جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون چیست؟
۲۳ آبان ۱۴۰۱

علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون چیست؟

یخچال های مدرن هاردستون، دارای یخ زدایی خودکار هستند. این ویژگی به صورت خودکار هرگونه یخ زدگی و برفک در داخل یخچال را ذوب می کند. با این حال، ممکن است سیستم دیفراست با مشکل مواجه شود و شما با کوهی از یخ در یخچال تان رو به رو شوید. با ما در تعمیراتو۲۴ همراه باشید تا علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون و روش تعمیر آن را شرح دهیم.

علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون

مشکلات یخ زدن یخچال معمولا مربوط به تایمر دیفراست، هیتر المنت، ترموستات دیفراست، فیوز حرارتی و یا برد کنترل دیفراست مربوط می شود. وقتی این قطعات معیوب شوند، ممکن است سیستم یخ زدایی برای مدتی طولانی کار کند و یا اصلا روشن نشود.

هیچ کدام از این دو خوب نیستند؛ کار کردن طولانی دیفراست به یخچال آسیب می رساند و از سرد شدن آن جلوگیری می کند. عدم یخ زدایی هم منجر به برفک و یخ زدگی می شود و کارایی یخچال را تحت تاثیر قرار می دهد.

توجه داشته باشید که خیلی اوقات، یخ زدگی یخچال به علت تنظیم نبودن دما است. اگر تنظیمات دمایی یخچال تان مشکلی ندارد، برای شناخت علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون تان به خواندن این مقاله ادامه دهید.

علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون

وظیفه سیستم یخ زدایی یخچال چیست؟

یخچال ها به طور مداوم کار می کنند تا مواد غذایی را در دمای پایین نگه داری کنند. در نتیجه، ممکن است داخل یخچال و به ویژه نقاط سردتر مثل اوپراتور، یخ ایجاد شود.

این انباشت و تجمع یخ اصلا برای یخچال خوب نیست. اولا فضای زیادی را اشغال می کند که از آن می توان برای ذخیره بیشتر اقلام استفاده کرد. دوما یخ زدگی داخل یخچال، باعث می شود کارایی یخچال شما بسیار پایین بیاید.

یخچال های هاردستون معمولا روی یک یا دوبار به صورت خودکار به مدت ۲۵ تا ۴۵ دقیقه یخ زدایی می کنند. مانند هر ویژگی دیگری، یخ زدایی خودکار هم ممکن است کار نکند.

خرابی تایمر دیفراست

تایمر دیفراست مسئول روشن کردن چرخه دیفراست در فواصل زمانی معین است. زمانی که تایمر چرخه دیفراست را آغاز می کند، برق را به هیتر دیفراست می فرستند و آن را برای مدت زمان مشخص روشن نگه می دارد. هیتر نیز گرما تولید می کند تا یخ و برفک های داخل و اطراف اوپراتور را ذوب کند. زمانی که چرخه دیفراست تمام شد، تایمر هیتر دیفراست را متوقف می کند و یخچال دوباره سرمایش را شروع می کند.

تایمر دیفراست

زمانی که تایمر دیفراست خراب شود، چرخه یخ زدایی شروع نمی شود. اگر هم تایمر روشن شود، نمی تواند برق را به هیتر دیفراست بفرستند؛ یعنی هیچ یخی آب نخواهد شد.

در صورت خرابی تایمر دیفراست، مطابق این مقاله آن را تعویض کنید:

آموزش گام به گام تعویض مجموعه کنترل دیفراست یخچال

خرابی هیتر دیفراست

یکی دیگر از علت های یخ زدن داخل یخچال هاردستون ، خرابی بخاری یا هیتر دیفراست است. هیتر دیفراست قطعه ای با عملکرد ساده است. این هیتر المنت در نزدیکی کویل های اوپراتور قرار گرفته است. زمانی که تایمر دیفراست وارد چرخه اتومات خود شد، برق را به هیتر می فرستد تا گرما تولید کند.

با تولید گرما، تمامی یخ ها ذوب می شوند و به داخل سینی قطره چکان می روند؛ جایی که به مرور زمان جمع و تبخیر می شوند.

هیتر یخچال

هیتر المنت های یخچال نیز مستعد خرابی هستند. ضربات شدید، می توانند باعث آسیب فیزیکی شوند. از طرف دیگر، خطاهای الکتریکی هم می توانند باعث عدم رسیدن برق به هیتر شوند.

در صورت خرابی هیتر، راهی به جز تعویض آن ندارید. تعویض هیتر کار آسانی نیست و باید توسط تکنسین های یخچال هاردستون انجام شود. برای درخواست تکنسین در تهران، با شماره های زیر تماس بگیرید.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی تعمیراتو24

آسیب دیدن ترموستات دیفراست

ترموستات یخ زدایی یا دیفراست، به طور خاصی برای نظارت بر دمای کویل های اوپراتور طراحی شده است. هنگامی که این قطعه احساس کند سیم پیچ های خیلی سرد شده اند، اجازه رسیدن جریان برق به هیتر را می دهد. با این کار هیتر می تواند برف ها را آب کند.

ترموستات دیفراست در صورت خرابی نمی تواند دمای اطراف سیم پیچ های اوپراتور را تشخیص دهد. بنابراین، حتی زمانی که سیم پیچ ها یخ می زنند هم نمی تواند اجازه عبور جریان برق به هیتر را بدهد. بدون رسیدن برق به بخاری، یخ زدگی بدتر می شود و دائما تجمع میابد.

یخچال هاردستون تان دائما با ارور مواجه می شود و تنظیمات دمایی آن به هم ریخته است؟ این مقاله را از دست ندهید! نحوه ریست یخچال هاردستون

آسیب دیدن فیوز حرارتی

خرابی فیوز حرارتی می تواند علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون تان باشد. سنسور دیفراست همیشه میزان سرمای اوپراتور را کنترل می کند. این سنسور به عنوان یک مکانیسم محافظ عمل می کند و دارای یک فیوز حرارتی است. این فیوز حرارتی برای جلوگیری از گرمای بیش از حد نصب شده است.

اگر سنسور دیفراست از کار بیافتد و دائما سرد بودن اوپراتور را تشخیص دهد، به طور مکرر برق را به بخاری می فرستد. زمانی که بخاری دیفراست برای مدت طولانی کار کند، بیش از حد گرم می شود و به یخچال آسیب می رساند.

فیوز حرارتی، برای جلوگیری از این مشکل طراحی شده است. زمانی که سیستم دیفراست بیش از حد گرم می شود، فیوز حرارتی منفجر شده و منبع تغذیه بخاری را قطع می کند.

ارور و کد خطاهای یخچال هاردستون | روش رفع خطاها

خرابی برد کنترل دیفراست

این برد، از اجزای زیادی تشکیل شده است و چندین کانکتور دارد که همگی به قسمت های مختلف سیستم دیفراست منتهی می شوند. برد کنترل دیفراست، سیکل یخ زدایی را با تامین و قطع برق هماهنگ می کند.

مواردی مثل اتصال کوتاه، رطوبت بیش از و یا حتی فرسودگی در اثر زمان می تواند این برد را از کار بیاندازد. زمانی که این اتفاق بیافتد، دیفراست یا یخ زدایی خودکار نمی تواند انجام شود.

مثلا، ممکن است هر بار چرخه دیفراست برای مدتی طولانی انجام شود و یخچال نتواند سرد شود. یا برعکس، ممکن است اصلا سیکل یخ زدایی را اجرا نکند و باعث تجمع یخ داخل یخچال شود.

بردهای کنترل قابل تعمیر نیستند، بنابراین باید تعویض شوند. این برد کنترل دیفراست معمولا داخل محفظه کنترل یخچال قرار دارد. تعویض برد کنترل دیفراست با خطر آسیب به خودتان و یخچال همراه است. اگر فاقد دانش مکانیکی و تجربه فنی هستید، دست نگه دارید و کار را به افراد حرفه ای بسپارید.

برای تعمیر یخچال هاردستون خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری