02126292028

مشاوره و درخواست تعمیر در تهران و حومه

دلایل لرزش شدید ماشین لباسشویی بوش چیست؟

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

لرزش ماشین‌های لباسشویی مسئله‌ای آزاردهنده است؛ چراکه صدای زیادی ایجاد می‌کند و باعث جابجایی ماشین لباسشویی می‌شود. ما در تعمیراتو۲۴، به طور تخصصی دلایل لرزش شدید ماشین لباسشویی، بخصوص ماشین‌های بوش را برسی کردیم.

لرزش ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی بوش شما هنگام خشک کردن لباس‌ها می‌لرزد و سروصدا ایجاد می‌کند، فکر نکنید عمر آن به پایان رسیده است. این مسئله حتی در ماشین‌های نسل جدید که کار نکرده‌اند هم دیده می‌شود. لرزش شدید ماشین لباسشویی ممکن است به دلیل مشکلاتی به وجود بیاید. در ادامه به شرح این مشکلات پرداختیم.

دلایل لرزش شدید ماشین لباسشویی بوش چیست؟

چرا ماشین لباسشویی می‌لرزد؟

در برخی موارد حتی ماشین‌های سرویس شده بوش هم می‌توانند ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر، در هنگام روشن بودن ماشین جابجا شوند. در واقع این امر نباید نادیده گرفته شود؛ چراکه با لرزش شدید و جابجایی ماشین، اعضا و قطعات داخلی ماشین می‌توانند آسیب ببینند و حتی شلنگ و لوله‌های تخلیه نیز کنده شوند. دلایل لرزش شدید ماشین لباسشویی در ادامه آورده شده است.

مشکل سطح

به احتمال زیاد، دلیل مشکل لرزش ماشین‌های لباسشویی، سطحی که روی آن قرار گرفته است، می‌باشد. اگر سطح زیرین ماشین لباسشویی بالا پایین، کج، سست و نااستوار باشد، ماشین لرزش زیادی خواهد داشت. برای جلوگیری از حرکات شدید ماشین، سعی کنید قبل از نصب لباسشویی، کف را سفت و صاف کنید و آن را کاملا افقی قرار دهید.

در برخی مدل‌های بدنه باریک بوش، سازنده عمدا سایز و اندازه وزنه‌های تعادل ماشین را کاهش داد. این امر برای جا شدن قطعات ضروری‌تر در فضای محدود این مدل صورت گرفت. در نهایت وزن این مدل ماشین لباسشویی کاهش یافت اما میزان پایداری آن نیز کاهش یافت.

 اگر شما هم از مدل‌های باریک ماشین لباسشویی‌های بوش استفاده می‌کنید، در این مورد کاری از دستتان بر نمی‌آید، اما با تقویت پایداری و صافی کف زمین، می‌توانید لرزش را کاهش دهید.

 پیچ و مهره‌های حمل و نقل

اگر ماشین شما صداهای اضافه‌ای تولید می‌کند که شبیه صدای لرزش ماشین نیست، ممکن است دلایل دیگری پشت لرزش شدید ماشین لباسشویی شما باشد.

یکی از این دلایل می‌تواند جدا نشدن پیچ و مهره‌های حمل و نقلی که درام را در حالت ساکن نگه می‌دارند تا از آسیب در حین حمل و نقل محافظت کنند، باشد. این مشکل معمولا زمانی پیش می‌آید که ماشین توسط نصاب نصب نشده باشد یا نصاب فراموش کرده باشد این پیچ‌ها را بردارد؛ به همین دلیل ماشین با صدا و لرزشی وحشتاک کار می‌کند. این مشکل با برداشتن پیچ‌ها حل می‌شود. آن‌ها در پشت ماشین قرار دارند و می توان به سادگی با بیرون کشیدن جدایشان کرد.

پیچ‌های حمل و نقل از دلایل لرزش شدید ماشین لباسشویی

گیر کردن یک جسم فلزی در مخزن

اگر یک جسم فلزی، مثل سکه یا کلید، وارد مخزن شده باشد و هنگام چرخش درام، بین دیواره فلزی و پلاستیکی گیر کرده باشد، صدا و لرزش تولید می‌کند. برای خارج کردن جسم، احتمالا باید ماشین لباسشویی تا حدی باز شود. این کار باید توسط افراد متخصصی مثل تکنیسن‌های تعمیراتو۲۴ صورت بگیرد.

عدم توزیع مناسب بار

اگر بار داخل درام به طور نابرابر توزیع شود، ماشین لباسشویی بوش شما ممکن است در حین کار بلرزد یا تکان بخورد. این حالت عموماً هنگامی که بارهایی مثل قالیچه و پتو داخل ماشین انداخته می‌شود، اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از نامتعادلی بار ماشین، وسایل حجیم مانند پتو را با حداقل یک بار سنگین دیگر، مانند یک حوله بزرگ یا یک پتوی دیگر بشویید.

گیر کردن فیلترها

گیر کردن یک جسم سخت در فیلتر پمپ ماشین، می‌تواند باعث لرزش آن بشود. این فیلتر برای گرفتن اجسامی مثل دکمه، سکه و جلوگیری از ورود آن‌ها به شلنگ تخلیه می‌باشد. با تمیز کردن فیلتر پمپ، احتمال حل شدن مشکل لرزش وجود دارد.

شکستن بلبرنیگ‌ها

این مشکل اغلب در ماشین لباسشویی‌های قدیمی بوش رخ می‌دهد. هنگامی که بلبرینگ ها آسیب می‌بیند، لرزش شدیدی ایجاد می‌شود. تعمیر این نقص به تنهایی دشوار است و بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید.

شل شدن وزنه‌های تعادل

یکی از دیگر دلایل لرزش شدید ماشین های لباسشویی بوش، شل شدن وزنه‌های بالانس بالا یا کناری است. این مشکل اغلب در ماشین‌هایی که ۵تا۷ سال کار کرده‌اند رخ می‌دهد.

لرزش شدید منجر به آویزان شدن وزنه‌های تعادل می‌شود. برای حل این مشکل، باید درپوش بالایی و پنل پشتی ماشین را بردارید و پیچ‌های شل را ببندید.

علت لرزش شدید ماشین لباسشویی جیست؟

معیوب شدن دمپرها

دمپرها به مرور زمان خراب می‌شوند. دمپرها نیز مانند قطعات دیگر ماشین‌های بوش در معرض خرابی هستند. در این مواقع باید دمپر خود را تعویض کنید. بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

خرابی کمک فنرها از دلایل لرزش شدید ماشین لباسشویی

شکستن یا فرسودن یک یا دوتا از کمک فنرها ممکن است سبب لرزش ماشین باشد. کمک فنرها لرزش وان را کاهش می‌دهند و اگر خراب بشوند، وان می‌لرزد و یا تکان می‌خورد. خوب است کمک فنرها را برسی کنید تا مطمئن شوید در جای درست قرار دارند و آسیب ندیده‌اند. اگر یک یا چند کمک فنر شکسته اند، توصیه می‌کنیم تمام آنها را تعویض کنید.

عیب داشتن میله‌های تعلیق

میله‌های تعلیق، حرکت وان را کاهش می‌دهند. اگر یک یا چند تا از آ‌ن‌ها بشکند، وان لباسشویی یا میلرزد و یا تکان می‌خورد. برای فهمیدن دلیل لرزش، میله‎‌ها را برسی کنید تا ببینید دچار شکستگی شده‌اند یا خیر. در صورت شکسته بودن، آن‌ها را باید تعویض کنید.

شکستن فنر تعلیق ماشین

شکستن یک یا چندتا از فنرهای تعلیق ماشین لباسشوییتان، می‌تواند علت حرکت‌های شدید و لرزش آن باشد. با شکستن فنرهای تعلیق، وان ماشین بی‌تعادل شده و باعث تکان خوردن آن در حین شستشو می‌شود. برای فهمیدن دلیل لرزش، باید فنرهای تعلیق را هم برسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را عوض کنید.

فرسودن حلقه یا پد اسنابر

حلقه‎‌ و پد اسنابر، لرزش و ارتعاش وان لباسشویی را کاهش می‌دهند. با فرسوده شدن یا ترک خوردن حلقه‌، وان لباسشویی بوش می‌لرزد. حلقه اسنابر را برسی کنید و اگر فرسوده شده بود، آن را با یک حلقه نو جایگزین کنید. پد اسنابر نیز با فرسودن و یا چسبیدن مواد شوینده و نرم‌کننده به آن، عملکرد خود را از دست می‌دهد و باید تعویض شود.

نکته آخر

در آخر باید بگوییم اگه ماشین لباسشویی شما دچار لرزش و تکان‌های شدید شد، هرگز از آن غافل نشوید. هرچه سریع‌تر از افراد حرفه‌ای، مثل کارشناسان تعمیراتو۲۴ کمک بگیرید تا از خرابی‌های بیشتر جلوگیری کنید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − یک =

مطالب مرتبط