02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

یک ماشین لباسشویی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

اگر شما هم درشرف خرید یک ماشین لباسشویی جدید هستید، حتما متوجه چالش برانگیز بودن این مسئله شده‌اید. تکنولوژی‌های جدید، تنوع قیمت و ویژگی‌های متفاوت ماشین‌های لباسشویی موجود در بازار هم تصمیم گیری را سخت‌تر کرده اند. برای اینکه بتوانیم بهترین انتخاب ممکن را انجام دهیم، باید ویژگی های ماشین لباسشویی خوب را بدانیم. در ادامه ما در تعمیراتو۲۴، به شما معیارهایی معرفی می‌کنیم، تا بتوانید بهترین ماشین لباسشویی را انتخاب کنید.

یک ماشین لباسشویی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی های ماشین لباسشویی خوب چیست؟

 • داشتن صفحه نمایش دیجیتال: این آپشن بسیار مفید است و نشان می‌دهد که چقدر زمان از چرخه شستشو باقی مانده است.
 • داشتن شستشو با تاخیر: این گزینه به شما امکان می‌دهد شروع چرخه شستشو را به تاخیر بیاندازید و در هر زمان که انتخاب کردید، شستشو شروع شود. با استفاده از این امکان می‌توانید حتی وقتی که در خانه نیستید و یا در طول نیمه شب، که تعرفه انرژی ارزان‌تر بوده و ساعت اوج مصرف نیست، لباس‌های خود را بشویید.
 • سیستم تشخیص وزن: برخی مدل‌های جدید لباسشویی بار را وزن می‌کند و به طور خودکار شستشوی مورد نیاز، میزان آب مصرفی و زمان شستشو را انتخاب می‌کند. این امر به صرفه جویی در مصرف آب و انرژی کمک می‌کند، اما یک آپشن گران قیمت است و فقط در ماشین‌ لباسشویی‌های درجه یک یافت می‌شود.
 • سیستم قفل کودک: یکی از ویژگی های ماشین لباسشویی خوب ، داشتن قفل کودک است. این سیستم برای خانواده‌هایی که کودکان خردسال دارند بسیار مفید است. این ویژگی در اکثر مدل‌ها یافت می‌شود و از استفاده از دکمه‌های دستگاه، جلوگیری می‌کند. همچنین در برخی مدل‌ها، جلوی بسته شدن درب را می‌گیرد.

ویژگی‌‌ های برنامه‌های شستشو یک ماشین لباسشویی خوب چیست؟

 • برنامه شستشو پارچه‌های مصنوعی و پنبه‌ای: اکثر ماشین‌های لباسشویی، برنامه‌های شستشو پارچه‌های مصنوعی و پنبه‌ای را دارند. معمولا برنامه شستشوی لباس‌های پنبه‌ای دمای بالاتری دارد ولی برنامه پارچه‌های مصنوعی، مقداری پایین‌تر است (۴۰ درجه سانتی گراد یا پایین‌تر) و دور چرخش کم‌تری دارد.
 • شستشوی پارچه‌های پشمی، ظریف و دستی: این برنامه شستشو، حداقل سرعت چرخش را دارد و از دمای پایین برای آسیب نرسیدن به لباس‌ها استفاده می‌کند. اگر شما لباس‌های ظریف و حساس زیادی برای شستشو دارید، این حالت می‌تواند به شما کمک کند.
 • شستشوی لباس‌های میکروفیبر: این حالت برای تمیز کردن لباس‌های میکروفیبر و از بین بردن لکه‌های عرق و بو طراحی شده است. این حالت چرخه شستشو طولانی‌تری دارد و با دمای پایین‌تری کار می‌کند. آپشن شستشو لباس‌های میکروفیبر، برای شستن لباس‌های ورزشی مناسب است.
انتخاب ویژگی های ماشین لباسشویی خوب
 • شستشوی سریع: این حالت ایده‌آل زمانی است که سریعا نیاز به یک لباس تمیز دارید. برخی ماشین‌ها، ویژگی شستشوی سریع دارند که در زیر ۳۰ دقیقه شستشو را به اتمام می‌رسانند. با اینحال، برخی از ماشین‌ها فقط با حدود ۲ کیلوگرم لباس، شستشوی سریع دارند و با وزن بیشتر نمی‌توانند این کار را انجام دهند. بعضی لباسشویی‌های دیگر هم حالت شستشوی سریع را تنها وقتی می‌توانند انجام دهند که لباس‌ها خیلی کثیف نباشند.
 • ضد چروک: این ویژگی به درد کسانی می‌خورد که زیاد اتوکشی انجام می‌دهند. با فعال کردن این گزینه، سرعت چرخش ماشین کاهش میابد و از چروک شدن لباس‌ها جلوگیری می‌کند.
 • ضد حساسیت: داشتن حالت ضد حساسیت، از ویژگی های یک ماشین لباسشویی خوب است. با روشن کردن این حالت، شستشو با بخار و یا دمای بسیار بالا انجام می‌شود و باکتری‌ها و مواد حساسیت‌زا را از لباس شما پاک می‌کند.
 • شستشوی بیشتر: با فعال کردن این حالت، لباس‌ها دوبار آبکشی می‌شوند تا مواد شوینده، کاملا شسته شوند. این ویژگی، برای کسانی که پوست حساسی دارند، مفید است.
 • حالت اقتصادی: حالت اقتصادی به طور خودکار دمای شستشو را کاهش می‌دهد تا انرژی کمتری مصرف شود.

چه ماشین لباسشویی برای من مناسب است؟

این روزها، تعداد زیادی ماشین لباسشویی، با ویژگی‌های متفاوت در بازار وجود دارد؛ به همین علت بهتر است ماشینی را انتخاب کنید که با نیازهای شما هماهنگ است.  در پایین برخی از ویژگی‌های دیگر ماشین‌های لباسشویی را آورده‌ایم و کاربرد ‌آن‌ها را نیز برسی کرده‌ایم.

غیر اتوماتیک و اتوماتیک

شما می‌توانید یک ماشین غیر اتومات، نیمه اتومات و یا تمام اتومات خریداری کنید. نمی‌توان نوع یک ماشین لباسشویی را به عنوان ویژگی های ماشین لباسشویی خوب یا بد در نظر گرفت؛ چراکه هرکدام از این ماشین‌ها مزایایی دارند.

این ماشین‌ها انواع، اندازه، قیمت و مدل‌های زیادی دارند و بستگی به نیاز شما و بودجه شما، می‌توانند انتخاب شوند.

قیمت

ماشین‌های لباسشویی قیمت‌های متفاوتی دارند؛ در بازار معمولا قیمت‌ها از ۲ میلیون شروع تا ۵۰ میلیون تومان ادامه دارد. شما با حدود ۱۱ میلیون هزینه، می‌توانید یک ماشین لباسشویی با عملکرد خوب تهیه کنید. بهترین لباسشویی‌های بازار ایران نیز از حدود ۵ میلیون تومان شروع می‌شوند.

فراموش نکنید برخی ویژگی‌ها، فقط در انواع لوکس و درجه یک ماشین‌ها پیدا می‌شود. ویژگی‌هایی مثل لرزش خیلی پایین، تولید صدای زیر ۴۰ دسی بل، اتصال به موبایل و …

خرید ماشین لباسشویی با ویژگی های خوب

ظرفیت

ظرفیت یک ماشین، یکی از مهم‌ترین معیارهای خرید آن است. معمولا ماشین‌ها ظرفیتی ۵ تا ۱۲ کیلوگرمی دارند. یک ماشین لباسشویی ۷ کیلویی برای اکثر خانواده‌ها کافی است. در نظر داشته باشید که یک کیلو لباس خیس، معادل یک شلوار، تاپ، لباس زیر و جوراب است.

ماشین‌های لباسشویی زمانی بهترین عملکرد را دارند که حدودا ۸۰ درصد پر شده باشند؛ بنابراین ظرفیت دلخواهتان را با در نظر گرفتن این مورد انتخاب کنید. ماشین‌های بزرگ‌تر با یک دفعه شستشو، حجم بیشتری لباس میشویند و در مصرف انرژی صرفه جویی میکنند؛ با اینحال قیمت بیشتری از ماشین‌های ظرفیت پایین‌ دارند.

سرعت خشک کن

سرعت چرخش ماشین لباسشویی، به بخش خشک کردن لباس‌های شما مربوط است و بالاتر بودن آن از ویژگی های ماشین لباسشویی خوب می‌باشد.

ماشین‌های لباسشویی ارزان‌تر، حداکثر ۱۱۰۰ دور در دقیقه میچرخند اما مدل‌ها خوب، بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ دور در دقیقه را هم حمایت می‌کنند.

معمولا برای پارچه‌های مصنوعی، ظریف و پشمی، سرعت چرخش کمتری (۴۰۰ تا ۸۰۰ دور در دقیقه) استفاده می‌شود. سرعت خشک کن اکثر اوقات، بر اساس برنامه شستشوی شما به طور خودکار انتخاب می‌شود اما در برخی مدل‌ها امکان انتخاب دستی نیز وجود دارد.

بهره‌وری انرژی

همه ماشین‌های تولید شده از سال ۲۰۱۳ به بعد، باید حداقل انرژی مصرفی را داشته باشند؛  اگرچه برخی مدل‌های قدیمی با مصرف انرژی زیر A+ می‌توانید پیدا کنید.

مدل‌هایی که کم‌تر از ۷٫۵ لیتر آب در هر کیلوگرم استفاده می‌کنند، مصرف انرژی پایینی دارند و از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برای تمیز کردن لباس‌ها و مصرف کمتر آب استفاده می‌کنند.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

مطالب مرتبط