02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

نحوه تست و تعویض هیتر المنت یخچال هنگام سوختن

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

اگر سیستم برفک زدایی یخچالتان با مشکل مواجه شده است و دوست دارید متوجه عیب آن بشوید، خوب است که هیتر المنت ها را چک کنید. هیتر المنت ها نقش مهمی در برفک زدایی، یخ زدایی و تنظیم دمای مناسب یخچال دارند. برای دانستن نحوه تست و تعویض هیتر المنت یخچال هنگام سوختن ، تا انتهای این متن با ما باشید.

فرآیند برفک زدایی هیتر المنت چیست؟

دیفراست و یا یخ زدایی، یک مکانیسم کنترل کننده دما است. مکانیزم کلی یخ زدایی شامل ترموستات، تنظیم کننده و هیتر المنت است. هر زمانی که کویل های یخچال بیش از حد سرد شوند، تایمر یخ زدایی هیتر را فعال می کند و هرگونه یخ و برفک را از بین می برد. وظیفه ترموستات نیز در این فرآیند این است که به محض تشخیص دمای جدید هیتر المنت را خاموش کند.

در صورتی که ترموستات برای خاموش کردن هیتر اقدامات لازم را انجام ندهد، ممکن است باعث توقف کار و یا حتی منفجر شدن فیوز آن شود. به همین علت، پیشنهاد می کنیم که به خوبی نحوه تست و تعویض هیتر المنت یخچال هنگام سوختن را فرا بگیرید و در مواقع بروز مشکل، آن را انجام دهید.

فرآیند برفک زدایی هیتر المنت

نحوه تست و تعویض هیتر المنت یخچال هنگام سوختن

هیتر المنت، معمولا در پشت فریزر و یا زیر یخچال قرار دارد. برای دسترسی به هیتر، باید تمام وسایل داخل فریزر را بیرون بیاورید. همچنین به چند ابزار کوچک برای برداشتن و شل کردن نگهدارنده ها و پیچ ها نیاز دارید. در برخی فریزرها برای تست هیتر المنت ها باید قاب پلاستیکی را جدا کنید تا به کف آن برسید. جدا کردن این قاب کار سختی است، اما به علت شکننده بودن آن هرگز نباید به زور این کار را انجام دهید. ابتدا آن را با یک حوله مرطوب شده، گرم کنید تا کمی منعطف تر شود. برای دانستن بقیه مراحل، تا انتهای متن را بخوانید.

توجه کنید که اگر دانش فنی لازم را ندارید و یا از خطرات این کار آگاه نیستید، دست نگه دارید. پیشنهاد می کنیم که از کمک یک متخصص حرفه ای، مثل تعمیرکاران مجرب یخچال تعمیراتو۲۴ کمک بگیرید.

مراحل نحوه تست و تعویض هیتر المنت یخچال هنگام سوختن

وقتی که می خواهید تست هیتر المنت را شروع کنید، از قطع بودن برق دستگاه مطمئن شوید. جدا کردن دو شاخه از پریز، ساده ترین راه است. همچنین می توانید کلید خاموش محافظ برق را فشار دهید. برای تست هیتر المنت، مراحل زیر را به صورت دقیق دنبال کنید.

مراحل نحوه تست و تعویض هیتر المنت یخچال هنگام سوختن

مرحله شماره ۱٫ پیدا کردن هیتر المنت

اولین مرحله، پیدا کردن هیتر المنت است. معمولا این قطعه در پشت پنل فریزر قرار دارد و معمولا در زیر کویل های یخچال یافت می شوند.

همه موانع پیش رو، مانند اجزای فریزر، قفسه ها، مواد غذایی و … باید برداشته شوند.

مرحله شماره ۲٫ جدا کردن پیچ ها

 پیچ و مهره ها، برای نگه داشتن پنل در موقعیت خود استفاده می شود. برای شل کردن این پیچ و مهره ها، باید از آچار و یا پیچ گوشتی استفاده کنید.

هنگام جدا کردن قاب پلاستیکی، مخصوصا در یخچال های قدیمی بسیار مراقبت کنید؛ چرا که ممکن است به راحتی بشکنند. برای این کار می توانید از یک حوله داغ و مرطوب برای گرم و منعطف کردن آن استفاده کنید.

پس از برداشتن این قاب ها، احتمالا المنت های حرارتی را خواهید دید.

مرحله شماره ۳٫ بیرون آوردن المنت حرارتی

مرحله سوم نحوه تست و تعویض هیتر المنت یخچال هنگام سوختن ، بیرون آوردن المنت است. سیم ها و اتصالاتی به المنت حرارتی متصل هستند که باید آن ها را جدا کنید. از کشیدن سیم ها خودداری کنید.

مرحله ۴٫ تست با مولتی تستر

با استفاده از یک مولتی تستر یا مولتی متر، المنت های حرارتی را تست کنید. یکی از سرهای مولتی تستر با به انتهای آن وصل کنید. با این کار باید به شما نتیجه ای بین نزدیک به صفر و بی نهایت را نشان بدهد.

اگر سیم ها وصل هستند و هیچ اتصال زمینی با زمین وجود نداشت، به این معنی است که هیتر المنت و مکانیزم دیفراست یخچال شما کار می کند. از طرفی اگر مولتی تستر عددی بین صفر یا بی نهایت را نشان داد، هیتر المنت باید فورا تعویض شود.

تست المنت حرارتی با مولتی تستر و مولتی متر

چگونه هیتر المنت را تعویض کنیم؟

این کار به دانش فنی و تجربه زیادی نیاز دارد؛ بنابراین تا حد امکان از اقدامات خودسرانه خودداری کنید و از یک تکنسین حرفه ای تعمیر یخچال کمک بگیرید.

تعویض و تعمیر خودسرانه یخچال می تواند باعث برق گرفتگی، صدمه به قطعات و سوختن آن شود. با این حال اگر همچنان اصرار به تعویض هیتر المنت به دست خودتان دارید، از راهنمای زیر استفاده کنید.

نحوه تعویض هیتر المنت

برای تعویض این قطعه، تا حدی باید مراحل تست آن را انجام دهید. به دلیل این که قبلا برخی مراحل گفته شده است، آن ها را به صورت خلاصه آورده ایم.

  1.  المنت حرارتی یخچال خود را پیدا کنید. این قطعه معمولا در پشت پنل فریزر و یا کف آن قرار دارد. برای دسترسی به المنت حرارتی باید تمام محتویات فریزر از جمله قفسه ها، مواد غذایی، پنل پشتی، پایه ها، کشوها و … را بردارید.
  2. پیچ و مهره ها را جدا کنید. از آچار و پیچ گوشتی برای جدا کردن پیچ و مهره نگهدارنده های پنل استفاده کنید. در برخی یخچال های قدیمی، یک قاب پلاستیکی وجود دارد. هنگام برداشتن آن احتیاط کنید.
  3. المنت حرارتی را به آرامی خارج کنید. قبل از خارج کردن آن باید تمام اتصالات و پیچ ها را جدا کرده و از کشیدن آن ها خودداری کنید.
  4. المنت حرارتی جدید را جایگذاری کنید. قطعه سالمی را که تهیه کردید را در اوپراتور قرار دهید و تمام سیم و گیره های آن را وصل کنید.
  5. پنل را دوباره نصب کنید. اگر برای دسترسی به المنت حرارتی پنل را جدا کردید، آن را دوباره نصب کرده و با پیچ های خود محکم کنید. سفت کردن بیش از حد این پیچ ها می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن پنل شود؛ بنابراین تا حدی پیچ ها را سفت کنید که شل نباشند.
  6. برق را دوباره به دستگاه برگردانید. اگر دو شاخه را از پریز جدا کرده بودید آن را وصل کرده و اگر هم کلید محافظ را قطع کردید، آن را روشن کنید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

مطالب مرتبط