جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت نشت از ماشین ظرفشویی
۴ آذر ۱۴۰۲

 علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی چیست؟

نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی دردسر بزرگی است که می‌تواند هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل کند. اگر ماشین ظرفشویی شما دچار نشتی شود، ممکن است آب به کف آشپزخانه، دیوارها، مبلمان، و حتی وسایل برقی دیگر نشت کند. این امر می‌تواند باعث ایجاد لکه، بوی نامطبوع، و حتی اتصالی شود. علاوه بر این، هزینه تعمیر یا تعویض ماشین ظرفشویی نیز می‌تواند زیاد باشد؛ بنابراین، مهم است که علت نشت آب از ماشین ظرفشویی را بدانید تا بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید. در این مقاله از سایت تعمیراتو۲۴ قصد داریم به بررسی علت‌ های نشت از زیر ماشین ظرفشویی ال جی ، سامسونگ، بوش، پاکشوما ، دوو و… بپردازیم. با شناخت این علت‌ها می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید و در صورت بروز آن، به‌راحتی آن را برطرف کنید.

 علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی چیست؟

ماشین ظرفشویی یکی از لوازم ضروری آشپزخانه است که به نظافت و بهداشت ظروف کمک می‌کند. این دستگاه با استفاده از آب و مواد شوینده، ظروف کثیف را تمیز و خشک می‌کند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای ماشین ظرفشویی پیش بیاید، نشت آب از آن است. نشت آب از ماشین ظرفشویی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

مشکل نشتی ظرفشویی، می‌تواند بسیار جدی باشد و نیازمند رسیدگی فوری است. معمولا، علت نشت کردن آب ماشین ظرفشویی، پوسیدگی شلنگ‌ها، اختلال در کارکرد پمپ، خرابی شیر ورودی و یا بازوهای آب پاش است.

در ادامه این علل نشتی آب ظرفشویی را کاملا شرح دادیم تا بتوانید خودتان مشکل را رفع کنید؛ با این حال اگر در این کار موفق نبودید، برای تعمیر ماشین ظرفشویی می‌توانید روی کمک تعمیراتو ۲۴ حساب باز کنید!

علت نشتی ماشین ظرفشویی

۱-پوسیدگی شیلنگ‌ها

یکی از مهم‌ترین علت نشت آب از ماشین ظرفشویی ال جی ، سامسونگ، پاکشوما ، دوو ، بوش و سایر برندها، پوسیدگی و استهلاک شیلنگ‌های دستگاه است. شیلنگ‌های ماشین ظرفشویی وظیفه تخلیه آب کثیف از دستگاه را بر عهده دارند.

این شیلنگ‌ها معمولاً از جنس پلاستیک یا لاستیک ساخته می‌شوند. باگذشت زمان و استفاده مکرر از ماشین ظرفشویی، این شیلنگ‌ها ممکن است دچار پوسیدگی و استهلاک شوند. پوسیدگی و استهلاک شیلنگ‌ها می‌تواند باعث ترک‌خوردن یا پارگی آنها شود. در نتیجه، آب از محل ترک‌خوردگی یا پارگی شیلنگ‌ها نشت می‌کند.

برای جلوگیری از نشت آب از ماشین ظرفشویی به دلیل پوسیدگی و استهلاک شیلنگ‌ها، لازم است که هر چند وقت یکبار، شیلنگ‌های دستگاه را بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه ترک‌خوردگی یا پارگی در شیلنگ‌ها، باید آنها را تعویض کنید. تعویض شیلنگ‌های ماشین ظرفشویی کار چندان دشواری نیست و می‌توانید آن را خودتان انجام دهید.

۲- اختلال در کارکرد پمپ

اختلال در کارکرد پمپ تخلیه هم ممکن است علت نشتی ماشین ظرفشویی شما باشد. پمپ تخلیه ظرفشویی، وظیفه تخلیه آب کثیف از دستگاه را بر عهده دارد. اگر این قطعه به‌درستی کار نکند، آب کثیف در ماشین ظرفشویی باقی می‌ماند و ممکن است از قسمت‌های مختلف دستگاه نشت کند.

خرابی پمپ تخلیه ظرفشویی

علل اختلال در کارکرد پمپ تخلیه عبارت‌اند از:

• مسدودشدن پمپ

 یکی از دلایل شایع اختلال در کارکرد پمپ تخلیه، مسدودشدن آن است. این مسدودشدن می‌تواند ناشی از ورود مواد خارجی مانند اشیا فلزی، پلاستیکی یا غذا به داخل پمپ باشد.

• شکستگی پروانه پمپ

 پروانه پمپ وظیفه گردش آب را بر عهده دارد. اگر پروانه پمپ بشکند، آب نمی‌تواند به‌درستی تخلیه شود.

• خرابی موتورپمپ

موتورپمپ وظیفه چرخش پروانه را بر عهده دارد. اگر موتورپمپ خراب شود، پروانه نمی‌تواند بچرخد و آب نمی‌تواند تخلیه شود. اگر متوجه نشت از ماشین ظرفشویی خود شدید، اولین قدم بررسی پمپ تخلیه است. برای این کار، باید ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و فیلترهای آن را خارج کنید. سپس، باید پمپ تخلیه را بررسی کنید تا از وجود هرگونه انسداد یا آسیب احتمالی مطمئن شوید.

اگر پمپ تخلیه مسدود شده باشد، می‌توانید آن را با استفاده از یک سیم یا میله نازک تمیز کنید. اگر پروانه پمپ شکسته باشد، باید پمپ را تعویض کنید. برای تعویض پمپ تخلیه ظرفشویی نیازمند دانش فنی هستید؛ در صورت نداشتن تخصص کافی می­توانید با تکنسین­های مجموعه تعمیراتو۲۴ در تماس باشید.

برای دریافت خدمات تعمیر با ضمانت ۶ ماهه در تهران، مشهد و کرج، از شماره‌های زیر استفاده کنید:

تعمیر لوازم خانگی در تهران-تعمیراتو24

۳- مشکل داشتن شیر ورودی

یکی از رایج‌ترین علت های نشت از ماشین ظرفشویی ، مشکل در شیر ورودی آب است. شیر ورودی آب، آب موردنیاز برای شستشوی ظروف را از لوله‌های آب شهری تامین می‌کند. این شیر معمولاً در قسمت پشتی یا پایینی ماشین ظرفشویی قرار دارد. اگر مشکل جدی باشد، باید برای تعویض شیر ورودی ظرفشویی خود اقدام کنید. مشکلات مختلفی می‌تواند باعث نشت آب از شیر ورودی شود، از جمله:

 • شل‌شدن اتصالات: اگر اتصالات شیر ورودی آب شل باشند، ممکن است آب از بین آن‌ها نشت کند.
 • خرابی واشرها: واشرها، قطعاتی هستند که از نشت آب از اطراف شیر ورودی جلوگیری می‌کنند. اگر واشرها خراب شوند، ممکن است آب از اطراف شیر نشت کند.
 • سوراخ‌شدن شیر: اگر شیر ورودی آب سوراخ شود، ممکن است آب از آن نشت کند. برای بررسی اینکه آیا شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل شده است، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:
 • ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و برق آن را قطع کنید.
 • شیر ورودی آب را ببندید.
 • پوشش پشتی یا پایینی ماشین ظرفشویی را بردارید.
 • شیر ورودی آب را بررسی کنید تا از شل بودن اتصالات، خرابی واشرها یا سوراخ شدن آن اطمینان حاصل کنید.
شیر ورودی آب ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی بوش خود را به ما بسپارید!

۴- خرابی بازوی آب پاش

یکی از علت نشتی ماشین ظرفشویی، مشکل در بازوی آب‌پاش است. بازوی آب‌پاش وظیفه پاشیدن آب روی ظروف را بر عهده دارد. اگر این بازو به‌درستی کار نکند، ممکن است آب از آن نشت کند. دلایل مختلفی می‌تواند باعث خرابی بازوی آب‌پاش شود، از جمله:

 1. شکستگی یا خوردگی بازو
 2. شل شدن یا لق شدن بازو
 3. مسدود شدن سوراخ‌های بازو

اگر متوجه شدید که ماشین ظرفشویی شما نشت می‌کند، بازوی آب‌پاش را بررسی کنید . اگر بازو شکسته، خورده، شل یا لق شده است، باید آن را تعویض کنید. همچنین، اگر سوراخ‌های بازو مسدود شده‌اند، باید آن‌ها را با یک سوزن نازک یا سیم تمیز کنید. راه‌های پیشگیری از نشت بازوی آب‌پاش شامل موارد زیر می­شود:

 • هر چند وقت یک­بار بازوی آب‌پاش را بررسی کنید تا از سالم‌بودن آن مطمئن شوید.
 • از ظروف سنگین و ناهموار در ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. این ظروف می‌توانند باعث شکستگی یا خوردگی بازو شوند.
 • از مواد شوینده و قرص‌های ظرفشویی مناسب استفاده کنید. مواد شوینده و قرص‌های نامناسب می‌توانند باعث مسدودشدن سوراخ‌های بازو شوند.
خرابی بازوی آبپاش علت نشتی آب از زیر ظرفشویی دوو

با خواندن مقاله طرز کار ماشین ظرفشویی به زبان ساده می‌توانید تا حدودی از خرابی‌های شایع ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

نظرات متخصصین در مورد نشتی آب از ماشین ظرفشویی

متخصصین مجموعه بر این باورند که نشتی آب از ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات رایج و مهم این دستگاه است. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و در صورت عدم رفع آن، می‌تواند خسارات جدی به دستگاه و محیط اطراف وارد کند. متخصصین ما توصیه می‌کنند که ابتدا محل نشتی را شناسایی کنید. درصورتی‌که محل نشتی مشخص شد، می‌توانید باتوجه‌به علت نشتی آب ماشین ظرفشویی، اقدام به تعمیر یا تعویض قطعه آسیب‌دیده کنید. در برخی موارد، ممکن است نشتی آب از ماشین ظرفشویی به دلیل استفاده نادرست از دستگاه باشد.

برای رفع نشت آب از ماشین ظرفشویی به کجا مراجعه کنیم؟

اگر ماشین ظرفشویی شما دچار نشتی آب شده است، برای رفع این مشکل می‌توانید خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی را به متخصصین مجموعه تعمیراتو۲۴ بسپارید. تکنسین‌های ما با استفاده از تجهیزات و ابزارهای پیشرفته و همچنین تجربه و دانش متخصصان خود، می‌توانیم به‌سرعت و بادقت منشا نشتی از ماشین ظرفشویی  را تشخیص دهیم و آن را برطرف کنیم. در مجموعه ما از قطعات و لوازم‌یدکی اصلی استفاده می‌شود تا دستگاه شما پس از تعمیر، عملکردی مشابه حالت اولیه خود داشته باشد.

سوالات رایج
علت نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

معمولا به دلیل پوسیدگی شلنگ تخلیه و واشرها ظرفشویی ال جی نشتی دارد؛ با این حال خرابی پمپ هم ممکن است منشا اصلی این مشکل باشد.

علت نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی دوو چیست؟

گذشته از خرابی پمپ، استفاده از شوینده نامناسب، خرابی شیر ورودی آب، انسداد فیلتر و معیوب شدن بازوهای اسپری می‌تواند علت نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی دوو باشد.

علت نشتی ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

به طور معمول، پوسیدگی یا شل شدن لاستیک‌های دور درب و شلنگ تخلیه، باعث نشتی از زیر ماشین ظرفشویی بوش شما می‌شود. خرابی پمپ، بازوی آب پاش و شیر ورودی هم علل بعدی این مشکل هستند.

علت نشتی آب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

اکثرا شل شدن و پوسیدگی شلنگ تخلیه و یا لاستیک دور درب، علت نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی سامسونگ است. خرابی شیر ورودی آب و یا پمپ تخلیه هم سایر علل این مشکل می باشند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 11 =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری