جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
آموزش مرحله به مرحله تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ
۱۸ بهمن ۱۴۰۰

آموزش مرحله به مرحله تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ

در آغاز مقاله تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ یک سوال می پرسم : آیا لاستیک دور درب یخچال به اندازه موتور یا کمپرسور اهمیت دارد؟ معمولا جواب این است : نوار یا لاستیک دور درب یخچال؟ نه مطمئنا نه! اهمیت آن به اندازه موتور یا کمپرسور نیست. اینها قطعات مهم تری هستند!

 

بیشتر ما اینگونه فکر می کنیم. اما اگر از وظیفه این نوار باخبر بودیم محتاطانه تر حرف می زدیم! این نوار مهم، نگهبان همیشه بیدار موتور و کمپرسور یخچال شماست. چگونه؟ با ایزوله و وکیوم کردن محیط درونی یخچال از فضای بیرونی، مانع تبادل دما، رطوبت و سرما با محیط بیرونی آن شده و کارکرد موتور یا کمپرسور یخچال را به حداقل می رساند. با این کار عمر مفید یخچال تان بیشتر می شود. علاوه بر این وظیفه مهم، لاستیک دور درب یخچال با خاصیت چسبندگی اش، پادزهر سهل انگاری گاه گاهی ماست و از باز ماندن تصادفی یخچال جلوگیری می کند.

 

چرا به تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ نیاز داریم؟ جنس لاستیک درب یخچال از ماده مقاومی ساخته می شود. با این حال و به رغم اینکه لاستیک دور درب از مواد مقاوم ساخته می شود، باز در نهایت، آسیب می بیند. شاید برای این آسیب، چراغ خطری روشن نشود یا بوقی به صدا در نیاید، اما شما به محض اینکه، لاستیک دور درب را خشک، شل، ترک خورده، پاره یا چسبنده یافتید، دست به کار شوید. اگر دست دست کنید، عمر یخچال تان کوتاه تر می شود.

انواع لاستیک دور درب یخچال

 

پیش از تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ خوب است بدانید که لاستیک ها و نوارهای دور درب یخچال به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می شوند:

 1. لاستیک دور درب پیچی: در این مدل، لاستیک به درب یخچال پیچ می شود.
 2. لاستیک دور درب چفتی: درب برخی یخچال ها شیار دار است. این مدل لاستیک یا نوار در شیارهای درب یخچال به آسانی جا می افتد.
 3. لاستیک دور درب چسبی یا پرسی: این نوع لاستیک یا نوار دور درب، میان درب یخچال و پلاستیک داخلی آن، با چسب پرس می شود.

 

نشانه ها و علائم فرسودگی لاستیک دور درب یخچال

 

نشانه ها و علائم فرسودگی لاستیک دور درب یخچال

 

علاوه بر نشانه هایی که گفتیم، نشانه های شنیداری و دیداری دیگری هم وجود دارد که احتمالا خرابی نوار دور درب یخچال را گزارش می دهند و تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ را ضروری می سازند. حالا چرا احتمالا؟ چون این نشانه ها همیشه به معنای خرابی لاستیک دور درب یخچال نیست و ممکن است علت دیگری داشته باشند.

 1. یکی اینکه موتور یا همان کمپرسور یخچال فریزرتان، یکسره کار کند. این مشکل ممکن است به خرابی لاستیک دور درب یخچالتان مربوط باشد. البته همانطور که گفتیم چه بسا این کارکرد یکسره، دلایل دیگری داشته باشد.
 2. دوم اینکه غذای داخل یخچال زود به زود فاسد شود. این نیز احتمالا به خاطر خرابی لاستیک دور درب و ورود هوای گرم از درزهای نوار آسیب دیده به داخل یخچال باشد.

 

آزمایش سلامت لاستیک دور درب

 

یکی از راه های تشخیص خرابی، یک آزمایش کوچک است. تکه کاغذی را برداشته و آن را لای درب یخچال بگذارید. حالا درب را ببندید و آن تکه کاغذ را بیرون بکشید. اگر به آسانی بیرون کشیده شد؛ علامت آن است که نوار دور درب به درستی کار نمی کند و نیاز به تعویض دارد. این کار را در طول نوار انجام دهید. پس از این آزمایش نسبت به تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ یا تعمیر آن اقدام نمایید. برای تعمیرات یخچال خود می توانید از متخصصین تعمیراتو ۲۴ بهره مند شوید.

 

تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ و شیوه های آن

 

برای تعویض لاستیک دور درب، نخست باید برق یخچال را قطع کنید. البته بسته به مدل دستگاه خود، نوع لاستیک و نوار دربی که باید تهیه کنید، فرق می کند. بعد از قطع برق، باید لاستیک نو را در ظرفی از آب داغ بگذارید یا با سشوار گرم کنید تا تاخوردگی ها و چین خوردگی های احتمالی آن ناپدید شوند. بعد، نوار را با وازلین چرب کنید تا ترک نخورده و خشک نشود و طول عمر مفید آن افزایش یابد. این کارها در فرآیند تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ همه مدل ها چه پیچی یا چسبی مشترک است.

در دستگاه سامسونگ لاستیک دور درب به دو صورت طراحی شده است. یک نوع آن که رواج بیشتری دارد، مدل پیچی است. مدل دوم لاستیک دور درب، نوع پرسی یا چسبی است. لاستیک درب یخچال ابعاد مختلفی دارد. این ابعاد مختلف از این قرارند:

 •  ۷۰ سانتی متر
 • ۹۰ سانتی متر
 • ۱۲۰ سانتی متر
 • ۱۴۰ سانتی متر
 • ۱۶۰ سانتی متر
 • ۱۸۰ سانتی متر

در هنگام خرید لاستیک دور درب یخچال سامسونگ باید مدل دستگاه خود را بدانید و بر پایه آن لاستیک دور درب مناسب با طول و پهنای یخچالتان را انتخاب کنید.

 

مراحل تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ

 

مرحله اول

 

باز کردن پیچ های درب یخچال سامسونگ

نخست به سراغ درب یخچال سامسونگ بروید و لاستیک دور آن را بالا بزنید. پیچ های درب یخچال در زیر آن پنهان اند. با یک پیچ گوشتی چهار گوش، آن ها را شل کنید.

 

مرحله دوم

 

در آوردن لاستیک دور درب یخچال سامسونگ

پس از شل کردن همه پیچ های درب، لاستیک دور درب کهنه را با ملایمت جدا کنید. اگر محل اتصال لاستیک به درب به مواد خوراکی چسبنده، آلوده شده و آن را چسبناک کرده باشد، با اسفنجی آغشته به مواد شوینده و آب گرم، محل اتصال را تمیز کرده و با پارچه ای نرم، با همان ملایمت خشک کنید.

 

مرحله سوم

 

استفاده از گریس یا وازلین

به بخش نوار مانندی از درب یخچال که لاستیک به آنجا می چسبد، یک لایه گریس یا وازلین بمالید. با این کار لاستیک یا نوار دور درب یخچال، دیگر ترک نخورده و کارکرد آن نیز بهبود می یابد.

 

مرحله چهارم

 

بستن لاستیک یا نوار دور درب

لاستیک دور درب را در جای خود گذاشته و با ملایمت پیچ ها را در سر جای خود گذاشته و ببندید. فوت کوزه گری این کار، یعنی بستن پیچ ها، محکم نبستن آنها است. اگر پیچ ها را خیلی سفت کنید، لاستیک یخچال شما همان ابتدای کار صدمه می بیند. معمولا نخست پیچ های گوشه درب را بسته و سپس به سراغ بقیه آنها می روند.

 

تعویض لاستیک پرسی یا چسبی درب یخچال سامسونگ

 

تعویض لاستیک پرسی یا چسبی درب یخچال سامسونگ

 

شیوه تعویض لاستیک دور درب یخچال های سامسونگی که لاستیک دور درب آنها پرسی یا بدون پیچ است، شباهت زیادی به یخچال هایی دارد که نوار درب آنها پیچ دار است. تنها فرقی که در فرایند تعویض لاستیک درب یخچال و ساید سامسونگ با هم دارند به شکل اتصال آنها به بدنه یخچال سامسونگ بر می گردد.

در نخستین قدم، با کمک جسمی نوک تیز مثل کاردک، لاستیک دور درب کهنه را از درب یخچال تان جدا کنید. سپس جای اتصال را به خوبی تمیز کرده و لاستیک نو را با کمک چسب به بدنه درب بچسبانید. بهتر است هر ۱۰ سانت را جدا جدا به چسب آغشته کنید تا نتیجه کار راضی کننده باشد. درب یخچال را بعد از چسباندن لاستیک دور درب، تا ۳ یا ۴ دقیقه بسته نگه دارید.

 

ایستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیر نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + دو =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری