جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
چه زمانی باید موتور یخچال تعویض شود؟
۱۶ خرداد ۱۴۰۱

چه زمانی باید موتور یخچال تعویض شود؟

سوختگی موتور یخچال، خیلی مرسوم نیست، اما اتفاق می افتد. کمپرسور یا موتور یخچال، یکی از حیاتی ترین قسمت های یخچال است و بیشتر از بخش های دیگر دوام می آورد؛ با این حال روزی فرا می رسد که این قطعه خراب شده و از کار می افتد. در ادامه همراه ما در تعمیراتو۲۴ باشید تا بفهمیم چه زمانی باید موتور یخچال تعویض شود؟

موتور یخچال چیست؟

قبل از این که به علل خرابی و زمان تعویض این قطعه بپردازیم، بهتر از ابتدا بفهمیم موتور یخچال چیست؟

کمپرسور یا موتور، یکی از چهار جزء اصلی است که باعث کارکرد یخچال می شود. وظیفه این قطعه، کنترل و فشرده سازی جریان مبرد است. موتور با شروع به کار، گاز مبرد سرد را به کار میگیرد و آن را فشرده می کند. با فشرده شدن این گاز دمای آن بالا می رود و کمپرسور این گاز داغ را از طریق کویل های پشت یخچال، به بیرون میراند تا گرمای آن خارج شود. گاز مایع سرد دوباره به موتور یخچال بر میگردد تا فرآیند فشرده سازی دوباره آغاز شود. با تکرار این چرخه، فرآیند تبرید یخچال صورت می گیرد.

چه زمانی باید موتور یخچال تعویض شود؟

همانطور که گفته شد، کمپرسور قلب یخچال است و یکی از حیاتی ترین اجزای یخچال است. این قطعه معمولا دوام بسیاری دارد، ولی تحت تاثیر عوامل مختلفی ممکن است زودتر معیوب شود و بسوزد.

به طور خلاصه، وقتی که موتور یخچال شما صداهای غیرعادی تولید کند، به طور مکرر خاموش روشن شود، دمای آن بیش از حد بالا برود و یا به خوبی مواد غذایی را سرد نکند، می توانید بفهمید که موتور یخچالتان خراب شده است و احتمالا نیاز به تعویض دارد.

در ادامه نشانه های خراب شدن موتور یخچال و نیاز به تعویض آن را برسی کردیم.

نشانه های خراب شدن موتور یخچال و نیاز آن به تعویض چیست؟

نشانه های خراب شدن موتور یخچال و نیاز آن به تعویض چیست؟

نشانه های واضحی وجود دارید که به کمک آن ها میتوانید بفهمید چه زمانی باید موتور یخچال شما تعویض شود؟

این علائم شامل صداهای عجیب و بلند، مشکل داشتن رله، گرمای بیش از حد و مداوم خاموش روشن رشدن کمپرسور است.

توجه کنید که هرگز نباید به تنهایی کار تعویض موتور یخچال فریزرتان را انجام دهید. به این دلیل که مبرد در حال گردش در صورت آزاد شدن می تواند برای شما خطرناک باشد؛ بنابراین آن را به یک تکنسین ماهر بسپارید.

صداهای بلند و بد موتور

یکی از آشکار ترین علائم خرابی موتور یخچال، زمانی است که صداهای غیرعادی تولید می کند. یک کمپرسور یا موتور نرمال، تنها در حدی سروصدا دارد که صدایی وزوز مانند بشنوید.

به طور معمول، یخچال و موتور آن نباید صداهای بلندی ایجاد کنند. با این حال اگر صداهای بلند تر از حد معمولی می شنوید، ممکن است نشانه ای از خراب شدن موتور باشد.

علاوه بر این، اگر موتور با خاموش شدن صدای تق تق بدهد، یکی دیگر از نشانه های بد خرابی کمپرسور است.

چگونه صدای بلند کمپرسور را تعمیر کنیم؟

با یک کمپرسور معیوب کار زیادی نمی توانید انجام دهید، جز اینکه آن را تعویض کنید. با این حال این کار ممکن است هزینه بالایی برای شما داشته باشد.

فراموش نکنید که فقط یک تکنسین ماهر می تواند این کار را انجام دهد. برای سلامت خود و یخچالتان، می توانید این کار را به تعمیرکاران حرفه ای یخچال تعمیراتو۲۴ بسپارید. متخصصان ما در سریع ترین زمان ممکن در منزل شما حضور خواهند یافت و با مناسب ترین قیمت، مشکل یخچالتان را رفع می کنند.

بیش از حد گرم شدن کمپرسور

وقتی که موتور یخچال در حالت سالم خود است، باید هنگام لمس تنها کمی گرما احساس کنید، یعنی گرمای بین ۴۵ تا ۶۰ درجه سانتی گراد. با این وجود، گرمای بیش از حد کمپرسور نشانه این است که چیزی درست پیش نمی رود.

دو دلیل برای گرمای بیش از حد موتور وجود دارد. دلیل اول، فقدان یا کم بودن گاز یخچال (مبرد) است. اگر نشتی در طول چرخه تبرید وجود داشته باشد و یا تکنسین به اندازه کافی گاز را شارژ نکرده باشد، این مشکل به وجود می آید. در صورتی که این مشکل برای مدت طولانی مدت کمپرسور شما را درگیر کند، این قطعه را فرسوده و خراب خواهد کرد.

دلیل دیگری که می تواند پشت گرم شدن موتور باشد، قدیمی بودن دستگاه است. یک کمپرسور قدیمی که فرسوده شده است، می تواند به خودی خود گرم شود.

خاموش روشن شدن مکرر یخچال

بعضی اوقات، موتور یخچال به صورت مکرر، خاموش و روشن می شود. فراموش نکنید که موتور یخچال به صورت طبیعی، وقتی به دمای تنظیم شده خود رسید، به طور دوره ای خاموش میشود. با این حال، چیزی که ما به آن اشاره می کنیم، این است که موتور دائم در حال کار کردن است و قبل از رسیدن به دمای تنظیم شده، خاموش می شود.

یکی از دلایل این اتفاق، خرابی رله کمپرسور بود و دلیل دیگر خرابی خود موتور یخچال می باشد.

چه چیزی باعث خرابی موتور یخچال می شود؟

عوامل متعددی وجود دارد که منجر به خرابی کمپرسور یا موتور یخچال می شود. این موارد شامل افزایش ولتاژ بالا، کثیف بودن کویل های کندانسور، مشکلات مبرد و فرسودگی عمومی می باشد.

افزایش ولتاژ بالا

هیچ چیز به اندازه افزایش ولتاژ بالا برای لوازم خانگی مضر نیست. هنگامی که این اتفاق می افتد، جریان الکتریکی ناگهانی از یخچال و اجزای آن عبور می کند و باعث گرمایش بیش از حد می شود.

کثیفی کویل های کندانسور

شاید به نظرتان عجیب بیاید، اما کثیف بودن کویل های کندانسور می تواند در نهایت منجر به خراب شدن موتور یا کمپرسور یخچال شود.

کثیفی این قطعات، کار یخچال برای خنک سازی را سخت تر می کنند؛ در نتیجه موتور مجبور می شود بیشتر و بیشتر کار کند و این امر باعث از کار افتادگی و فرسودگی زودرس آن می شود.

در بدترین حالت، موتور یخچال ممکن است به صورت مکانیکی قفل شود. این بدان معناست که اجزای کمپرسور به هیچ وجه نمی توانند حرکت کنند و یخچال هوای سرد تولید نمی کند.

کثیفی کویل های کندانسور

مشکلات مبرد

همانطور که اشاره کردیم، کمپرسور برای فشرده سازی مبردی است که به گردش در می آید و یخچال را خنک می کند؛ بنابراین مشکل در گاز یا مبرد یخچال باعث مشکل در موتور هم می شود.

کم بودن یا زیاد بودن این گاز از نمونه مشکلات مبرد است.

فرسودگی موتور

در یخچال های قدیمی، احتمال زیادی وجود دارد که موتور فرسوده شده باشد. اگر یخچال شما بسیار قدیمی و مشکل دار است، بهتر است به سادگی آن را تعویض کنید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + ده =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری