جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
چرا بدنه یخچال داغ می شود؟
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

چرا بدنه یخچال داغ می شود؟


آیا وقتی یخچالتان را لمس می‌کنید، با گرمای غیر عادی رو به رو می‌شوید و دستتان را به عقب می‌کشید؟ باید بگوییم داشتن سطح معینی از گرما، در بدنه یخچال طبیعی است؛ اما یخچالی که بدنه آن داغ می‌شود، به نظر یخچال سالمی نمی‌آید. اگر می‌خواهید بدانید چرا بدنه یخچال داغ می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید.

علت داغ شدن بدنه یخچال داغ

طبیعی است که بدنه یخچال مقداری گرما داشته باشد، اما اگر گرمای بدنه یخچال فریزر آنقدر زیاد شود که حتی نتوان آن را لمس کرد، مسلما نشانه ای از یک مشکل است. این گرمای زیاد، می‌تواند نشانه نیاز به تعمیرات باشد. در پایین دلایلی که باعث گرم شدن بدنه یخچال می‌شود را آورده ایم.

کثیف بودن کویل های کندانسور

 چرا بدنه یخچال داغ می شود؟ یکی از اصلی ترین دلایل داغ شدن یخچال، تجمع کثیفی و گرد و غبار بر روی کویل های کندانسور می‌باشد. این اتفاق باعث می‌شود کمپرسور یخچال به درستی کار نکند و یخچال شما به صورت موثری خنک نشود. کثیفی و غبار، مانند یک عایق کویل ها را در بر می‌گیرند و در نتیجه مبرد گازی که از آن ها عبور می‌کند، گرما را به درستی دفع نمی‌کنند. این امر، باعث داغ شدن بیش از حد کمپرسور و کل یخچال می‌شود.

کثیف بودن کویل های کندانسور یخچال

خروجی حرارتی یخچال

یخچال ها دریچه ای در زیر خود دارند که هوای گرم را خارج می‌کند و به آن اگزوز یا خروجی حرارتی (Heat Exhaust) می‌گویند. بعضی اوقات، این قطعه هوای گرم آزاد می‌کند و باعث می‌شود یخچال در تماس با آن گرم تر شود. اگزوز حرارتی انتهای مجرای متصل به سیم پیچ ها هستند که داخل یخچال سردتر و در بیرون گرم تر هستند. این اگزوز حرارتی به یخچال کمک می‌کند که گرمای اضافه خود را از پشت یخچال دفع کند.

هیتر برقی

برخی از یخچال ها قدیمی، مانند یخچال هایی که ۱۹۸۰ و قبل تر از آن ساخته شده اند، دارای بخاری یا هیتر برقی بودند. شاید سرمایش و گرمایش باهم شاید متناقض به نظر برسند اما یخچال فریزرها دارای این سیستم های گرمایشی هستند تا از تراکم رطوبت داخل یخچال جلوگیری کنند. هنگامی که گرمایش یخچال روشن است، ممکن است یخچال تان داغ شود.

تهویه ضعیف

 چرا بدنه یخچال داغ می شود؟ یکی از پاسخ های احتمالی، تهویه ضعیف یخچال است.

هنگامی که جریان هوای اطراف یخچال شما کافی نباشد، ممکن است یخچال بیش از حد گرم شود. اگر یخچال تان در مجاورت دیوارها، کابینت ها و لوازم الکتریکی باشد که گرما تولید می کنند، ممکن است نتواند گرمای خود را تعدیل کند و داغ شود.

اشیائی مانند آهنرباهایی که روی یخچال چسبیده اند و قرار گرفتن لوازم در بالای یخچال نیز، می تواند در گرم شدن بیش از حد یخچال فریزر نقش داشته باشد.

مشکلات برق

وضعیت سیستم برق خانه شما می‌تواند بر گرمای یخچال شما تاثیر بگذارد. اگر دائما با افزایش ولتاژ و نوسانات برق مواجه هستید، نباید از یخچالتان انتظار عمر طولانی داشته باشید!

در صورتی که ولتاژ بیش از ظرفیت یخچال به آن برسد، کمپرسور بیش از حد گرم می‌شود و تاب نمی‌آورد. مشکلات برق نیاز به یک برقکار حرفه ای دارد تا سلامت وسایل شما تضمین شود.

فن کندانسور معیوب

وقتی فن کندانسور و موتور یخچال شما از کار بیفتد، کمپرسور نمی تواند مانند همیشه خنک شود؛ در عوض، بیش از حد گرم می شود و طبعا، یخچال شما نیز داغ می شود.

فن های کندانسور معمولاً به دلیل گرد و غبار انباشته شده خراب می شوند. در طی سال ها، حین چرخش فن، گرد و غبار و زباله روی آن جمع می‌شود.

آیا گرم شدن بدنه یخچال طبیعی است؟

بدنه یخچال به دلایل مختلفی گرم می‌شود. گاهی اوقات طبیعی است و گاهی نه. اگر وقتی به دیواره یخچالتان دست می‌زنید، کمی گرما احساس می‌کنید، طبیعی است؛ چرا که این امر ناشی از فرآیند عادی دفع گرمای یخچال است.

اگر دمای بدنه یخچال شما از گرمای معمولی فراتر رفته و داغ شده است، نشانه یک مشکل داخلی است. در برخی موارد، فقط برخی قسمت های یخچال داغ می‌شوند و نقاط دیگر نرمال هستند. این مشکل نیاز به رسیدگی فوری نیاز دارد. با تماس با متخصصان حرفه ای یخچال تعمیراتو۲۴، آن ها در سریع ترین زمان ممکن برای رسیدگی به مشکل شما حضور پیدا می‌کنند.

مطمئن شوید که بین یخچال و دیوار و اشیای اطراف، فضای کافی وجود دارد. فضای خالی ایده آل در اطراف یخچال شما باید حداقل ۵۰ میلی متر از طرفین و پشت باشد.

منابع گرمایی که در نزدیکی یخچال هستند را به فاصله ای مطمئن منتقل کنید. برای مثال، دور کردن لوازمی مثل اجاق گاز و بخاری از یخچال، می‌تواند در خنک شدن بدنه یخچال تاثیر داشته باشد.

آیا گرم شدن بدنه یخچال طبیعی است؟

 چرا کناره های بدنه یخچال داغ می شود؟

دیواره های برخی از یخچال ها، به دلیل کویل های کندانسوری که در دیواره های جانبی آن تعبیه شده، گرم می‌شود.

کویل‌های کندانسور در حین کار کردن، گرم یا کمی داغ می‌شوند؛ زیرا درون آن‌ها مبرد گاز متراکم و مایع می‌شود و سپس گرمای جذب شده را آزاد می کند و مستقیماً به کمپرسور باز می گردد تا این فرآیند تکرار شود.

برای اکثر انواع و مدل‌های یخچال، طبیعی است که دیواره‌های کناری در چند ساعت اول استفاده داغ شوند. وقتی یخچال نو است، کمپرسور سخت‌تر کار می‌کند تا گرما را از داخل دفع کند. با این حال، اگر دیوارها بسیار داغ باشند، ممکن است فن کندانسور خراب شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد. می‌توانید برای این کار از افراد حرفه ای مثل تعمیرکاران تعمیراتو۲۴ کمک بگیرید.

آیا یخچال ممکن است آتش بگیرد؟

قصد ترساندن شما را نداریم، اما یخچال ها می‌توانند آتش بگیرند.

فرآیند کار اکثر یخچال ها با پمپ و موتور است و هدف این دو، جریان داشتن گاز از طریق سیم پیچ های کمپرسور می‌باشد. در یک نقطه، گاز خنک و مایع می شود، سپس تمام حرارت را می گیرد و داخل یخچال را خنک می کند. مواقعی وجود دارد که یخچال در حینی که گاز در کویل ها حرکت می کنند، داغ  شود.

این اتفاق باعث انقباض سیم پیچ ها می شود که متعاقباً گاز را به دام می اندازد. وقتی مانعی برای حرکت صحیح گاز از طریق سیم پیچ ها وجود داشته باشد، منفجر شده و باعث آتش سوزی می شود. این امر به ویژه در مورد یخچال‌های قدیمی‌تر، که ایمنی محدود و پوشش پلاستیکی بسیار قابل اشتعال دارند، صادق است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری