جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
۳۰ آذر ۱۴۰۰

دلایل مستهلک شدن کولر گازی

نشنانه های مستهلک شدن کولر گازی در بعضی از موارد ممکن است شامل مواردی از قبیل، روشن نشدن، گرم بودن باد کولر و غیره باشد که در این صورت باید عیب یابی کولر گازی انجام گیرد. در ادامه دلایلی که باعث خراب شدن کولر گازی می شود برای شما شرح می دهیم با ما همراه باشید.

دلایل مستهلک شدن کولر گازی

خرابی کولر گازی دلایل مختلفی دارد که در این بخش در مورد مشکلات رایجی که ممکن است برای کولر گازی اتفاق بیفتد را توضیح خواهیم داد با تعمیراتو ۲۴ همراه باشید.

خرابی کولر گازی به دلیل روشن نشدن

زمانی که کولر گازی شما خراب است و روشن نمی شود، لازم نیست که سریعا به مرکز تخصصی تعمیرات کولر گازی مراجعه کنید، شاید یک مشکل ساده ای باشد که خودتان به راحتی بتوانید، مشکل دستگاه را عیب یابی کنید و آن را برطرف نمایید. ابتدا باید دو شاخه کولر گازی را چک کنید تا از اتصال برق اطمینان داشته باشید. اگر دو شاخه مشکلی نداشت، می‌توانید به وسیله فازمتر، پریزی که دو شاخ را به آن وصل می‌کنید را بررسی کنید.

همچنین در صورت پیدا نشدن مشکل، به وسیله آمپر متر باید سیم کشی داخلی کولر گازی را چک کنید و در صورت قطع بودن اتصالات آن‌ها را به یکدیگر متصل کنید. اگر همچنان عیب آن را پیدا نکردید، احتمالا مشکل از کمپرسور دستگاه است و تعمیر کردن موتور کولر یک کار تخصصی بوده که باید آن را به تعمیر کار بسپارید.

خرابی کولر گازی به علت گرم بودن باد آن

درصورتی که کولر گازی شما باد گرم می دهد، باید قسمت های مختلف آن را بررسی کنید. ابتدا باید فیلترهای کولر گازی را چک کنید. در صورت کثیف بودن، آن‌ها را با آب بشویید و یا تعویض کنید. همچنین علت دیگر گرم بودن باد کولر گازی ،کم بودن گاز مبرد کولر گازی باشد، در این صورت باید گاز مبرد کولر گازی را بررسی کنید. درصورت کم بودن گاز، باید کولر گازی را شارژ کنید. همچنین خرابی کمپرسور از دیگر دلایل گرم بودن گاز کولر گازی است.

خرابی کولر گازی به دلیل گرم بودن باد آن
آموزش مرحله به مرحله سرویس کولر آبی

خرابی کولر گازی به دلیل برفک زدن

برای عیب یابی کولر گازی در این حالت می‌توانید چند قسمت مختلف را بررسی کنید. برفک زدن کولر گازی از مهمترین علت‌های خراب شدن فن است؛ زیرا درصورت خراب بودن آن، نمی‌تواند هوای خنک را به بیرون منتقل کند و موجب یخ زدگی می شود. دلایل دیگر برفک زدن کولر، سوراخ شدن لوله‌ها و یا مخزن گاز مبرد است که با بروز این مشکل، سرما به صورت متداوم در یک محل می ماند و باعث یخ زدگی در آن نقطه می‌شود. به صورت کلی این مشکل با گرفتن نشتی لوله‌ها و یا تعمیر فن کولر گازی و شارژ کردن گاز مبرد، برطرف خواهد شد.

خرابی کولر گازی به علت سر و صدای آن

در صورت ایجاد سر و صدا کولر گازی، ابتدا باید دستگاه عیب یابی شده و سپس تعمیر آن صورت بگیرد. وجود این مشکل می تواند ناشی از شکستن قطعات داخلی کولر گازی باشد که باید قطعات را بررسی کنید و در صورت خراب بودن در هرکدام از این قطعات، باید تعویض شوند. گیر کردن یکی از قطعات داخل دستگاه به پره فن از دیگر دلایل بروز این مشکل است که با هربار تکان خوردن، فن دچار سرو صدا  می شود.

همچنین شل شدن سینی پشت هوا ساز، از دیگر دلایل بروز سر و صدای زیاد است که با محکم کردن پیچ‌های آن می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. لازم به ذکر است که در بعضی از موارد، سر و صدای کولر گازی، ناشی از شل شدن محل قرار گیری کمپرسور در کندانسور است که با محکم کردن پایه‌های آن، این مشکل برطرف خواهد شد.

خرابی کولر گازی به دلیل نشت آب

نشتی آب از کولر گازی دلایل مختلفی  دارد به صورت کلی علت نشت آب از کولر گازی می‌تواند یخ زدگی کولر گازی باشد که پس از خاموش شدن کولر و گرم شدن محیط، باعث آبریزش کولر گازی خواهد شد. از دیگر علت‌های نشتی آب می‌تواند، شکستن لوله و یا سینی ناودان باشد، تمام رطوبت‌های محیط که از طریق کولر گازی گرفته می‌شوند از لوله ناودان خارج می‌شوند که در صورت شکستن لوله ناودان یا سینی ناودان، رطوبت می‌تواند به بیرون نشت پیدا کند؛ که با تعویض آن ها می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

پیشنهاد می کنیم: علت نشت آب از زیر ماشین لباس شویی را مطالعه کنید.

خرابی کولر گازی به علت خاموش شدن ناگهانی آن

زمانی که به صورت ناگهانی کولر گازی شما خاموش می شود، باید جهت عیب یابی چند قسمت از آن را مورد بررسی قرار دهید. با استفاده از آمپر متر می توانید قطعات برد کولر گازی را مورد بررسی قرار دهید و قطعه خراب را شناسایی کنید. البته در بعضی از موارد ممکن است، برد الکتریکی به صورت کامل بسوزد که باید تعویض شود. همچنین سوختن خازن کولر گازی هم، یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل است که می توانید با تعویض آن، این مشکل را به راحتی برطرف کنید.

خرابی کولر گازی

 خرابی کولر گازی به دلیل کثیف بودن فیلتر هوا

عدم سرویس و تمیز نکردن به موقع فیلتر هوا، علاوه بر پایین آوردن عملکرد دستگاه می تواند به دیگر قطعات کولر آسیب وارد کند. سعی کنید هر چند وقت یکبار فیلتر را تمیز کنید. توجه داشته باشید پس از مدتی استفاده باید فیلتر هوا تعویض شود تا موجب بروز اختلال در عملکرد درست دستگاه نشود.

کلام آخر

از کارهایی که بعد از عیب یابی کولر گازی باید انجام بگیرد، تعمیر آن است. تعمیر کولر گازی اصلا کار راحتی نیست، باید عیب یابی و تعمیر آن توسط متخصصین با تجربه انجام بگیرد. پس بهتر است همیشه کار عیب یابی و تعمیر کولر گازی را به متخصصین آن به بسپارید.

ایستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیر لوازم خانگی نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری