جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
آیا استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی بد و مضر است؟
۱۴ آذر ۱۴۰۱

آیا استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی بد و مضر است؟

این روزها ماشین ظرفشویی به دستیار اول آشپزخانه های ما تبدیل شده است؛ استفاده از آن ها راحت است، انرژی کمتری مصرف می کند و به ما اجازه می دهد وقت خود را صرف فعالیت های مورد علاقه مان کنیم. این مزایا باعث شده که تمایل داشته باشیم تمام روز از این دستگاه ها استفاده کنیم؛ اما آیا این استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی بد و مضر است؟ با ما باشید تا پاسخ سوالات تان را بفهمید.

آیا استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی بد و مضر است؟

یک ماشین ظرفشویی، به طور معمول ۱۰ سال عمر مفید دارد، اما اگر بیش از ۵ سیکل در هفته کار کند، ممکن است عمر مفید آن به ۷ سال کاهش پیدا کند. اگر بتوانید سیکل های شستشوی خود را به کمتر از ۵ بار در هفته کاهش دهید و به خوبی از دستگاه مراقبت کنید، ماشین ظرفشویی شما می تواند ۱۲ سال یا بیشتر هم دوام بیاورد.

استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی ایرادی ندارد و مشکل خاصی را ایجاد نمی کند، اما اگر حداقل بتوانید دستگاه را کامل پر کنید، بهتر خواهد بود.

از طرفی برخی افراد  فکر می کنند هر چه کمتر از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنند، برای دستگاه بهتر است؛ اما آیا چنین است؟

استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی

هر چند وقت یک بار باید از ماشین ظرفشویی استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم، استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی مشکل خاصی ایجاد نمی کند؛ اما استفاده خیلی کم از ظرفشویی چطور؟

متخصصان توصیه می کنند حداقل یک بار در هفته از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید. بر خلاف اکثر لوازم خانگی ها، اگر ماشین ظرفشویی ها برای مدت زیادی بدون استفاده بمانند، دچار مشکل می شوند. استفاده حداقل ۱ بار در هفته از ماشین ظرفشویی، کمک می کند درزبندی ها و مهر و موم موتور در وضعیت خوبی بماند.

چند عامل بر تعدد استفاده از ظرفشویی تاثیر دارند:

  • تعداد وعده های غذایی
  • تعداد افرادی که در منزل تان زندگی می کنند.
  • ترجیح شخصی شما (این که تمام ظرف ها را با ظرفشویی بشوید یا برخی را به صورت دستی)

بیشتر بخوانید: بهترین قرص های ماشین ظرفشویی در سال ۲۰۲۲

چرا نباید مدت طولانی ماشین ظرفشویی را بدون استفاده رها کنیم؟

 عدم استفاده در طولانی مدت از ماشین ظرفشویی، تمام آب موجود در دستگاه را تبخیر می کند که باعث مسدود شدن لوله ها و آسیب به موتور می شود.

با این حال، تعداد استفاده از ماشین ظرفشویی تا حد زیادی به تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. اگر تنها زندگی می کنید، ممکن است متوجه شوید که بسیار کم از ظرفشویی تان استفاده می کنید؛ چرا که پر کردن کامل دستگاه، زمان بیشتری طول می کشد.

آیا استفاده بیش از حد از ماشین ظرفشویی بد و مضر است؟

متوجه شدیم که استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی مشکلی ندارد، اما از عمر مفید دستگاه می کاهد. اما آیا می توان بیش از حد از ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟

جواب این سوال منفی است. اگر به سلامت ماشین ظرفشویی خود اهمیت می دهید، هرگز نباید بیش از حد از آن استفاده کنید. درست است که این ماشین ها برای شستن ظروف طراحی شده اند، اما برای استفاده روزانه یا هفتگی.

طبیعتا، استفاده بیش از حد از دستگاه، ظرفشویی را خراب می کند؛ به همین دلیل شما مجبور می شوید برای تعمیر ظرفشویی خود کمک بخواهید.

آیا استفاده بیش از حد از ماشین ظرفشویی بد و مضر است؟
آیا استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی بد و مضر است؟

استفاده هرروز از ماشین ظرفشویی چقدر انرژی مصرف می کند؟

ماشین ظرفشویی نسبت به شستشوی دستی ظروف، بهداشتی تر است و از نظر محیطی پایدارتر. اما سوالی که وجود دارد، این است آیا ماشین ظرفشویی می تواند در زمان، هزینه و آب هم صرفه جویی کند؟

تخمین زده می شود که یک خانواده ۴ نفره، به طور متوسط روزانه ۱۱۸ گالن (۴۵۰) لیتر آب مصرف می کنند. میزان پرداختی آب شما بسته به موقعیت مکانی، فصل و حتی زمان روز دارد. ماشین ظرفشویی معمولا ۱۸۰۰ وات برق مصرف می کند. برای محاسبه میزان کارکرد ماشین ظرفشویی تان باید میزان استفاده تان در هفته را بر حسب وات، در هزینه هر وات برق ضرب کنید.

بنابراین نکته اصلی این است که استفاده هرروزه از ماشین ظرفشویی شاید برای عمر دستگاه مفید نباشد، اما باعث صرفه جویی در مصرف آب، نسبت به روش شستشو با دست می شود.

بیشتر بخوانید: طرز استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی ال جی |راهنمای مبتدیان|

چگونه دوام و عمر مفید ماشین ظرفشویی خود را بالا ببریم؟

اکثر ماشین ظرفشویی ها بین ۱۰ تا ۱۲ سال کار می کنند. اما شما با مراقبت های مناسب، می توانید این عدد را تا ۱۵ سال هم اضافه کنید. تا زمانی که از ماشین ظرفشویی به خوبی استفاده کرده و آن را به طور منظیم سرویس می کنید، می توانید به عمر مفید ماشین ظرفشویی تان بیافزایید.

نکات زیر به شما کمک می کنند که حتی در صورت استفاده هرروز از ماشین ظرفشویی ، باز هم بتوانید دستگاه را برای مدت طولانی سالم نگه دارید.

  • ظرفشویی را بیش از حد پر نکنید. داخل ماشین ظرفشویی طوری طراحی شده است تا کارآمد باشد و بدون فشار به دستگاه، حداکثر تمیزی را به ارمغان بیاورد. هرگز بیش از ظرفیت دستگاه آن را پر نکنید و اقلامی که باعث مسدود کردن بازوهای آب پاش می شوند را، از سر راه بردارید.
  • به طور منظم ظرفشویی را تمیز کنید. در ماشین ظرفشویی شما همه چیز وجود دارد؛ از روغن گرفته تا آهک، بقایای غذا، چربی، مواد شوینده و… . شما باید به صورت ماهیانه ماشین ظرفشویی خود را با سرکه و جوش شیرین تمیز کنید.
  • ظرفشویی را در مکان مناسب قرار دهید. مراقب مکانی که ظرفشویی تان را در آن قرار می دهید، باشید. این کار بر روی بهره وری انرژی تاثیر می گذارد. برای مثال نصب ظرفشویی در کنار یخچال، باعث مصرف بیشتر برق و کاهش طول عمر هر دو دستگاه می شود.
  • انجام چکاپ دوره ای و تعمیر. ظرفشویی ها چندان به تعمیر نیاز پیدا نمی کنند، اما انجام برسی های ماهیانه منظم هزینه زیادی ندارد. برسی واشر درب، لولاها، لوله ها، دکمه ها و… توسط کاربر می تواند کمک کننده باشد. اگر ماشین ظرفشویی تان مثل همیشه کار نمی کند، زمان آن رسیده که از تکنسین های حرفه ای کمک بگیرید.
نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی تعمیراتو24

سوالات رایج

عمر مفید ماشین ظرفشویی چند سال است؟

یک ماشین ظرفشویی عمری حدودا ۱۰ ساله دارد؛ اما با استفاده مکرر بیش از ۵ روز در هفته، این عدد ممکن است به ۷ سال کاهش پیدا کند.

آیا استفاده بیش از حد از ماشین ظرفشویی بد و مضر است؟

استفاده مکرر و بیش از حد از ماشین ظرفشویی، ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند و از عمر مفید دستگاه بکاهد.

آیا می توان ماشین ظرفشویی را در شب روشن کرد؟

اکثر افراد معتقدند که روشن کردن ماشین ظرفشویی در شب، از نظر انرژی کارآمد تر است و آسیبی ندارد. با این حال اگر ظرفشویی شما خراب باشد، خطر نشتی و آتش سوزی ممکن است وجود داشته باشد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + چهار =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری