02126292028

مشاوره و درخواست تعمیر در تهران و حومه

دلایل ایجاد بوی بد یخچال چیست؟

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

بوی بد یخچال  دلایل متعددی دارد. مهم این است که شما هرچه زودتر برای رفع این مشکل اقدام کنید. این کار باعث می شود بتوان هرچه زودتر از گسترش باکتری و میکروب در داخل یخچال جلوگیری کرد. همچنین هر گونه ایرادی که ممکن است در یخچال شما وجود داشته باشد را می توان شناسایی کرد. عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن بوی بد در یخچال می شوند. از فاسد شدن مواد غذایی گرفته تا ریختن مواد غذایی چرب در یخچال می توانند سبب بروز بوی بد در یخچال شما شوند.

دلایل ایجاد بوی بد یخچال

بوی بد یخچال و دلایل آن

تمیز نبودن یخچال

علت اول بوی بد یخچال به باقی مانده مواد غذایی در یخچال مربوط می شود. بنابراین مهم است که همواره به صورت منظم یخچال را تمیز کنید. برای این کار بهتر است که هر بار قبل از پر کردن یخچال با مواد غذایی آن را تمیز کنید. پس از اینکه ابتدا دستگاه را به طور کامل خالی کردید، با استفاده از یک اسفنج آغشته به سرکه سفید یا یک ماده شوینده ملایم که مخصوص تمیز کردن یخچال طراحی شده است، آن را تمیز کنید. فراموش نکنید که درزگیرها، داخل دستگیره و تمام گوشه‌ها و گوشه‌های کوچکی که تکه‌های غذا می‌توانند در آن‌ها قرار بگیرند، مانند گوشه‌های کشوها را تمیز کنید.

رطوبت و باکتری

عامل دیگری که منجر به ایجاد بوی بد یخچال می شود رطوبت و باکتری است. باکتری در محیط های مرطوب به راحتی رشد می کند. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد بوی بد بهتر است که همواره فضای داخل یخچال را به صورت مداوم تمیز کنید. باکتری ها می توانند سبب فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال شده و باعث ایجاد بوی بد شوند. 

قرار دادن مواد غذایی بد بو

یکی دیگر از علت های ایجاد بوی نامطبوع در یخچال قرار دادن مواد غذایی بد بو در داخل آن است. برای مثال مواد غذایی مانند سیر، ترشی، پیاز و … باعث ایجاد بوی بد در داخل یخچال می شوند. زیرا بوی این مواد غذایی به قدری تند است که خیلی سریع در فضای داخل یخچال پخش می شود. 

فاسد شدن مواد غذایی

گاهی اوقات آنقدر سرگرم زندگی هستیم که متوجه نمی شویم مواد غذایی مخصوصاً میوه ها فاسد شده اند. کپک زدن میوه و سبزیجات در قسمت جا میوه ای می تواند سبب ایجاد بوی بد در یخچال شود.

نگهداری مواد غذایی بدون بسته بندی مناسب

 زمانی که مواد غذایی را بدون بسته بندی مناسب در داخل یخچال نگهداری می کنید، بوی آن در تمام یخچال پخش می شود. اگر این بو برای مدت طولانی باقی بماند، بوی تند ایجاد می کند که به نوبه خود باعث فاسد شدن غذای شما می شود. بنابراین مهم است که مواد غذایی خود را در ظروف در بسته نگهداری کنید.

رطوبت و باکتری علت ایجاد بوی بد یخچال

پر کردن بیش از حد مواد غذایی

 پر کردن بیش از حد مواد غذایی در یخچال جریان هوا را مسدود می کند. در این حالت یخچال باید برای حفظ دمای ایده آل برای تازه نگه داشتن غذای شما سخت تر کار کند. عدم خنک سازی مورد نیاز برای مدت طولانی، باعث رشد باکتری های مضر می شود. همچنین، انسداد هوا برای مدت طولانی ممکن است منجر به خرابی یخچال شود. بنابراین، فقط آنچه را که نیاز دارید خریداری کرده و در یخچال نگهداری کنید.

تجمع آب در داخل سینی تخلیه

 زمانی که فریزر خود را یخ زدایی می کنید، یخ آب شده به ظرف تخلیه یخچال شما می رود تا از نشت آن در داخل یخچال جلوگیری کند. اگر فراموش کنید که به طور منظم ظرف تخلیه را تمیز کنید، خطر رشد قارچ، میکروب و باکتری وجود دارد که می تواند منجر به بوی بد شود. بو می تواند از طریق لوله های تخلیه که داخل یخچال شما را به ظرف تخلیه متصل می کند، به داخل یخچال شما نفوذ کند. بنابراین، برای داشتن یخچالی با بوی تازه و غذای سالم، حداقل هر سه ماه یکبار تابه را تمیز نگه دارید.

برای رفع بوی بد یخچال چه کنیم؟

برای این که از دست بوی بد یخچال  در امان بمانیم باید یکی سری کارها را به صورت مرتب و دوره ای انجام دهیم. از جمله:

  • داخل یخچال را خالی و تمیز کنید.

اولین قدم مراقبت از هر چیزی است که می توانید ببینید. با بیرون آوردن همه چیز از یخچال شروع کنید و تمام سطوح را با صابون و آب گرم بشویید. برای تمیز کردن فضای داخلی یخچال از یک اسفنج استفاده کنید. قفسه های یخچال را بیرون آورده و سعی کنید از همه طرف آن ها را تمیز کنید. تمام شیارها و درزهایی که می بینید را تمیز کرده و با پارچه ای خشک کنید.

  • باقی مانده های غذا و میوه را دور بریزید.

برای جلوگیری از بوی بد یخچال، یخچال را کامل بررسی کنید و باقیمانده هر نوع مواد غذایی را دور بریزید. هر چیزی که بیش از دو هفته در یخچال نگهداری شده است را دور بریزید مگر این که دارای تاریخ انقضاء باشد. غذاهای باقیمانده را که سه روز است آن ها را نخورده اید از یخچال بیرون آورید. اگر چیزی که دارای بو است و می خواهید در یخچال بگذارید ابتدا آن را در یک ظرف در بسته قرار دهید.

نگهداری مواد غذایی بدون بسته بندی مناسب در یخچال
  • پاک کردن مواد غذایی

قبل از اینکه یخچال را دوباره پر کنید، همه چیز را پاک کنید. مطمئن شوید که هر ظرف غذایی که در یخچال می گذارید کاملاً تمیز و خشک باشد. از یک حوله مرطوب برای تمیز کردن ظروف در بسته استفاده کنید.

  • فیلتر آب را عوض کنید.

ممکن است سیستم آب یخچال باعث ایجاد بوی بد یخچال  شده باشد. بهتر است که فیلتر آب را هر چند وقت یک بار عوض کنید. اگر می بینید که ظرف آب دارای کپک یا سایر آلاینده ها است می تواند باعث بوی بد یخچال شود.

اینستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیر نمایید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 2 =

مطالب مرتبط