جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
آموزش گام به گام تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
۳۰ شهریور ۱۴۰۱

آموزش گام به گام تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

اگر در پایان شستشو آب به درستی از لباسشویی شما تخلیه نمی شود، ممکن است خرابی پمپ پشت آن نهفته باشد. برای اطمینان از خرابی، پیشنهاد می کنیم مطابق این آموزش که توسط تعمیراتو۲۴ تهیه شده است، تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی با مولتی متر را انجام دهید.

آموزش گام به گام تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

برسی پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی های مدرن کار دشواری به نظر نمی رسد، اما همه نمی توانند این کار را به درستی انجام بدهند. اگر بتوانید مطابق این آموزش ، تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی با مولتی متر را به درستی انجام دهید، از مشکلات زیادی جلوگیری خواهید کرده و یک خرابی ناخوشایند را با دستان خودتان تعمیر می کنید.

با این حال، مطمئن شوید که لباسشویی شما، علائم زیر را داراست:

 • ظاهر شدن کدهای خطا: در لباسشویی های مدرن، امکان نمایش کدهای خطا و مشکلات لباسشویی بر روی صفحه نمایش وجود دارد. اگر مطابق مقاله کدهای خطای لباسشویی ها متوجه شدید که ارور روی نمایشگر، نشانه مشکل پمپ است، باید پمپ را تست کنید.
 • عدم تخلیه آب: بعد از شستشو، آب داخل لباسشویی خالی نمی شود و شما با یک مخزن پر از آب رو به رو هستید.
 • بی صدا بودن پمپ: اگر پمپ تخلیه لباسشویی شما هیچ صدایی تولید نمی کند و اثری از کار کردن نشان نمی دهد، به خواندن این مقاله ادامه دهید.
آموزش گام به گام تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

برای تست پمپ تخلیه لباسشویی به چه ابزاری نیاز است؟

اگر ماشین لباسشویی شما دارای علائم خرابی پمپ بود، باید ابزاری را داشته باشید که به تشخیص این خرابی کمک کند. نگران نباشید، به ابزار زیادی نیاز نخواهید داشت. برای این آموزش تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ، به موارد زیر نیاز پیدا خواهید کرد:

 1. مولتی متر دیجیتال
 2. پیچ گوشتی معمولی
 3. پیچ گوشتی دوسو
 4. انبردست
 5. برای این تست به یک مولتی متر نیاز دارید. اگر چنین دستگاهی را در خانه ندارید، آن را تهیه کنید؛ به کار شما خواهد آمد.

تعمیر ماشین لباسشویی

مرحله ۱٫ قطع کردن آب و برق لباسشویی

در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، شما می توانید حتی پمپ تخلیه را بدون جدا کردن هیچ محفظه ای مشاهده کنید. برای دسترسی به پمپ تخلیه، ابتدا باید تمامی ارتباطات ماشین لباسشویی را قطع کرده، آب را از فیلتر تخلیه لباسشویی تخلیه کنید، کشوی جاپودری را در بیاورید.

حال یک پارچه روی زمین پهن کنید و لباسشویی را به سمت پهلوی راست، روی زمین قرار دهید.

مرحله ۲٫ پیدا کردن پمپ تخلیه

بسیاری از لباسشویی ها کف ندارند و قطعات زیرین آن ها به راحتی دیده می شود. این امر بد نیست، زیرا می توان از کف به موتور رسید. اما از سوی دیگر، قسمت های پایینی دستگاه مقدار زیادی گرد و غبار و کثیفی را جذب می کنند که خطر آسیب به همراه دارد.

برای تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی تان، باید آن را پیدا کنید. برای این کار کافیست نگاهی از ته دستگاه به داخل بیاندازید و پمپ مقابل چشمان شما قرار دارد.

اگر لباسشویی شما در قسمت پایینی دارای یک محفظه است، باید با استفاده از پیچ گوشتی، پیچ های نگهدارنده زیر آن را باز کنید. پیچ گوشتی دوسو را زیر آن بیاندازید و به سمت بالا فشار دهید؛ حال می توانید این محفظه را جدا نمایید و به داخل لباسشویی دسترسی پیدا کنید.

پمپ تخلیه لباسشویی
انتهای ماشین لباسشویی

مرحله .۳ برسی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پس از پیدا کردن پمپ لباسشویی، بلافاصله آن را برسی کنید. بسیاری از افراد، مرتکب اشتباه می شوند و بلافاصله از مولتی متر استفاده می کنند و به این نتیجه می رسند که پمپ از لحاظ الکتریکی سوخته است. در واقع، شایع ترین دلیل توقف کار پمپ تخلیه لباسشویی، کثیفی، مو و سایر زباله ها است.

به طور کلی، سیستم تخلیه ماشین لبایشویی به گونه ای است که بیشتر زباله ها به مخزن می ریزند و در فیلتر ته نشین می شوند؛ اما حتی زباله ای کوچک، با لمس پروانه پمپ می تواند دردسرهای زیادی درست کند. حتی مویی که روی پروانه پیچ می خورد، به راحتی می تواند در کار آن اختلال ایجاد کند.

برسی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
برسی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

مرحله ۴٫ تست پمپ ماشین لباسشویی

اگر توانستید به خوبی پمپ ماشین لباسشویی را برسی کنید اما چیزی پیدا نکردید، زمان آن رسیده است که از مولتی متر کمک بگیرید.

 1. مولتی متر را روشن کرده و پراب های آن را به هم وصل نمایید. شاخص اندازه گیری را روی ۰ تنظیم کنید.
 2. در کنار پمپ تخلیه، دو سیم متصل می بینید؛ آن ها را از پایه های پمپ جدا کنید.
 3. هر یک از پراب های مولتی متر را به یکی از پایانه های پمپ وصل کنید. اگر روی صفحه عدد ۰ نشان داده شد، به احتمال زیاد پمپ تخلیه سوخته است و باید قطعه را تعویض کنید.
 4.  اگر روی صفحه عددی سه رقمی دیدید، به این معنی است که به دنبال خرابی در جای دیگر باشید. شاید تریاک برد کنترل سوخته باشد. از آموزش زیر می توانید در چنین مواقعی استفاده کنید:

آموزش تعویض برد کنترل ماشین لباسشویی

 • ۵-  بسته به مدل ماشین لباسشویی شما، عدد روی مولتی متر باید بین ۵ تا ۱۵ اهم باشد.

اگر مطابق این آموزش گام به گام تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی با مولتی متر پیش بروید، پروسه سختی در پیش نخواهید داشت.

چرا پمپ ماشین لباسشویی خراب می شود؟

 • گیر کردن جسم در پمپ تخلیه؛ مثل سکه، سنجاق مو، خودکار، زیپ، مو و …
 • شکستن تسمه متحرک
 • مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه با زباله، مواد شوینده، نرم کننده و …
 • آسیب دیدن پروانه
 • مسدود شدن شلنگ تخلیه
 • گرفتگی زیر سینک

اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی سوخته باشد، چه کنیم؟

پیش تر، به طور کامل راه تست پمپ ماشین لباسشویی را توضیح دادیم. اگر خرابی به جایی رسیده بود که باید پمپ را تعویض کنید، می توانید از راهنمای گام به گام زیر استفاده کنید. تمامی مراحل به صورت کامل توضیح داده شده است.

آموزش تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

توجه داشته باشید که تعمیرات لباسشویی به تنهایی در منزل، می تواند خطرناک باشد؛ خطر برق گرفتگی و آسیب به دستگاه همیشه وجود دارد. برای انجام تعمیرات پمپ، شما نیاز به تجربه فنی و دانش مکانیکی خواهید داشت. توصیه می کنیم افرادی که هیچ گونه تخصصی در زمینه تعمیرات لباسشویی ندارند، این کار را به افراد حرفه ای بسپارند.

اگر در زمینه تعمیرات لباسشویی تخصص ندارید، پیشنهاد می کنیم این کار را به متخصصان تعمیر لباسشویی تعمیراتو۲۴ بسپارید.

نمایندگی تعمیرات لباسشویی در تهران

2 دیدگاه

 1. سلام. لباسشویی دوو موقع شستشو یه دورمیشوره اما آبکشی انجام نمیشه، وکلأ ازکارمیوفته، ازبرق کشیدم دست به پمپ زدم کمی داغ بود، بازش کردم وبرق مستقیم دادم کارمیکنه مسیر فاضلاب هم بازه مشکل از چی میتونه باشه؟

  1. سلام دوست عزیز. لباسشویی شما میتونه ۲ تا ایراد داشته باشد .
   یک : خرابی پمپ تخلیه که زیر بار ، کار نمیکند
   دو: خرابی برد مین الکترونیک ( ضعیف بودن برق رسانی به پمپ )

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری