جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی
۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی

 • علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟
 • نحوه تخلیه آب ماشین ظرفشویی ال جی
 • نظر تکنسین‌های تعمیراتو۲۴ در خصوص تخلیه نکردن ظرفشویی ال جی
 • نکات مراقبتی از ظرفشویی ال جی

جمع شدن و ماندن آب در کف و یا زیر فیلتر ماشین ظرفشویی های ال جی، می‌تواند دردسر بزرگی باشد. نه تنها احتمال خسارت ناشی از سرازیر شدن آب وجود دارد، بلکه امکان آسیب دیدن دستگاه ها هم هست. جمع شدن و عدم تخلیه آب در ماشین ظرفشویی ال جی موارد متعددی است که بعضی از آن ها نیاز به برسی متخصص دارد.

در ادامه با ما در تعمیراتو ۲۴، نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی همراه باشید تا به برسی علل این مشکل و راه های رفع آن بپردازیم. در انتها نیز نحوه تخلیه دستی ماشین ظرفشویی ال جی را آموزش داده ایم.

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

 1. گرفتگی فیلتر
 2. مسدود شدن شلنگ تخلیه
 3. مشکل داشتن پمپ تخلیه
 4. کثیف بودن و جرم گیری نکردن ظرفشویی
 5. انسداد بازوهای آب پاش
 6. مسدود شدن بازوهای آب پاش
 7. اشتباهات کاربری

در پایان چرخه شستشو ماشین ظرفشویی، هرگز نباید با جمع شدن آب مواجه شوید. در این مواقع می‌توانید فیلتر را از نظر گرفتگی برسی کنید و در صورت لزوم آن را تمیز کنید. با این حال همیشه علت اصلی جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی های ال جی ، فیلتر تخلیه نیست.

در صورتی که مشکل ظرفشویی تان جدی باشد، قادر نخواهید بود آن را در منزل به تنهایی برطرف کنید. برای تعمیر ماشین ظرفشویی با ضمانت نامه ۶ تا ۱۲ ماهه، از شماره های نمایندگی تعمیر ظرفشویی ال جی استفاده کنید.

تماس با تعمیراتو 24

۱- گرفتگی فیلتر

اگر در انتهای شستشوی ماشین ظرفشویی تان با مقداری زیادی آب جمع شده مواجه می‌شوید، گرفتگی فیلتر می‌تواند مقصر این وضعیت باشد. فیلتر ماشین ظرفشویی برای جلوگیری از گرفتگی فاضلاب، ذرات و باقی مانده های بزرگتر غذا را به دام می‌اندازد. اگر فیلتر با این زباله ها مسدود شود، احتمال بروز مانع در تخلیه آب وجود دارد.

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی ال جی کار پیچیده ای نیست، فقط کافی است طبق مراحل زیر پیش بروید.

 1.  قفسه پایینی ماشین ظرفشویی را بردارید.
 2. فیلتر را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.
 3. برای جدا کردن فیلتر های استوانه ای، باید آن ها را به بالا بکشید.
 4. فیلترهای را زیر آب گرم بگیرید و به آرامی با یک برس نرم بشویید.
 5. فیلترها را در جای خود بگذارید و آن ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا قفل شوند.
 6. قفسه را در جای خود بگذارید.
گرفتگی فیلتر ماشین ظرفشویی ال جی
علت جمع شدن آب در کف و زیر فیلتر ماشین ظرفشویی ال جی

همچنین بخوانید: چرا ظرفشویی ال جی ظرف ها را کثیف می‌شوید؟

۲- مسدود شدن شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه، پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی را به محل تخلیه یا شکاف هوا متصل می‌کند. اگر شیلنگ پیچ خورده باشد یا دچار گرفتگی شده باشد، می‌تواند جلوی تخلیه آب را بگیرد و مقدار زیادی آب در ماشین ظرفشویی باقی بگذارد.

شلنگ تخلیه زیر سینک را چک کنید و آن را از نظر هرگونه پیچ خوردگی و گره، برسی و برطرف کنید. مطمئن شوید روی شلنگ وسایل سنگینی که می‌توانند راه را سد کنند، قرار نگرفته است.

همچنین اگر شلنگ گرفتگی دارد، باید آن را از پمپ تخلیه جدا کند و مراحل زیر را دنبال کنید.

 1.  ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.
 2.  پنل جلویی ماشین را بردارید.
 3. شلنگ را از پمپ تخلیه جدا کنید.
 4. اگر گرفتگی در دو طرف شلنگ قابل مشاهده است، آن را با یک جسم بلند و باریک مثل سیم، با احتیاط باز کنید.
 5. اگر گرفتگی را نتوانستید باز کنید، شلنگ به تعویض حرفه ای نیاز دارد.

۳- مشکل داشتن پمپ تخلیه

معیوب بودن پمپ تخلیه نیز، می‌تواند علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی های ال جی باشد. هنگامی که پمپ در حالت عادی کار می‌کند، از پروانه برای بیرون راندن آب به سمت شلنگ استفاده می‌کند. اگر پمپ معیوب باشد، آب به درستی تخلیه نمی‌شود.

آزمایش کردن پمپ با مولتی متر می‌تواند مشخص کند که آیا پمپ  مشکل دارد یا خیر.

به یاد داشته باشید که هرگز نباید سرخود اقدام به تعمیر پمپ کنید. عیب یابی و تعمیر پمپ ماشین ظرفشویی ال جی، نیاز به حضور افراد حرفه‌ای دارد. تکنسین های متخصص ماشین ظرفشویی تعمیراتو۲۴، در سریع ترین زمان ممکن در منزل شما حاضر می‌شوند و با قیمتی مناسب، اقدام به تعمیر ظرفشویی شما می‌کنند.

علت تخلیه نشدن و ماندن آب ظرفشویی ال جی
علت تخلیه نشدن و ماندن آب ظرفشویی ال جی

۴- تعمیر و نگهداری ضعیف

بسیاری مردم متوجه نیستند که برای عملکرد صحیح و جلوگیری از مشکلاتی مثل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی، باید به درستی از دستگاه نگهداری کنند و تعمیرات انجام بدهند.

این روتین تعمیر و نگهداری، شامل تخلیه دوره ای سبد تخلیه، بازرسی شلنگ ها و تمیز کردن فیلترها می‌باشد. همچنین خوب است هر شش ماه یک بار، بازوهای اسپری را برسی و تمیز کنید.

اگر روش‌های مراقبتی و طرز کار با دستگاه را به خوبی نمی‌دانید، می‌توانید از مقاله جامع راهنمای استفاده ظرفشویی ال جی را مطالعه نمایید.

۵- انسداد بازوهای اسپری

این مشکل معمولا علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی نیست، اما در مواقعی ممکن است پشت این مشکل باشد. بازوهای اسپری، پروانه هایی هستند که در طول چرخه شستشو، ظروف شما را می‌چرخانند و رویشان آب می‌ریزند.

رسوبات غذا یا آب سخت، می‌تواند سوراخ های ریزر بازوهای اسپری را مسدود و جریان آب را مختل کند.

خوب است که به صورت دوره ای، بازوهای اسپری دستگاه خود را تمیز کنید. با این کار نه تنها از جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی جلوگیری می‌کنید، بلکه قدرت تمیز کنندگی ماشین را هم به حداکثر می‌رسانید.

اگر بازوی اسپری مسدود شود، نمی‌تواند آب را به درستی در کل محفظه پخش کند.

تعمیر ماشین ظرفشویی بوش تهران

۶- اشتباهات کاربر

یکی دیگر از علت های تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی ، رفتارهای اشتباه کاربر است. برای این که مطمئن شوید چگونه با دستگاه کار کنید و تکنیک های صحیح را فرا بگیرید، از دفترچه راهنما و یا مقالات مرتبط استفاده کنید. بسیار مهم است که شیوه درست کار کردن با دستگاه و محصولات شوینده ظرفشویی را بدانید.

به عنوان مثال، استفاده از مایع ظرفشویی معمولی، می‌تواند علت گرفتگی و در نتیجه جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی شما شود.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی

۷- شکاف هوا

یکی دیگر از علت های جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی ، مسائل خارجی مثل دفع زباله یا گرفتگی شکاف هوا است. شکاف هوا که با نام کلاهک هوا هم شناخته می‌شود، از ورود مجدد آب به ماشین ظرفشویی شما جلوگیری می‌کند. همه ماشین های ظرفشویی از شکاف هوا استفاده نمی‌کنند.

اگر زباله خرد کن یا شکاف هوایی دارید، احتمالا آن ها یک زهکشی مشترک با ماشین ظرفشویی دارند. اگر یکی از آن ها گرفتگی داشته باشد، ممکن است آب هنگام تخلیه از ماشین ظرفشویی مسدود شود و باعث جمع شدن و حتی نشتی آب شود.

تمیز کردن ظروف و دور انداختن ذرات باقی مانده از غذا، قبل از راه اندازی ماشین می‌تواند تا حد زیادی از انسداد فاضلاب جلوگیری کند. اگر شکاف هوا دارید، به طور منظم آن را تمیز کنید تا از انسداد و جمع شدن آب جلوگیری کنید.

گاهی اوقات، تنها کسی که می‌تواند مشکل شما را حل کند، یک تعمیر کار حرفه ای ماشین ظرفشویی است. اگر به کمک فرد متخصص نیاز دارید، تعمیراتو۲۴ برای خدمات رسانی به شما آماده است. در صورت نیاز یا در سایت ما فرم پرکنید و یا با شماره های زیر تماس بگیرید.

درخواست سرویسکار فوری

نحوه تخلیه آب ماشین ظرفشویی ال جی

اگر ظرفشویی تان در اواسط چرخه متوقف شد و نتوانست آب را تخلیه کند، باید تخلیه دستی ظرفشویی را انجام دهید. برای تخلیه آب در ماشین ظرفشویی های ال جی مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. آب را به صورت دستی خالی کنید: ابتدا برق ظرفشویی را قطع کرده و درب ظرفشویی را باز کنید. با کمک یک ظرف شروع به خالی کردن آب کف ظرفشویی کنید؛ سپس آب باقی مانده را با یک دستمال خشک نمایید.
 2. فیلتر تخلیه را بردارید. اصلی ترین علت تخلیه نشدن و ماندن آب در ماشین ظرفشویی های ال جی ، کثیف شدن فیلتر تخلیه است. برای دسترسی به فیلتر، قفسه پایینی ظروف را خارج کنید تا به فیلتر برسید. در اکثر مدل ها، با چرخاندن رویه فیلتر در خلاف جهت عقربه های ساعت می توانید آن را خارج کنید.
 3. فیلتر را تمیز کنید. اطراف فیلتر را برسی کرده و در صورت کثیف بودن، آن را با آب داغ و شوینده به کمک یک مسواک تمیز کنید. در نهایت فیلتر تمیز را سر جایش بگذارید. فیلترها باید به طور مرتب تمیز شوند تا ظرفشویی بتواند به خوبی ظروف را تمیز کند. بسته به میزان استفاده تان از ظرفشویی، پیشنهاد می شود هر ۱ ماه آن را تمیز کنید.
 4. شلنگ تخلیه را برسی کنید. پس از اتمام مراحل، بهتر است شلنگ تخلیه را برسی کنید تا مطمئن شوید هیچ پیچ خوردگی و انسدادی ندارد. اگر شلنگ پیچ خورده بود، آن را صاف کنید. همچنین پیشنهاد می شود در صورت آسیب شدید به شلنگ، آن را تعویض نمایید.
 5. لوله فاضلاب آشپزخانه را برسی نمایید. از آنجایی که معمولا ظرفشویی ها به فاضلاب آشپزخانه متصل هستند، هر گونه انسداد در مسیر فاضلاب، می تواند باعث اختلال در تخلیه ظرفشویی شود.
نحوه تخلیه آب ماشین ظرفشویی ال جی

متخصصان در مورد تخلیه نشدن آب ظرفشویی ال جی چه می‌گویند؟

برای بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی، نخست باید فیلتر دستگاه توسط تعمیرکار چک شود. احتمال گرفتگی و انسداد فیلتر، در بیشتر موارد موجب عدم تخلیه آب از ماشین ظرفشویی ال جی می‌شود. مسدود شدن فیلتر می‌تواند مانع از عملکرد درست و مناسب سیستم زهکشی دستگاه شود. نباید در پایان چرخه شستشوی ظروف به وسیله ماشین، شاهد گودالی از تجمع آب در ماشین ظرفشویی باشیم و ظروف کثیف هنوز در انتظار شستشو باشند. در این مواقع، تیم متخصص ما، معمولاً فیلتر را در صورت لزوم از دستگاه جدا کرده و در صورت گرفتگی، آن را تمیز می‌کنند.

مهم‌ترین نکات مراقبتی از دستگاه ماشین ظرفشویی ال جی

در ادامه به بررسی مهم‌ترین نکات مراقبتی از ماشین ظرفشویی ال جی می‌پردازیم:

 • برای تمیز کردن دستگاه، از سرکه سفید یا اسید سیتریک بهره گرفته و ماشین ظرفشویی را ضد عفونی کنید.
 • همچنین می‌توانید به وسیله یک اسکاچ نرم، چربی‌های خشک شده در داخل و یا روی دستگاه را پاک کنید.
 • سعی کنید همواره فیلترهای دستگاه ظرفشویی را تمیز نگه دارید و از خدمات سرویس دوره ای تعمیراتو۲۴ برای سرویس دستگاه و بهبود عملکرد آن بهره بگیرید.
 • به منظور عدم ایجاد اتصالی الکتریکی، همواره پس از مصرف، از قطع برق دستگاه اطمینان حاصل کنید.

چرا برای تعمیر ظرفشویی ال جی، نمایندگی تعمیراتو۲۴ را باید انتخاب کنید؟

مجموعه تعمیراتو۲۴ در عرصه لوازم خانگی، خدمات سرویس، نصب، تعمیر و تعویض قطعات ماشین ظرفشویی ال جی شما را در تهران و حومه، کرج و مشهد با ارائه گارانتی و ضمانت نامه انجام می‌دهد. تکنسین‌های ما برای خدمات ‌رسانی هر چه بهتر در انجام تعمیرات ماشین ظرفشویی شما، از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌کنند. تمامی خدمات تعمیر توسط متخصصین ما با استفاده از پیشرفته‌ترین ابزارها در محل شما و با اعزام سریع کارشناس صورت می‌گیرد.  

سؤالات متداول

علت ماندن آب در ماشین ظرفشویی ال جی چه می‌تواند باشد؟

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جویی شما به خاطر درست کار نکردن سیستم تخلیه (زهکشی)، انسداد بازوهای اسپری آب، تعمیر و نگهداری ضعیف، مسدود شدن شلنگ تخیله و گرفتگی فیلتر ظرفشویی است.

کد ارور تخلیه نشدن آب در ظرفشویی ال جی چیست؟

ارور OE کد ارور مربوط به مشکلات تخلیه ماشین ظرفشویی است.

ارور OE ماشین ظرفشویی ال جی را چگونه برطرف کنیم؟

ابتدا ماشین ظرفشویی ال جی خود را ریست کرده و برای لحظاتی آن را به طور کامل از برق بکشید. اگر ارور OE رفع نشد؛ فوراً با تکنسین تعمیرات ما برای اعزام کارشناس و رفع مشکل، تماس بگیرید.

برای رفع ارور سیستم زهکشی ماشین ظرفشویی ال جی چه باید کرد؟

ارور سیستم زهکشی ممکن است به مواردی چون پیچ خوردگی و تاب خوردگی شیلنگ تخلیه مربوط باشد. همچنین کثیف شدن فیلتر، گیر کردن شیء خارجی در محظه ماشین و غیره می‌تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی باشد.

آیا نزدیک بودن ماشین ظرفشویی در محل نصب خود به دیوار می‌تواند موجب تخلیه نشدن آب از ماشین ظرفشویی ال جی شود؟

بله. چراکه شیلنگ تخلیه که در قسمت پشت آن قرار دارد؛ بین دیوار و ماشین، پرس می‌شود و آب را نمی‌تواند تخلیه کند.

در مواقع گیر کردن اشیا خارجی در ماشین ظرفشویی ال جی چه کنیم؟

در این مواقع اطراف و پیرامون ماشین ظرفشویی را به دقت نگاه کنید. اگر شیء خارجی، پیدا نکردید؛ با تکنسین ما تماس برقرار کنید تا محفظه ماشین ظرفشویی را باز کرده و شیء را از آن خارج کند. چنانچه دکمه و هر وسیله دیگری در آن پیدا نشد؛ تعمیرکار، سایر مشکلات احتمالی را بررسی می‌کند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 5 =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری