02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

علت سرد نکردن یخچال هاردستون

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

یخچال هاردستون شما دیگر خنک نمی کند؟ این مشکل می تواند باعث خراب شدن مواد غذایی و مشاهده کپک داخل دستگاه شود. علت و راه حل سرد نکردن یخچال هاردستون عوامل مختلفی است که در این مقاله آن ها را برسی خواهیم کرد.

علت سرد نکردن یخچال هاردستون

قبل از خواندن این مقاله، اولین کاری که باید انجام دهید این است که ساده ترین احتمالات را در نظر بگیرید. ابتدا این موارد را برسی کنید و سپس ادامه علل را بخوانید:

  1. جدا شدن سیم یخچال از پریز برق به صورت تصادفی
  2. قطع شدن برق
  3. پایین آمدن دمای یخچال به دلیل به هم ریختن تنظیمات دمایی
  4. مسدود شدن دریچه های فریزر توسط مواد غذایی

اگر هیچ کدام از این مشکلات وجود نداشت، زمان آن رسیده است که مشکلات پیچیده تری وجود دارد. در ادامه، ۸ علت سرد نکردن یخچال هاردستون و روش رفع آن را برای شما آورده ایم.

نحوه ریست یخچال هاردستون

کثیف بودن کویل های کندانسور

کویل هایی که در زیر یا پشت یخچال قرار دارند، در خنک و متراکم کردن مبرد نقش دارند. گاهی اوقات آنقدر این کویل ها بخاطر گرد و غبار کثیف می شوند که دیگر امکان خروج گرما وجود ندارد؛ در نتیجه این گرما به داخل یخچال شما بر می گردد و با مشکل خنک نشدن دستگاه رو به رو می شوید.

برای تمیز کردنکویل ها، با جاروی دستی یا برقی آن ها را پاک کنید. سپس با کمک دستمال، غبار آن ها را بگیرید. توجه کنید تمام این مراحل را زمانی انجام دهید که به یخچال هیچ برقی نمی رسد.

کثیف بودن کویل های کندانسور

خراب بودن فن کندانسور

فن کندانسور در کابین پایینی یخچال قرار دارد و بسته به مدل یخچال هاردستون شما، در کنار کویل های کمپرسور یا کندانسور قرار دارد. فن کندانسور به خنک نگه داشتن کمپرسور و کویل ها کمک می کند و مانع گرم شدن یخچال می شود.

اگر فن کندانسور خراب شود و یا به دلیل کثیفی نتواند به خوبی کار کند، با مشکل سرد نکردن یخچال هاردستون تان رو به رو می شوید. در اولین گام، برسی کنید که آیا پره های فن کثیف شده اند یا خیر. اگر با گرد و غبار پوشیده شده بودند، با کمک دستمال به آرامی پره ها را تمیز کنید.

در دومین گام، برسی کنید که آیا اصلا پره های فن می چرخند یا خیر. اگر چنین نبود، باید فن را عوض کنید.

خرابی فن اوپراتور

یکی دیگر از ۸ علت سرد نکردن یخچال هاردستون ، خرابی فن اوپراتور است. در پشت یخچال شما، مجموعه دیگری به غیر از کندانسور وجود دارد. این کویل های اوپراتور، به مبرد کمک می کنند که به گاز تبدیل شود و آن ها را سرد کند. فن اوپراتور در اینجا وظیفه دارد که هوای خنک را از کویل ها بگیرد و در کل یخچال، ابتدا از فریزر و سپس یخچال به گردش در بیاورد. اگر موتور فن خراب باشد، هوای خنک به درستی گردش نمی کند.

یکی از واضح ترین علائم خرابی فن اوپراتور این است که فریزر شما سرد است، اما محفظه غذاهای تازه “fresh food” اصلا خنک نشده است. در صورتی که مشکل این قطعه باشد، باید برای تعویض آن اقدام کنید.

یخ زدن کویل های اوپراتور

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، فن های اوپراتور هوای خنک را دریافت می کنند و آن را در کل یخچال فریزر به گردش در می آورند؛ اما اگر فن از کار بیافتد، احتمال دارد که کویل ها یخ بزنند.

برای برسی یخ زدن کویل ها، پانل پشتی فریزرتان را بردارید. اگر چنین بود، باید یخچال فریزر را از مواد غذایی خالی کنید، دستگاه را از برق بکشید و اجازه دهید طی ۱ الی ۲ روز یخ ها آب شوند.

اگر فن ها بدون مشکل کار می کنند اما کویل ها یخ زده اند، مشکل از جای دیگری است. برای جلوگیری از آسیب به بخش های دیگر یخچال، با تکنسین های تعمیر یخچال های هاردستون تماس بگیرید. علت این اتفاق می تواند خرابی ترموستات دیفراست و یا هیتر باشد.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی تعمیراتو24

مقاله مرتبط: علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون چیست؟

خرابی دمپر ورودی هوا

دمپر ورودی هوا بین فریزر و محفظه مواد غذایی تازه (fresh food) قرار دارد و میزان انتقال هوای بین این دو را کنترل می کند. اگر دمپر بشکند و یا مسدود شود، گردش هوای سرد به درستی صورت نمی گیرد.

برسی کنید که آیا دمپر می تواند به درستی باز و بسته شود یا خیر. اگر با مشکل مواجه بود، باید یک دمپر جدید خریداری و نصب کنید.

دمای محیط

یکی دیگر از ۸ علت سرد نکردن یخچال هاردستون ، دمای محیط است. قرار دادن یخچال در محیط های بدون گرما مثل گاراژ، می تواند سبب سرد نشدن دستگاه باشد. این مشکل می تواند مانع از عملکرد صحیح یخچال شما بشود؛ بنابراین، اگر فکر می کنید محیط بیش از حد سرد است، برای جابجا کردن آن اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که یخچال فریزرهای مدرن هاردستون می توانند در هر نقطه ای از خانه قرار بگیرند، حتی در محیط هایی با دمای بسیار پایین.

علت سرد نکردن یخچال هاردستون
علت و راه حل سرد نکردن یخچال هاردستون

وجود شکاف، ترک یا پارگی در لاستیک دور درب

هوای سرد داخل یخچال باید به درستی از دمای بیرون دستگاه جدا شود. ترک، پارگی و یا پیچ خوردگی لاستیک دور درب می تواند باعث ورود هوای گرم به داخل و خروج سرما از یخچال شود؛ در نتیجه دستگاه شما نمی تواند سرد کند.

اگر روی لاستیک دور درب پارگی، پیچ خوردگی و یا شکاف دیدید، باید برای تعویض آن اقدام کنید. شما به کمک مقاله زیر، می توانید به تنهایی برای تعویض لاستیک یا واشر درب یخچال تان اقدام کنید.

آموزش تعویض لاستیک یا نوار درب یخچال فریزر (مدل پیچی و پرسی)

پر کردن بیش از حد یخچال

یکی دیگر از علت های سرد نکردن یخچال های هاردستون که کمتر به آن فکر می کنید، پر کردن بیش از حد دستگاه است. یخچال شما برای این که به درستی کار کند، باید بتواند هوا را به خوبی گردش دهد. پر کردن بیش از حد آن می تواند جریان هوا را در داخل دستگاه مسدود کند.

اگر هوای سرد به برخی از نقاط یخچال نمی رسد، برخی از اقلام را بردارید و مطمئن شوید جریان هوا به تمام نقاط می رسد. همچنین باید اشاره کرد که پر کردن یخچال می تواند به دلیل قرار گرفتن مواد غذایی خنک در کنار دریچه ها، منجر به تشخیص اشتباه ترموستات و خنک نشدن دستگاه شود.

علت صدای یخچال هاردستون  |راه حل رفع سروصدا

ارور و کد خطاهای یخچال هاردستون | روش رفع خطاها

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 9 =

مطالب مرتبط