جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
موتور یا کمپرسور یخچال چیست؟
۱ خرداد ۱۴۰۱

موتور یا کمپرسور یخچال چیست؟

بدون شک، یخچال اختراعی است که شیوه زندگی همه ما را اصلاح کرده و به بخش مهمی از زندگی تبدیل شده است. این دستگاه از فاسد شدن غذاها برای مدت طولانی جلوگیری کرده و با دمای پایین خود، روند رشد باکتری های موجود در غذاها را کند می کند. یخچال ها، از اجزای زیادی برای سرد کردن استفاده می کند؛ کمپرسور یا موتور یخچال هم یکی از آنهاست. در این مقاله از نمایندگی تعمیر لوازم خانگی تعمیراتو۲۴ عمدتا به سوال موتور یا کمپرسور یخچال چیست؟ پاسخ می دهیم.

موتور یا کمپرسور یخچال چیست؟

در یک کلام، کمپرسور قلب یخچال است. این قطعه، بخشی بسیار مهم و گران چرخه خنک کننده دستگاه می باشد.

موتوری که مبرد را در یخچال فشرده می کند، به عنوان کمپرسور یخچال شناخته می شود. کمپرسور یخچال به عنوان یک موتور و یک پمپ برای گردش مبرد در طول چرخه تبرید عمل می کند. کمپرسور یخچال نقش مهمی در خنک کردن یخچال داشته و به حفظ غذاها در طولانی مدت کمک می کند.

وظیفه و عملکرد موتور یا کمپرسور یخچال چیست؟

وظیفه و عملکرد موتور یا کمپرسور یخچال چیست؟

یخچال ها با گردش مبرد در خود کار می کنند. گردش مبرد و چرخه تبرید در چهار مرحله صورت می گیرد:

  1. فشرده سازی
  2. چگالش
  3. گردش و بسط
  4. تبخیر

در پایین، هر یک از مراحل زیر را به طور اختصاصی، شرح داده ایم.

مرحله فشرده سازی

در مرحله فشرده سازی، مبرد به صورت بخار با فشار کم وارد کمپرسور می شود. موتور یا کمپرسور با کاهش حجم مبرد، آن را فشرده می کند. با تکمیل فرآیند فشرده سازی، کمپرسور مبرد را به بخار با فشار و دمای بالا تبدیل می کند و آن را به فاز بعدی چرخه تبرید می فرستد.

چگالش

پس از فرآیند فشرده سازی، مبرد فشرده شده برای چگالش وارد کندانسور می شود. در مرحله چگالش، مبرد بخار وارد کندانسور شده و از طریق لوله های فلزی متعدد حرکت می کند. این لوله های فلزی، گرمای مبرد را به اطراف ساطع می کنند.

هوای اطراف لوله های فلزی، نسبت به مبرد داخلی، دمای پایین تری دارد؛ بنابراین طبق قانون هرمودینامیک، گرما از ناحیه دمای پایین، به ناحیه دمای بالا منتقل شده و گرمای مبرد، به هوای اطراف انتقال پیدا می کند.

با توجه به فرآیند انتقال حرارت، دمای بالای مبرد به دمای اشباع تبدیل می‌شود که مبرد بخار را به مایعی با فشار بالا تبدیل می‌کند. با تبدیل مبرد به حالت مایع، کندانسور آن را به فاز بعدی می فرستد.

گردش و بسط

در مرحله سوم عملیات تبرید، مبرد مایع وارد شیر انبساط می شود. هدف اصلی شیر انبساط، بسط مبرد مایع و کاهش فشار سمت خروجی است. در مرحله انبساط، دمای مبرد مایع نیز کاهش میابد و به مبرد با دمای پایین تبدیل می شود.

تبخیر

پس از اتمام مرحله بسط، مبرد مایع وارد اواپراتور می شود. این بخش، قسمت خنک کننده یخچال است که گرما را به طور کامل از سیال موجود، جذب می کند.

برای حذف هوای گرم از طریق کویل های اواپراتور، فن های متعددی استفاده می شود. پس از مدتی، مبرد مایع به طور کامل گرما را از هوای گرم خارج کرده و شروع به جوشیدن می کنند. در حین جوش آمدن مبرد، به حالت بخار کم فشار تبدیل می شود و پس از این، دوباره به کمپرسور می رود و کل چرخه تکرار می شود.

محل قرارگیری موتور یا کمپرسور یخچال

قیمت برندهای موتور یخچال بدون احتساب نصب و راه‌اندازی

برند کمپرسورقیمت (تومان)
موتور یخچال سامسونگ۵/۸۰۰/۰۰۰
موتور یخچال ال جی۵/۹۰۰/۰۰۰
موتور یخچال دوو۵/۶۵۰/۰۰۰
موتور یخچال هاردستون۶/۰۰۰/۰۰۰
موتور یخچال بوش۹/۰۰۰/۰۰۰
موتور یخچال اسنوا۵/۹۵۰/۰۰۰
موتور یخچال پاکشوما۵/۹۵۰/۰۰۰
موتور یخچال ویرپول۹/۵۰۰/۰۰۰
موتور یخچال جنرال الکتریک۱۳/۰۰۰/۰۰۰
موتور یخچال بکو۷/۵۰۰/۰۰۰
موتور یخچال هیتاچی۹/۶۰۰/۰۰۰
برای تعمیر یخچال خود در نمایندگی کافیست با شماره زیر تماس بگیرید!
تماس با تعمیراتو 24

چگونه بفهمیم که کمپرسور یخچال خراب شده است؟

حال که متوجه شدیم عملکرد موتور یا کمپرسور یخچال چیست؟ ، خوب است به علائم خرابی موتور یخچال بپردازیم. حتی اگر یخچال شما بهترین برند کمپرسور هم داشته باشد، ممکن است بعد از مدتی کار کردن خراب شود. در پایین علائم این خرابی را آورده ایم:

عرق کردن یخچال

اولین علامت خراب بودن کمپرسور یخچال، دائما عرق کردن آن است. این عرق زیاد می تواند باعث ایجاد کپک شود که محصولات را خراب می کند و باعث حساسیت های غذایی می شود.

مواد غذایی کپک زده می تواند بیماری های زیادی ایجاد کند و بر سلامت خانواده تان تاثیر منفی بگذارد.

گرمای شدید موتور

اگر دمای بالای بدنه یخچال تان باعث شده آشپزخانه تان گرم شود، ممکن است خرابی کمپرسور در کار باشد.

برای برسی این مشکل، دست خود را نزدیک سیم پیچ پشت یخچال قرار دهید و ببینید آیا بیش از حد گرم هستند یا خیر. مواظب باشید که به آن ها دست نزنید!

اگر دمای سیم پیچ یا همان کویل ها بسیار بالا باشد، می تواند نشان دهنده این باشد که کمپرسور شما خراب شده است و نیاز به تعویض دارد.

فاسد شدن غذاها

مشاهده کردن غذاهای فاسد در یخچال و طول کشیدن روند خنکی نوشیدنی ها، یکی دیگر از نشانه های معیوب شدن موتور است. دلایل معیوب شدن کمپرسور زیاد است و این مورد یکی از علائم واضح خرابی است. اگر این چرخه خنک شدن طولانی شود، غذاها خراب می شوند و هزینه قبض برق شما هم افزایش خواهد یافت.

بنابراین اگر متوجه شدید که غذاهای یخچال فاسد می شوند، فورا با یک تکنسین تماس بگیرید. متخصصان تعمیراتو۲۴، برای کمک به شما برای تعویض به صرفه کمپرسور، حاضر هستند.

منجمد شدن فریزر

فریزر باید به جای منجمد کردن خودش، مواد غذایی را منجمد کند. اگر درب فریزر شما به حدی یخ زده که حتی باز نمی شود، باید یخچال را از برق بکشید تا یخ از نقطه انجماد خود پایین بیاید.

اگر پس از این کار، دوباره فریزرتان یخ زد، باید آن را تعمیر و سرویس کنید. پس برای کاهش خسارات، سریعا با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

منجمد شدن فریزر

صدا و لرزش بیش از حد

یخچال ها، گاهی اوقات کمی سروصدا و لرزش دارند، اما این صداها باید به حدی کم باشند که به سختی شنیده شود.

اگر صدا و لرزش بیش از حدی در یخچال تان احساس کردید، می تواند نشانه خراب شدن یخچال تان باشد. در بسیار از موارد، با سفت کردن قطعات شل و تنظیم پایه ها، می تواند این صداها را از بین ببرید؛ اما اگر صدا و لرزش از کنترل خارج شد، باید با یک تکنسین یخچال تماس بگیرید.

بالا رفتن قبض برق

بالا رفتن قبض برق می تواند به دلیل خرابی یخچال اتفاق بیافتد. این به دلیل طولانی شدت فرآیند خنک کردن اتفاق می افتد و بر روی قبض، تاثیر می گذارد.

برای تعمیر کمپرسور یخچال از چه کسی کمک بگیریم؟

اگر یخچال تان، مواد غذایی و مایعات داخل خود را خنک نمی کند، احتمال آسیب دیدن کمپرسور شما زیاد است. گاهی اوقات، تعلل در کمک گرفتن از تعمیرکار می تواند آسیب های شدید و گرانی به یخچال شما بزند.

اگر در عملکرد موتور و کمپرسور یخچال تان هرگونه اختلالی مشاهده کردید، می توانید بر روی کمک متخصصان ما در تعمیراتو۲۴، حساب باز کنید. به سادگی پر کردن یک فرم و یا تماس با شماره های ما، تکنسین های ما به محل اعزام خواهند شد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دو =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری