده از ماشین ظرفشویی سامسونگ

معمولاً با رعایت کردن این نکات و سایر موارد دیگر می‌توان تا حد زیادی از خرابی و فرسودگی دستگاه ماشین ظرفشویی جلوگیری کرد. زیرا رعایت نکردن این موارد باعث فرسودگی دستگاه میشود

 • مواد شوینده

اگر میخواهید ماشین ظرفشویی سامسونگ شما ظروف را شفاف و تمیز بشوید و نیازی به تعمیر آن نداشته باشید، باید از مواد شوینده باکیفیتی استفاده کنید. معمولاً دستگاه هایی که از مواد شوینده با کیفیت استفاده می کنند، نه تنها به ظروف آسیب نمی رساند، بلکه نیاز به تعمیر هم نخواهد داشت. اگر نمی دانید از چه مواد شوینده ای استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم مقاله “بهترین برندهای مواد شوینده ظرفشویی ۲۰۲۲” را مطالعه نمایید.

 • ترانس محافظ

برق ساختمان باید مجهز به محافظ یا ترانس باشد. تجربه ثابت کرده که اکثر دستگاهایی که بدون محافظ هستند، در زمان نوسانات برق آسیب میبیند. به همین علت برای به تعویق انداختن نیاز تعمیر دستگاه خود لازم است به این نکته توجه کنید. از آنجایی که دستگاه‌های جدید الکترونیکی و دیجیتالی هستند، هنگام نوسانات به احتمال آسیب دیدن آنها بسیار بالا خواهد بود.

 • کنترل ظروف

قبل از قرار دادن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی، حتماً ظروف را با دقت بررسی کنید تا مواد غذایی روی آنها جا نمانده باشد. دقت در کنترل ظروف باعث میشود که; دیرتر نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ خود داشته باشید. زیرا مواد غذایی به خصوص مواد غذایی سخت، باعث خرابی موتور و دیگر قطعات دستگاه می‌شود؛ در آن صورت باید بفکر تعمیر دستگاه خود شوید.

نکات ایمنی برای استفاده از ماشین ظرفشویی سامسونگ

کدهای خطای مدل های دستگاه ظرفشویی سامسونگ

در بسیاری از برندهای دستگاه های ظرفشویی دیجیتال، در صورت به وجود آمدن مشکل در دستگاه ها خطاهای خاصی نمایش داده می‌شود؛ شما با دانستن ترفند های تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ خاص ما میتوانید در بسیاری از اوقات بدون نیاز به تعمیرگاه,، با اطلاعات این کد ها مشکل دستگاه خود را برطرف کنید.

در پایین رایج ترین ارورهای ماشین ظرفشویی های سامسونگ را جمع آوری کرده ایم.

ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ مدل : ST151

 • DR – این خطا مربوط  به درب دستگاه – درب دستگاه بسته نشده است.
 • E2 – خطای ورودی آب دستگاه – شیر آب ورودی چک شود.
 • E4 – اشکال در عدم گرم کردن آب دستگاه – خرابی هیتر
 • F1 – خطای عدم تامین آبگیری به مقدار لازم – بررسی شیر برقی
 • F5 – خطای دمای پایین آب داخل دستگاه – خرابی برد الکترونیک

ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ مدل : D 147

 • ۴E – خطای عدم ابگیری دستگاه – چک کردن اکوا استاپ
 • ۴E-1 – اشکال در دمای بیش از حد آب داخل دستگاه می باشد.
 • ۵E – اشکال از تخلیه آب دستگاه می باشد – پمپ تخلیه چک شود.
 • TE – خطای سنسور دما – ترمیستور برسی شود.
 • BE-2 – اشکال در اتصال کلید ها

ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ مدل : D 146

 • DR – این خطا مربوط به درب دستگاه – درب دستگاه بسته نشده است
 • E2 – خطای ورودی آب دستگاه – شیر آب ورودی چک شود
 • E3 – اشکال در تاخیر به موقع آبگیری –  سوختگی شیر برقی
 • E4 – اشکال در عدم گرم کردن آب دستگاه – خرابی هیتر
 • F1 – خطای عدم تامین آبگیری به مقدار لازم – بررسی شیر برقی
 • F6 – اشکال در نشتی شیر برقی- شیر برقی بررسی شود – فرسودگی و یا پارگی ممبران شیر برقی

ارور ظرفشویی سامسونگ مدل : D 148

 • D01 – خطای شیر برقی – سوختگی شیر برقی
 • D02 – خطای پمپ تخلیه دستگاه – خرابی پمپ تخلیه
 • D05 – پمپ جریان کمی می کشد
 • D07 – اشکال در نشتی آب در دستگاه – سوراخ بودن داخل ظرفشویی
 • D13 – خطای گرم شدن دمای بیش از حد دیجی تعمیر کار آب داخل دستگاه – خرابی برد الکترونیک

کلام آخر

بسیاری از مشکلات ماشین ظرفشویی سامسونگ، در کوتاهترین زمان طی یک بررسی کوتاه، قابل برطرف است. اما در بعضی از آنها مثل صدای شنیدن تیک تیک هنگام شستشوی ظروف، خبر از مشکل در پمپ تخلیه و موتور دستگاه را میدهد؛ در این شرایط دستگاه نیاز به تعویض قطعه خواهد داشت. بنابراین اگر احساس می کنید برای برطرف کردن این گونه مشکلات تخصص لازم را ندارید، حتماً از تکنسین های با تجربه برای تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ استفاده کنید.

ایستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال
 
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید؛ و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیر ظرفشویی سامسونگ نمایید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + سه =

مطالب مرتبط