02126292028

مشاوره و درخواست تعمیر در تهران و حومه

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی چیست؟

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

اگر لباس های خیس شما داخل لباسشویی هستند و سیکل چرخش دستگاه دائم متوقف می شود، نگران نباشید؛ ما اینجاییم که به شما کمک کنیم. در این مقاله، علت بروز راه حل نچرخیدن ماشین لباسشویی های سامسونگ ، ال جی ، دوو ، کنوود ، پاکشوما ، زیرووات و … را آورده ایم. با دنبال کردن این دستورالعمل ها، به احتمال زیاد مشکل لباسشویی شما حل خواهد شد.

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی چیست؟

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی چیست؟

در پایین چند علت متداول برای نچرخیدن ماشین لباسشویی آورده شده است:

 • ماشین لباسشویی خیلی پر است.
 • بار دستگاه متعادل نیست.
 • خود لباسشویی تراز نیست.
 • سوئیچ درب خراب شده است.
 • موتور دستگاه سوخته است.
 • تسمه ها خراب شده اند.

در ادامه هر یک از این مسائل را به طور کامل شرح خواهیم داد. مهم ترین کار این است که در ابتدا تعیین کنید آیا ماشین لباسشویی اصلا قادر به چرخاندن دیگ نیست یا تنها در اواسط سیکل چرخش متوقف میشود؟ برای فهمیدن این موضوع می توانید به لباسشویی تان دقت کنید تا بفهمید آیا دیگ حرکت می کند و صدا می دهد یا خیر.

هنگامی که لباسشویی ها دارای مشکل در سیکل چرخش هستند، اغلب به چرخه تخلیه نمی رسند و شما را با دیگی پر از آب تنها می گذارند. در این مواقع مقاله زیر به کمک شما خواهد آمد.

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی چیست؟

بیش از حد پر بودن ماشین لباسشویی

یکی از رایج ترین علت های نچرخیدن ماشین لباسشویی ، پر بودن بیش از حد است. برخی از مدل لباسشویی ها، دارای اخطار اتوماتیک هستند که شما را متوجه می کنند که آیا دستگاه را بیش از حد پرکرده اید یا خیر؛ البته بیشتر لباسشویی ها این ویژگی را ندارند.

ماشین لباسشویی ها معمولا تا زمانی که پر از آب نشوند، این مشکل را تشخیص نمی دهند. اگر اینطور باشد، متاسفانه تنها راه حال نچرخیدن ماشین لباسشویی تان، این است که مقداری از لباس های خیس را بردارید.

متعادل نبودن بار لباسشویی

اگر می خواهید فقط اقلام سنگینی مثل پتو، حوله و … را بشویید، لباسشویی تان ممکن است به طور موثر نچرخد و یا به کلی چرخش را متوقف کند. این اتفاق غالبا در زمان هایی که روتختی، کفش، پتو و … را میشویید، اتفاق می افتد.

راه حل این مسئله، این است که درب لباسشویی را باز کنید و اقلام را به اطراف دیگ انتقال دهید تا بار لباسشویی متعادل شود. اگر شما قصد دارید به تنهایی یک لباس سنگین را داخل دستگاه بیاندازید، بهتر است یک بار تقریبا هم وزن را نیز با آن بشویید. انداختن اقلام سنگین با لباس های سبک علاوه بر اختلال در چرخش دستگاه، باعث آسیب دیدن لباسشویی هم می شود.

متعادل نبودن بار لباسشویی
علت و راه حل نچرخیدن لباسشویی ال جی ، سامسونگ ، دوو ، پاکشوما ، زیرووات

متعادل نبودن لباسشویی

یکی دیگر از علت های نچرخیدن ماشین لباسشویی ، متعادل نبودن خود دستگاه است. شما احتمالا به سادگی متوجه تراز نبودن لباسشویی تان می شوید، زیرا در طول شستشو سروصدا و لرزش زیادی را ایجاد می کند.

اگر سطح زیرین لباسشویی ناهموار باشد، مشکلات زیادی می توانند برای لباسشویی اتفاق بیافتد. با ناهموار بودن سطح زیرین، لباسشویی می تواند در حین چرخش تکان بخورد و بیش از حد حرکت کند.

برخی از لباسشویی های مدرن، حتی می توانند تشخیص دهند که به درستی متعادل نیستند و از چرخش جلوگیری می کنند. بنابراین اگر لباسشویی درب از جلوی شما نمی چرخد، این مشکل یکی از اولین مواردی که باید چک بکنید.

اگر متوجه شدید که لباسشویی تان متعادل نیست، می توانید ابتدا با همتراز کردن پایه های آن شروع کنید. در مرحله بعدی می توانید از ابزار تراز کمک بگیرید و مطمئن شوید لباسشویی به درستی متعادل شده است.

کار نکردن سوئیچ درب

وظیفه سوئیچ درب این است که وضعیت بسته شدن یا باز بودن درب لباسشویی را تعیین کند. از لحاظ ایمنی، مهم است که در صورت باز بودن درب، از چرخش لباسشویی شما جلوگیری کند. اگر سوئیچ درب لباسشویی تان خراب شود، اصلا لباسشویی شروع به شستشو نمی کند؛ اما در برخی لباسشویی ها اجازه پر شدن می دهد، اما چرخیدن خیر.

اگر دستگاه شما درب از بالا است، باید بدانید که خرابی سوئیچ درب یکی از شایع ترین علت های نچرخیدن ماشین لباسشویی است.

بهترین کار این است که سوئیچ درب را برسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه خمیدگی و آسیب دیدگی، آن را تعویض کنید. در مقاله زیر تمام اطلاعات لازم را پیدا خواهید کرد:

راهنمای گام به گام تعویض قفل درب ماشین لباسشویی (تمامی برندها)

زهکشی ضعیف

به طور معمول لباسشویی شما تا زمانی که آب خود را تخلیه نمی کند، وارد سیکل چرخش نمی شود. اگر شلنگ تخلیه لباسشویی شما پاره شده و یا به سختی پیچ خورده باشد، احتمالا باید آن را تعویض کنید.

اگر به نظرتان گرفتگی شلنگ علت نچرخیدن ماشین لباسشویی تان است، این مراحل زیر را برای باز کردن آن انجام دهید:

 1. ابتدا ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
 2. لباسشویی را از دیوار فاصله دهید تا به پشت دستگاه دسترسی پیدا کنید.
 3. شلنگ تخلیه معمولا پشت دستگاه قرار دارد، آن را پیدا کنید. (این شلنگ از نظر قطر از بقیه بزرگ تر بوده و به لوله تخلیه متصل می باشد.)
 4. شلنگ تخلیه را از پشت جدا کنید. یک سطل را زیر آن قرار دهید تا آب اضافی داخل آن بریزد.
 5. اکنون می توانید از یک سیم یا جسم باریک برای بیرون آوردن هرچیز که شلنگ را مسدود کرده است، استفاده کنید.
 6. پس از اتمام کار، دوباره شلنگ را به لباسشویی وصل کنید و دستگاه را سرجایش بگذارید.

سوختن موتور

اگر موتور درایو لباسشویی تان بسوزد، سیکل چرخش به درستی انجام نمی شود. اگر موتور کار نکند، ممکن است اواسط سیکل چرخش دستگاه از کار بیافتد.

تعویض موتور درایو لباسشویی، تعمیری سخت و بسیار پیچیده است؛ بنابراین تنها افراد حرفه ای از پس آن بر خواهند آمد. تکنسین های تعمیر لباسشویی تعمیراتو۲۴، برای ارائه خدمات سریع، با کیفیت و مقرون به صرفه در منزل شما حاضر هستند.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی تعمیراتو24

خرابی تسمه متحرک

در صورتی که تسمه محرک لباسشویی تان خراب و یا شل شود، لباسشویی تان همچنان کار می کند و صدا دارد، اما لگن نمی تواند بچرخد. راه حل نچرخیدن ماشین لباسشویی در این مرحله، برسی، عیب یابی و در صورت نیاز تعمیر تسمه محرک است.

برای برسی تسمه محرک، باید اول لباسشویی را از برق بکشید. سپس، پنل پشتی لباسشویی را بردارید تا برسی کنید آیا تسمه سرجای خودش است یا خیر. اگر تسمه جای خودش نبود، شاید بتوانید دوباره آن را سرجایش بگذارید و مشکل را حل کنید. با این حال، اگر تسمه فرسوده شده و یا آسیب دیده بود، باید یک تسمه جدید بخرید و جایگزین نمایید.

کلام آخر

تعمیر ماشین لباسشویی می تواند پیچیده باشد؛ بنابراین با امتحان کردن تعمیر در خانه، خطر آسیب به خودتان و دستگاه را فراهم نکنید.

اگر به کمک این مقاله هم نتوانستید مشکل تان را حل کنید، از محلی مطمئن، مثل مرکز تعمیراتو۲۴ درخواست تکنسین کنید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

مطالب مرتبط