جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
ارور ظرفشویی بوش
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

 • ارورهای ماشین ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸
 • ارور E01 یا F01 ظرفشویی بوش
 • ارور E02 یا F02ظرفشویی بوش
 • ارور E03 یا F03 ظرفشویی بوش
 • ارور E04 یا F04 ظرفشویی بوش
 • ارور E05 یا F05 ظرفشویی بوش
 • ارور e9210 ظرفشویی بوش
 • ارور e14 ظرفشویی بوش
 • و سایر کدهای خطای ظرفشویی‌های بوش

ماشین ظرف شویی بوش با دارا بودن جدیدترین و بهترین تکنولوژی روز دنیا تلاش می‌کند تا حد زیادی، کیفیت شستشوی ظروف را افزایش دهد. به همین علت برای تشخیص ساده تر و سریع تر مشکلات ظرفشویی خود از ارور و کد خطا هایی استفاده می کند. در ادامه با تعمیراتو۲۴ همراه باشید تا شما را با لیست کامل ارور و خطا های ماشین ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸ آشنا کنیم.

در این محتوا علت ارور های ماشین ظرفشویی بوش مثل E9210 ، E14، e01، E02 ، E03 ، E04 ، E05 ، E15 ، E24 و هر کد خطایی که ماشین ظرفشویی شما با آن مواجه باشد را شرح داده ایم.

ارورهای ماشین ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸

ارور و خطا از تعدادی حروف و اعداد انگلیسی تشکیل شده است که هر کدام معنای خاص خود را دارد و در زمان بروز هر کدام، ایراد خاصی برای دستگاه ارور ها بر روی صفحه نمایشگر ال سی دی آن نمایش داده می‌شوند.

رایج‌ترین ارورهای ظرفشویی بوش تمای سری های ۴ ، ۶ و ۸ را در جدول زیر می‌توانید ببینید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص این ارورها دارید، تا انتهای مقاله به خواندن ادامه دهید.

کد خطاعلت ارور
ارور E01 یا F01 ظرفشویی بوشگرم نشدن آب مخزن تا دمای مورد نیاز برای شستشو
ارور E02 یا F02گرم نشدن آب مخزن به دمای مورد نیاز برای شستشو
ارور E03 یا F03خرابی هیتر برد، سنسور دما و اکوا استاپ ماشین ظرفشویی
ارور E04 یا F04خرابی سنسور سطح آب، سنسور دما، شیر برقی و یا خرابی سیستم گرمایشی
ارور E05 یا F05پر نشدن مخزن آب به مقدار لازم و مشکل در گرم شدن آب
ارور  E06 یا F06مربوط به مشکل درب است و ممکن است به علت خرابی میکروسوئیچ، برد و یا اتصالات داخلی رخ دهد.
ارور E07 یا F07خرابی فن گرمایشی
ارور E08 یا F08کمتر بودن سطح آب دستگاه از میزان مورد نیاز برای شستشوی ظروف
ارور E09 یا F09خرابی فن گرمایشی و هیتر
ارور E10 یا E10مشکل در خشک شدن ظروف
ارور E11 یا F11سوختن محافظ های امنیتی سنسور و یا خرابی و برد فرمان ظرفشویی
ارور E12 یا F12کثیف شدن و یا خرابی المنت دستگاه
ارور E13 یا F13 بالا رفتن دمای ورودی ماشین ظرفشویی
ارور E14 یا F14خرابی سنسور آب شمار
ارور E15 یا F15 ظرفشویی بوشنشت آب به داخل کابین قطعات
ارور E16 یا F16ورود آب به درون دستگاه
ارور E17 و F17پر شدن بیش از حد مخزن با آب
ارور E18 یا F18کاهش سطح آب داخل ماشین ظرفشویی
ارور E19 یا F19خراب بودن جا قرصی ماشین
ارور E20 یا F20مشکل در سیم پیچ مقاومت پمپ
ارور E21 یا F21عدم تخلیه آب
ارور E22 یا F22ماندن آب درون دستگاه و تخلیه نشدن
ارور E23 یا F23عدم تخلیه کامل آب ظرفشویی
ارور E24 یا F24 ظرفشویی بوشعدم تخلیه کامل آب ظرفشویی
ارور E25 یا F25 ظرفشویی بوشعدم تخلیه آب موجود در مخزن
ارور E26 یا F26خرابی سوئیچ یا تنظیم کننده آب
ارور E27 یاF27خرابی قطعات داخلی
ارور E28 یا F28کدر شدن آب
ارورE29 یاF29پایین آمدن سطح آب ماشین ظرفشویی بوش در قسمت پایه پلاستیکی
ارور E30 یا F30  نشتی  فعال شدن “حالت تجمع آب” (flood made)
ارور E31 یا F31رطوبت در سیستم خشک کن
ارور E32 یا F32سرریز آب از پمپ تخلیه ظرفشویی بوش
پیچ خوردگی یا تاب خوردگی شیلنگ تخلیه ( انسداد شیلنگ)
ارور E33 یا F33بالا بودن یا پایین بودن سطح آب
ارور E34 یا F34           معیوب بودن درب ماشین ظرفشویی بوش
ارور E35 یا F35             وجود نشتی در پایه دستگاه
ارور E9210 (E92-10) ظرفشویی بوشانسداد فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی بوش
 ارور h ظرفشویی بوشگرم نشدن آب تا دمای مورد نیاز
ارور E61 ظرفشویی بوشنشان دهنده خرابی مدار گرمایش و المنت حرارتی ماشین ظرفشویی
ارور cl ماشین ظرفشویی بوشفعال بودن قفل کودک

در بعضی از موارد برطرف کردن خطاهای ظرفشویی بوش، توسط کاربر امکان پذیر بوده و نیازی به مراجعه تعمیرکار نیست. اما در بعضی از موارد ارور و خطا ها، خبری از خرابی قطعات مهم ظرفشویی را می دهند و تا زمانی که از قطعه درست نشود، استفاده از ماشین ظرفشویی غیر ممکن خواهد بود و نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی بوش توسط تعمیرکاران با تجربه خواهید داشت.

تعمیراتو۲۴، یکی از مطمئن ترین نمایندگی های تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران بوده و خدمات مقرون به صرفه، با کیفیت و با ضمانت ۶ ماهه به مشتریان خود ارائه می کند. با شماره های زیر تماس بگیرید تا کمتر از ۲ ساعت در تهران، تکنسین های ما برای تعمیر در منزل تان حضور یابند!

ارور E01 یا F01 ظرفشویی بوش

ارور E1 ماشین ظرفشویی بوش به علت گرم نشدن آب مخزن به دمای مورد نیاز برای شستشو بر روی نمایشگر دستگاه ظاهر می شود. بروز این مشکل می‌تواند، دلایل زیادی داشته باشد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خرابی هیتر
 2. خرابی برد ماشین ظرفشویی بوش
 3. خرابی سنسور دما
ارور E01 یا F01 ظرفشویی بوش

توجه کنید که رفع ارور e01 نیاز به ابزار و اطلاعات تخصصی دارد، توصیه می کنیم با تعمیرکاران متخصص تعمیراتو ۲۴ در تماس باشید.

ارور E02 یا F02ظرفشویی بوش

ارور E2 در ماشین ظرفشویی بوش سری ۴،۶ و ۸ رخ می‌دهد و به گرم نشدن آب داخل دستگاه تا دمای مورد نیاز جهت شستشو ظروف اشاره دارد. هنگامی که به این ارور توجه نکنید، ظروف چرب و کثیف، به خوبی تمیز نخواهد شد و باید دوباره آنها را بشویید. از مهمترین دلایل بروز این ارور می توان به خرابی سنسور دما و هیتر گرمایشی، خرابی برد اشاره کرد.

ارور E03 یا F03 ظرفشویی بوش

از این رو تا حد زیادی شبیه ارور های ظرفشویی بوش مانند ارور e02 و e01 است و مربوط به گرم نشدن آب مورد نیاز دستگاه است. با این حال بعضی از متخصصان اعتقاد دارند که این خطا ممکن است به علت، وجود ایراد در ورودی آب به داخل دستگاه نیز بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود. به همین دلیل علاوه بر وضعیت هیتر برد و سنسور دما، باید موارد زیر را هم بررسی کرد:

 1. سالم بودن شیر برقی
 2. تمیز بودن فیلتر
 3. سالم بودن شلنگ ورودی
 4. سالم بودن سنسور سطح آب

شاید مشکل شما هم باشد! روشن شدن چراغ شیر آب در ظرفشویی بوش

ارور E04 یا F04 ظرفشویی بوش

کد خطای e04 معمولا به ندرت بر روی صفحه نمایشگر دستگاه ظاهر می شود، زیرا در بعضی از اوقات مشکل دستگاه با استفاده از خطا هایی مثل e01، e02 و e05 به اطلاع کاربران می‌رسد. با این حال کد خطا e05 در لیست ارور و خطا های دستگاه ظرفشویی بوش نیز وجود دارد و به گرم نشدن آب ورودی دستگاه مربوط می شود. در بعضی از موارد پر نشدن مخزن دستگاه نیز سبب شده تا کاربر متوجه این ارور شود.

از اصلی ترین علت های بروز ارور e04 خرابی برد است، اما ممکن است موارد زیر نیز سبب بروز این مشکل شود:

 1. خرابی سنسور سطح آب
 2. خرابی حسگر تنظیم فشار آب
 3. خرابی سنسور دما
 4. خرابی شیر برقی
 5. خرابی سیستم گرمایشی
 6. گرفتگی آب پاش‌ها

ارور E05 یا F05 ظرفشویی بوش

این ارور مشابه ارور e04 به پر نشدن مخزن آب به مقدار لازم و به وجود ایراد در گرم شدن آب اشاره دارد. خرابی شیر برقی، خرابی برد و بعضی از سنسور های دستگاه ظرفشویی از مهم‌ترین علت‌های بروز این مشکل می باشند.

ارور E05 یا F05 ظرفشویی بوش

ارور E06 یا F06 ظرفشویی بوش

ارور F06 مربوط به درب ماشین ظرفشویی است و تا زمانی که این ارور برطرف نشود، ادامه فرآیند شستشوی ظروف غیر ممکن خواهد بود. از مهم ترین علت های بروز این الان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. خرابی میکروسوئیچ
 2. خرابی برد
 3. باز بودن درب ماشین ظرفشویی
 4. قطع بودن اتصالات داخلی
 5. چیدمان نادرست ظروف

در هنگامی که ارور E06 دستگاه ظرفشویی بوش به دلیل باز بودن درب یا چیدمان نادرست ظروف در داخل ماشین ظرفشویی اتفاق افتاده باشد، برای برطرف کردن این خطا کافیست به صورت استاندارد، ظروف را بچینید تا از بسته شدن درب جلوگیری نکنند و تمام موانع میان دستگاه و درب حذف شود.

ارور E07 یا F07 ظرفشویی بوش

از ارورهای ماشین ظرفشویی می توان ارور E07 نام برد که احتمال وجود این ارور بر روی صفحه نمایشگر کم است. این کد خطا به خرابی فن گرمایشی مربوط می‌شود و از آنجایی که در مدل های جدید دستگاه ظرفشویی بوش از تکنولوژی‌های بروزی استفاده شده است، وجود ایراد برای فن گرمایشی به حداقل رسیده است. بنابراین ظروف تمیز و خیس ظرف چند دقیقه خشک خواهند شد.

مقاله مرتبط: چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟

ارور E08 یا F08 ظرفشویی بوش

کد خطای e08 از دیگر ارور های ماشین ظرفشویی بوش است که نسبت به دیگر ارور ها کمتر دیده می شود. این ارور زمانی ظاهر می شود که سطح آب دستگاه کمتر از میزان مورد نیاز برای شستشوی ظروف است. از بروز این ارور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تجمع رسوب در مسیر ورودی آب
 2. خرابی سنسور آب
 3. خرابی برد
 4. خرابی شیر برقی

برای برطرف کردن این خطا، احتمالاً نیاز به تعویض قطعات خراب شده خواهد بود، در این صورت اگر تجمع رسوبات باعث بروز این مشکل شده است، جرم گیری کل دستگاه نیز مشکل را به‌صورت کامل رفع خواهد کرد. خواندن مقاله نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش  به شما در رفع این مشکل کمک می کند.

ارور E09 یا F09 ظرفشویی بوش

این خطا از متداول ترین ارور های ماشین ظرفشویی بوش است که معمولاً در انتهای فرآیند شستشو ظاهر می شود. در صورت بروز این ارور ظروف کاملاً خیس می باشند و به علت شسته شدن آن ها با آب سرد، در انتهای فرایند شست و شو آنها را چرب و کثیف خواهید دید.

عللی که می تواند باعث بروز این خطا شوند، خرابی فن گرمایشی و هیتر است و در صورت تعمیر نشدن این قطعات، ماشین ظرفشویی شما کیفیت شستشوی خوبی نخواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر، مقاله تخصصی عیب یابی ارور E9 ماشین ظرفشویی بوش را بخوانید!

ارور E09 یا F09 ظرفشویی بوش

ارور E10 یا E10 ظرفشویی بوش

این خطا با اینکه از ارور های ماشین ظرفشویی بوش به حساب می آید، اما تنها در برخی از مدل ها ظاهر می‌شود که از تکنولوژی زئولیت برای خشک کردن ظروف ها استفاده می کنند. در صورت خراب شدن زئولیت سبب می‌شود که عمل گرمایشی به خوبی انجام نشده و ارور E10 بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر می شود. برای برطرف کردن این ارور باید یک تکنسین با تجربه، زئولیت را بررسی کرده و در صورت نیاز به تعویض آن اقدام کند.

ارور E11 یا F11 ظرفشویی بوش

گرچه این ارور خیلی رایج نیست، اما نباید از مهم بودن آن غافل شد؛ زیرا می تواند آسیب های شدیدی را به دستگاه شما وارد کند. خطای E11 ظرفشویی بوش به دمای آب دستگاه مربوط می‌شود که باید بر اساس برنامه شست و شوی انتخاب شده توسط کاربر تنظیم گردد.

بروز این ارور در هنگام هر گونه ناهماهنگی دمای آب بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود. از عللی که می تواند سبب می‌شود که این ارور را در صفحه نمایشگر دستگاه خود مشاهده کنید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سوختن محافظ‌های امنیتی سنسور
 2. خرابی برد
 3. خرابی ترموستات

ارور E12 یا F12 ظرفشویی بوش

زمانی که المنت دستگاه گرد و خاک بگیرد، با این ارور در ماشین ظرفشویی خود مواجه خواهید شد. در بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی بوش، المنت دستگاه قابل برداشتن است و می توانید شما بعد از تمیز کردن و گردگیری آن، مجدداً قطعه را سر جای خود قرار دهید. همچنین اگر هیت پمپ ظرفشویی دچار مشکل شود، این ارور را دریافت خواهید کرد.

ارور E13 یا F13  ظرفشویی بوش

در صورت مواجه شدن با این ارور ممکن است دمای آب ورودی ماشین ظرفشویی بالا رفته باشد. برای رفع آن کافیست فقط آب ورودی به دستگاه را بررسی کنید تا با آب گرم متصل نباشد.

ارور E14 یا F14 ظرفشویی بوش

ارور E14 یکی از مهم ترین خطاهای ظرفشویی بوش از این ارور مربوط به خرابی آب شمار دستگاه است و تشخیص میزان ورود و خروج آب به داخل ظرفشویی را به همراه دارد. برای برطرف کردن این ایراد لازم است تا آب شمار دستگاه تعمیر یا تعویض شود و برای انجام آن باید از تکنسین های ماشین ظرفشویی بوش کمک بخواهید.

جشنواره بهاره تعمیراتو24

ارور E15 یا F15 ظرفشویی بوش

ارور e15 از دیگر خطای مهم در لیست ارور های ماشین ظرفشویی بوش است. ورود آب کف ماشین ظرفشویی می تواند، سبب روشن شدن این ارور بر روی صفحه نمایشگر دستگاه شود. از جمله عواملی که باعث بروز این ایراد می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پارگی شلنگ خروجی آب
 2. خرابی آب پاش
 3. ورود بیش از حد آب به مخزن
 4. سوراخ شدن بدنه دستگاه
 5. برگردانده شدن آب از فاصلاب
 6. سوختگی یا خرابی برد
 7. کف کردن بیش از حد مواد شوینده
ارور E15 یا F15 ظرفشویی بوش

ارور E16 یا F16 ظرفشویی بوش

ورود آب به درون دستگاه باعث بروز ارور e16 در صفحه نمایش ماشین ظرفشویی بوش می شود. به این صورت که شاید، آب بیش از حد نیاز وارد دستگاه شده و یا اینکه آب به مقدار نیاز برای شستشو ظروف در مخزن وجود نداشته باشد. بروز این ارور نیز همانند دیگر ارور های دستگاه ظرفشویی بوش، می تواند علت های مختلفی داشته باشد که از اصلی ترین آنها عبارتند از:

 1. خرابی شیر برقی
 2. خرابی آب شمار
 3. خرابی برد
 4. بیش از حد وجود کف در داخل دستگاه

ارور E17 و F17 ظرفشویی بوش

از دیگر خطاهای ماشین ظرفشویی بوش میتوان ارور e17 است که به پر شدن آب بیش از اندازه مخزن اشاره می کند. علت بروز این ارور در دستگاه ظرفشویی بوش به مواردی مثل موارد زیر بر می گردد:

 1. خرابی برد
 2. خرابی آب شمار
 3. خرابی هیدرواستات
 4. خرابی شیر برقی

ارور E18 یا F18 ماشین ظرفشویی بوش

کاهش سطح آب داخل ماشین ظرفشویی بوش، علت نمایش این ارور است. برای برطرف کردن این ایراد و اطمینان از وجود آب کافی در دستگاه باید شیر برقی و شیر آب ورودی به ماشین ظرفشویی را بررسی کنید.

ارور E19 یا F19 ظرفشویی بوش

علت نمایش این ارور روی دستگاه به دلیل خراب بودن جاقرصی ماشین ظرفشویی است. برای رفع این مشکل باید به بررسی و تعمیر اتصالات جاقرصی دستگاه بپردازید.

ارور E19 یا F19 ظرفشویی بوش

ارور E20 یا F20 در ظرفشویی بوش

وجود مشکل در سیم پیچ مقاومت در گردش گسل پمپ، علت نمایان شدن کد خطا یا ارور e20 یا f20 بر روی صفحه نمایش دستگاه است.

ارور E21 یا F21 ظرفشویی بوش

یکی از مهمترین ارورهای ظرفشویی بوش ارور e21 می باشد که به علت اهمیت زیادی که دارد، چندین خطای مشابه مثل E21 ،E23 ،E22 ،E24 و E25 به آن اختصاص داده اند. معمولاً کاربر و مشاهده هر یک از این خطا ها با عدم تخلیه آب در دستگاه مواجه می‌شود. این مشکل می‌تواند بر روی کیفیت شستشو تاثیر زیادی داشته باشد و احتمالاً یکی از قطعات مربوط به فرآیند تهیه آب دچار ایراد شده است این قطعات عبارتند از:

 1. فیلتر آب
 2. پمپ تخلیه
 3. گرفتگی فاضلاب
 4. خرابی برد
 5. شیلنگ تخلیه

ارور E22 یا F22 ظرفشویی بوش

ارور E22 ماشین ظرفشویی بوش شبیه به ارور e21 بوده به ماندن آب در درون دستگاه ظرفشویی اشاره می کند. از مهمترین دلایل گرفتگی آب در دستگاه قرار دادن ظروف کثیف بدون جدا کردن مواد غذایی و اجسام درشت از آن است. از دیگر عواملی که می توان کاربر را با این ارور یا ارورهای دیگر دستگاه ظرفشویی بوش مانند: E21 ،E23 ،E22 ،E24 و E25 مواجه کند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. نیم سوز بودن پمپ آب
 2. گرفتگی فاضلاب
 3. کثیفی بیش از حد فیلتر آب
 4. تا خوردگی شلنگ تخلیه
 5. کثیفی بیش از حد فیلتر آب
 6. خرابی برد
 7. مسدود بون شلنگ تخلیه
ارور E22 یا F22 ظرفشویی بوش

خطای E23 یا F23 ظرفشویی بوش

کد خطای E23 یکی دیگر از کد خطای ماشین ظرفشویی بوش است که مشابه ارور e22 محسوب می‌شود و فرقی با دیگر ارورهای E21, E24, E25 ندارد. این کد خطا به عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی پس از اتمام شستشوی ظروف اشاره دارد و در اغلب موارد کاربر پس از باز کردن درب دستگاه با مقداری آب و کف مواجه می‌شود. تمیز نشدن کامل ظروف نیز از دیگر پیامدهای بروز این کد خطاست که دلیل آن به یکی از موارد زیر باز می‌گردد:

 1. گرفتگی فاضلاب
 2. خرابی شلنگ تخلیه یا تا شدن آن
 3. خرابی پمپ آب
 4. کثیفی و مسدود بودن فیلتر خروجی
 5. خرابی برد

ارور E24 یا F24 ظرفشویی بوش

ارور ماشین E24 ظرفشویی بوش به علت عدم تخلیه آب کامل دستگاه نمایان می شود و کاربر با باز کردن درب ماشین ظرفشویی با مقداری آب کثیف مواجه می‌شود. موارد متفاوتی می تواند، سبب بروز این خطا یا دیگر ارور های مشابه آن مانندE21, E22, E23 و E25 بر صفحه نمایشگر ظاهر شود. برای دانستن علت اصلی این ایراد باید از سلامت هر یک از موارد زیر مطمئن شوید.

 1. تمیزی فیلتر خروجی آب
 2. برد
 3. پمپ آب
 4. شیلنگ تخلیه
 5. گرفتگی فاضلاب

ارور E25 یا F25 ظرفشویی بوش

این ارور از رایج ترین خطاهای ماشین ظرفشویی بوش است و با ارور هایی مانندE21, E22, E23 و E24 تشابه دارد. این ارور به عدم تخلیه آب موجود در مخزن دستگاه مربوط می‌شود و از موارد زیر یکی از علت های اصلی بروز این ارور است:

 1. کثیفی بیش از حد فیلتر
 2. گرفتگی فضلاب
 3. خرابی برد
 4. تا شدگی شلنگ تخلیه
 5. مسدود شدن پمپ آب
 6. نیم سوز بدن پمپ آب
 7. مسدود شدن شلنگ تخلیه

ما به صورت اختصاصی در مورد علت ارور f25 یا e25 ظرفشویی بوش صحبت کرده ایم و راه رفع آن را شرح داده ایم. این مقاله را از دست ندهید!

خطای E26 یا F26 در ماشین ظرفشویی بوش

علت بروز این ارور در ماشین ظرفشویی، مربوط به خراب شدن سوئیچ یا تنظیم کننده آب است. برای برطرف کردن ایراد باید سوئیچ آب را بررسی کنید.

ارور E27 یاF27 ظرفشویی بوش

علت نمایان شدن ارور e27 به خراب شدن قطعات داخلی بر نمی گردد و به علت نوسانات شدید برقی بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می گردد. بهترین راه برای برطرف کردن این خطا، نصب یک ترانس مخصوص یا محافظ برق برای ماشین های ظرفشویی می باشد تا دستگاه به صورت مستقیم به منبع برق ساختمان متصل نشود و از شوک های شدید الکتریکی در امان بماند.

اگر کد خطای e28 روی نمایشگر صفحه ماشین ظرفشویی بوش شما ظاهر شد؛ این کد به علامت کدر تشخیص دادن آب ظرفشویی توسط سنسور تشخیص کدر شدن آب است. این کد ارور به قسمت پایین ماشین ظرفشویی بوش مربوط می‌شود. این سنسور، میزان زلال بودن آب ماشین ظرفشویی شما را تشخیص می‌دهد. اگر آب ماشین ظرفشویی بوش، کثیف باشد؛ احتمال دارد ظروف شما شسته نشوند و دستگاه، شستشوی ظروف شما را چندین مرتبه تکرار کند.

به منظور رفع این ارور، پس از جدا کردن ظرفشویی الکتریکی از برق با رعایت احتیاط ایمنی، اقدامات زیر انجام می‌شود:

 • ابتدا باید پایه ماشین ظرفشویی بوش، برداشته شود تا بتوان سنسور تشخیص کدر شدن آب دستگاه را پیدا کرد. این سنسور در وان ماشین ظرفشویی یا قسمت شیلنگ های پایه دستگاه قر دارد.
 • باید این سنسور را از لحاظ رسوب گرفتن و یا انسداد، چک کرده و در صورت لزوم، آن را تعویض نمود.

گاهی ممکن است  که سطح آب ماشین ظرفشویی پایین بیاید. در چنین مواقعی ارور e29 ظاهر می‌شود. برای رفع این ارور، باید پنل‌های جانبی ماشین ظرفشویی بوش را از آن جدا نمود تا بتوان پایه پلاستیکی دستگاه را چک کرد. اگر پایه پلاستیکی ظرفشویی، پر از آب باشد؛ کلید مدار را خاموش کرده و پایه دستگاه را با حوله خشک کنید. سپس نشتی پایه، باید چک شود.

در این حالت، نشتی رخ‌ داده وعلت این نشتی هم وجود انسداد در سیستم تخلیه ماشین ظرفشویی بوش است. در این مواقع، باید به صورت فنی، آب دستگاه را خارج کرده و فیلتر را تمیز نمود. همچنین انسداد سیستم تخلیه آب ماشین ظرفشویی بوش حتماً چک شود.

چنانچه میزان رطوبت در سیستم خشک کن ظرفشویی بوش از سطح استاندارد بالاتر برود، ارور e31 رخ می‌دهد. به منظور رفع این ارور، فیلتر را از قسمت پایین و سمت چپ دستگاه برداشته و درپوش سیستم خشک کن را نیز از قسمت بالا و سمت راست ماشین ظرفشویی برمی‌داریم.

درب ماشین ظرفشویی را به مدت چند روز باز بگذارید تا رطوبت به طور کامل برطرف شود. سپس به وسیله یک سشوار برای خروج رطوبت از لوله‌های سیستم خشک کن، کمک بگیرید. عمل خشک کردن سیستم خشک کن ماشین ظرفشوی را با سشوار چندین مرتبه در روز انجام دهید. پس از چند روز، مجدد برق ماشین ظرفشویی بوش را وصل کنید تا متوجه شوید حذف ارور e31 از صفحه نمایش دستگاه، صورت گرفته است یا خیر؟ قرار دادان مجدد فیلتر و درپوش در سر جای آن، فراموش نشود.

گاهی بر اثر پیچ خوردگی شیلنگ تخلیه به علت انسداد، ارور e32 رخ می‌دهد.جهت رفع کد ارور e32، شیلنگ تخلیه آب ماشین ظرفشویی خود را از لحاظ وجود پیچ و تاب در آن بررسی کنید. همچنین پمپ تخلیه دستگاه باید جهت عملکرد مطلوب، چک شود.

اگر سطح آب در ماشین ظرفشویی بوش به حد نصاب خود نرسد و یا اینکه بیش از اندازه استاندارد پر شود، ارور e33 رخ می‌دهد. برای رفع ارور e33 از صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی بوش، باید فشار آب ورودی دستگاه را چک کرد. همچنین از عدم وجود پیچ ئ تاب در شیلنگ تخلیه، اطمینان حاصل کنید. فیلتر یا ورودی آب ماشین ظرفشویی بوش را باید به وسیله یک فرچه یا مسواک نرم تمیز کرد. سوئیچ شناور در صورت مشاهده این ارور چک شود. این سوئیچ باید به طور آزادانه بچرخد. معیوب بودن شیر ورودی آب باید بررسی شود.

این ارور می‌تواند به علامت معیوب‌بودن درب ماشین ظرفشویی بوش سری ۸،۶ و ۴ باشد. جهت رفع این ارور، دستگاه را به مدت یک ساعت از برق بکشید. سپس ماشین ظرفشویی را مجدداً راه‌اندازی کنید تا متوجه شوید که ارور از صفحه نمایش حذف شده یا نه؟ معیوب‌بودن درب ماشین ظرفشویی می‌تواند ناشی از وجود شکستگی در آن باشد.

خطاهای ماشین ظرفشویی بوش سری ۶،نشتی آب از قسمت پایه دستگاه است. این ارور به شما از وجود نشتی آب در پایه دستگاه اخطارمی دهد. این نشتی به دلیل وجود انسداد در فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی بوش  یا سوئیچ فشار قرار گرفته در داخل دستگاه و در قسمت بالای ظرفشویی رخ داده است. برای رفع ارور e35، باید  قسمت LOWER دستگاه را باز کرده و از خشک بودن آن بخش، اطمینان حاصل نمود. همچنین پنل پایین دستگاه را برداشته و از لحاظ وجود رطوبت، چک شود.

نحوه پیشگیری از بروز و خطا های ماشین ظرفشویی بوش

ماشین ظرفشویی هم مانند، دیگر لوازم برقی پس از چندسال استفاده به تدریج فرسوده می شود. با این حال مشکلات دستگاه با ارورهای ظرفشویی بوش به اطلاعات کاربر خواهد رسید تا برای رفع ارور اقدام کند. با این حال بعضی از مواردی وجود دارد تا عمر دستگاه شما افزایش یابد و از بروز زود هنگام ارورهای ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید. با رعایت کردن موارد زیر از خرابی دستگاه خود تا حد زیادی جلوگیری نمایید:

 • اگر هنوز ماشین ظرفشویی خود را خریداری نکرده اید توصیه می کنیم مدل هایی انتخاب کنید که کمترین مصرف انرژی را داشته باشند. زیرا باعث می‌شود نوسانات برق ساختمان شما با روشن شدن دستگاه افزایش پیدا نکند.
 • استفاده کردن از مواد شوینده مرغوب و اصل می تواند تاثیر مثبتی در تمیز کردن ظروف شما داشته باشد و باعث افزایش عمر قطعات داخلی نیز شود.
 • برای جلوگیری از تجمع رسوبات در قطعات داخلی از نمک مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا سختی آب تا حد زیادی گرفته شود.
 • جرم گیری مرتب ماشین ظرفشویی با استفاده از مواد جرم گیر مخصوص یکی از مهترین الزاماتی است که باید هر ۶ ماه یکبار انجام شود. انجام این کار عمر شیر برقی، پمپ تخلیه، آب پاش ها و سنسور ها را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.
 • با تعویض هر ماه یکبار فیلتر خروجی آب ظروف ای تمیز و خوشبو داشته باشید چرا که فیلتر دستگاه محل بسیار مناسبی برای تجمع چربی آشغال و اشیای سخت است و تاثیر زیادی بر روند تخلیه آب کثیف و تمیزی ظروف دارد.

سوالات رایج

علت ارور E01 یا F01 ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

در صورتی که  آب مخزن تا دمای مورد نیاز برای شستشو گرم نشود، این ارور رخ میدهد.

علت ارور E05 یا F05 در ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

اگر مشکلاتی چون پر نشدن مخزن آب به مقدار لازم و یا مشکل در گرم شدن آب رخ دهند، این ارور نمایش داده می شود.

علت ارور E16 یا F16 در ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

در صورتی که آب یا کف به داخل قطعات ماشین ظرفشویی نفوذ کند، این ارور نمایش داده می شود. این ارور نیاز به رسیدگی حرفه ای دارد.

علت ارور E22 یا F22 در ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

اگر آب کثیف پس از پایان چرخه شستشو نتواند تخلیه شده و خارج شود، با این ارور رو به رو می شوید.

چگونه ارورهای ماشین ظرفشویی بوش را رفع کنیم؟

برای رفع ارورهای ظرفشویی خود می‌توانید از نمایندگی تعمیراتو۲۴ با خدمات با کیفیت و ضمانت دار، کمک بگیرید.

ایستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیر ماشین ظرفشویی نمایید.

4 دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز، ظرفشویی بوش شما مشکل الکترونیکی و سنسوری دارد. برای اطلاعات بیشتر و درخواست مشاوره می‌تونید با ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما راهنمایی تون کنن.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری