جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
۳ آبان ۱۴۰۱

آموزش گام به گام تعویض زغال کربنی موتور ماشین لباسشویی

در این مقاله از تعمیراتو ۲۴، آموزش تعویض زغال کربنی موتور ماشین لباسشویی را خواهیم داشت. اگر لباسشویی شما به درستی پر و خالی نمی شود، درام آن حرکتی ندارد و یا حرکت آن با صدا همراه است، نشان دهنده ایراد از موتور است. از آنجایی که زغال های کربنی به صورت دائمی با موتور لباسشویی تان در تماس هستند، احتمال دارد که مشکل از آن ها باشد. با تعویض زغال های موتور به جای خود آن، هزینه زیادی را صرفه جویی خواهید کرد.

زغال کربن چیست و چرا اهمیت دارد؟

زغال های کربنی، یک قسمت کوچک، اما ضروری نه تنها ماشین لباسشویی ها، بلکه تمام ابزارهای برقی هستند. آن ها جریان الکتریکی را بین هم سیم های ثابت و هم دوار داخل موتور، هدایت می کنند. زغال ها با جریان های زیادی سر و کار دارند، بنابراین برای طولانی مدت طراحی شده اند.

زمانی که زغال کربن شروع به فرسودگی کند، شما متوجه بروز مشکل در دستگاه خود می شوید. تشخیص زود هنگام خرابی زغال ها مهم است و به شما کمک می کند تا از آسیب به موتورتان جلوگیری کنید؛ با این وجود، تشخیص خرابی آن ها می تواند کمی سخت باشد.

زغال کربن چیست؟

علائم خرابی زغال های کربنی موتور چیست؟

زغال های کربنی، نقش مهمی در حرکت کردن درام لباسشویی شما دارند. با گذشت زمان، این زغال ها می توانند فرسوده شوند و باعث توقف چرخش لباسشویی شوند. این امر به دلیل تماس دائمی آن ها با قطعات محرک موتور اتفاق می افتد.

قبل از این که اقدام به تعویض زغال کربنی موتور ماشین لباسشویی تان کنید، باید مطمئن شوید مشکل از خود آن ها می باشد. البته، در صورت خرابی زغال ها شما علائم واضحی بر روی آن ها پیدا خواهید کرد اما قبل از باز کردن موتور، به دنبال این علائم باشید:

  • موتور اصلا و یا گاهی اوقات نمی چرخد. این مورد، یکی از اولین علائمی است که متوجه آن می شوید.
  • از موتور صدای جرقه می آید.
  • اگر بوی بد سوختن کربن را حس می کنید، نشانه این است که زغال ها کاملا فرسوده شده اند و بین قطعات اصطکاک ایجاد می شود.
  • لباسشویی نمی چرخد.
  • لباسشویی در حین کار خاموش می شود. این مورد، یک نشانه واضحی است که زغال ها کاملا فرسوده شده اند.
  • مواجهه با کدهای خطای مربوط به خرابی موتور، در برخی مدل لباسشویی ها.

شما نمی توانید یک زغال کربن آسیب دیده را تعمیر کنید، بنابراین تنها کاری که از دست تان بر می آید، تعویض آن با یک زغال جدید است. انجام این کار خیلی سخت نیست و شما با استفاده از این آموزش تعویض زغال کربنی موتور ماشین لباسشویی ، می توانید در خانه لباسشویی تان را تعمیر کنید.

آموزش تعویض زغال کربنی موتور ماشین لباسشویی

برای انجام این پروسه، شما باید موتور لباسشویی تان را بیرون بیاورید. طبیعتا، شما باید دارای مقداری سررشته در تعمیرات لباسشویی بوده و از خطرات کار آگاه باشید. اگر این چنین نیست، از تکنسین های تعمیر ماشین لباسشویی تعمیراتو ۲۴ کمک بگیرید.

برای انجام تعویض زغال موتور، باید ابزارهای زیر را همراه داشته باشید:

  • زغال های کربن مخصوص موتور لباسشویی شما
  • آچار مهره
  • پیچ گوشتی
آموزش تعویض زغال کربنی موتور ماشین لباسشویی

مرحله ۱٫ رعایت نکات ایمنی

اول ایمنی بعد کار! لطفا قبل از هر گونه اقدامی، مطمئن شوید که لباسشویی را از برق جدا کردید.

برای مطمئن شدن از این موضوع، دکمه روشن لباسشویی را فشار دهید. اگر نمایشگر دستگاه روشن نشد، برق لباسشویی قطع شده است.

بسیار مهم است که از قطع بودن برق لباسشویی مطمئن شوید.

مرحله ۲٫ برداشتن پانل پشتی و اتصالات موتور

برای دسترسی به موتور، ابتدا باید پانل پشتی را باز کنید. پس از باز کردن پانل، باید تسمه درایو را بیرون بیاورید.

پس از انجام این کار، دو شاخه موتور و کانکتور سیم زمین را قطع کنید. سپس با احتیاط، با کمک آچار پیچ و مهره های نصب موتور را باز کنید.

مرحله ۳٫ جدا کردن موتور از درام

با استفاده از پیچ گوشتی دوسو، موتور را از درام فاصله دهید؛ در اکثر مدل لباسشویی ها، موتور با استفاده از چند گیره به درام چسبیده است.

هنگامی که گیره های جدا شد، می توانید موتور را از پایین خارج کنید.

مرحله ۴٫ برداشتن زغال موتور قبلی

حال زمان تعویض زغال کربنی موتور قدیمی ماشین لباسشویی رسیده است. آن ها را از روی موتور جدا کنید. اگر آن ها آسیب دیده باشند، متوجه می شوید که کموتاتور چقدر سیاه شده و کربن آن سوخته است.

شما به راحتی می توانید با باز کردن پیچ های اتصال زغال ها، آن ها را از موتور جدا کنید.

مهم است که کموتاتور را تمیز کنید تا ماشین لباسشویی ناگهان خاموش نشود. شما می توانید به راحتی با یک برس و اسپری تمیز کننده، این قطعه را جرم گیری کنید.

مرحله ۵٫ نصب زغال های جدید

وقتی به زغال های کربن جدید نگاه می کنید، احتمالا یک گیره یا فنر را می بینید که کربن ها را در نگهدارنده محکم می کند. با دقت هر زغال را در محل قبلی اش بگذارید و پیچ های آن را ببندید. توجه کنید که پیچ ها را بیش از حد سفت نکنید.

مرحله ۶٫ مونتاژ مجدد

موتور سه نقطه اتصال با درام دارد. دو نقطه در جلو و یکی در عقب که با سوراخ های نصب روی خود موتور مطابقت دارند. پیچ های نصب موتور را دوباره سفت کنید. اتصالات الکتریکی، سیم زمین و سپس تسمه های محرک را دوباره وصل کنید. در نهایت هم پانل پشتی را گذاشته و آن ها محکم نمایید.

توجه: ممکن است موتور بعد از نصب زغال ها کمی سروصدا کنید، این امر طبیعی است.

کلام آخر

اکنون که با موفقیت مطابق این آموزش تعویض زغال کربنی موتور ماشین لباسشویی پیش رفتید، می توانید دوباره لباس های خود را در کمترین زمان بشویید.

اگر همچنان لباسشویی تان با مشکل رو به رو است و یا به کمک دیگری برای هر کدام از لوازم خانگی تان نیاز دارید، می توانید روی کمک ما حساب باز کنید.

متخصصان حرفه ای تعمیراتو۲۴، برای ارائه خدمات سریع، با کیفیت و مقرون به صرفه در سراسر تهران، حاضر هستند. برای استفاده از ضمانت ۶ ماهه تعمیر، با شماره های زیر تماس بگیرید.

نمایندگی تعمیر لباسشویی تعمیراتو24

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + بیست =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری