جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
ارور ماشین لباسشویی بوش  E18 و نحوه تعمیر آن
۲ آبان ۱۴۰۲

ارور ماشین لباسشویی بوش  E18 و نحوه تعمیر آن ⚠️

معنی و علت ارور و خطای ماشین لباسشویی بوش  E18 چیست؟ ماشین لباسشویی های هوشمند جدید، با کمک سیستم خود عیب یابی شان به شما با نمایش کد خطا می گویند دستگاه چه مشکلی دارد. نمایش ارورها، ممکن است کمی برای کاربر گیج کننده باشد. اگر شما معنی و علت ارور E18 ماشین لباسشویی بوش را درک نمی کنید، با ما همراه باشید.

ما در نمایندگی تعمیراتو۲۴، مرکز تعمیر ماشین لباسشویی بوش در تهران، به صورت اختصاصی به شما آموزش می دهیم که در مواجهه با ماشین لباسشویی بوش E18 ERROR چه کنید.

ماشین لباسشویی بوش E18 ERROR ، بوش خطای E18 ، مشکل PUMP BLOCKED لباسشویی بوش

علت ارور و خطای E18 ماشین لباسشویی بوش چیست؟

علت ارور E18 در ماشین لباسشویی های بوش به این معنی است که زمان تخلیه آب از درام، بیش از حد معمول طول کشیده است. این مشکل به سه علت می تواند رخ دهد:

 • کثیف بودن فیلتر پمپ تخلیه
 • مسدود شدن شلنگ تخلیه
 • معیوب بودن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

خوشبختانه دو مشکل احتمالی اول را می توان به راحتی حل کرد؛ تنها کمی مهارت و زمان را طلب می کند. اگر دانش لازم را ندارید و یا لباسشویی شما با مشکل جدی تری رو به رو است، از شماره های زیر استفاده کنید. لازم به ذکر است که قبل از درخواست تکنسین، می توانید از خدمات مشاوره رایگان ما بهره ببرید.

نمایندگی تعمیر لوازم خانگی تعمیراتو24

علت ارور E18 لباسشویی بوش چیست؟

همانطور که می توانید در دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی بوش ببینید، ارور E18 یکی از ارورهای رایج این دستگاه می باشد. این ارور به معنی عدم تخلیه آب می باشد و با خطای D02 تفاوتی ندارد.

علت بروز ارور یا خطای E18 ماشین لباسشویی بوش را در پایین آورده ایم:

 • انسداد، پارگی و یا پیچ خوردگی شلنگ تخلیه
 • انسداد سیستم تخلیه (مسدود شدن فیلتر، نازل، پمپ)
 • خرابی پمپ تخلیه دستگاه
 • خرابی سنسور اندازه گیر سطح آب (شناور)
 • اشکال در برد کنترل

بیشتر بخوانید: لیست کامل خطا یا ارور های ماشین لباسشویی بوش

راه های رفع ارور E18 ماشین لباسشویی بوش

برای رفع مشکل ماشین لباسشویی بوش E18 ERROR ، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید. پیشنهاد می دهیم با راه های آسان شروع کنید و در صورتی که نتوانستید مشکل را برطرف کنید، با تکنسین های تعمیر لباسشویی بوش تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی پروسه ای بسیار پیچده است و با خطر برق گرفتگی همراه می باشد. اکیدا توصیه می کنیم این کار را به افراد حرفه ای بسپارید.

برسی فیلتر پمپ تخلیه برای رفع خطای E18 ماشین لباسشویی بوش

فیلتر پمپ در لباسشویی بوش به راحتی تمیز می شود. زمانی که چیزی فیلتر را مسدود کند و فرآیند تخلیه کند شود، ارور E18 نمایش داده می شود.

فیلتر تخلیه معمولا در گوشه پایین سمت راست لباسشویی بوش قرار دارد. این فیلتر در پشت پانل دسترسی قرار گرفته که برای رسیدن به آن، باید این پانل را بردارید.

فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی بوش

با برداشتن پانل، شما فیلتر دایره ای شکل و شلنگ تخلیه سیاهی را می بینید؛ قبل از برداشتن فیلتر، باید وان را خالی کرده و آب شلنگ را تخلیه کنید. پیش از برداشتن شلنگ، یک ظرف را زیر شلنگ بگذارید تا آب اضافی داخل آن بریزد.

در صورت انسداد فیلتر، ممکن است برای خارج کردن آن به نیروی بیشتری نیاز داشته باشید. ابتدا سعی کنید پیچ آن را با دستکش باز کنید. همچنین می توانید با کمک انبردست آن را بیرون بکشید، اما باید بسیار مراقب باشید تا درپوش آن نشکند؛ در این صورت مجبور می شوید برای خرید فیلتر تخلیه جدید اقدام کنید.

پس از جدا کردن درپوش، می توانید فیلتر را خارج کنید. هرگونه کثیفی، پرز، مو و زباله را از فیلتر بیرون بیاورید و آن را کاملا بشویید. در صورتی که فیلتر خیلی کثیف شده است، آن را داخل آب داغ بخیسانید و سپس با مسواک و مواد شوینده، آن را تمیز کنید. به خوبی تمامی سوراخ های فیلتر را پاک کنید. در صورتی که فیلتر پاره و آسیب دیده است، کافیست یک فیلتر جدید بخرید؛ فیلتر تخلیه قیمت زیادی ندارد.

تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی بوش

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد تمیز کردن فیلتر دارید، پیشنهاد می کنیم مقاله ” فیلتر تخلیه ماشین لباسشویی چیست؟” را بخوانید.

برسی پروانه پمپ

حال که فیلتر تخلیه را بیرون آورده اید، زمان خوبی برای برسی عملکرد پروانه پمپ است. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که دستگاه را روی حالت Spin یا چرخش قرار دهید. زمانی که برنامه در حال اجراست، ببینید که پروانه پمپ هم در حال چرخش است یا خیر. اگر پروانه نمی چرخد، به این معنی است که احتمالا پمپ شما از کار افتاده است. کار نکردن پمپ، از علل ارور یا خطای E18 ماشین لباسشویی های بوش است.

فیلتر را برگردانید و پنل را سر جای خود بگذارید. زمان آن رسیده که به برسی شلنگ تخلیه بپردازیم.

رفع انسداد شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی بوش

اگر چیزی شلنگ تخلیه را مسدود کرده باشد، E18 ERROR لباسشویی بوش رخ میدهد. شلنگ تخلیه به لباسشویی شما متصل شده و به سمت فاضلاب خانه می رود. این لوله ممکن است با مو، کثیفی و یا پرز لباس ها مسدود شده و مسیر تخلیه را بسته باشد.

در گام اول، برسی کنید که آیا شلنگ تخلیه به درستی متصل است، شلنگ پیچ خوردگی ندارد و یا مقابل دیوار قرار نگرفته است؛ چرا که نمی تواند آب را به خوبی تخلیه کند.

برای برسی شلنگ تخلیه، آن را از دستگاه جدا کنید. می توانید از یک سیم فلزی بلند و یا هر ابزار باریک و بلندی استفاده کنید تا بفهمید شلنگ مسدود شده است یا خیر. همچنین می توانید در آن فوت کنید تا ببینید آیا هوا رد و بدل می شود یا خیر. تمام شلنگ را تمیز کنید و دوباره آن را به لباسشویی وصل نمایید. دوباره دستگاه را به کار بیاندازید تا ببنید مشکل رفع شده یا خیر.

اگر همچنان با ارور E18 ماشین لباسشویی بوش رو به رو هستید، احتمالا پمپ خراب شده است. خرابی پمپ، مشکلی جدی است که باید توسط تکنسین رفع شود.

انسداد شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی بوش

برخی از ارورها با ریست رفع می شوند! آموزش ریست کردن تمامی مدل ماشین لباسشویی های بوش را از دست ندهید!

تعمیر برد کنترل

هرگونه خرابی در برد کنترل، می تواند باعث بروز اشتباه شود. برد کنترل مسئول نظارت بر عملکرد بخش های مختلف لباسشویی است و در صورت خرابی، ممکن است ERROR E18 را نمایش دهد.

برخی از مشکلات برد کنترل، بدون تعویض برطرف می شود، اما باید توسط تکنسین حرفه ای صورت بگیرد. اگر خودتان به تنهایی اقدام به تعمیر کنید، ممکن است آسیب بیشتری به لباسشویی وارد کنید و مجبور شوید هزینه زیادی برای تعویض برد پرداخت نمایید.

تکنسین های تعمیر ماشین لباسشویی تعمیراتو۲۴، باضمانت نامه ۶ ماهه و قیمت اتحادیه می توانند این کار را برای شما انجام دهند.

در این حالت معمولا کانکتورها و محل اتصال پمپ برسی می شود. اگر هر یک از قسمت ها خراب باشد، باید آن را جایگزین و لحیم کرد.

برد ماشین لباسشویی بوش

نظر تکنسین‌ها در خصوص علت و راه رفع ارور E18 ماشین لباسشویی بوش

 در نهایت نظر متخصصین مجموعه تعمیراتو۲۴ در خصوص رفع این ارور را به‌صورت خلاصه شرح می‌دهیم.

 • دقت داشته باشید که قبل از انجام هر کاری، ابتدا ماشین لباسشویی را به طور صحیح ریست کنید. ریست‌کردن ماشین لباسشویی می‌تواند این ارور ایجاد شده را برطرف کند.
 • اما چنانچه بعد از ریست‌کردن دستگاه به طور مجدد این ارور را مشاهده کردید، حتماً شلنگ تخلیه را از ماشین لباسشویی خارج کنید. سپس در ادامه پس از خارج‌کردن شیلنگ پمپ تخلیه، داخل شیلنگ را با یک سیم یا ابزار بسیار بلند بررسی کنید.
 • در این مرحله، چک کنید که آیا انسداد در شیلنگ وجود دارد یا خیر. در صورت انسداد با دمیدن در شلنگ، انسداد را از بین ببرید.
 • گاهی نیز گرفتگی فاضلاب موجب نمایش این ارور می‌شود. در چنین شرایطی، پیشنهاد می‌شود تا تمامی کثیفی‌هایی که موجب مسدودشدن شده‌اند، از سر راه بردارید.
 • اولین و مهم‌ترین عاملی که می‌تواند موجب ارور e18 ماشین لباسشویی بوش شود، قطعا گرفتگی فیلتر است که باعث می شود آب به آرامی در ماشین لباسشویی جریان یابد. این قطعه (فیلتر) معمولاً در گوشه جلو و سمت راست لباسشویی بوش قرار دارد.
 •  با مشاهده این قسمت به‌راحتی می‌توانید فیلتر چرخش و کلاهک سیاه متصل شده به آن را ببینید. حتماً قبل از بررسی و باز کردن فیلتر، آب را خالی کنید.
 • برای تخلیه آب ماشین لباسشویی و رفع ارور ۱۸ لباسشویی بوش تنها کافی است تا یک ظرف بزرگ برای جمع‌آوری آب بردارید و آن را زیر شلنگ تخلیه (قسمت جلوی ماشین لباسشویی بوش) قرار دهید.  با باز کردن شیلنگ، آب داخل لباسشویی تخلیه می‌شود.
 • توجه داشته باشید که برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی بوش شلنگ تخلیه ندارند. چنانچه مدل ماشین لباسشویی شما از این کلاس است، فیلتر تخلیه لباسشویی دارای یک درپوش گرد مانند پیچ است که حتماً باید آن را بچرخانید تا باز شود تا بتوانید به فیلتر دسترسی پیدا کنید.
 • با بازکردن این درپوش، آب لباسشویی تخلیه می‌شود و می‌توانید در نهایت فیلتر پمپ تخلیه را از نظر گرفتگی و مسدود شدگی بررسی کنید.

کلام آخر

اگر با ارور E18 و یا Pump blocked در ماشین لباسشویی های بوش رو به رو شدید، خونسردی تان را حفظ کنید. ممکن است بتوانید با کمک این مقاله، مشکل را به تنهایی رفع کنید! به دقت تمامی مراحل را بخوانید و در صورت نیاز، با شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ تماس بگیرید تا تکنسین های نمایندگی بوش در کمتر از ۲ ساعت در منزل شما حضور یابند.. ما طی تمامی پروسه تعمیر همراه شما هستیم؛ اگر حین تعمیر به مشکل برخوردید و یا نتوانستید ارور E18 ماشین لباسشویی بوش خود را رفع نمایید، کافیست با ما تماس بگیرید. تمامی خدمات ما سریع، با کیفیت، مقرون به صرفه و دارای ضمانت ۶ تا ۱۲ ماهه می باشد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 13 =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری