جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت سرد نکردن یخچال هاردستون
۲۹ فروردین ۱۴۰۲

۱۰ علت سرد نکردن یخچال هاردستون 🌡️ 

یخچال هاردستون شما دیگر خنک نمی کند؟ این مشکل سرد نکردن داخل یخچال هاردستون می تواند باعث خراب شدن مواد غذایی و مشاهده کپک داخل دستگاه شود. علت و راه حل سرد نکردن یخچال هاردستون عوامل مختلفی است که در این مقاله آن ها را برسی خواهیم کرد. این مقاله به صورت تخصصی توسط تیم تعمیر یخچال تعمیراتو۲۴ تهیه شده است.

علت سرد نکردن یخچال هاردستون

قبل از خواندن این مقاله، اولین کاری که باید انجام دهید این است که ساده ترین احتمالات را در نظر بگیرید. ابتدا این موارد را برسی کنید و سپس ادامه علل را بخوانید:

  1. جدا شدن سیم یخچال از پریز برق به صورت تصادفی
  2. قطع شدن برق
  3. پایین آمدن دمای یخچال به دلیل به هم ریختن تنظیمات دمایی
  4. مسدود شدن دریچه های فریزر توسط مواد غذایی

اگر هیچ کدام از این مشکلات وجود نداشت، احتمالا مشکلات پیچیده تری وجود دارد. در ادامه، ۱۰ علت سرد نکردن یخچال هاردستون و روش رفع آن را برای شما آورده ایم. در صورتی که نتوانستید مشکل یخچال تان را به تنهایی حل کنید، کافیست کار را به تکنسین های ما بسپارید!

تکنسین های تعمیراتو۲۴ برای تعمیر یخچال هاردستون شما با ضمانت ۶ ماهه در تهران حاضر هستند. از شماره های زیر برای درخواست تعمیرکار زیر ۲ ساعت استفاده کنید.

تعمیر لوازم خانگی در تهران-تعمیراتو24

نحوه ریست یخچال هاردستون

۱- کثیف بودن کویل های کندانسور

کویل هایی که در زیر یا پشت یخچال قرار دارند، در خنک و متراکم کردن مبرد نقش دارند. گاهی اوقات آنقدر این کویل ها بخاطر گرد و غبار کثیف می شوند که دیگر امکان خروج گرما وجود ندارد؛ در نتیجه این گرما به داخل یخچال شما بر می گردد و با مشکل خنک نشدن دستگاه رو به رو می شوید.

برای تمیز کردنکویل ها، با جاروی دستی یا برقی آن ها را پاک کنید. سپس با کمک دستمال، غبار آن ها را بگیرید. توجه کنید تمام این مراحل را زمانی انجام دهید که به یخچال هیچ برقی نمی رسد.

کثیف بودن کویل های کندانسور

۲- خراب بودن فن کندانسور

فن کندانسور در کابین پایینی یخچال قرار دارد و بسته به مدل یخچال هاردستون شما، در کنار کویل های کمپرسور یا کندانسور قرار دارد. فن کندانسور به خنک نگه داشتن کمپرسور و کویل ها کمک می کند و مانع گرم شدن یخچال می شود.

اگر فن کندانسور خراب شود و یا به دلیل کثیفی نتواند به خوبی کار کند، با مشکل سرد نکردن یخچال هاردستون تان رو به رو می شوید. در اولین گام، برسی کنید که آیا پره های فن کثیف شده اند یا خیر. اگر با گرد و غبار پوشیده شده بودند، با کمک دستمال به آرامی پره ها را تمیز کنید.

در دومین گام، برسی کنید که آیا اصلا پره های فن می چرخند یا خیر. اگر چنین نبود، باید فن را عوض کنید.

۳- خرابی فن اوپراتور

یکی دیگر از ۱۰ علت سرد نکردن داخل یخچال هاردستون ، خرابی فن اوپراتور است. در پشت یخچال شما، مجموعه دیگری به غیر از کندانسور وجود دارد. این کویل های اوپراتور، به مبرد کمک می کنند که به گاز تبدیل شود و آن ها را سرد کند. فن اوپراتور در اینجا وظیفه دارد که هوای خنک را از کویل ها بگیرد و در کل یخچال، ابتدا از فریزر و سپس یخچال به گردش در بیاورد. اگر موتور فن خراب باشد، هوای خنک به درستی گردش نمی کند.

یکی از واضح ترین علائم خرابی فن اوپراتور این است که فریزر شما سرد است، اما محفظه غذاهای تازه “fresh food” اصلا خنک نشده است. در صورتی که مشکل این قطعه باشد، باید برای تعویض آن اقدام کنید.

۴- یخ زدن کویل های اوپراتور

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، فن های اوپراتور هوای خنک را دریافت می کنند و آن را در کل یخچال فریزر به گردش در می آورند؛ اما اگر فن از کار بیافتد، احتمال دارد که کویل ها یخ بزنند.

برای برسی یخ زدن کویل ها، پانل پشتی فریزرتان را بردارید. اگر چنین بود، باید یخچال فریزر را از مواد غذایی خالی کنید، دستگاه را از برق بکشید و اجازه دهید طی ۱ الی ۲ روز یخ ها آب شوند.

اگر فن ها بدون مشکل کار می کنند اما کویل ها یخ زده اند، مشکل از جای دیگری است. برای جلوگیری از آسیب به بخش های دیگر یخچال، با تکنسین های تعمیر یخچال های هاردستون تماس بگیرید. علت این اتفاق می تواند خرابی ترموستات دیفراست و یا هیتر باشد.

مقاله مرتبط: علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون چیست؟

۵- خرابی دمپر ورودی هوا

دمپر ورودی هوا بین فریزر و محفظه مواد غذایی تازه (fresh food) قرار دارد و میزان انتقال هوای بین این دو را کنترل می کند. اگر دمپر بشکند و یا مسدود شود، گردش هوای سرد به درستی صورت نمی گیرد.

برسی کنید که آیا دمپر می تواند به درستی باز و بسته شود یا خیر. اگر با مشکل مواجه بود، باید یک دمپر جدید خریداری و نصب کنید.

۶- دمای محیط

یکی دیگر از ۱۰ علت سرد نکردن یخچال هاردستون ، دمای محیط است. قرار دادن یخچال در محیط های بدون گرما مثل گاراژ، می تواند سبب سرد نشدن دستگاه باشد. این مشکل می تواند مانع از عملکرد صحیح یخچال شما بشود؛ بنابراین، اگر فکر می کنید محیط بیش از حد سرد است، برای جابجا کردن آن اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که یخچال فریزرهای مدرن هاردستون می توانند در هر نقطه ای از خانه قرار بگیرند، حتی در محیط هایی با دمای بسیار پایین.

خنک نکردن یخچال هاردستون
علت و راه حل سرد نکردن یخچال هاردستون

۷- وجود شکاف، ترک یا پارگی در لاستیک دور درب

هوای سرد داخل یخچال باید به درستی از دمای بیرون دستگاه جدا شود. ترک، پارگی و یا پیچ خوردگی لاستیک دور درب می تواند باعث ورود هوای گرم به داخل و خروج سرما از یخچال شود؛ در نتیجه دستگاه شما نمی تواند سرد کند.

اگر روی لاستیک دور درب پارگی، پیچ خوردگی و یا شکاف دیدید، باید برای تعویض لاستیک دور درب یخچال اقدام کنید. شما به کمک مقاله زیر، می توانید به تنهایی برای تعویض لاستیک یا واشر درب یخچال تان اقدام کنید.

۸- پر کردن بیش از حد یخچال

یکی دیگر از علت های سرد نکردن یخچال های هاردستون که کمتر به آن فکر می کنید، پر کردن بیش از حد دستگاه است. یخچال شما برای این که به درستی کار کند، باید بتواند هوا را به خوبی گردش دهد. پر کردن بیش از حد آن می تواند جریان هوا را در داخل دستگاه مسدود کند.

اگر هوای سرد به برخی از نقاط یخچال نمی رسد، برخی از اقلام را بردارید و مطمئن شوید جریان هوا به تمام نقاط می رسد. همچنین باید اشاره کرد که پر کردن یخچال می تواند به دلیل قرار گرفتن مواد غذایی خنک در کنار دریچه ها، منجر به تشخیص اشتباه ترموستات و خنک نشدن دستگاه شود.

پر کردن بیش از حد یخچال

۹- مشکل کمپرسور یا موتور یخچال

کمپرسور یخچال قلب آن است. بدون موتور، یخچال قادر به خنک کردن هیچ چیز نخواهد بود. وظیفه موتور یخچال شما این است که گاز را فشرده کرده و در اوپراتور و کندانسور بچرخاند. البته، این آسان ترین روش برای گفتن پروسه پیچیده ای است که کمپرسور برای خنک کردن مواد غذایی طی می کند!

کمپرسورها طوری طراحی شده اند که سال ها بدون مشکل دوام بیاورند، اما نگهداری نادرست، اشتباهات کاربری، مشکلات مونتاژ و… می تواند باعث خرابی و سوختن کمپرسور بشود. در نظر داشته باشید که گاهی اوقات، اجزای کمپرسور مثل رله استارت و… آسیب می بینند و روی عملکرد موتور تاثیر می گذارند.

پیشنهاد می کنیم در آخرین قدم سراغ برسی کمپرسور بروید و ابتدا دلایل آسان تر را برسی کنید. تست کمپرسور کار آسانی نیست و به تجربه، دانش و تجهیزات احتیاج دارد. اگر صلاحیت های لازم را دارید، می توانید مطابق روش زیر به تست کمپرسور خود بپردازید.

  1. یخچال را خاموش کرده و از برق بکشید.
  2. در قسمت پشت و پایین یخچال تان می توانید کمپرسور را ببینید.
  3. از یک مولتی متر برای تست پایانه های کنار کمپرسور استفاده کنید. در صورتی که مدار باز مشاهده کردید، متاسفانه باید کمپرسور خود را عوض کنید.

مجددا تاکید می کنیم که بدون دانش و تجربه، دست به تست و یا تعویض کمپرسور نزنید. اگر ساکن تهران هستید، می توانید از شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ برای مشاوره رایگان و درخواست تکنسین استفاده کنید.

خرابی موتور یخچال هاردستون

۱۰- خرابی برد کنترل

اگر کمپرسور قلب یخچال باشد، برد کنترل مغز آن است! برد کنترل، وظیفه دریافت دیتا، آنالیز آن ها و دادن دستورات لازم به بخش های مختلف یخچال می باشد. در صورتی که برد کنترل خراب شده باشد و یا سیگنال های اشتباهی دریافت کند، ممکن است با مشکل خنک نکردن یخچال هاردستون تان مواجه شوید.

معمولا برد یخچال قابل تعمیر نیست و قطعه باید به کلی عوض شود. با این حال اگر خوش شانس باشید، ممکن است یک تکنسین حرفه ای بتواند با لحیم مشکل را برطرف کند. بردها معمولا قابل تعمیر نیستند و در اکثر موارد باید تعویض گردند.

برد کنترل بهتر است به عنوان آخرین علت سرد نکردن یخچال فریزر هاردستون شما در نظر گرفته شود؛ چرا که تعویض آن هزینه بر و پیدا کردن قطعه کمی سخت می باشد.

کلام آخر

خیلی اوقات مشکل سرد نکردن یخچال با انجام کارهای ساده ای مثل تمیز کردن کویل ها، تنظیم مجدد دما و یا تمیز کردن لاستیک دور درب برطرف می شود. اما همیشه انقدر خوش شانس نیستیم و ممکن است با مشکلات جدی تر و پرهزینه تری رو به رو باشیم.

اگر نتوانستید مشکل دستگاه را برطرف کنید، پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از خسارات بیشتر و آسیب به خودتان، از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید. ما در تعمیراتو۲۴، به تمامی نقاط تهران خدمات رسانی سریع، با کیفیت و با گارانتی ۶ ماهه داریم.

برای درخواست تکنسین با شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ تماس بگیرید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری