جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
آموزش تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید
۱۹ مهر ۱۴۰۱

آموزش تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید

در این مقاله، به صورت گام به گام آموزش تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید را شرح خواهیم داد. موتور فن اوپراتور، قبل از این که هوای سرد را به سمت فریزر و یخچال به گردش در بیاورد، آن را به سمت اوپراتور می دمد. اگر این قطعه کار نکند، هوای یخچال فریزر گرم می شود. در صورت خرابی موتور فن اوپراتور، باید مطابق این آموزش تعویض شود.

موتور فن اوپراتور یخچال چیست؟

موتور فن اوپراتور یخچال، معمولا در عقب فریزر و پشت پنل قرار گرفته است. شما برای رسیدن به این قطعه، باید محفظه و کشوهای فریزر را در بیاورید.

موتور فن اوپراتور، به عنوان بخشی از سیستم سرمایش، هوا را از طریق کویل های اوپراتور داخل می کشد تا گرما را خارج کند. همچنین در برخی یخچال ها، این قطعه مسئول گردش هوای خنک نیز می باشد. این چرخه جریان هوا، برای عملکرد صحیح یخچال حیاتی است.

در صورتی که موتور فن اوپراتور یخچال خراب شود، دمای یخچال بالا می رود.

قبل از اقدام به تعویض، باید برسی کنید که آیا چرخش پره های فن به دلیل یک مانع مسدود شده اند یا خیر. شما می توانید با استفاده از یک مولتی متر هم تداوم این قطعه را برسی کنید. در صورت عدم وجود تداوم، باید آن را تعویض کنید.

توجه داشته باشید که موتور فن اوپراتور هر یخچال، معمولا منحصر به فرد است. بنابراین شما باید هنگام خرید قطعه جدید، شماره مدل کامل یخچال خود را به فروشنده اطلاع دهید.

آموزش تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید

چگونه بفهمیم موتور فن اوپراتور خراب شده است؟

قبل از این که مطابق این آموزش تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید اقدام کنید، بهتر است کمی با علائم خرابی این قطعه آشنا شوید.

اگر فریزر شما دیگر خنک نمی کند، اما می توانید صدای کار کردن موتور کندانسور را در یخچال بشنوید، احتمال زیاد مشکل از فن موتور اوپراتور شماست.

در صورتی که فن موتور اوپراتور از کار بیافتد، فریزر شما شروع به یخ زدایی یا دیفراست می کند. در فریزر را باز کنید و سعی کنید جریان هوای سرد را با دستتان احساس کنید. اگر هوای سرد جریان داشته باشد، سریعا متوجه می شوید. در این صورت، موتور فن اوپراتورتان مشکلی ندارد.

توجه داشته باشید که موتور فن اوپراتور اکثر فریزرها، زمانی که در باز است کار نمی کنند؛ بنابراین اگر فن کار هم بکند، با باز کردن درب خاموش می شود.

علاوه بر این، توجه داشته باشید که سرد نبود فریزر شما می تواند ناشی از تنظیمات دمایی اشتباه باشد. دمای فریزرتان را برسی کنید و در صورت وجود مشکل، مطابق آموزش زیر آن را تنظیم نمایید.

نحوه تنظیم دمای یخچال سامسونگ

آموزش تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید

با کمک این مقاله شما قادر خواهید بود اکثر برند یخچال ها را تعمیر کنید؛ از جمله سامسونگ، ال جی، بوش، ویرپول، Kenmore، GE، Electrolux، Frigidaire، Amana، KitchenAid و Maytag.

بسته به دانش فنی و تجربه شما، این تعویض در حدود ۱ ساعت و یا کمتر، زمان خواهد برد.

ابزارهای مورد نیاز:

  • آچار مهره ¼
  • پیچ گوشتی فیلیپس
  • دستکش کار
  • فن موتور اوپراتور جدید (مطابق با برند و مدل یخچال)

مرحله ۱٫ قطع کردن برق

یخچال را از پریز برق جدا کنید. تمامی مواد غذایی را از یخچال و فریزر بیرون بیاورید.

همچنین اگر در یخچال ماده غذایی دارید که ممکن است فاسد شود، آن را به جایی خنک منتقل کنید.

نکته: اگر یخچال فریزرتان دچار یخ و برفک زدگی است، اجازه دهید چند ساعت در حالت خاموش بماند تا تمام آن ها آب شوند. بعد از این کار، می توانید تعمیرات را ادامه دهید.

مرحله ۲٫ در آوردن محفظه و کشوهای فریزر

محفظه و کشوهای فریزر را بیرون بیاورید.

پیچ های نگهدارنده کشوها را که در قسمت راست فریزر هستند، باز کنید. سپس تمام نگهدارنده ها را در بیاورید.

مرحله ۳٫ در آوردن پنل پشتی

با استفاده از آچار مهره ¼ ا اینچی، پیچ های پنل اوپراتور را باز کنید. سمت راست پنل را بکشید تا بتوانید آن را در بیاورید.

آموزش گام به گام تعویض مجموعه کنترل دیفراست یخچال

مرحله ۴٫ تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید

یک گیره بر روی قاب فن وجود دارد، آن را باز کنید. فن را برداشته و دهانه سیم را بیرون بیاورید. فن را از محفظه اش جدا کنید.

مرحله ۵٫ نصب فن موتور اوپراتور جدید

در این قسمت آموزش تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید ، زمان آن رسیده است که قطعه جدید را نصب کنید.

کانکتور سیم فن جدید را به دهانه سیم وصل کنید. موتور فن اوپراتور جدید را داخل محفظه قرار دهید.

تیغه فن را کاملا داخل میله محور موتور فشار بدهید. گیره فوقانی را نیز عوض کنید.

مرحله ۶٫ نصب مجدد پنل پشتی

پنل اوپراتور را طوری در جایش قرار دهید که با سوراخ پیچ ها همراستا باشد. پیچ ها را وارد کرده و آن ها را سفت کنید.

مرحله ۷٫ نصب نگهدارنده های کشوها

نگهدارنده و ریل های قفسه ها را بر روی قسمت راستی فریزر قرار دهید و آن ها را با پیچ سفت کنید. بیش از حد سفت کردن این پیچ ها می تواند باعث شکستن ریل ها و یا دیواره فریزر شود؛ پس از این کار خودداری کنید. پیچ ها را تنها تا زمانی که ثابت شدند بچرخانید و تنها با یک چرخش دیگر، آن ها را محکم نمایید.

مرحله ۸٫ برق را مجددا وصل کنید.

تمامی محفظه ها و کشوهای فریزر را دوباره وصل کنید. برق را مجددا به یخچال بر گردانید. توجه داشته باشید که یخچال برای رسیدن مجدد به دمای تنظیم شده، به چندین ساعت زمان نیاز دارد؛ پس عجله نداشته باشید.

اگر نتوانستید مطابق این آموزش تعویض موتور فن اواپراتور یخچال ساید ، یخچال تان را تعمیر کنید، نگران نباشید. متخصصان تعمیر یخچال تعمیراتو۲۴، برای ارائه خدمات سریع، با کیفیت و مقرون به صرفه در تهران حاضر هستند.

نمایندگی تعمیر یخچال تعمیراتو24

توجه!

انجام تعمیرات یخچال در خانه، می توانید با خطر آسیب به دستگاه و سلامتی شما همراه باشد. اگر قصد انجام این تعمیرات را به تنهایی دارید، تنها مطابق دستورالعمل ها پیش بروید و تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید.

پیش از شروع، تمامی مراحل را بخوانید و پس از درک آن شروع به تعویض موتور فن اوپراتور نمایید. اگر در هر جا دچار سردرگمی شدید، دست نگه دارید و با یک تکنسین ماهر تماس بگیرید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهار =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری