جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت جرقه زدن ماشین ظرفشویی + آموزش تعمیر آن
۱۵ شهریور ۱۴۰۱

علت جرقه زدن ماشین ظرفشویی + آموزش تعمیر آن

جرقه زدن و بوی سوختگی در ماشین های ظرفشویی رایج نیست، اما برخی اجزای الکتریکی آن در صورت از کار افتادن، ممکن است این علائم را ایجاد کنند. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا علت و آموزش راه تعمیر جرقه زدن ماشین ظرفشویی را برای شما شرح دهیم.

جرقه زدن ماشین ظرفشویی

جرقه و بوی سوختگی هرگز نشانه خوبی نیست، آن هم در آشپزخانه! ماشین ظرفشویی ها طوری طراحی شده اند که لایه هایی نفوذ ناپذیری برای جداسازی آب و برق داشته باشند. درست است که آب و برق هرگز نباید ترکیب شوند، اما گاهی اوقات پیش می آید. وقتی این اتفاق می افتد، شما متوجه جرقه خواهید شد.

جرقه ها می توانند باعث برق گرفتگی، سوختگی و آتش سوزی شوند.

پس اگر جرقه ای از ماشین ظرفشویی یا هر وسیله برقی دیگری مشاهده کردید، آن را یک وضعیت اضطراری در نظر بگیرید. جرقه ها خیلی خطرناک هستند و قبل از انجام هر کار یا رفت و آمد به آشپزخانه، باید خطر را برطرف کنید.

جرقه زدن به این معنی است که بار الکتریکی زیادی از از محدوده مشترک یک مدار خارج شده است؛ بنابراین تا زمانی که برق دستگاه تامین می شود، خطر وجود دارد.

در ادامه علت جرقه زدن ماشین ظرفشویی را برسی خواهیم کرد.

علت جرقه زدن ماشین ظرفشویی + آموزش تعمیر آن

علت جرقه زدن ماشین ظرفشویی چیست؟

برای کار کردن ماشین ظرفشویی، باید جریان الکتریکی از اجزای آن عبور کند تا دما تنظیم شده، آب پمپاژ گردد و ظرف ها تمیز شوند.

سیم کشی که این جریان الکتریکی از آن عبور می کند، ممکن است کوتاه شود؛ به خصوص با گذشت زمان و خوردگی.

اگر ماشین ظرفشویی شما دچار نشتی داخلی شود، ممکن است قبل از این که برق به کل دستگاه برسد، جرقه ایجاد شود.

در ادامه عللی که باعث ماشین ظرفشویی که جرقه می زند می شوند را برسی کردیم.

خازن ها

خازن ها، برق ماشین ظرفشویی شما را ذخیره می کند و برای کارهای خاصی استفاده می کند. خازن ها از خطرناک ترین قطعات لوازم خانگی هستند.

خرابی خازن می تواند بار الکتریکی ایجاد کند که باعث جرقه و اتصال کوتاه در قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی شما شود.

خازن ها نه تنها زمانی که ماشین ظرفشویی شما در حال کار است، بلکه حتی زمانی که دستگاه خاموش و از پریز برق جدا است هم شارژ می شوند!

با این وجود، برای کار در اطراف خازن ها، یا قطعاتی که توسط آن تغذیه می شوند، باید خازن ها تخلیه شوند.

اگر فیوز حرارتی ظرفشویی تان سوخته است، با آموزش زیر می توانید آن را در خانه تعویض کنید!
آموزش تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی (آماتور و حرفه ای)

سوختن موتور

یکی دیگر از علت های جرقه زدن ماشین ظرفشویی ، سوختن موتور است. ماشین ظرفشویی شما از یک موتور ساده که زیر آبپاش ها قرار دارد، برای چرخش استفاده می کند. این موتور از سیم پیچ برای تولید نیروی الکترومغناطیسی خود استفاده می کند.

مشکلات عایق و سایش می تواند باعث سوختن این سیم پیچ ها شود. سوختن سیم پیچ ها ممکن است باعث شود ماشین ظرفشویی شما در هنگام کار جرقه بزند و دود کند.

برای این تعمیر سیم پیچ های موتور، کاری از دست تان بر نمی آید و باید کل موتور را عوض کنید.

آموزش تعویض موتور ماشین ظرفشویی ال جی را در اینجا بخوانید:

آموزش تعویض پمپ و موتور ماشین ظرفشویی ال جی LG

مشکلات مدار اختصاصی

ماشین ظرفشویی شما از مدارهای اختصاصی برای عملکرد خود استفاده می کند. اضافه بار از سمت یک منبع خارجی، می تواند از طریق این مدارها حرکت کرده و آن ها را بسوزاند. این اتفاق ممکن است با جرقه، بوی سوختگی و دود همراه باشد که نشان دهنده مشکل الکتریکی است.

ممکن است سیم کشی ها همچنان به درستی کار کنند، اما خود مدارها نتوانند با این بار مقابله کنند. این اتفاق می تواند منجر به خرابی پانل های کنترل و سایر قطعات شود.

خرابی و سوختن مدارها، ماشین ظرفشویی شما را از کار می اندازد. ممکن است برای تعمیر این مشکل، نیاز به تعویض کامل سیم کشی های مدار داشته باشید.

المنت های حرارتی

در برخی از ماشین های ظرفشویی، المنت های گرمایشی که باعث خشک شدن ظروف می شود، در داخل دستگاه قرار دارند.

بیشتر اوقات، از آنجایی که جریان الکتریکی در المنت ها وجود ندارد، علت جرقه ماشین ظرفشویی از آن ها نیست. اما اگر به شکل خاصی المنت حرارتی خراب شود، ممکن است جرقه ایجاد شود. به خصوص اگر آب یا بخار ماشین ظرفشویی بتوانند از طریق المنت های حرارتی، به الکتریسیته برسند.

آموزش تعمیر جرقه زدن ماشین ظرفشویی

علت و آموزش راه تعمیر جرقه زدن ماشین ظرفشویی : پیش تر، تمامی علت هایی که منجر به جرقه زدن ماشین ظرفشویی میشد را مرور کردیم؛ اما حال به شما می گوییم که در هنگام مواجه با این مشکل چه کنید.

توجه داشته باشید که مشکل جرقه زدن، وضعیتی خطرناک است؛ بنابراین دستورالعمل های زیر را جدی بگیرید.

۱- از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.

اول از همه، از ماشین ظرفشویی تان فاصله بگیرید و اطرافیان تان را نیز دور نگه دارید. استفاده از ماشین ظرفشویی را متوقف کنید و به کسی اجازه بارگیری یا تخلیه ظروف را ندهید.

جرقه ها بسیار برای انسان خطرناک هستند و دستگاه را خطرناک می سازند. به اعضای خانواده تان هشدار دهید که ظرفشویی در وضعیتی نا امن و خطرناک است؛ سپس برای قطع برق، جابجایی و یا تعمیر دستگاه اقدام کنید.

 ۲- برق ماشین ظرفشویی را قطع کنید.

یکی از مهم ترین گام های تعمیر جرقه زدن ماشین ظرفشویی ، قطع کامل برق است. اگر می توانید به دوشاخه برسید، آن را از پریز جدا کنید. اگر هم نمی توانید، برق قطع کننده مدار و یا کل آشپزخانه را قطع کنید. با این کار، جریان الکتریسیته به ماشین ظرفشویی شما متوقف شده و احتمالا، قطعه ای که موجب جرقه شده بود، قطع می شود.

اگر با قطع فیوز آشپزخانه، چراغ ها نیز خاموش شد، می توانید از چراغ قوه استفاده کنید.

قطع برق ماشین ظرفشویی

۳- ماشین ظرفشویی را برسی کنید.

هنگامی که مطمئن شدید هیچ برقی به ماشین ظرفشویی نمی رسد، تک تک اجزایی را که می بینید، با دقت برسی کنید. جرقه به این معنی است که اشتباهی رخ داده است و این اشتباه، با سه نشانه کلیدی همراه است:

  • سیم های فرسوده
  • خوردگی و زنگ زدگی
  • علائم سوختگی، ذوب و یا نیم سوز شدن

داخل ماشین ظرفشویی تان، به ویژه بازوی آب پاش و تخلیه را از نظر هرگونه آسیب برسی کنید. سپس پانل ضربه ای جلویی را برداشته و تمامی قطعات و سیم های آن را برسی کنید. به دنبال پلاستیک های نیم سوز، سیم های  بدون روکش و دارای خوردگی، چکه های آب و جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی تان بگردید.

 ۴-با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

پس از برسی دقیق اجزای ماشین ظرفشویی، می توانید بفهمید که باید چه کاری انجام دهید. اگر خودتان دانش و تجربه فنی لازم را دارید، احتمالا می توانید مشکل را دریابید و قطعه جایگزین را تهیه، و تعمیر را انجام دهید.

اگر مطمئن نیستید که تعمیر جرقه زدن ماشین ظرفشویی چگونه استریال می توانید با تکنسین های تعمیر ظرفشویی ما تماس بگیرید. تعمیرکاران ما در اسرع وقت در منزل شما حضور میابند و سریعا، مشکل را عیب یابی می کنند.

برای دریافت با کیفیت ترین و مقرون به صرفه ترین خدمات تعمیر ظرفشویی + ضمانت ۶ ماهه تعمیر، با شماره های زیر تماس بگیرید:

نمایندگی تعمیرات ظرفشویی در تهران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سه =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری