جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
چرا داخل یخچال و کف فریزر آب جمع می شود؟ +راه حل
۲۱ مهر ۱۴۰۱

چرا داخل یخچال و کف فریزر آب جمع می شود؟ +راه حل

اگر با مشکل نشتی یخچال رو به رو هستید، ممکن است با خواندن این مقاله بتوانید به راحتی مشکل تان را حل کنید. در یخچال معمولا در قسمت جامیوه ای یخچال و کف فریزر مشکل نشتی و جمع شدن آب اتفاق می افتد. در پایین علت و راه حل جمع شدن آب داخل یخچال و کف فریزر برای شما شرح می دهیم تا بتوانید بدون کمک تکنسین، مشکل خود را حل کنید. چرا داخل یخچال و کف فریزر آب جمع می شود؟

علت و راه حل جمع شدن آب داخل یخچال و کف فریزر

نشت و جمع شدن آب داخل یخچال می تواند بسیار آزاردهنده باشد؛ حتی اگر آب به خارج از یخچال سرازیر شود، می تواند به علت سر شدن کف آشپزخانه، سلامتی شما را نیز به خطر بیاندازد. در ادامه ما رایج ترین علت های جمع شدن آب داخل یخچال و فریزر را برسی کردیم و راه حل های رفع آن را شرح دادیم.

علت و راه حل جمع شدن آب داخل یخچال و کف فریزر

چرا داخل یخچال و کف فریزر آب جمع می شود؟

چند مشکل رایج وجود دارد که می تواند علت جمع شدن آب داخل یخچال و کف فریزر شود. خوشبختانه راه هایی وجود دارند که می توانید قبل از درخواست کمک حرفه ای، آن ها را انجام دهید.

در پایین هر علت این مشکل را به صورت جداگانه برسی کردیم و راه حل آن را ارائه دادیم.

هم سطح بودن یخچال

شاید باور نکنید، اما یخچال شما نباید با کف همسطح باشد! برای این که مایع خنک کننده یخچال به درستی گردش کنند و در برخی موارد درب به صورت خودکار بسته شود، دستگاه به یک شیب جزئی به سمت عقب نیاز دارد. قسمت پشتی یخچال باید حدود ۳ سانتی متر به زمین نزدیک تر از قسمت جلویی باشد.

اگر به تازگی یخچال تان را جابجا کردید و یا تعمیرات را به پایان رسانده اید، ممکن است دستگاه را به سمت اشتباهی کج کرده باشید. برای حل این مشکل، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. صفحه ای که در پایین و جلوی یخچال قرار گرفته است را بردارید.
 2. دو پایه جلویی یخچال را پیدا کنید.
 3. با استفاده از آچار هلالی ارتفاع پایه ها را بدون جدا کردن شان تنظیم کنید. برای افزایش ارتفاع آچار را در خلاف جهت عقربه های ساعت و برای کاهش، آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 4. برای آزمایش، می توانید درب یخچال را رها کنید تا ببینید آیا به صورت خودکار بسته می شود یا خیر.

چرا درب یخچال کامل بسته نمی شود؟

آسیب دیدن سینی تخلیه

یکی دیگر از علت های جمع شدن آب داخل یخچال و کف فریزر ، آسیب دیدن سینی تخلیه است. باید بدانید که از همه یخچال ها، به صورت طبیعی مقداری آب نشت می کند؛ اما این آب داخل ظرفی در زیر یخچال جمع می شود و بدون خیس کردن کف دستگاه، تبخیر می شود. سوراخ شدن یا ترک برداشتن این ظرف رایج نیست، اما می تواند دلیل نشت آب باشد.

در اینجا نحوه برسی این مشکل و رفع آن را آورده ایم:

 1.  صفحه ای که در جلو و پایین یخچال قرار گرفته است را خارج کنید.
 2. یک ظرف بزرگ و مسطح در ته یخچال قرار دارد، آن را پیدا کنید.
 3. سینی تخلیه را به دقت بیرون بکشید و آن را از نظر هرگونه آسیب برسی کنید. (به یاد داشته باشید که ممکن است حاوی آب باشد.)
 4.  اگر سینی آسیب دیده است، آن را بردارید و با خود به فروشگاه ببرید تا بتوانید قطعه مشابه را پیدا کنید.

سینی تخلیه ممکن است مقداری از آب چرخه دیفراست را در خود داشته باشد؛ اما توجه کنید که بیش از یک سوم آن نباید پر باشد. اگر این چنین است، ممکن است یکی از مشکلات زیر سبب این مسئله باشند.

سینی تخلیه یخچال

بسته شدن مسیر یخ زدایی (دیفراست)

در داخل محفظه فریزر، در امتداد دیواره پشتی پایینی، یک دهانه وجود دارد که به هوای مرطوب اجازه خروج می دهد. اگر این ناودان به دلیل پر بودن بیش از حد فریزر و یا مسدود شدن با زباله ها بسته شود، کویل های کندانسور باید فشار اضافه ای را تحمل کنند که منجر به چکه کردن آب می شود. برای برسی این علت و راه حل جمع شدن آب داخل یخچال و کف فریزر ، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1.  دهانه دیفراست را پیدا کنید و مواد غذایی که روی آن را پوشانده است را بردارید. یک روز صبر کنید تا ببینید این باز شدن فضا مشکل را حل می کند یا خیر.
 2. اگر مشکل پابرجاست، فریزر را خالی کنید و آن را از برق بکشید. سپی رویه دهانه یا ناودان دیفراست را بردارید.
 3. یک قطره چکان بزرگ را با آب گرم پر کنید و آن را در مسیر تخلیه بچکانید. با این کار تمامی برفک و یخ زدگی های خط را باز می کنید و می توانید یخچال را دوباره به برق بزنید. ممکن است لازم باشد در چند روز آینده، سینی تخلیه را به صورت دستی خالی کنید.
 4. اگر مطابق مراحل بالا نتوانستید مشکل را حل کنید، احتمالا گرفتگی همچنان پابرجاست. یخچال را از برق بکشید، آن را در دیوار فاصله دهید و مسیر تخلیه را به صورت دستی برسی کنید. این مسیر از فریزر تا زیر یخچال کشیده شده است و آن را با یک وسیله باریک و بلند می توانید از نظر گرفتگی برسی و باز کنید.

آموزش گام به گام تعویض مجموعه کنترل دیفراست یخچال

اگر نمی توانید این قطعات را در یخچال تان پیدا کنید، به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه نمایید.

چرا داخل یخچال و کف فریزر آب جمع می شود؟

یخ زدن مسیر تامین آب

و در انتها، این آخرین علت و راه حل جمع شدن آب داخل یخچال و کف فریزر را برسی می کنیم. اگر یخچال شما دارای آب سردکن و یخساز می باشد، ممکن است خطی که آب آن را تغذیه می کند، مسدود شده و یا یخ زده باشد. این مسیر را با کمک مراحل زیر برسی کنید:

 1. یخچال را از برق بکشید و آن را از دیوار جدا کنید. شلنگ تامین آب معمولا از پلاستیک شفاف و انعطاف پذیر و یا فلز ساخته شده است؛ آن را پیدا کنید.
 2. اگر شواهدی از نشتی در اطراف محل اتصال این شلنگ پیدا کردید، آن را با آچار هلالی سفت کنید. یخچال را دوباره به برق وصل کنید و پس از یک ساعت مجددا نشتی را چک کنید.
 3. اگر محل های اتصال محکم هستند اما همچنان نشتی می بینید، ممکن است لازم باشد شلنگ آب را به کلی عوض کنید. شیر آب منزل به یخچال تان را ببندید و شلنگ را جدا کنید.
 4.  آن را بردارید و برای پیدا کردن قطعه مشابه، شلنگ را به فروشگاه ببرید. تنها اگر به مهارت خود در لوله کشی اطمینان دارید، این مرحله را کامل کنید.

اگر در مسائل لوله کشی یخچال هیچ تجربه ای ندارید، دست نگه دارید. تعویض نادرست شلنگ آب می تواند آسیب جدی به یخچال بزند؛ بنابراین در صورت نیاز بانمایندگی تعمیر یخچال ما تماس بگیرید.

نمایندگی تعمیر لوازم خانگی تعمیراتو24

چه زمانی با یک متخصص تماس بگیرم؟

همه مواردی که در این مقاله علت و راه حل جمع شدن آب داخل یخچال و کف فریزر مرور کردیم، مراحل ساده ای هستند که می توانید با خیال راحت آن ها را انجام دهید. با این حال، اگر آن ها را امتحان کردید اما همچنان در قسمت جا میوه ای، کف فریزر و … مشکل نشتی آب دارید، وقت آن است که با یک تکنسین حرفه ای مشورت کنید.

علاوه بر آزاردهنده بودن این مشکل، نشت رطوبت می تواند در عملکرد فن اختلال ایجاد کند و یا با زنگ زدگی، عمر یخچال شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

توجه: اگر از یخچال شما به جای آب، مایع خنک کننده نشت می کند، فورا با یک متخصص تماس بگیرید. مایع خنک کننده سمی است و باید هر چه سریع تر و به شکل درست دفع شود.

برای دریافت خدمات سریع، با کیفیت و مقرون به صرفه در تهران، با شماره تکسین های تعمیراتو۲۴ تماس بگیرید:

نمایندگی تعمیر یخچال تعمیراتو24

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری