جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

ماشین لباسشویی در وضعیت معمولی باید بوی خوش شوینده بدهد، اما گاهی یک سری مشکلات، باعث بوی سوختگی دستگاه می‌شوند. بوی سوختگی ماشین لباسشویی، یکی از بدترین مشکلات لباسشویی است؛ این مشکل می‌تواند لباس های شما را بد بود کند و حتی باعث آتش سوزی شود. در ادامه با ما در تعمیراتو۲۴ همراه باشید تا بفهمیم دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

بوی سوختگی ماشین لباسشویی

بلند شدن بوی سوختگی از ماشین لباسشویی یا هر وسیله برقی نشان می‌دهد که این وسیله در شرف خراب شدن بوده و خطرناک است. اگر چنین بویی را از لباسشویی خود استشمام کردید، فورا لباسشویی را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. تا زمانی که لباسشویی تعمیر نشده، آن را به برق نزنید.

در هنگامی که بوی سوختگی از خود دستگاه می‌آید، بلافاصله آن را از برق بکشید. اگر بو از سمت دوشاخه یا پریز است، برق را قطع کنید و صبر کنید تا بعد از خنک شدن دوشاخه، آن را جدا کنید.

به شما توصیه اکید می‌کنیم که خودتان اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی نکنید، مگر این که در تعمیر لوازم برقی تجربه و دانش داشته باشید. موتورهای ماشین لباسشویی می‌توانند مقدار کشنده ای از الکتریسیته ساکن را نگه دارند، حتی زمانی که از برق کشیده شده باشند.

بوی سوختگی ماشین لباسشویی

دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی، به نوع لباسشویی هم بستگی دارد. زمانی که قسمت های محرک لباسشویی فرسوده یا شل می‌شوند، اصطکاک ناخواسته تولید می‌کنند و ماشین بوی سوختگی می‌دهد. در ادامه دلایلی که باعث این اتفاق ناخوشایند می‌شوند را برسی می‌کنیم.

کنده شدن تسمه ها

معمولا درام ماشین لباسشویی با کمک تسمه درایو می‌چرخد. اگر این تسمه کنده شود یا بد قرار گرفته باشد، می‌تواند با خودش یا اجزای دیگر ساییده شود و بوی سوختگی بلند کند.

اغلب ماشین های لباسشویی وقتی تسمه درایو شان کنده می‌شود، نمی‌چرخند، اما اگر به حرکت ادامه دهند، سبب این اتفاق می‌شود. اگر علت بوی سوختگی کنده شدن تسمه باشد، باید آن را تعویض کنید. دوباره تاکید می‎‌کنیم که این کار را به افراد حرفه ای بسپارید تا از زیان های مالی و جسمی جلوگیری کنید. تعمیرکاران فنی لباسشویی تعمیراتو۲۴، برای کمک به رفع مشکلات لباسشویی شما حاضر هستند.

معیوب شدن قرقره ها

موتور و قرقره های محرک آن در گذر زمان ممکن است فرسوده و خراب شوند. قرقره ها می‌توانند زنگ بزنند و آسیب ببینند، در نتیجه اصطکاک بیش از حد ایجاد می‌کنند و باعث سوختن و ذوب شدن قرقره ها می‌شوند.

تعمیرکار پس از برسی قرقره و موتور، قطعاتی که به وضوح آسیب دیده اند را عوض می‌کند تا بوی سوختگی ماشین رفع شود.

معیوب شدن تسمه پمپ

در برخی مدل های ماشین لباسشویی، پمپ آب به یک تسمه برای به حرکت در آوردن پمپ تخلیه نیاز دارد. این کمربند، به شکل V است و اگر آسیب ببیند، می‌تواند باعث بوی سوختگی شود.

خراب شدن موتور درایو

دیگر دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟ یکی از دلایل دیگر بوی سوختگی ماشیتن، خرابی موتور درایو است. موتور محرک، بدون شک مهم ترین جزء ماشین لباسشویی است و هنگامی که آسیب ببیند، می‌تواند بیش از حد گرم شود و بوی سوختگی ایجاد کند.

موتور ماشین، ممکن است در صورت خرابی دیگر اجزا نیز، آسیب ببیند. مثلا اگر قرقره ها درست قرار نگیرند، موتور نمی‌تواند کارکرد همیشگی اش را داشته باشد و خراب می‌شود.تعمیرکار، قبل از تعویض موتور ماشین، قطعات دیگر را برسی می‌کند و در صورت مشکل نداشتن آن ها، اقدام به تعویض موتور می‌کند.

تعویض موتور، کاری بسیار خطرناک است، اکیدا توصیه می‌کنیم از تعمیر خودسرانه ماشین و موتور آن، دوری کنید.

خراب شدن موتور درایو لباسشویی

دلیل بوی سوختگی از دوشاخه ماشین لباسشویی چیست؟

گاهی اوقات، مشکل لزوما از خود لباسشویی نیست و به دوشاخه و کابل های آن برمی‌گردد. تعمیر این نوع خرابی ماشین لباسشویی معمولا بسیار ساده تر و ارزان تر از سایر تعمیرات لباسشویی است. اما همچنان توصیه می‌کنیم که این کار را خودتان انجام ندهید.

تعمیرکار، اتصالات سوکت، سیم و دوشاخه را برسی می‌کند و در صورت تشخیص قسمت معیوب، آن را تعویض می‌کند.

آیا در ماشین لباسشویی ها درب از بالا، دلیل سوختگی فرق می‌کند؟

با توجه به ساختار نسبتا متفاوت ماشین های درب از جلو و درب از بالا، برخی دلایل بوی سوختگی متفاوت است. در ادامه خواهیم فهمید که دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی های درب از بالا چیست؟

گیر کردن تسمه یا شل شدن آن

موتور داخل لباسشویی، همیشه مستقیما به درام متصل نیست و توسط تسمه موتور به هم وصل می‌شوند. هنگام آغاز چرخه شستشو، موتور روشن می‌شود و تسمه را می‌چرخاند؛ سپس تسمه انرژی را به درام منتقل می‌کند و درام و لباس های داخل آن می‌چرخند.

اگر سطح کشش تسمه به میزان ایده آل نباشد، به خوبی کار نخواهد کرد. در این شرایط، موتور همچنان کار می‌کند و به تلاش برای چرخاندن تسمه ادامه می‌دهد. در نتیجه بوی سوختگی به مشام می‌رسد.

گرمای بیش از حد پمپ تخلیه

پمپ تخلیه، به خارج کردن تمام آب لباسشویی از طریق شلنگ تخلیه کمک می‌کند. اگر موانعی مثل گرفتگی، فرآیند پمپ تخلیه را سخت تر کنند، تمام آب دستگاه تخلیه نمی‌شود. وقتی این مشکلات رخ دهد، پمپ تخلیه به کار خود تا زمانی که بیش از حد گرم شود، ادامه می‌دهد.

فرسودگی کوپلینگ موتور

برخی از ماشین لباسشویی های درب از بالا، به جای متکی بودن به تسمه درایو، به طور مستقیم از نیروی موتور استفاده می‌کنند. این کوپلینگ موتور از لاستیک ساخته شده و به عنوان نقطه اتصال بین موتور واشر و گیربکس عمل می کند.

با گذشت زمان و استفاده زیاد، کوپلینگ موتور شروع به فرسودگی می‌کنند و این قطعه با اصطکاک بیش از حد روی موتور درایو مواجه می‌شود.

دلیل بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

داغ شدن موتور درایو

همانطور که گفته شد، موتور وظیفه چرخاندن درام را دارد. هنگامی که ماشین لباسشویی بیش از حد پر می‌شود و اقلام زیادی را در خود دارد، موتور محرک مجبور می‌شود قدرت بیشتری را اعمال کند تا چرخه شستشو به اتمام برسد. درحالی که موتور به فعالیت اضافه خود ادامه می‌دهد، بیش از حد گرم شده و بویی شبیه به سوختن لاستیک منتشر می‌کند.

داغ شدن موتور درایو دلیل دیگری نیز ممکن است داشته باشد. اگر موتور معیوب یا آسیب دیده باشد، برای چرخاندن درام به تلاش بیشتری نیاز دارد. این تلاش اضافه نیز، موتور درام را داغ می‌کند.

موتورهای معیوب یا فرسوده، باید به طور کامل تعویض شوند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + سیزده =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری