02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

۱۰ راه رفع مشکل خنک نکردن یخچال ال جی | تست شده✔️ 

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

علت و راه رفع خنک نکردن یخچال ال جی چیست؟ ال جی، بهترین یخچال های بازار را تولید می کند که از نظر کیفیت یک سر و گردن از بقیه بالاتر هستند؛ با این حال خرابی، مانند شتری است که جلوی درب هر یخچالی می نشیند! گاهی اوقات پیش می آید که یخچال فریزر ال جی شما سرد و خنک نمی کند و مواد غذایی شما را در معرض فاسد شدن قرار می دهد. با ما در مرکز تعمیر یخچال ال جی تهران همراه باشید تا علت و راه رفع خنک نکردن یخچال ال جی را برسی کنیم.

۱۰ علت و راه رفع مشکل خنک نکردن یخچال ال جی

سرد نکردن یخچال فریزر ال جی بسیار آزاردهنده است. مخصوصا زمانی که غذاها و نوشیدنی ها اصلا خنک نمی شوند. بسیاری فکر می کنند علت سرد نکردن یخچال فریزر ال جی شان پیچیده است و لزوما باید از فردی حرفه ای کمک بگیرند. اما خوشبختانه، گاهی اوقات دلیل سرد نکردن یخچال ال جی شما بسیار پیش پا افتاده است و شما ممکن است بتوانید به تنهایی آن را رفع کنید.

این مقاله، برای مدل یخچال های ال جی LFX21976ST، LFX25950SB، LFX25950SW، LFX25950TT، LFX25976ST، LFX25991ST، LFX28978SB، LFX28978SW، LFX28979ST، LFX31925ST، LFX31935ST، LFX31945ST، LMX25984SW، LMX25986ST، LMX28988SB، LMX28988ST، LMX28988SW، LRDC22743ST، LRDC22744ST، LRSC26980SB، LSFS213ST و مدل های قدیمی تر می باشد. با این حال برخی راه حل ها عمومی هستند و برای تعمیر یخچال فریزر بوش، دوو، سامسونگ و … خود نیز می توانید از آن ها استفاده کنید.

در صورتی که مشکل تان ادامه پیدا کرد، برای دریافت خدمات تعمیر یخچال سریع، مقرون به صرفه و با کیفیت در تهران + ضمانت ۶ ماهه، با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

مرکز تعمیر لوازم خانگی تعمیراتو24

۱- لوله یا کویل های کندانسور را تمیز کنید.

اولین دلیل احتمالی خنک نشدن یخچال ال جی شما، کثیف بودن کویل های کندانسور است. کویل های کندانسور با خنک کردن هوای گرم زیر یخچال، به سرد نگه داشتن دستگاه کمک می کنند. زمانی که کویل ها کثیف شوند، نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند و با گرم شدن یخچال ال جی مواجه خواهید شد.

برای تمیز کردن کندانسور یخچال های ال جی، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. یخچال تان را از برق بکشید.
 2. کویل های کندانسور یخچال را پیدا کنید. معمولا آن ها در زیر یخچال هستند.
 3. برسی کنید که آیا کویل های کندانسور کثیف شده اند یا خیر. در صورت کثیفی آن ها را کاملا تمیز کرده و غبار آن را پاک کنید.
 4. پس از تمیز کردن، یخچال را دوباره به برق بزنید.
 5. در طی ۶ ساعت آینده، برسی کنید که ایا مشکل سرد نکردن یخچال ال جی شما برطرف شده است یا خیر. در صورت عدم رفع مشکل، سراغ راه بعدی بروید.
تمیز کردن کویل کندانسور یخچال

۲- موتور فن کندانسور را برسی و تعویض کنید.

قسمت بعدی که باید برسی شود، موتور فن کندانسور است. این بخش، هوا را از روی کمپرسور و کویل ها می کشد. در صورتی که موتور فن از کار بیافتد، یخچال فریزر ال جی شما خنک و سرد نمی کند.

برای برسی موتور فن کندانسور، مراحل زیر را انجام دهید.

 1. یخچال را از برق بکشید.
 2. موتور فن کندانسور را پیدا کنید. اگر نتوانستید جای دقیق آن را بیابید، از دفترچه راهنمای یخچال فریزر ال جی استفاده کنید.
 3. اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید تیغه یا پره های فن مسدود نشده اند.
 4. برای برسی، به صورت دستی پره ها را بچرخانید. اگر نتوانستید آن را به راحتی حرکت دهید، به معنی خرابی آن است و باید فن کندانسور عوض شود.
 5. اگر فن آزادانه حرکت می کند، باید موتور فن را با یک مولتی متر برسی کنید. در صورت وجود نداوم، موتور مشکلی ندارد. اگر تست با مولتی متر تداومی را نشان نداد، به این معنی است که معیوب است و باید تعویض شود.
موتور فن کندانسور یخچال

۳- برسی و تعویض موتور فن اوپراتور

هدف موتور فن اوپراتور، گردش هوا روی کویل های اوپراتور و سپس به داخل محفظه های یخچال فریزر است. زمانی که این قطعه به درستی کار نکند، با مشکل سرد و خنک نکردن یخچال فریزر ال جی رو به رو خواهید شد.

یکی از راه های رفع مشکل سرد نکردن یخچال ال جی تعویض موتور فن اوپراتور است؛ برای برسی موتور فن، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. مطمئن شوید یخچال کاملا خاموش است.
 2. موتور فن اوپراتور را پیدا کنید. این قطعه در قسمت فریزر قرار دارد.
 3. برسی کنید که آیا فن هنگام کار بیش از حد صدا و نویز دارد یا خیر. اگر چنین بود، احتمالا فن نیاز به تعویض دارد.
 4. اگر صدا و نویزی نشنیدید، تیغه و پره فن را به صورت دستی بچرخانید. اگر نتوانستید، موتور فن باید تعویض شود. البته پیشنهاد می کنیم ابتدا با مولتی متر آن را تست کرده، و در صورت نشان ندادن تداوم آن را تعویض نمایید.

اگر از دانش فنی برخوردارید، مطابق مقاله آموزش تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید این کار را انجام دهید.

۴- رله استارت را برسی و تست کنید.

علت احتمالی بعدی سرد نکردن یخچال ال جی شما، خرابی رله استارت است. هدف رله استارت، کار با سیم پیچ ها برای روشن کردن کمپرسور است. زمانی که رله استارت خراب باشد، یخچال ال جی شما سرد و خنک نمی کند.

دلیل سرد و خنک نکردن یخچال ال جی تان ممکن است به رله استارت برگردد؛ بنابراین برای برسی و تست آن از مراحل زیر استفاده کنید.

 1. مطمئن شوید یخچال کاملا خاموش است.
 2. رله استارت را پیدا کنید و با یک مولتی متر تست تداوم را اجرا کنید.
 3. در صورت عدم وجود تداوم، رله استارت باید تعویض شود.

برسی رله استارت پیچیده است؛ ما در مقاله “ نحوه تست کمپرسور ، رله استارت و اورلورد یخچال” به صورت گام به گام آن را شرح داده ایم.

۵- ترموستات کنترل دما را برسی کنید.

این قطعه وظیفه این را دارد که ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن اوپراتور و موتور فن کندانسور ارسال کند. ترموستات کنترل دما می توانید علت سرد و خنک نشدن یخچال ال جی شما باشد.

اگر نشانه های خرابی ترموستات یخچال را مشاهده کردید، برای برسی آن مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. مطمئن شوید که یخچال کاملا خاموش است.
 2. ترموستات را پیدا کنید.
 3. پس از پیدا کردن آن، سعی کنید ترموستات را از پایین ترین حالت، به بالاترین حالت تنظیم اش بچرخانید. دقت کنید زمانی که آن را می چرخانید صدای کلیک را بشنوید. شنیدن صدای کلیک به معنی درست بودن آن است.
 4. اگر صدای کلیک را نمی شنوید، از مولتی متر برای برسی تداوم ترموستات استفاده کنید.
 5. در صورتی که تست تداوم نشان دهد ترموستات به درستی کار نمی کند، باید آن را تعویض کنید.
 6. پیشنهاد می کنیم تعویض ترموستات را به فردی حرفه ای بسپارید. شما می توانید برای تعمیرات یخچال های ال جی در غرب تهران با شماره  ۰۲۱۴۴۲۱۵۳۲۵، شرق با شماره ۰۲۱۷۷۹۰۶۷۵۱، شمال با ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ و جنوب با شماره  ۰۲۱۶۶۰۰۰۷۸۷ تماس بگیرید.

۶- خازن استارت کمپرسور را برسی و تعویض کنید.

دلیل دیگر خنک نکردن یخچال ال جی شما ممکن است خرابی خازن استارت کمپرسور باشد. این قطعه با ارسال ولتاژ به کمپرسور، به افزایش قدرت آن برای راه اندازی کمک می کند.

برای برسی خازن استارت مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. مطمئن شوید که یخچال همچنان خاموش است.
 2. خازن استارت را پیدا کرده و آن را با مولتی متر تست کنید.
 3. اگر تداوم وجود نداشته باشد، باید توسط تکنسین تعویض گردد.
راه رفع خنک نکردن یخچال ال جی خازن استارت -تعمیراتو24

۷- ترمسیتور یخچال را برسی و در صورت نیاز تعویض کنید.

شاید نام ترمیستور را نشنیده باشید، اما این قطعه همان بخشی است که دمای خوانده شده را به برد کنترل ارسال کرده و دمای یخچال را کنترل می کند. اگر ترمیستور معیوب شود، اطلاعات اشتباهی به برد ارسال می کرده و یخچال ال جی شما سرد و خنک نمی کند .

برای برسی ترمیستور مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. مطمئن شوید که یخچال همچنان خاموش است.
 2. ترمیستور را پیدا کرده و سپس از مولتی متر برای آزمایش آن استفاده کنید.
 3. اگر آزمایش نشان داد که مقاومت ترمیستور تغییر نمی کند یا تداوم ندارد، باید آن را عوض کنید.
 4. در صورتی که دانش فنی دارید، مطابق مقاله ” نحوه تست و عیب یابی ترمیستور یخچال فریزر” پیش بروید؛ در غیر این صورت از تکنسین کمک بگیرید.

۸- کمپرسور را برسی کنید.

کمپرسور، قلب یخچال است و وظیفه این را دارد که گاز را فشرده و در اوپراتور و کندانسور به گردش در بیاورد. زمانی که کمپرسور از کار می افتد، یخچال شما نمی تواند سرد کند.

سوختن کمپرسور رایج نیست، اما اگر تمامی اجزای بالا را تست کردید، نوبت کمپرسور است.

برای برسی علت سرد نکردن و تست یخچال ال جی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مطمئن شوید یخچال کاملا خاموش است.
 2. کمپرسور را پیدا کنید (در قسمت پشت و پایین یخچال) و از مولتی متر برای برسی تداوم آن استفاده نمایید. شما باید بین پایانه هایی که در کنار کمپرسور می بینید را، تست کنید.
 3. اگر در حین تست مدار باز پیدا کردید، باید کمپرسور را عوض کنید. اکیدا توصیه می کنیم بدون دانش مکانیکی و تجربه فنی تعمیر کمپرسور، این کار را انجام ندهید.

۹- برد کنترل دما را تعویض کنید.

اگر هنوز علت مشکل را نیافتید، می توانید برد کنترل دما را تعویض کنید. برد کنترل دما به ندرت علت مشکل سرد و خنک نکردن یخچال ال جی است، اما اگر هر راهی را امتحان کرده اید، به فکر تعویض این قطعه باشید. پس از تعویض برسی کنید که مشکل حل شده است یا خیر.

توجه داشته باشید که ما تعویض این قطعه را توصیه نمی کنیم؛ در عوض بهتر است با تکنسین تماس بگیرید و درخواست عیب یابی مشکل را داشته باشید.

برد کنترل دمای یخچال-تعمیراتو24

۱۰- برد کنترل اصلی را تعویض کنید.

گزینه و دلیل نهایی سرد نشدن یخچال فریزر ال جی ، برد کنترل اصلی است. این قطعه معمولا در خنک نشدن یخچال نقشی ندارد، اما ممکن است دلیل این مشکل باشد.

چرا یخچال ال جی خنک نمی کند؟

تنظیمات اشتباه دما، کثیفی کویل های کندانسور، خرابی موتور و فن کندانسور، خرابی موتور فن اوپراتور، عیب داشتن رله استارت و خازن استارت، معیوب بودن ترموستات کنترل دما و مشکل در ترمیستور و کمپرسور از علت های سرد و خنک نکردن یخچال ال جی هستند.

اگر مطابق توضیحات بالا نتوانستید راه رفع مشکل سرد نکردن یخچال ال جی تان را پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم سریعا با تکنسین حرفه ای تماس بگیرید. در صورت تعمیر خودسرانه، ممکن است به خود و دستگاه آسیب بزنید.

برای استفاده از خدمات تعمیر سریع، با کیفیت، مقرون به صرفه و با ضمانت ۶ ماهه در تهران و کرج، از شماه های زیر استفاده کنید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

مطالب مرتبط