جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت و راه های تعمیر روشن و خاموش شدن جاروبرقی |مقاله جامع|
۲۵ مرداد ۱۴۰۱

علت و راه های تعمیر روشن و خاموش شدن جاروبرقی |مقاله جامع|

جاروبرقی ها ممکن است در گذر زمان با مشکلات زیادی رو به رو شوند؛ از جمله عدم مکش، سروصدای زیاد، روشن نشدن و … . یکی از مشکلات رایج جاروبرقی ها، خاموش و روشن شدن مکرر است. اگر شما هم با قطع و وصل ناگهانی جاروبرقی تان رو به رو هستید، ما نکات مفیدی را برای علت و راه های تعمیر روشن و خاموش شدن جاروبرقی تان داریم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

علت و راه های تعمیر روشن و خاموش شدن جاروبرقی

با گذشت زمان، قطعات جاروبرقی شروع به خراب شدن می کنند و باعث می شوند دستگاه شما به صورت مکرر روشن و خاموش شود.

همچنین برخی دیگر عوامل مثل شرایط نگهداری نیز به این موضوع تاثیر می گذارند. مثلا اگر خیلی جاروبرقی پر از زباله شود، بخش های مهمی از دستگاه شما را مسدود می کند و مشکل ساز می شود.

با فهمیدن این که کدام قسمت ها را نگاه کنید، می توانید تعمیر روشن و خاموش شدن جاروبرقی تان را انجام دهید. ما در مقاله مشکلات رایج جاروبرقی ها نیز نکات ارزنده ای در این خصوص بیان کردیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

مشکلات رایج جاروبرقی ها و روش عیب یابی و تعمیر آن ها

علت شماره ۱ روشن و خاموش شدن جاروبرقی ، گرم شدن موتور

جاروبرقی ها از یک موتور قدرتمند برای مکیدن گرد و غبار و کثیفی استفاده می کنند. بنابراین، اگر جاروبرقی شما مدام خاموش و روشن می شود، می تواند به این دلیل باشد که موتور بیش از حد گرم شده و نیاز به زمان دارد تا خنک شود.

دلیل داغ شدن بیش از حد  موتور این است که با گرد و غبار مسدود شده است. همین کثیفی که جاروبرقی شما آن را از بین می برد، در موتور جمع می شود. این باعث داغ شدن موتور، آن هم در هنگام روشن کردن دستگاه می شود.

یکی از راه های جلوگیری از خاموش و روشن شدن جاروبرقی ، تخلیه مرتب کیسه تخلیه دستگاه است.

همچنین برخی از جاروبرقی ها دارای فن فعال خودکار می باشند که به خنک شدن موتور کمک می کند.

علت شماره ۲٫ کار نکردن موتور مکش

موتور مکش جاروبرقی، جزئی از جاروبرقی است که باعث چرخش فنی می شود که مکش جاروبرقی شما را ایجاد می کند. هنگامی که آن مسدود می شود، می تواند باعث قطع و وصل مکرر و نیاز شما به تعمیر روشن و خاموش شدن جاروبرقی شود.

وقتی که در حال جاروبرقی کشیدن هستید و به طور تصادفی یک جسم بزرگ را وارد دستگاه می کنید، ممکن است باعث مسدود شدن موتور مکش شده باشید. همچنین اگر حیوانات خانگی دارید که ریزش مو و پرز زیادی دارند، احتمال این اتفاق بیشتر می شود.

همچنین زمانی که موها روی هم انباشته می شوند، بافتی را تشکیل می دهند که بسیار با دوام است؛ زمانی که این بافت بلعیده می شود، ممکن است باعث انسداد موتور شود و کل سیستم را مسدود کند.

تنها راه حل تعمیر این مشکل خاموش و روشن شدن جاروبرقی ، مراقبت از موتور مکش جاروبرقی است.

برای تمیز کردن موتور مکش، دستگاه را از برق بکشید و دستکش های مخصوص بپوشید. جاروبرقی را باز کرده و گرفتگی موتور مکش را با دستتان باز کنید. برای اطلاعات بیشتر، می توانید مقاله زیر را نیز مطالعه کنید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی سامسونگ

کار نکردن موتور مکش

علت شماره ۳٫ نیاز لوله جاروبرقی به تعویض

لوله جاروبرقی نیز مانند موتور مکش می تواند به مرور زمان مسدود شود و باعث گرم شدن بیش از حد موتور، و خاموش شدن ناگهانی دستگاه شود.

مزیت انسداد لوله جاروبرقی نسبت به انسداد موتور مکش این است که شما راحت تر می توانید متوجه آن شوید. گاهی اوقات ممکن است اجسامی مانند سکه، تکه کاغذ، پوست شکلات و … داخل لوله گیر کرده باشد و به مرور زمان زباله های بیشتری را اطراف خود جمع کند.

هر چند وقت یک بار، باید لوله جاروبرقی را از نظر انسداد چک کنید و آن را تمیز نمایید.

توجه داشته باشید که دو نقطه را برسی کنید؛ یکی در نزدیک کیسه تخلیه جاروبرقی و دیگری نزدیک کفی دستگاه.

فشار دادن لوله با دست و یا استفاده از چراغ قوه، می تواند به شما در مکان یابی انسدادها کمک کند.

آسان ترین راه تعویض موتور جاروبرقی (آموزش صفر تا صد)

علت شماره ۴٫ خرابی سیم یا پریز برق

وقتی در حال جارو کردن اطراف منزل تان هستید و جاروبرقی را به دنبال خود می کشید، ممکن است به طور تصادفی سیم برق را کشیده و به آن آسیب زده باشید.

هنگامی که این اتفاق می افتد، قسمتی جزئی از سیم برق دچار ساییدگی و پارگی می شود؛ به خصوص اگر سیم با کشیده شدن از پریز جدا شود.

با گذشت زمان، سیم شروع به از هم پاشیدن می کند و باعث قطع و وصل شدن جریان های الکتریکی می شود. به همین دلیل است که جاروبرقی شما با مشکل رو به رو شده و شما در حال خواندن این مقاله علت و راه های تعمیر روشن و خاموش شدن جاروبرقی هستید!

اگر جاروبرقی تان امکان تعویض سیم برق دارد، خدا را شاکر باشید! چرا که در دیگر جاروبرقی ها، تنها چاره ی این کار کمک از تعمیرکار است.

خرابی سیم یا پریز برق

از انجایی که مسائل برقی بسیار جدی هستند و افراد عادی توانایی برطرف کردن آن ها را ندارند، اکیدا توصیه می کنیم از هر گونه اقدام خودسرانه دوری کنید.

شما می توانید با تماس با شماره های زیر، از خدمات تعمیرات جاروبرقی های ال جی، سامسونگ، دوو، GE و … استفاده کنید. این خدمات در اسرع وقت انجام می شوند و ضمانت ۶ ماهه دارند.

علت شماره ۴ روشن و خاموش شدن جاروبرقی ، استفاده طولانی مدت

علت و راه های تعمیر روشن و خاموش شدن جاروبرقی :یکی دیگر از دلایل این مشکل، استفاده طولانی مدت و مکرر از دستگاه است. هر چه موتور بیشتر کار کند، احتمال گرم شدن بیش از حد و خاموش شدن آن هم بیشتر است.

موتورها زمان معینی برای کار کردن به صورت مداوم دارند و پس از آن شروع به داغ شدن می کنند. در خانه های ایرانی که معمولا تمام خانه با فرش پوشیده شده است، این مشکل به وفور دیده می شود.

اگر متوجه داغ شدن جاروبرقی تان شدید، متاسقانه هیچ چاره ای برای خنک کردن آن ندارید، به جز خاموش کردن آن.

علت شماره ۵٫ فرسودن زغال های موتور

علاوه بر موارد بالا، نرسیدن برق به موتور هم می تواند باعث روشن و خاموش شدن مکرر جاروبرقی شود. یکی از مهم ترین قطعاتی که مسئول رساندن برق به موتور است، زغال ها می باشند.

در صورتی که این قطعات فرسوده شوند، موتور برق مورد نیاز را دریافت نخواهد کرد و یا به کلی خاموش شده و یا روشن و خاموش می شود.

تنها راه تعمیر این قطعه، تعویض کردن آن ها است. مراحل تعویض زغال های موتور پیچیده نیست و شما با خواندن مقاله زیر، قادر خواهید بود که به تنهایی آن ها را عوض کنید!

آموزش تعویض زغال های موتور جاروبرقی |تنها در ۵ گام|

علت شماره ۶٫مسدود شدن فیلتر هوا

فیلتر هوا در اطراف موتور شما قرار دارد و وظیفه آن این است که تمام کثیفی ها و زباله هایی که می خواهند به داخل نفوذ کنند را، جذب کند. هرچه کثیفی ها و سایر زباله ها وارد موتور شوند، موتور داغ تر شده و احتمال روشن و خاموش شدن مکرر بالاتر می رود.

این فیلتر برای خنک کردن موتور، آن هم با دور نگه داشتن تمامی زباله ها ساخته شده است؛ تنها مشکل این است که این فیلترها به مرور زمان مسدود می شوند و باید تمیز شوند.

با مراجعه به دفترچه راهنمای سازنده جاروبرقی تان، می توانید محل دقیق این قطعه و راه خارج کردن آن را پیدا کنید. همچنین اگر این فیلتر فرسوده باشد، می توانید آن را با یک قطعه جدید جایگزین کنید.

مسدود شدن فیلتر هوا

کلام آخر

در این مقاله، تمامی علت و راه های تعمیر روشن و خاموش شدن جاروبرقی را مرور کردیم.

در صورتی که تمامی موارد را مرور و برسی کردید، اما همچنان با مشکل مواجه هستید، احتمالا زمان آن رسیده که از کمک حرفه ای بهره ببرید.

برای استفاده از خدمات تعمیر جاروبرقی های سامسونگ، ال جی، دوو، GE، بوش و … خود، می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید و از خدمات حرفه ای، با کیفیت و مقرون به صرفه تعمیراتو۲۴، بهره مند شوید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پنج =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری