جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
چرا درب یخچال کامل بسته نمی شود؟
۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

چرا درب یخچال کامل بسته نمی شود؟

یخچال شما، احتمالا مهم ترین وسیله آشپزخانه شما است. شاید شما بتوانید بدون پختن غذاهای گرم به زندگی تان ادامه دهید اما حفظ مواد غذایی، نیاز مطلق یک زندگی مدرن است. بسته نشدن درب یخچال، یکی از مشکلاتی است که عملکرد یخچال را به کلی مختل می‌کند. مهم نیست که مشکل یخچال شما چه باشد، ما در تعمیراتو۲۴، شما را در یافتن علت یاری می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به سوال چرا درب یخچال کامل بسته نمی شود؟ پاسخ دهیم.

چرا درب یخچال کامل بسته نمی شود؟

کامل بسته نشدن در یخچال، می‌تواند هوای سرد را از یخچال خارج کند و هوای گرم را به داخل آن راه دهد. این امر می‌تواند باعث گرم شدن یخچال و افزایش فشار روی کمپرسور شود. تعمیر درب یخچال و یا تعویض چند قطعه آن، معمولا مشکل را حل می‌کند. در ادامه به علل بسته نشدن درب یخچال و راه های برطرف کردن آن را برسی کردیم.

چرا درب یخچال کامل بسته نمی شود؟

کثیفی نوار دور درب

بیشتر مشکلات درب یخچال ها، معمولا به نوار لاستیکی دور درب مربوط می‌شود. این لاستیک ها، تمام درزهای یخچال و فریزر را می‌پوشانند و نقش مهمی در عدم تغییر دمای فریزر و یخچال دارند.

اگر نوارهای دور درب در گذر زمان کثیف شوند، پیچ و تاب بخورند، جدا و یا سفت شوند، نمی‌توانند آن جور که باید درز ها را ببندند و دمای یخچال را ثابت نگه دارند.

برای چک کردن سلامت نوار، دست خود را در امتداد آن بکشید و اگر هوای سرد احساس کردید، نشانه شل شدن درز های درب است.

ساده ترین راه برطرف کردن این مشکل، تمیز کردن این نوار است؛ چرا که ممکن است با گذشت زمان، لایه ای از گرد و خاک روی آن نشسته باشد.

یک اسفنج یا اسکاچ مرطوب را بردارید و سرتاسر نوار درب را تمیز کنید. علاوه بر این، کمی سرکه سفید و یا آب صابون ملایم، می‌تواند به از بین بردن چربی و کثیفی ها کمک کند. چرب کردن نوار، با یک لایه نازک وازلین، می‌توند نرمی و چسبندگی قبلی را به بافت لاستیکی آن برگرداند.

برای این که کثیفی درزگیر ها دوباره دردسر نشود، هفته ای یک بار آن را تمیز کنید.

قدیمی شدن نوار دور درب

واشرها در گذر زمان ممکن است پیچ بخورند و یا جدا شوند. این امر به کلی عملکرد یخچال را مختل می‌کند و اجازه کامل بسته شدن درب را نمی‌دهد. اگر لاستیک دور در یخچال تان دچار مشکل شده، بهتر است به فکر خرید یک نوار جدید باشید.

نوار قدیمی خود را با دقت، طبق دفترچه راهنمای یخچال جدا کنید. سپس قبل از نصب نوار جدید، شیارهای زیر آن را تمیز کنید. برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن عملیات، درز ها را برسی کنید و مطمئن شوید درب کامل بسته می‌شود.

اگر در تعویض نوار دور درب یخچال تان به مشکل خوردید، به سادگی می‌توانید با پر کردن فرم در سایت و یا تماس با ما، در سریع ترین زمان ممکن مشکل خود را حل کنید.

قدیمی شدن نوار دور درب یخچال

نا متعادل بودن پایه ها

یکی از شایع ترین پاسخ هایی که می‌توان به چرا درب یخچال کامل بسته نمی شود؟ داد، متعادل نبودن پایه ها است. خیلی وقت ها، یخچال در سطحی نا هموار و یا غیر تراز قرار دارد که این امر باعث می‌شود درب هم به صورتی نا متوازن و نا همسان قرار بگیرد.

اگر یخچال تان روی سطحی ناهموار مثل فرش قرار گرفته، خوب است که پایه ها را تنظیم کنید. می‌توانید از ابزاری به نام تراز حبابی برای اطمینان از هم سطح بودن پایه ها، استفاده کنید. همچنین یکسان بودن ارتفاع پایه ها را نیز برسی کنید.

شل شدن لولا ها

با زیاد باز و بسته شدن و وجود مخازن سنگین در بغل درب یخچال، احتمال شل شدن لولا ها وجود دارد. حل این مشکل به نسبت آسان است و نیاز به ابزارهای تخصصی ندارد.

اگر پس از برسی لولاها متوجه شدید که مشکل خاصی ندارند، کافیست پس از برداشتن پوشش پلاستیکی، آن ها را کمی سفت کنید. معمولا لولاهای بالا، وزن و فشار بیشتری را به دوش می‌کشند، اما بهتر است لولا های پایین را هم سفت کنید.

برای سفت کردن اتصال درب و حل مشکل بسته نشدن درب، بهتر است از کتابچه راهتمای یخچال تان استفاده کنید.

سنگین بودن درب یخچال

یکی دیگر از دلایل  کامل بسته نشدن، می‌تواند سنگین بودن درب یخچال باشد. اگر لولای درب شما مشکلی ندارد و به راحتی باز و بسته می‌شود، احتمالا مشکل در جایی دیگر است.

مخزن آب، جای نوشیدنی ها و سایر آیتم هایی که در بغل یخچال شما قرار دارند، ممکن است بیش از حد یخچال را سنگین کرده باشند. بنابراین خوب است کمی از وسایل کنار درب یخچال را به قسمت دیگری انتقال دهید.

سنگین بودن درب یخچال

آسیب دیدن لولاها

چرا درب یخچال کامل بسته نمی شود؟ یکی از دیگر از پاسخ های احتمالی این سوال، آسیب دیدن لولا ها است. با گذشت زمان، سنگینی درب می‌تواند باعث خم شدن، آسیب دیدن یا زنگ زدن لولا ها شود. خبر خوب این است که برای حل این مشکل لازم نیست کل درب یخچال را عوض کنید. تعویض لولاها به تنهایی می‌تواند مشکل بسته نشدن درب تان را حل کند.

برای نصب لولا های جدید یخچال تان، می‌توانید روی کمک تکنسین های تعمیراتو۲۴، حساب باز کنید.

گیر کردن اجسام لای درب

گاهی اوقات دلیل این مشکل، به سادگی سد شدن راه در است. گاهی اوقات بغل و یا قفسه یخچال خیلی پر می‌شوند و یا به شکل نامناسبی تنظیم می‌شوند. این امر می‌تواند راه درب را سد کند و مانع کامل بسته شدن آن شود.

به راحتی جابجا کردن قفسه و کشو ها، می‌توانید طراحی مناسب تری برای فضای ذخیره سازی یخچال تان انجام دهید و مشکل بسته نشدن درب تان را حل کنید.

معیوب شدن درب

چرا درب یخچال کامل بسته نمی شود؟ پاسخ نهایی ما به این سوال، مشکل پیدا کردن درب است. اگر درب ضربه بخورد و یا به دلایلی عیب پیدا کند، ممکن است هرگز نتواند کاملا بسته شود.

متخصصان تعمیر یخچال تعمیراتو۲۴، می‌توانند مشکل درب یخچال تان را در منزل شما تشخیص دهند و در صورت لزوم، آن را تعویض کنند.

کلام آخر

معمولا رایج ترین دلیل بسته نشدن کامل درب و باز ماندن آن، مربوط به درزگیر یا نوار دور یخچال است. بهتر است قبل از هرگونه اقدام دیگر، ابتدا به برسی آن بپردازید.

اگر متوجه سطحی نبودن مشکل شدید، برای جلوگیری از آسیب های بیشتر به یخچال، از یک فرد حرفه ای، درخواست کمک کنید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری