02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

احتمالا شما هم بخاطر کیفیت بالا، سراغ ماشین ظرفشویی های بوش رفته اید؛ اما اکنون باید پس از هر بار خارج کردن ظروف از ظرفشویی، آن ها را با دستمال خشک کنید. احتمالا از خود می پرسید که چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟ قبل از این که دوباره دستمال آبگیر خود را بردارید، این مقاله را مطالعه کنید تا علت خشک نکردن و خیس ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش را بفهمید. ما همچنین طرز استفاده از دکمه خشک کن ماشین ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸ را نیز آموزش می دهیم تا اگر تا بدینجا اشتباه پیش می رفتید، علکرد خود را اصلاح کنید. این مقاله توسط متخصصین تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش در تهران تعمیراتو۲۴ تهیه شده است.

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟

اگر ماشین ظرفشویی بوش شما خشک نمی کند، همیشه نیاز به تعمیرکار حرفه ای ندارید؛ رفع چنیدن اشتباه ممکن است به شما کمک کند. برخی از رایج ترین علت های خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش عبارت است از:

 1. بارگیری بیش از حد ظرفیت دستگاه
 2. تخلیه نامناسب
 3. تنظیمات خشک اشتباه ظرفشویی بوش
 4. نبود مایع جلای کافی در مخزن
 5. جمع شدن آب بین ظروف
 6. استفاده از محصولات شوینده اشتباه
 7. فعال نکردن خشک کن ظرفشویی بوش
 8. سریع خارج کردن ظروف از دستگاه
 9. خرابی سنسور تنظیم دما
 10. خرابی موتور فن هواکش ظرفشویی بوش
 11. خرابی المنت حرارتی ماشین ظرفشویی بوش
 12. معیوب شدن اتصالات

در ادامه تمامی این دلایل خیس ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش را شرح خواهیم داد. توجه داشته باشید که برای رفع موارد ۹ به بعد، حتما باید از کمک تکنسین حرفه ای کمک بگیرید. تعمیراتو۲۴ برای ارائه خدمات ارزان و با کیفیت در تمام تهران حاضر است.

تعمیر لوازم خانگی در تهران - تعمیراتو24

۱- بیش از حد پر کردن ماشین ظرفشویی

شلوغی بیش از حد، یکی از رایج ترین دلایلی است که ماشین ظرفشویی شما ظروف را خشک نمی کند. زمانی که لیوان ها و بشقاب ها خیلی نزدیک به هم باشند، فضای کمی برای جریان هوای گر باقی می ماند و ظروف خیس می مانند. حتی این کار ممکن است سبب تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش شما شود. برای بارگیری بهتر، پیشنهاد می کنیم به این شکل ظروف تان را در ظرفشویی بوش خود بچینید:

 • قفسه بالایی: این قسمت را برای بشقاب ها و کاسه های کوچک، فنجان ها و لیوان ها بگذارید. اقلام را وارونه و زاویه دار قرار دهید تا فرآیند تخلیه و جریان هوا به درستی صورت گیرد.
 • قفسه پایینی: این بخش برای ظروف غذاخوری، کاسه ها و بشقاب های برزگ تر عالی است. برای رسیدن آب و هوا به درستی، ظروف را رو به داخل و کاسه های بزرگ تر را وارونه قرار دهید.
 • سبد چاقو و چنگال: هر یک از اقلام را در یک قسمت از سبد قرار دهید. به نوبت بین هر چنگال، یک قاشق و چاقو قرار دهید تا از انسداد جریان هوا جلوگیری شود.
چیدن ظروف در ظرفشویی بوش

۲- استفاده اشتباه از دکمه خشک کن ماشین ظرفشویی بوش

گاهی اوقات ممکن است شما طرز استفاده از خشک کن ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸ خود را ندانید و اصلا این گزینه را انتخاب نکنید! برخی از ماشین ظرفشویی های بوش از فرآیند خشک کردن متراکم استفاده می کنند که شامل المنت گرمایشی نمی شود. به جای المنت، در مرحله آخر از یک شستشو با آب داغ استفاده می شود که به خاطر فضای داخلی فولادی خنک، اب متراکم شده و بخار می کند. با این روش هم آب سریعتر چکانده می شود و هم ظروف موثرتر خشک می شوند. زمانی که ماشین ظرفشویی بوش شما به اندازه کافی خشک نمی کند، ممکن است به گزینه قوی تری برای خشک کن نیاز داشته باشید.

طرز استفاده از دکمه خشک کن ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸ : پیشنهاد می کنیم با چرخه AUTO شروع کنید؛ این چرخه برای تمیز کردن انواع ظروف ایده آل است. اگر دستگاه تان دارای دکمه های خشک کن قوی تری می باشد، می توانید از آن استفاده کنید. سیکل EXTRA DRY باعث خشک کن سریعتر و کاملتر ظرفشویی بوش خواهد شد.

عملکرد Sanitize نیز زمان شستشو و دمای آب را بالاتر می برد که باعث بهتر خشک شدن ظروف و همچنین کشتن باکتری ها می شود.

نکته: توجه داشته باشید که اگر در وسط سیکل خشک کن درب ظرفشویی را باز کنید، چرخه متوقف خواهد شد.

دکمه خشک کن ماشین ظرفشویی بوش
خشک کن ظرفشویی بوش سری ۴ ، ۶ و ۸

همچنین بخوانید: نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش |سری ۴، ۶ و ۸

۳- عدم وجود مایع جلا دهنده کافی

شاید خیلی از ما روشن شدن چراغ نمک و جلا دهنده ظرفشویی  را نادیه بگیریم، اما این محصولات عاملی حیاتی برای خشک کن ماشین ظرفشویی بوش هستند. این مواد کشش سطحی قطرات آب را تغییر می دهند تا سریع تر از ظروف چکانده شوند؛ این امر منجر به سریع تر و کامل خشک شدن ظروف در پایان هر چرخه خشک کن می گردد.

بوش توصیه می کند که پس از هر بار روشن کردن ظرفشویی، از جلادهنده استفاده کنید. برای اطلاع از نحوه صحیح افزودن مایع جلا به ظرفشویی خود، به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه نمایید.

خشک کن ظرفشویی بوش سری 4 ، 6 و 8
اینستاگرام تعمیراتو۲۴ را دنبال کنید!

۴- خرابی سنسور دمای ماشین ظرفشویی بوش

یک سنسور در ماشین ظرفشویی، میزان ذرات غذا در آب را که در دستگاه گردش می کند، برسی می کند تا مدت زمان چرخه شستشو یا آبکشی را تعیین نماید. این سنسور دارای یک ترمسیتور برای تنظیم دما می باشد. اگر سنسور معیوب باشد، ممکن است مانع ورود دستگاه به چرخه خشک کن شود.

برای تعمیر سنسور دمای ماشین ظرفشویی بوش خود می توانید از شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ استفاده کنید.

۵- خرابی موتور فن ظرفشویی بوش

برخی از ماشین ظرفشویی های بوش از موتور فن برای کمک به خشک کردن در پایان چرخه استفاده می کنند. علت خشک نکردن و خیس ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش می تواند خرابی این موتور باشد.

برای تعیین این که آیا موتور از کار افتاده است یا خیر، باید موتور از نظر تداوم برسی شود. همچنین باید عملکرد فن و پره های آن نیز چک شوند. برای دریافت خدمات تعمیر ظرفشویی بوش در شمال ، جنوب ، شرق و غرب تهران با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۶- خرابی المنت حرارتی ماشین ظرفشویی

برخی از مدل ماشین ظرفشویی های بوش، از المنت حرارتی برای گرم کردن دستگاه در طول چرخه خشک کن استفاده می کنند. اگر المنت حرارتی از کار افتاده باشد، ماشین ظرفشویی به درستی خشک نمی کند.

برای تعیین این که آیا المنت حرارتی سوخته است یا خیر، باید از مولتی متر استفاده شود. در صورتی که المنت تداوم نداشته باشد، باید توسط تکنسین تعمیر ظرفشویی تعویض گردد.

۷- معیوب شدن اتصالات ماشین ظرفشویی بوش

سیم ها و اتصالات اجازه می دهند که ولتاژ برق از برد کنترل به المنت حرارتی ارسال شود. در صورتی که اتصالات شل و یا آسیب دیده باشند، برق المنت تامین نخواهد شد. باید تمامی سیم ها و کانکتورها از نظر آسیب دیدگی برسی شود؛ همچنین علائم سوختگی در نزدیکی نقاط اتصال نیز باید چک و در صورت نیاز تعویض گردد.

سوالات رایج

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند ؟

بارگیری بیش از حد ظرفیت دستگاه ، تنظیمات خشک کن اشتباه، نبود مایع جلای کافی در مخزن، جمع شدن آب بین ظروف، استفاده از محصولات شوینده اشتباه، سریع خارج کردن ظروف از دستگاه، خرابی سنسور تنظیم دما، خرابی موتور فن ظرفشویی و المنت حرارتی از دلایل خیس ماندن ظروف در ظرفشویی بوش هستند.

چرا ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی خشک نمی شوند؟

پلاستیک مانند سایر مواد، گرما را حفظ نمی کند و خشک شدن کامل آن در ظرفشویی دشوار است. فعال کردن گزینه EXTRA DRY می تواند باعث خشک شدن بهتر این اقلام در ماشین ظرفشویی شود.

دکمه خشک کن ماشین ظرفشویی بوش کدام است؟

برخی از ظرفشویی های بوش، دارای دکمه خشک کن اضافه با نام EXTRA DRY هستند. برای خشک کردن بهتر، سریع تر و موثرتر ظروف در ظرفشویی، این گزینه را فعال نمایید.

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 2 =

مطالب مرتبط