02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی چیست؟ |راه حل قطعی|

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

ماشین های ظرفشویی وسایل بسیار ساده و کمک رسانی هستند. آن ها تنها با فشار چند دکمه، به شما این امکان را می دهند که حجم زیادی از ظروف کثیف را با کمترین تلاش بشویید. با این حال اگر دکمه های آن از کار بیافتد، این کار امکان پذیر نخواهد بود. با ما تا انتها همراه باشید تا عیب یابی ، علت و راه حل مشکل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی را شرح دهیم.

علت و راه حل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

بسته به تعدد رخ دادن این مشکل، ممکن است قادر باشید این مشکل را به سرعت حل کنید. بنابراین طبق این راهنما، با ساده ترین علل شروع کنید و سپس به سمت دلایل پیچیده بروید.

در پایین تمامی دلایلی که ممکن است سبب کار نکردن ماشین ظرفشویی شما باشد را آورده ایم.

علت و راه حل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

 ۱- ماشین ظرفشویی به برق وصل نیست.

برای یافتن علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی ، بهتر است با ساده ترین امکان شروع کنید؛ بنابراین ابتدا برسی کنید که آیا دستگاه واقعا به برق متصل است و به صورت عادی برق دریافت می کند؟

اگر متوجه شدید که هیچ کدام از دکمه ها و چراغ های ماشین ظرفشویی شما روشن نیست، احتمالا منبع تغذیه برق دستگاه مختل شده است؛ حتی اگر همه وسایل برقی دیگر در خانه شما کار می کنند، باز هم این احتمال را در نظر بگیرید.

دلیل روشن شدن چراغ ماشین ظرفشویی ال جی

برای برسی راه حل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی ، این سه مورد را برسی کنید:

  • مطمئن شوید که دو شاخه دستگاه به پریز متصل است. اگر دو شاخه محکم متصل نشده است، آن را فشار دهید.
  • اگر ظرفشویی تان به محافظ متصل است، مطمئن شوید که روشن است. اگر این چنین نیست، دکمه روشن محافظ را فشار دهید.
  • سایر وسایل برقی موجود در آشپرخانه را برسی کنید تا مطمئن شوید خانه یا آشپزخانه تان با قطعی برق مواجه نیست.

وصل کردن مجدد برق با ظرفشویی، به دکمه های آن قدرت کار کردن می دهند.

۲- فعال بودن قفل کودک

بسیار از ماشین های ظرفشویی موجود در بازار، دارای ویژگی قفل کودک هستند. این ویژگی از کودکان در برابر خطرات ماشین ظرفشویی حفاظت می کند. با کمک قفل کودک، اکثر دکمه های کنترل پنل دستگاه غیر فعال می شوند. فعال بودن این ویژگی تضمین می کند که کودک به صورت تصادفی دستگاه را روشن نکرده و یا چرخه شستشو را قطع نمی کند.

متاسفانه ویژگی قفل کودک یا ” Child Lock” یکی از علت های کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی است و بزرگسالان متوجه فعال بودن آن نمی شوند.

خوشبختانه راه حل این مشکل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که “ Child Lock” را غیر فعال کنید تا دستگاه تان به طور عادی کار کند.

در ماشین ظرفشویی ها بسته به برند آن، غیر فعال کردن ای قابلیت راه های متفاوتی دارد. با این حال، برای غیر فعال کردن قفل کودک در اکثر برند ظرفشویی ها، شما باید دو دکمه را به صورت همزمان فشار دهید.

بر روی صفحه نمایش کنترل پنل، شما نمادی را می بینید که نشان دهنده فعال بودن یا نبودن قفل کودک است. اکثرا این نماد شبیه به یک کودک، یک قفل یا هر دو با هم است.

فعال بودن قفل کودک ظرفشویی

راهنمای غیر فعال کردن قفل کودک در ماشین های مختلف

ماشین ظرفشویی های الجی LGفشار دادن دکمه “Child Lock”فشار دادن دکمه های “Spray” و “Rinse” به صورت همزمان برای ۵ ثانیه
ماشین ظرفشویی های بوش Bosch۵ ثانیه نگه داشتن دکمه “Control Lock”نگه داشتن دکمه “Child Lock” برای ۵ ثانیه
ماشین ظرفشویی های دوو Daewoo·      3 ثانیه فشار دادن دکمه های “drying ” و “delay timer”·      3 ثانیه نگه داشتن دکمه های “option ” و “temp “
رفع مشکل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی بکو Bekoفشار دادن دکمه “child lock”
ماشین ظرفشویی های AEGبرای ۵ ثانیه دکمه ۲ و دکمه ۱۰ کنترل پنل را به صورت همزمان فشار دهید.
راه حل مشکل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی اسنوا Snowaفشار دادن دکمه “child lock” برای ۳ الی ۵ ثانیه
ظرفشویی های پاکشوما۵ ثانیه فشار دادن همزمان دکمه های “RINSE” و “TEMP “
*اگر به اطلاعات بیشتری در مورد غیرفعال کردن قفل کودک نیاز دارید، به دفترچه راهنمای ظرفشویی تان نگاهی بیاندازید.

اگر ماشین لباسشویی شما هم به این مشکل دچار شده است، با خواندن مقاله زیر آن را رفع کنید:

دلایل کار نکردن دکمه ماشین لباسشویی

۳- کثیف شدن و جرم گرفتن دکمه ها

یکی دیگر از علت و احتمالات کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی شما، جرم گرفتن آن هاست. دکمه های ماشین ظرفشویی می توانند خیلی زود کثیف شوند، به خصوص اگر از دستگاه زیاد استفاده می کنید.

زمانی که ظرف های کثیف را داخل ظرفشویی قرار می دهید، مقداری از کثیفی ها به انگشتان شما منتقل می شود. سپس شما با همان انگشت ها، دکمه های ظرفشویی را فشار می دهید تا تنظیمات مورد نظر را اعمال کنید.

پس از گذشت زمان، تجمع کثیفی در اطراف دکمه ها، به زیر آن نیز راه پیدا می کند؛ این اتفاق بر عملکرد دکمه تاثیر می گذارد و در کارکرد آن اختلال ایجاد می کند.

رفع این مشکل ممکن است چالش انگیز باشد. ابتدا باید تا حد امکان آلودگی های اطراف، و سپس زیر دکمه های ماشین ظرفشویی تان را تمیز کنید.

بسته به طراحی و مدل دستگاه، ممکن است بتوانید هر دکمه را بیرون بیاورید و زیر آن را تمیز کنید. برای مدل هایی که این اجازه را به شما نمی دهند، باید از یک مسواک و یک خلال دندان برای جرم گیری استفاده کنید.

علت و راه حل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

۴- آسیب دیدن سیم کشی داخلی

فرض کنید ۳ علت بالایی کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی را برسی کردید، اما دستگاه شما همچنان کار نمی کند. در این صورت وقت آن رسیده که در نظر بگیرید ممکن است قطعات داخلی دستگاه معیوب شده باشد.

اولین چیزی که باید در مواجهه با این مشکل در نظر بگیرید، آسیب دیدن یا معیوب شدن سیم کشی کنترل پنل است. به کمک این سیم ها، کنترل پنل به برد کنترل اصلی متصل می شود. با هر بار فشار دادن دکمه ای، آن ها سیگنالی به برد می فرستند تا ماشین ظرفشویی متناسب با آن تنظیم شود.

اگر این سیم و اتصالات به نحوی شل و یا معیوب شده باشند، دکمه ها به درستی کار نمی کنند. برای مثال، یک مشکل الکتریکی می تواند باعث گرم شدن بیش از حد آن ها و ذوب شدن شان شود.

اما راه حل مشکل سیم کشی کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی چیست؟ اگر اتصالات آسیب دیده باشند، باید آن ها را تعویض کنید. اگر در این کار تجربه ای ندارید، کار را به افراد حرفه ای مثل تکنسین های تعمیراتو۲۴ بسپارید تا این کار را با کیفیت عالی و قیمت مقرون به صرفه برای شما انجام دهند.

نمایندگی تعمیر ظرفشویی تعمیراتو24

 ۵- معیوب شدن کنترل پنل

در آخر باید در نظر داشته باشید که کنترل پنل ماشین ظرفشویی شما خراب شده باشد. فراموش نکنید، اول باید احتمالات بالا را برسی کنید و سپس سراغ این احتمال بروید.

اگر علت این مشکل کنترل پنل باشد، باید برای جایگزینی آن هزینه ای صرف کنید. به این دلیل که در صورت خرابی کنترل پنل، امکان تعمیر آن وجود ندارد.

چرا دکمه های ماشین ظرفشویی کار نمی کند؟

سوالات رایج

چگونه می توان دکمه های ماشین ظرفشویی را تمیز کرد؟

با کمک یک مسواک و خلال دندان، تمامی درزهای دکمه را تمیز کنید. برای پاک کردن آلودگی و چربی، یک اسفنج آغشته به پاک کننده بر پایه آمونیاک را بردارید. سپس به کمک آن به آرامی اطراف دکمه را بسابید.

چگونه کنترل پنل ظرفشویی را ریست کنیم؟

ابتدا برق کل دستگاه را قطع کنیدو ۵ دقیقه به آن وقت دهید. پس از چند دقیقه، برق را وصل کنید تا کنترل پنل ریست شود.

علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی چیست؟

 ۱- وصل نبودن ظرفشویی به برق
۲- کثیف شدن و جرم گرفتن دکمه ها
۳-  فعال بودن قفل کودک
۴- مشکل سیم کشی
۵- خرابی کنترل پنل

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

مطالب مرتبط