جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش
۲۵ مرداد ۱۴۰۲

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟

احتمالا شما هم بخاطر کیفیت بالا، سراغ ماشین ظرفشویی های بوش رفته اید؛ اما اکنون باید پس از هر بار خارج کردن ظروف از ظرفشویی، آن ها را با دستمال خشک کنید. احتمالا از خود می پرسید که چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟ قبل از این که دوباره دستمال آبگیر خود را بردارید، این مقاله را مطالعه کنید تا علت خشک نکردن و خیس ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش را بفهمید. ما همچنین طرز استفاده از دکمه خشک کن ماشین ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸ را نیز آموزش می دهیم تا اگر تا بدینجا اشتباه پیش می رفتید، علکرد خود را اصلاح کنید. این مقاله توسط متخصصین تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در تهران تعمیراتو۲۴ تهیه شده است.

اگرچه مدل‌های جدید ماشین ظرف‌شویی دارای ویژگی‌ها و فناوری‌های بسیار متفاوتی هستند، اما به‌طورکلی، همه ماشین‌های ظرف‌شویی عملکرد یکسانی دارند.  یکی از رایج‌ترین مشکلات و شرایطی که توسط کاربران و مصرف‌کنندگان گزارش می‌شود، خشک‌نشدن ظروف در ماشین ظرف‌شویی بوش است.

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟

اگر ماشین ظرفشویی بوش شما خشک نمی کند، همیشه نیاز به تعمیرکار حرفه ای ندارید؛ رفع چنیدن اشتباه ممکن است به شما کمک کند. برخی از رایج ترین علت های خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش عبارت است از:

 1. بارگیری بیش از حد ظرفیت دستگاه
 2. تخلیه نامناسب
 3. تنظیمات خشک اشتباه ظرفشویی بوش
 4. نبود مایع جلای کافی در مخزن
 5. جمع شدن آب بین ظروف
 6. استفاده از محصولات شوینده اشتباه
 7. فعال نکردن خشک کن ظرفشویی بوش
 8. سریع خارج کردن ظروف از دستگاه
 9. خرابی سنسور تنظیم دما
 10. خرابی موتور فن هواکش ظرفشویی بوش
 11. خرابی المنت حرارتی ماشین ظرفشویی بوش
 12. معیوب شدن اتصالات

در ادامه تمامی این دلایل خیس ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش را شرح خواهیم داد. توجه داشته باشید که برای رفع موارد ۹ به بعد، حتما باید از کمک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید. تعمیراتو۲۴ برای ارائه خدمات ضمانت دار و با کیفیت در تمام تهران حاضر است.

تعمیر لوازم خانگی در تهران - تعمیراتو24

۱- بیش از حد پر کردن ماشین ظرفشویی

شلوغی بیش از حد، یکی از رایج ترین دلایلی است که ماشین ظرفشویی شما ظروف را خشک نمی کند. زمانی که لیوان ها و بشقاب ها خیلی نزدیک به هم باشند، فضای کمی برای جریان هوای گر باقی می ماند و ظروف خیس می مانند. حتی این کار ممکن است سبب تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش شما شود. برای بارگیری بهتر، پیشنهاد می کنیم به این شکل ظروف تان را در ظرفشویی بوش خود بچینید:

 • قفسه بالایی: این قسمت را برای بشقاب ها و کاسه های کوچک، فنجان ها و لیوان ها بگذارید. اقلام را وارونه و زاویه دار قرار دهید تا فرآیند تخلیه و جریان هوا به درستی صورت گیرد.
 • قفسه پایینی: این بخش برای ظروف غذاخوری، کاسه ها و بشقاب های برزگ تر عالی است. برای رسیدن آب و هوا به درستی، ظروف را رو به داخل و کاسه های بزرگ تر را وارونه قرار دهید.
 • سبد چاقو و چنگال: هر یک از اقلام را در یک قسمت از سبد قرار دهید. به نوبت بین هر چنگال، یک قاشق و چاقو قرار دهید تا از انسداد جریان هوا جلوگیری شود.
چیدن ظروف در ظرفشویی بوش

۲- استفاده اشتباه از دکمه خشک کن ماشین ظرفشویی بوش

گاهی اوقات ممکن است شما طرز استفاده از خشک کن ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸ خود را ندانید و اصلا این گزینه را انتخاب نکنید! برخی از ماشین ظرفشویی های بوش از فرآیند خشک کردن متراکم استفاده می کنند که شامل المنت گرمایشی نمی شود. به جای المنت، در مرحله آخر از یک شستشو با آب داغ استفاده می شود که به خاطر فضای داخلی فولادی خنک، اب متراکم شده و بخار می کند. با این روش هم آب سریعتر چکانده می شود و هم ظروف موثرتر خشک می شوند. زمانی که ماشین ظرفشویی بوش شما به اندازه کافی خشک نمی کند، ممکن است به گزینه قوی تری برای خشک کن نیاز داشته باشید.

طرز استفاده از دکمه خشک کن ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸ : پیشنهاد می کنیم با چرخه AUTO شروع کنید؛ این چرخه برای تمیز کردن انواع ظروف ایده آل است. اگر دستگاه تان دارای دکمه های خشک کن قوی تری می باشد، می توانید از آن استفاده کنید. سیکل EXTRA DRY باعث خشک کن سریعتر و کاملتر ظرفشویی بوش خواهد شد.

عملکرد Sanitize نیز زمان شستشو و دمای آب را بالاتر می برد که باعث بهتر خشک شدن ظروف و همچنین کشتن باکتری ها می شود.

نکته: توجه داشته باشید که اگر در وسط سیکل خشک کن درب ظرفشویی را باز کنید، چرخه متوقف خواهد شد.

دکمه خشک کن ماشین ظرفشویی بوش
خشک کن ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸

همچنین بخوانید: نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش |سری ۴، ۶ و ۸

۳- عدم وجود مایع جلا دهنده کافی

شاید خیلی از ما روشن شدن چراغ نمک و جلا دهنده ظرفشویی  را نادیه بگیریم، اما این محصولات عاملی حیاتی برای خشک کن ماشین ظرفشویی بوش هستند. این مواد کشش سطحی قطرات آب را تغییر می دهند تا سریع تر از ظروف چکانده شوند؛ این امر منجر به سریع تر و کامل خشک شدن ظروف در پایان هر چرخه خشک کن می گردد.

بوش توصیه می کند که پس از هر بار روشن کردن ظرفشویی، از جلادهنده استفاده کنید. برای اطلاع از نحوه صحیح افزودن مایع جلا به ظرفشویی خود، به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه نمایید.

خشک کن ظرفشویی بوش سری 4 ، 6 و 8
اینستاگرام تعمیراتو۲۴ را دنبال کنید!

۴- خرابی سنسور دمای ماشین ظرفشویی بوش

یک سنسور در ماشین ظرفشویی، میزان ذرات غذا در آب را که در دستگاه گردش می کند، برسی می کند تا مدت زمان چرخه شستشو یا آبکشی را تعیین نماید. این سنسور دارای یک ترمسیتور برای تنظیم دما می باشد. اگر سنسور معیوب باشد، ممکن است مانع ورود دستگاه به چرخه خشک کن شود.

برای تعمیر سنسور دمای ماشین ظرفشویی بوش خود می توانید از شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ استفاده کنید.

۵- خرابی موتور فن ظرفشویی بوش

برخی از ماشین ظرفشویی های بوش از موتور فن برای کمک به خشک کردن در پایان چرخه استفاده می کنند. علت خشک نکردن و خیس ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش می تواند خرابی این موتور باشد.

برای تعیین این که آیا موتور از کار افتاده است یا خیر، باید موتور از نظر تداوم برسی شود. همچنین باید عملکرد فن و پره های آن نیز چک شوند. برای دریافت خدمات تعمیر ظرفشویی بوش در شمال ، جنوب ، شرق و غرب تهران با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۶- خرابی المنت حرارتی ماشین ظرفشویی

برخی از مدل ماشین ظرفشویی های بوش، از المنت حرارتی برای گرم کردن دستگاه در طول چرخه خشک کن استفاده می کنند. اگر المنت حرارتی از کار افتاده باشد، ماشین ظرفشویی به درستی خشک نمی کند.

برای تعیین این که آیا المنت حرارتی سوخته است یا خیر، باید از مولتی متر استفاده شود. در صورتی که المنت تداوم نداشته باشد، باید توسط تکنسین تعمیر ظرفشویی تعویض گردد.

خیس ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش
خیس ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش

۷- معیوب شدن اتصالات ماشین ظرفشویی بوش

سیم ها و اتصالات اجازه می دهند که ولتاژ برق از برد کنترل به المنت حرارتی ارسال شود. در صورتی که اتصالات شل و یا آسیب دیده باشند، برق المنت تامین نخواهد شد. باید تمامی سیم ها و کانکتورها از نظر آسیب دیدگی برسی شود؛ همچنین علائم سوختگی در نزدیکی نقاط اتصال نیز باید چک و در صورت نیاز تعویض گردد.

۸- زود برداشتن ظروف

برداشتن ظروف قبل از پایان شستشو یکی دیگر از دلایل خوب برای خشک‌کردن ظروف است، واضح است که برای رفع این مشکل باید از تمام‌شدن دستگاه اطمینان حاصل کرد و سپس ظروف را از ظرف‌شویی خارج کرد.

۹- خراب‌شدن پمپ حرارتی در ماشین ظرفشویی

 پمپ حرارتی ماشین ظرف‌شویی در طول چرخه خشک‌کردن آب را گرم می‌کند. پمپ حرارتی ماشین ظرف‌شویی شما ممکن است آسیب‌دیده یا سوخته باشد که ممکن است از تخلیه ماشین ظرف‌شویی جلوگیری کند.

برای رفع این مشکل، تشخیص و تعمیر خرابی هیت پمپ ماشین ظرف‌شویی بوش فقط باید توسط تکنسین ماشین ظرف‌شویی حرفه‌ای انجام شود. سعی نکنید خودتان آن را تعمیر کنید؛ زیرا ممکن است به سایر قسمت‌های ماشین ظرف‌شویی آسیب برساند و خطر ایمنی ایجاد کند.

در صورت خرابی پمپ حرارتی ماشین ظرفشویی لازم است تا این قطعه توسط افراد متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. در صورت لزوم این قطعه پس از عیب‌یابی، تعمیر و یا تعویض می‌شود. می‌توانید برای تعمیر این قطعه با شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ در تماس باشید. متخصصین مجموعه تعمیراتو۲۴ در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل خرابی دستگاه ماشین ظرفشویی شما را برطرف می‌کنند.

خراب‌شدن پمپ حرارتی در ماشین ظرفشویی

۱۰- خرابی دریچه هوای ماشین ظرفشویی

دریچه هوا در ماشین ظرف‌شویی بوش جهت آزادکردن هوای گرم و مرطوب ایجاد شده در طول چرخه آبکشی استفاده می‌شود. اگر دریچه هوا کاملاً باز نباشد، ظروف مرطوب می‌مانند. یکی از رایج‌ترین دلایل خشک‌شدن آن، استفاده از ماشین ظرف‌شویی است. یکی از رایج‌ترین دلایلی که ماشین ظرف‌شویی ظرف‌ها را خشک نمی‌کند، مشکل دریچه هوای دستگاه است. به‌عنوان‌مثال، ممکن است دریچه هوا به‌درستی باز نشود.

 برای این کار  دریچه هوا را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به‌درستی باز می‌شود. اگر متوجه مشکلی در هواکش شدید، از یک متخصص ماشین ظرف‌شویی کمک بگیرید؛ بنابراین، خرابی دریچه هوا می تواند علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش باشد.

آیا مشکل خشک نشدن ظروف فقط در برند بوش اتفاق می افتد؟

 همان‌طور که می‌دانید پاسخ این سؤال قطعاً منفی خواهد بود، زیرا به مشکل خشک‌نشدن ظروف توسط ماشین لباسشویی به برند ماشین لباسشویی مربوط نمی‌شود و ممکن داست در تمامی دستگاه‌های ظرفشویی رخ دهد. حتی این موضوع یکی از مواردی است که بیشتری درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران به آن اختصاص دارد! به‌عنوان‌مثال: گاهی اوقات دلیل خشک‌نشدن ظروف به‌درستی موقعیت نامناسب ماشین ظرف‌شویی است و این ربطی به برند ماشین ظرف‌شویی ندارد.

 گاهی اوقات تنظیمات نادرست سیستم شستشو باعث خشک‌نشدن ظروف می‌شود. پس بهتر است ابتدا این موارد را بررسی کنید و در صورت اطمینان از نقص فنی دستگاه از کارشناس و تعمیرکار کمک بخواهید. اگر ماشین ظرف‌شویی شما روی Quick یا Prewash تنظیم شده باشد، ظرف کاملاً خشک نمی‌شود.

 مشکل خشک‌نشدن ظروف در ماشین ظرف‌شویی بوش، خرابی المنت است که از مهم‌ترین قطعات داخلی دستگاه محسوب می‌شود. البته گاهی اوقات خرابی ترموستات باعث خشک‌نشدن ظروف می‌شود؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید نقش ترموستات در ماشین ظرف‌شویی تضمین ایمنی دستگاه در برابر افزایش دمای آب است. در صورت شکستن این قسمت، خشک کن ظرفشویی بوش دیگر دستوری از طرف المنت دریافت نمی‌کند. بهتر است مسائل فنی را به یک فرد آگاه بسپارید تا از آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری شود.

سوالات رایج

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟

بارگیری بیش از حد ظرفیت دستگاه ، تنظیمات خشک کن اشتباه، نبود مایع جلای کافی در مخزن، جمع شدن آب بین ظروف، استفاده از محصولات شوینده اشتباه، سریع خارج کردن ظروف از دستگاه، خرابی سنسور تنظیم دما، خرابی موتور فن ظرفشویی و المنت حرارتی از دلایل خیس ماندن ظروف در ظرفشویی بوش هستند.

چرا ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی خشک نمی شوند؟

پلاستیک مانند سایر مواد، گرما را حفظ نمی کند و خشک شدن کامل آن در ظرفشویی دشوار است. فعال کردن گزینه EXTRA DRY می تواند باعث خشک شدن بهتر این اقلام در ماشین ظرفشویی شود.

دکمه خشک کن ماشین ظرفشویی بوش کدام است؟

برخی از ظرفشویی های بوش، دارای دکمه خشک کن اضافه با نام EXTRA DRY هستند. برای خشک کردن بهتر، سریع تر و موثرتر ظروف در ظرفشویی، این گزینه را فعال نمایید.

 علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

 خشک‌نشدن ظروف در ماشین ظرف‌شویی دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به تنظیم نادرست دکمه خشک کن ماشین ظرفشویی بوش، قراردادن نادرست ظروف، خرابی قطعات ماشین ظرف‌شویی و غیره اشاره کرد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 12 =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری