جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت بوی بد یخچال
۹ اسفند ۱۴۰۲

چرا یخچال بوی بد می دهد؟ – علت و راه حل

آیا می دانید علت بوی بد یخچال شما چیست؟ نگران نباشید! در این مقاله به شما کمک می کنیم تا علت بوی بد یخچال خود را تشخیص داده و راه حل مناسب برای رفع آن را پیدا کنید. در این راهنمای جامع از سایت تعمیر لوازم خانگی تعمیراتو۲۴، راه‌های رفع بوی بد یخچال را یاد می‌گیرید.

ما در پادکست پایین، تمامی راه حل های رفع مشکل بوی یخچال ساید را آورده ایم؛ می توانید خلاصه مقاله را در پایین بشنوید:

علت بوی بد یخچال شما چیست؟

علت بوی بد یخچال شما می تواند یکی ازاین ۸ دلیل مربوط باشد که عبارتند از:

  1. ریختن مواد غذایی درون یخچال
  2. تجمع آب در سینی تخلیه یخچال
  3. تمیز نکردن یخچال برای مدت طولانی
  4. پر کردن بیش از حد یخچال
  5. فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال (کپک زدن)
  6. نگذاشتن برخی مواد غذایی در ظروف دردار
  7. بدون شسشتو قرار دادن برخی مواد غذایی مثل سبزیجات در یخچال

نکته: اگر بوی بد یخچال شما از پشت آن می‌آید، احتمالا تجمع آب در سینی تخلیه و تمیز نکردن یخچال علت اصلی این مشکل است.

 رفع بوی بد یخچال ساید

تمیز نبودن یخچال

علت اول بوی بد یخچال شما، به باقی مانده مواد غذایی در یخچال مربوط می شود. بنابراین مهم است که همواره به صورت منظم یخچال را تمیز کنید. برای این کار بهتر است که هر بار قبل از پر کردن یخچال با مواد غذایی آن را تمیز کنید. پس از اینکه ابتدا دستگاه را به طور کامل خالی کردید، با استفاده از یک اسفنج آغشته به سرکه سفید یا یک ماده شوینده ملایم که مخصوص تمیز کردن یخچال طراحی شده است، آن را تمیز کنید.

فراموش نکنید که درزگیرها، داخل دستگیره و تمام گوشه‌ها و گوشه‌های کوچکی که تکه‌های غذا می‌توانند در آن‌ها قرار بگیرند، مانند گوشه‌های کشوها را تمیز کنید.

رطوبت و باکتری

عامل دیگری که منجر به ایجاد بوی بد یخچال می شود رطوبت و باکتری است. باکتری در محیط های مرطوب به راحتی رشد می کند. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد بوی بد بهتر است که همواره فضای داخل یخچال را به صورت مداوم تمیز کنید. باکتری ها می توانند سبب فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال شده و باعث ایجاد بوی بد شوند. 

قرار دادن مواد غذایی بد بو

یکی دیگر از علت های ایجاد بوی نامطبوع در یخچال قرار دادن مواد غذایی بد بو در داخل آن است. برای مثال مواد غذایی مانند سیر، ترشی، پیاز و … باعث ایجاد بوی بد در داخل یخچال می شوند. زیرا بوی این مواد غذایی به قدری تند است که خیلی سریع در فضای داخل یخچال پخش می شود. 

فاسد شدن مواد غذایی

گاهی اوقات آنقدر سرگرم زندگی هستیم که متوجه نمی شویم مواد غذایی مخصوصاً میوه ها فاسد شده اند. کپک زدن میوه و سبزیجات در قسمت جا میوه ای می تواند سبب ایجاد بوی بد در یخچال شود.

چرا یخچال بو میده

نگهداری مواد غذایی بدون بسته بندی مناسب

 زمانی که مواد غذایی را بدون بسته بندی مناسب در داخل یخچال نگهداری می کنید، بوی آن در تمام یخچال پخش می شود. اگر این بو برای مدت طولانی باقی بماند، بوی تند ایجاد می کند که به نوبه خود باعث فاسد شدن غذای شما می شود. بنابراین مهم است که مواد غذایی خود را در ظروف در بسته نگهداری کنید.

پر کردن بیش از حد مواد غذایی

 پر کردن بیش از حد مواد غذایی در یخچال جریان هوا را مسدود می کند. در این حالت یخچال باید برای حفظ دمای ایده آل برای تازه نگه داشتن غذای شما سخت تر کار کند. عدم خنک سازی مورد نیاز برای مدت طولانی، باعث رشد باکتری های مضر می شود. همچنین، انسداد هوا برای مدت طولانی ممکن است منجر به خرابی یخچال شود. بنابراین، فقط آنچه را که نیاز دارید خریداری کرده و در یخچال نگهداری کنید.

تجمع آب در داخل سینی تخلیه

 زمانی که فریزر خود را یخ زدایی می کنید، یخ آب شده به ظرف تخلیه یخچال شما می رود تا از نشت آن در داخل یخچال جلوگیری کند. اگر فراموش کنید که به طور منظم ظرف تخلیه را تمیز کنید، خطر رشد قارچ، میکروب و باکتری وجود دارد که می تواند منجر به بوی بد شود. بو می تواند از طریق لوله های تخلیه که داخل یخچال شما را به ظرف تخلیه متصل می کند، به داخل یخچال شما نفوذ کند. بنابراین، برای داشتن یخچالی با بوی تازه و غذای سالم، حداقل هر سه ماه یکبار تابه را تمیز نگه دارید.

چگونه بوی بد یخچال را از بین ببریم؟

یخچال شما بوی بدی می دهد؟ نگران نباشید! با چند روش ساده و خانگی می توانید به راحتی بوی نامطبوع را از یخچال خود دور کنید. با این حال فراموش نکنید گاهی اوقات علت بوی بد یخچال مشکلات جدی‌تری همچون نشتی گاز و خرابی کمپرسور است؛ برای عیب‌یابی، سرویس و تعمیر یخچال خود در تهران، مشهد و کرج می‌توانید با ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ تماس بگیرید!

مرحله اول : خالی کردن یخچال  

حتما یخچال را از برق بکشید و سپس تمامی مواد داخل آن را خارج کنید و بعد آن کشوها و طبقات و جا تخم مرغی را در بیاورید و کاملا فضای یخچال را خالی کنید.

مرحله دوم : تمیز کردن فضای داخل یخچال

با یک پارچه نرم یا اسفنج را به کف و جوش شیرین و آب گرم و سرکه یا با با مواد شوینده آغشته کنید و تمامی قسمت‌های داخل یخچال از جمله: درون درب یخچال و همه لک های داخل یخچال, را کاملا تمیز کنید.

با استفاده از یک دستمال نرم  و یا یک مسواکی که دیگر ازش استفاده نمیکنید را درون ،درب یخچال و درز ها را تمیز کنید.

تمیز کردن فضای داخل یخچال

مرحله سوم : تمیز کردن کشوها و طبقات داخل یخچال

حالا که فضای یخچالتان تمیز شد, طبقات و جاتخم مرغی و کشو هایی که بیرون آورده اید را با کف و آب گرم بشویید.

برای تمیزی بهتر میتوانید از محلول آب گرم  و جوش شیرین به همراه کمی سرکه استفاده کنید.

مرحله چهارم : بررسی دمای یخچال

علت دیگر بوی بد یخچال ساید بای ساید می تواند دمای نادرست آن باشد. برای چک کردن دمای یخچال آن روی درجه مناسب تنظیم کنید.

دمای یخچال های جدید روی درجه ۳ یا ۴ تنظیم کنید و برای یخچال های قدیم۱یا ۲ پیشنهاد میشود. به طول کلی دمای درون یخچال ها روی مواد غذایی تاثیر جدی دارند. اگر در مناطق مرطوب زندگی میکنید باید دمای یخچال را کمی متفاوت تر تنظیم کنید.

برای کسانی که از یخچال‌های سامسونگ استفاده می‌کنند، مقاله جامع آموزش تنظیم دمای یخچال سامسونگ را آماده کرده‎‌ایم.

مرحله پنجم: قرار دادن مواد بو گیر در یخچال

بعد از اینکه کشوها و طبقات را خشک کردید و از بوی بد یخچال دیگر خبری نبود، آنها را دوباره در یخچال خود قرار دهید.

میتوانیم با یک سری از مواد طبیعی برای بو گیر یخچال استفاده کنیم. در یک ظرف درب باز مقداری جوش شیرین یا سرکه یا لیمو بریزید و در داخل یخچال قرار دهید تا به یک عنوان خوشبو کننده طبیعی عمل کند. همچنین اگر طبقات یخچال یا درون درب آن هنوز بوی ناخوشایندی میدهند.

میتوانید از دانه های قهوه استفاده کنید.دانه های قهوه یکی از سریع ترین راه های از بین بردن بوی بد یخچال است. جوش شیرین یا دانه های قهوه را بگذارید به مدت ۱ الی ۳ روز در یخچال بمانند.

برای اطلاعات بیشتر، مقاله‌ای در خصوص بهترین بوگیرهای یخچال برای شما آماده کرده‌ایم.

قهوه برای بوی یخچال

۱– تخم مرغ فاسد سبب بوی بد یخچال می شود. تخم مرغ ها را در بسته بندی مقوایی خود نگهداری کنید، کنار درب یخچال سردی کمتری دارد.

۲- از ظروف در دار استفاده کنید و مواد غذایی را درون آن بگذارید. ماست، آب، شیر، سالاد و بسیاری از مواد غذایی را سر باز در یخچال نگذارید.

۳- مواد غذایی را از نظر تاریخ مصرف چک کنید و آن‌هایی که تاریخ مصرف کم تری دارند را دم دست قرار دهید تا زودتر استفاده شوند. همچنین مواد غذایی که تاریخ مصرف آن‌ها گذشته و یا در معرض خراب شدگی هست را از یخچال خود خارج کنید.

۴- باز کردن درب یخچال باعث گرم شدن هوای داخل آن و فاسد شدن سریع مواد غذایی می شود. مدت باز نگه‌داشتن درب یخچال را به حداقل برسانید.

۵- هر چند وقت یکبار سبد میوه ها را کاملا بشویید.

۶-با قرار دادن چند دانه میخک درون دو نیم از پرتقال و یا لیمو و قرار دادن آن ها درون یخچال نیز می ‎توانید به از بین رفتن بوی بد یخچال کمک کنید.

۷- یخچال را بیش از حد پر نکنید، زیرا هوای خنکی که یخچال را سرد نگه می‌دارد، نمی تواند جریان پیدا کند و مواد غذایی را فاسد میکند.

 از بین بردن بوی بد یخچال

 

سخن پایانی

ما در این مطلب در خصوص علت بوی بد یخچال ساید بای ساید صحبت کردیم و در ۵ مرحله نحوه رفع بوی بد یخچال را به شما آموزش دادیم.

یادآوری می کنیم که علت بوی بد یخچال سامسونگ، ال جی، جنرال الکتریک، امرسان، دوو و سایر برندها شبیه به هم هستند. بدین معنا که برند یخچالتان در بروز این مشکل اهمیتی ندارد.

فراموش نکنید در برخی موارد، مشکلات جدی علت بوی بد یخچال شماست؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از یک تکنسین حرفه‌ای برای عیب یابی یخچال خود کمک بگیرید.

تماس با تعمیراتو 24

سؤالات متداول

برای از بین بردن بوی بد یخچال و بوی شیمیایی موجود در یخچال چه کار کنیم؟

برای رفع این مشکل می‌توانید تفاله‌های قهوه تازه یا جوش شیرین را در یک ظرف بزرگ و کم عمق در کف یخچال و فریزر قرار دهید. علاوه براین مورد، می‌توانید یک تکه پنبه آغشته به وانیل را نیز به مدت ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید. بهتر است تتا ۲۴ ساعت پس از قرار دادن پنبه آغشته به وانیل، جوش شیرین و قهوه، درب یخچال را باز نکنید!

برای رفع بوی بد یخچال ساید چه کار کنیم؟

می‌توانید از سرکه، جوش شیرین، قهوه، زغال فعال، دی اکسید کلر (CI02) و غیره برای رفع بوی گوشت گندیده  و دیگر بوهای بد یخچال استفاده کنید.

علت بوی بد یخچال ساید چیست؟

کپک: ایجاد شدن کپک در داخل یخچال، به در غذای موجود در یخچال می‌تواند علت بوی بد باشد.
یخچال کثیف: توجه داشته باشید که اگر به طور مرتب یخچال تمیز نشود، بوس بسیار بدی ایجاد می‌شود.
بوهای جذب شده: پیاز و سیر در بسیاری از غذاها، می‌توانند بوی بسیار قوی به جا بگذارند که سایر غذاهای موجود در یخچال می‌توانند آن را جذب کنند.

چرا یخچال بوی پلاستیک سوخته می‌دهد؟

توجه داشته باشید که کویل‌های کندانسور در پشت یا پایین یخچال شما تعبیه شده و وظیفه انتشار گرما را بر عهده دارند. تجمع گرد و غبار روی این سیم پیچ‌ها می‌تواند باعث شود تا عملکرد این قطعه تحت تأثیر قرار بگیرد. در نتیجه سخت کار کردن کویل کندانسور و گرم شدن بیش از حد آن ها، شاهد انتشار بوی پلاستیک سوخته خواهید بود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 15 =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری