جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
چرا موتور ماشین لباسشویی می سوزد؟
۲۲ اسفند ۱۴۰۰

چرا موتور ماشین لباسشویی می سوزد؟

موتور ماشین های لباسشویی به گونه ای ساخته شده اند که دوام بالایی دارند. دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی به عوامل زیادی بستگی دارد. اغلب موتور ماشین لباسشویی به این دلیل می سوزد که مالک دستگاه به درستی از ماشین نگهداری نکرده است. یا این که شخصی که تعمیرات ماشین لباسشویی را انجام می داده تخصص و مهارت کافی نداشته است. اگر احساس کردید که بوی سوختگی از ماشین لباسشویی شما بلند می شود اولین اقدام شما این است که ماشین را از برق بکشید. برای تعمیر ماشین لباسشویی از افراد غیر متخصص کمک نگیرید.

دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی

از جمله دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی می تواند فشار بیش از حدی باشد که به موتور وارد شده است. عملکرد موتور ماشین لباسشویی دقیقاً مانند سایر موتورهای الکتریکی است. عوامل متعددی می توانند منجر به سوختن آن شوند.

بررسی دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی

تجمع کثیفی

یکی از دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی تجمع کثیفی است. گرد و غبار و هر نوع کثیفی می تواند وارد کلید استارت موتور شده و در نهایت باعث درگیر شدن سیم پیچ استارت موتور شود. همچنین می تواند از بسته شدن دقیق کنتاکت ها جلوگیری کند. وقتی که سیم پیچ ها درگیر شوند یا کنتاکت ها بسته شوند موتور نمی تواند راه اندازی شود و صدای بلندی از موتور شنیده می شود. این موضوع باعث شود که شدت جریان افزایش یافته و اگر برق را قطع نکنیم، منجر به سوختن موتور خواهد شد. همچنین ممکن است سبب اتصال مقاومت بالا شود که باعث افت ولتاژ خواهد شد. این موارد باعث می شود که در نهایت سیم پیچ های موتور بسوزند.

تجمع کثیفی یکی از دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی

یاتاقان های فرسوده

یکی از دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی، یاتاقان های فرسوده هستند. اگر یاتاقان ها فرسوده باشند می توانند سبب وارد کردن بار سنگینی بر روی موتور شوند. اگر موتور به خوبی سرویس نشود و تمیز کاری انجام نگیرد، سبب می شود که یاتاقان ها خیلی سریع دچار فرسایش شوند. متاسفانه موتور ماشین های لباسشویی برای تعمیر و جداسازی طراحی نشده اند بنابراین در صورت خرابی باید آن ها را تعویض کرد. تعویض موتور هزینه زیادی را برای شما به عنوان مالک ماشین لباسشویی در پی خواهد داشت.

سفت بودن تسمه

تسمه های ماشین لباسشویی به شکل V بوده و دقیقاً مشابه تسمه هایی که در برخی خودروها استفاده می شوند هستند. در طول استفاده از ماشین لباسشویی این تسمه ها معمولاً فرسوده می شوند و نیاز به تعویض پیدا می کنند. وقتی که تسمه جدیدی را برای ماشین نصب می کنید باید دقت کنید که تنظیم کشش تسمه جدید امری حیاتی به شمار می رود. زیرا اگر تسمه خیلی سفت باشد باعث خواهد شد که به بلبرینگ های موتور فشار وارد کند. این موضوع در نهایت منجر به سوختن موتور ماشین لباسشویی خواهد شد. در این زمینه می توانید دفترچه راهنمای دستگاه را نگاه کنید. اما اغلب تسمه هایی با ۲/۱ تا ۴/۳ فرورفتگی مناسب هستند.

سفت بودن تسمه یکی از دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی

اضافه بار الکتریکی

وقتی که شدت جریان اضافه ای به سیم پیچ موتور ماشین لباسشویی وارد می شود می تواند منجر به سوختن آن گردد. دلایل زیادی وجود دارند که سبب اضافه بار الکتریکی می شوند. برای مثال یکی از این دلایل کاهش ولتاژ است. کاهش ولتاژ باعث خواهد شد که چرخش موتور بیشتر شود. همچنین نوسانات برق و افزایش ولتاژ برق نیز می تواند سبب ایجاد اضافه بار الکتریکی شده و موتور ماشین لباسشویی را بسوزاند.

قرار دادن لباس بیش از ظرفیت ماشین

یکی از دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی که خیلی هم رایج است قرار دادن لباس بیش از ظرفیت ماشین است. استفاده زیاد از ماشین لباسشویی و قرار دادن بیش از حد لباس در داخل دستگاه موجب می شود که سیم پیچ داخل موتور آسیب ببیند. اگر این کار را به صورت مدام تکرار کنید در نهایت باعث می شود که موتور ماشین لباسشویی بیش از حد گرم شود. گرم شدن بیش از اندازه موتور می تواند در نهایت منجر به سوختن آن گردد.

مقاومت پایین سیم پیچ ها

برخی مواقع عایق سیم پیچی موتور آسیب می بیند. علت آن گرمای بیش از حد، پوسیدگی و آسیب های فیزیکی است. این موضوع باعث می شود که مقاومت سیم پیچ ها پایین آمده و فاصله بین سیم پیچ و کنداکتورها از بین برود. در نهایت شاهد بروز نقص و اتصال در موتور ماشین لباسشویی خواهیم بود. به همین دلیل مقاومت پایین سیم پیچ ها یکی دیگر از دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی است. برای این که از بروز این مشکل جلوگیری کنید بهتر است همواره به بررسی سیم ها و عایق بودن آن ها بپردازید. اگر متوجه اتصال یا سیم لخت شدید بهتر است از یک تعمیرکار متخصص و حرفه ای برای رفع مشکل کمک بگیرید.

گرم شدن بیش از حد ماشین لباس شویی

کارکردن به مدت زیاد، مشکلات الکتریکی داخل سیم پیچ موتور و یا حرارت محیط باعث می شود که ماشین لباسشویی بیش از حد گرم شود. از جمله علایم گرم شدن موتور این است که ماشین لباسشویی در موقع کار کردن خاموش می شود. اگر چندین بار شاهد چنین اتفاقی بودید درنگ نکنید و سریعاً به یک متخصص و تعمیرکار خبره زنگ بزنید.

لرزش ماشین لباسشویی

لرزش ماشین لباس شویی را نیز می توان از دلایل سوختن موتور ماشین لباسشویی به شمار آورد. وقتی که ماشین لباسشویی به خوبی تراز نشده باشد به مرور موجب بروز مشکلات زیادی می شود.  البته مشکلاتی که داخل موتور وجود دارد نیز باعث لرزش می شوند. برای مثال  می توان به پوسیدگی تسمه، تنظیم نبودن محفظه موتور، چرخیدن آهسته و شل سبد لباس و … اشاره کرد.

اینستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیر نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری