جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
فیلتر یخچال را هرچند وقت یکبار باید تعمیر کنیم؟
۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

فیلتر یخچال را هرچند وقت یکبار باید تعمیر کنیم؟

اگر چند ماه و یا چند سال است که فیلتر آب یخچال خود را تعمیر و یا تعویض نکرده اید، ممکن است بخواهید بدانید که  فیلتر یخچال را هرچند وقت یکبار باید تعمیر کنیم؟ شاید آب یخچال شما همچنان طعم خوبی داشته باشد، بنابراین ندانید که چه زمانی وقت تعویض یا تعمیر آن رسیده است.  با ما همراه باشید تا به شرح کامل این موضوع بپردازیم.

فیلتر یخچال چیست؟

بهتر است ابتدا، به معرفی فیلتر یخچال و کاری که انجام می‌دهد بپردازیم و سپس به سوال  فیلتر یخچال را هرچند وقت یکبار باید تعمیر کنیم؟ پاسخ دهیم.

فیلتر آب یخچال ابزاری است که آب آشامیدنی خارج شده از یخچال را تصفیه می کند. اکثر فیلتر های یخچال دارای گواهی ” NSF 42″ هستند که به معنی حذف کلر از آب است. فیلتر های یخچال، علاوه بر حذف کلر به بهبود طعم و بوی آب هم کمک می‌کنند.

با وجود مفید بودن فیلترهای یخچال، برخی آلاینده های بسیار بزرگ هستند که فیلتر یخچال نمی‌تواند آن ها را حذف کند. سرب و کروم-۶ یکی از رایج ترین سموم این لیست هستند.

هر ساله افراد زیادی پس از نوشیدن آب آلوده بیمار می‌شوند؛ برخی از آلاینده ها و ناخالصی های زیر، مسئول بروز چنین بیماری هایی هستند:

 • کلر : این عنصر آب آشامیدنی را ضدعفونی می‌کند و عملا بیماری های منتقله مثل حصبه و اسهال خونی را از بین می‌برد، اما بر روی طعم آب یخچال تان اثر می‌گذارد.
 • مواد شیمیایی : مواد شیمیایی مضر مانند سموم، آفت کش ها و حشره کش ها، می‌توانند وارد آب آشامیدنی شوند و باعث بیماری های کلیوی، کبدی و نازایی شوند.
 • BPA
 • فلزات سنگین مانند جیوه و سرب
 • ترکیبات آلی فرار : این مواد در درجه اول از آلودگی هوا، رنگ ها و مواد نگهدارنده ناشی می‌شوند، اما می‌توانند از طریق رواناب های کشاورزی و یا زباله های صنعتی، وارد آب آشامیدنی شوند.
فیلتر یخچال چیست؟

فیلتر یخچال را هرچند وقت یکبار باید تعمیر کنیم؟

دسترسی به منابع آب تمیز برای سلامتی ما ضروری است. آبی لوله کشی که به خانه شما می‌رسد، مواد سنگین، باکتری ها و سایر آلاینده ها را به همراه دارد. هنگامی که فیلتر آب یخچالتان به خوبی کار کند، از شر همه این آلایندها خلاص خواهید شد.

به طور کلی، سازندگان توصیه می‌کنند فیلترهای آب یخچال را حداقل هر ۶ ماه یک بار عوض کنید. با این حال عوامل زیادی وجود دارد که بر دفعات تعویض فیلتر آب تاثیر می‌گذارد.

سختی آب، کیفیت آب و دفعات استفاده از آب سردکن و یخ ساز یخچال، بر بازه زمانی تعمیر و تعویض فیلتر تاثیر دارد. اگر از میزان آلودگی و کیفیت آب منزل خود مطمئن نیستید، می‌توانید از نوارهای تست، برای مشاهده آلودگی های موجود استفاده کنید.

چرا باید فیلتر یخچال را تعمیر و تعویض کنیم؟

شاید با خود فکر کنید که یخچال شما اصلا به تعویض فیلتر نیازی ندارد؛ اما دلایل زیادی وجود دارد که فیلتر یخچال باید به صورت مرتب تعویض شود.

اگر از یک فیلتر برای مدت طولانی استفاده کنید، آلاینده ها و سایر زباله ها فیلتر نمی‌شوند. وقتی باکتری ها و مواد معدنی از فیلتر عبور کنند، متوجه خواهید شد که آب یخچال شما طعم بدی گرفته، یخ ها بوی بدی می‌دهند و در نهایت، فیلتر مسدود می‌شود. گرفتگی فیلتر آب می‌تواند منجر به بروز مشکلات دیگری در یخچال شما شود؛ از جمله کاهش تولید یخ و کاهش فشار آب.

چرا باید فیلتر یخچال را تعمیر و تعویض کنیم؟

نشانه های تعمیر فیلتر

در قسمت های قبل، اشاره کردیم که  فیلتر یخچال را هرچند وقت یکبار باید تعمیر کنیم؟ در ادامه نشانه هایی را بیان می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند بهترین زمان تعویض فیلتر را بفهمید.

اگر آخرین باری که فیلتر یخچال خود را تعویض کرده اید به یاد نمی‌آورید، چند علامت وجود دارد که نشان دهنده زمان تعمیر آن است:

 • آب و یا یخ یخچال بوی بدی می‌دهد.
 • آب و یخ یخچال طعم بدی دارد.
 • فشار آب آبسرد کن کم است.
 • یخ ساز یخچال کند است و یا اصلا یخی نمی‌سازد.

اگر متوجه هرکدام از این علامت ها شدید، باید بدانید که زمان تعویض فیلترتان رسیده است.

آیا داشتن فیلتر یخچال ضروری است؟

فیلترهای یخچال آب تمیز را برای شما فراهم می‌کنند، میزان آلودگی آن را کاهش می‌دهند و جلوی ورود باکتری ها را می‌گیرند.

اگر مستقیما از آب لوله کشی استفاده می‌کنید، احتمال بروز بیماری های مربوط به نوشیدن آب آلوده در شما بالاتر است. همچنین نوشیدن آب های سخت، بر مشکلات گوارشی نیز تاثیر دارد.

فراموش نکنید که اگر مدت زیادی از فیلترتان استفاده کنید، کارایی اش را از دست می‌دهد و فرق چندانی با آب لوله کشی نخواهد داشت.

اگر فیلتر آب یخچال را عوض نکنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

 1. فیلتر مسدود می‌شود. این مشکل تا جایی ادامه پیدا می‌کند که آب از فیلتر خارج نمی‌شود، چراکه فیلتر مملو از خاک و زباله شده است. زمانی که آب از مخزن آب یخچال خارج نمی‌شود، بدانید که از زمان تعویض فیلتر یخچال تان گذشته است.
 2. کربن به حداکثر می‌رسد. جریان آب از طریق فیلتر می‌گذرد، حتی اگر کارایی آن به پایان رسیده باشد. در این شرایط آب آلاینده های مضری مثل کربن را به همراه خود حمل می‌کند.
 3. فیلتر شما باعث رشد باکتری می‌شود. فیلترها ذراتی را از آب جمع آوری می‌کنند که موجودات زنده از آن ها تغذیه می‌کنند؛ بنابراین تاخیر در تعمیر فیلتر، به معنی ایجاد محل زندگی برای باکتری ها خواهد بود.
اگر فیلتر آب یخچال را عوض نکنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

آیا فیلترهای آب یخچال ضروری هستند؟

فیلترهای یخچال در انجام کاری که برای آن طراحی شده اند، عالی هستند. آن ها در فیلتر کردن کلر، رسوبات آلی و خوش طعم و عطر کردن آب موثر هستند. فیلترهای یخچال، آب را نرم نمی‌کنند، آهن را حذف نمی‌کنند یا باعث بیماری نمی‌شوند.

اگر در محلی زندگی می‌کنید که آب سختی و یا آلوده ای دارد، بهتر است برای سالم کردن آن اقدامی انجام دهید و از آب فیلتر شده استفاده کنید.

چگونه فیلتر یخچال خود را تعمیر کنیم؟

فیلتر های یخچال فریزر متفاوت هستند. برخی فیلترها با استانداردهای بالایی ساخته شده اند و برخی دیگر نه. فیلتر یخچال باید با مدل یخچال و شماره قطعه فیلتر شما، یکسان باشد. پیدا کردن بهترین نوع فیلتر یخچال و تعویض آن می‌‌تواند کار مشکلی باشد، بنابراین بهتر است این کار را به افراد حرفه ای بسپارید.

کارشناسان حرفه ای تعمیر یخچال تعمیراتو۲۴ ، برای ارائه خدمات تعمیر و یا تعویض قطعات یخچال در منزل شما، حاضر هستند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری