02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

آموزش نحوه تنظیم درجه یخچال

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

هنگامی که یخچالتان را بر روی دمای ایده‌آل قرار می‌دهید، از مواد غذایی در برابر فاسد شدن محافظت می‌کنید و برای استفاده طولانی مدت آن‌ها را تازه نگه می‌دارید. با این حال، گاهی ممکن است در تنظیم دمای درست یخچال به مشکل بخوریم و یا دمای یخچال گرم تر از آنچه نشان می‌دهد، باشد. با ما در تعمیراتو۲۴ همراه باشید تا نحوه تنظیم درجه یخچال را به شما آموزش دهیم.

چرا باید نحوه تنظیم درجه یخچال را بدانیم؟

یخچال‌ها، معجزه مدرن نگهداری مواد غذایی هستند. در دمای مناسب، یخچال می‌تواند با کاهش رشد باکتری‌ها، غذاها را برای روزها یا هفته‌ها سرد و سالم نگه دارد. از طرف دیگر، فریزرها نیز می‌توانند غذاها را تازه نگه دارند و از رشد باکتری‌ها برای ماه‌ها یا گاهی حتی برای مدتی نامحدود، جلوگیری کنند.

وقتی که دمای یخچال یا فریزر شروع به بالا رفتن کند، باکتری‌ها شروع به رشد تصاعدی می‌کنند. همه‌ این باکتری‌ها بد نیستند اما بعضی از انواع آن برای سلامتی مضر اند. برای افزایش کیفیت غذا و کاهش خطر مسمویت غذایی هم که شده، عاقلانه است دمای یخچال فریزرتان را روی دمای توصیه‌شده نگه دارید.

دمای یخچال چقدر باید باشد؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، توصیه می‌کند که دمای یخچالتان را کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت و دمای فریزر خود را روی ۰ درجه فارنهایت یا پایین‌تر، نگه دارید. با این حال، دمای ایده‌آل برای یخچال کمتر از این مقدار است. سعی کنید دمای آن را بین ۳۵ تا ۳۸ درجه فارنهایت (یا ۱٫۷ تا ۳٫۳ درجه سانتی‌گراد) نگه دارید.

نحوه تنظیم درجه یخچال باید در حدی باشد که بتوانید مواد غذایی را سرد نگه دارید؛ اما نه آنقدر که مواد غذایی یخ بزند.

خوب است بدانید که هرچه دمای یخچال به آستانه ۴۰ درجه فارنهایت نزدیک شود، سرعت رشد باکتری‌ها بیشتر می‌شود. دماهای بالاتر از ۳۵ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد بالاتر از حد نرمال هستند و به همین دلیل، مواد غذایی داخل یخچالتان ممکن است به سرعت فاسد شود. برای جلوگیری از مشکلات گوارشی و باکتری‌هایی مثل سالمونلا، دمای یخچالتان را روی مقدار توصیه شده نگه دارید.

دمای یخچال چقدر باید باشد؟

دمای فریزر باید چقدر باشد؟

به طور کلی، بهتر است فریزر را تا حد امکان نزدیک به ۰ درجه فارنهایت نگه دارید؛ به جز زمان‌هایی که مقدار زیادی مواد غذایی جدید و گرم به آن اضافه می‌کنید. برخی فریزرها، گزینه‌ای برای این مواقع دارند که دمای فریزر را به مدت ۲۴ ساعت کاهش می‌دهد تا از سوختن فریزر در اثر تغییرات دما جلوگیری شود.

شما می‌توانید دمای فریزر را برای چند ساعت به صورت دستی کاهش دهید، اما فراموش نکنید که دوباره آن را به حالت اولش برگردانید.

به یاد داشته باشید که  خیلی پایین آوردن دمای فریزر، می‌تواند حسابی مبلغ قبض برق شما را بالا ببرد و باعث شود مواد غذایی رطوبت و طعم خود را از دست بدهند. اگر فریزرتان خیلی یخ زده است، نشانه قطعی بیش از حد پایین بودن دمای فریزر است.

نحوه اندازه گیری دقیق دمای یخچال

متاسفانه، دماسنج همه یخچال‌ها دقیق نیستند. ممکن است شما درجه یخچالتان را روی ۳۷ درجه گذاشته باشید اما دمای واقعی آن ۳۳ یا حتی ۴۱ درجه سانتی‌گراد باشد. این اتفاق که یخچال‌ها چند درجه از دمای تنظیم شده فاصله داشته باشند، غیر معمول نیست.

علاوه براین، برخی از یخچال‌ها اصلا دما را نشان نمی‌دهند و فقط به شما اجازه می‌دهند که دمای یخچال را از ۱ تا ۵ تنظیم کنید؛ در این مقیاس یک سردترین و ۵ گرم‌ترین است. بدون داشتن دماسنج، نمی‌توانید دمای واقعی یخچالتان را بفهمید.

برای اندازه‌گیری و سپس یاد گرفتن نحوه تنظیم درجه یخچال ، مراحل زیر را دنبال کنید.

 آموزش نحوه تنظیم درجه یخچال

نحوه تنظیم درجه یخچال چگونه است؟

در گام اول و برای فهمیدن دمای واقعی یخچال، یک دماسنج بخرید؛ زیرا همانطور که گفته شد، خیلی از یخچال‌ها دماسنج داخلی ندارند و یا دمایی را که نشان می‌دهند، با دمای واقعی‌شان در تعارض است.

بهتر است از دماسنج‌های فولادی استفاده کنید؛ چراکه دماسنج‌های شیشه‌ای ممکن است بشکنند.

در مرحله بعد نحوه تنظیم درجه یخچال ، سعی کنید تا حد امکان دماسنج را در وسط قفسه‌های یخچال بگذارید. اگر دماسنج شما چوبی است، آن را در یک لیوان پرشده از آب نگه دارید.

نکته قابل توجه این است که دمای یخچال، در تمام نقاط یکسان نیست. همیشه نقاطی گرم و نقاطی سرد، وجود دارد؛ بنابراین توصیه می‌شود دماسنج را در قفسه وسط یخچال بگذارید تا دمای به دست آمده دقیق باشد.

پس از قرار دادن دماسنج، باید حدود ۵ ساعت اجازه دهید در یخچال بماند. پس از اینکه دماسنج را خارج کردید، دمای روی آن را چک کنید. همانطور که گفته شد دمای ایده‌آل بین ۳۵ تا ۳۸ درجه فارنهایت یا همان ۲ تا ۳ درجه سانتی‌گراد است.

خیس شدن و یخ زدن سبزیجات می‌تواند نشانه زیادی سرد بودن یخچالتان باشد؛ همانطور که بوی فاسد شدن شیر، علامت بیش از حد بالا بودن دمای یخچال است.

چگونه دمای یخچال را تنظیم کنیم؟

شاید شما انتظار داشته باشید که چون یخچال‌ها کار یکسانی انجام می‌دهند، باید تنظیماتشان هم مثل هم باشد؛ اما اینطور نیست و معمولا هر یخچال، سیستم نشان دهنده و تنظیم کننده دما خاص خود را دارد.

برای فهمیدن نحوه تنظیم درجه یخچال ، باید به داخل آن نگاه کنید. احتمالا کنترل دمای یخچالتان با یک ترموستات یا یک اهرم و یا صفحه دیجیتال، انجام می‌شود. با استفاده از تنظیم کننده دما مخصوص یخچالتان، دما را بین درجاتی که گفته شد، بگذارید.

اگر تنظیم کننده یخچالتان را پیدا نمی‌کنید، سری به دفترچه راهنمای سازنده بزنید. تنظیم کننده دما، اغلب در داخل و نزدیک لامپ یخچال قرار دارد.

توجه داشته باشید که بعد از گذشت ۵ ساعت از تنظیم، دما را دوباره اندازه بگیرید. معمولا وفق گرفتن یخچال با تنظیم مجدد، کمی زمان می‌برد، به همین دلیل توصیه می‌شود ۵ ساعت به آن زمان دهید.

خوب است برای سلامت مواد غذایی و دوام یخچال فریزرتان، سالی دوباره، مانند مراحل ذکر شده، دمای یخچالتان را هر چند ماه یک بار، را اندازه بگیرید.

چگونه دمای یخچال را تنظیم کنیم؟

کلام آخر نحوه تنظیم درجه یخچال

در این مطلب سعی شد به اهمیت و نحوه تنظیم درجه یخچال پرداخته شود. اگر مطابق مراحل بالا پیش رفتید اما همچنان دمای یخچالتان روی مقدار توصیه شده نیست، ممکن است مشکلی جدی‌تر داشته باشید.

دمای بیش از حد بالا یا پایین و یا ثابت نماندن دمای آن می‌تواند نشان دهنده معیوب بودن یخچال و یا نزدیک بودن پایان عمر آن باشد. تکنسین‌های حرفه‌ای و مجرب تعمیراتو۲۴، برای کمک به حل این مشکلات، حاضر هستند. به سادگی پر کردن یک فرم در سایت و یا تماس با شماره‌های ما، تعمیرکاران مجرب در منزل شما حضور پیدا می‌کنند و هرچه سریع‌تر عیب  وسیله شما را رفع می‌کنند.

  • شعبه شرق : ۰۲۱۷۷۹۰۶۷۵۱
  • جنوب : ۰۲۱۶۶۰۰۰۷۸۷
  • غرب : ۰۹۳۷۷۸۶۵۰۰۹
  • شمال :۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + پنج =

مطالب مرتبط