جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
۱۸ آذر ۱۴۰۰

چه عواملی باعث استهلاک موتور یخچال می شود؟

دلایل استهلاک قطعات موتور به عوامل مختلفی بستگی دارد که برای دانستن، علت دقیق استهلاک قطعات موتور باید توسط تعمیرکاران مجرب، موتور یخچال عیب یابی شود. در ادامه ی سری مقالات آموزشی تعمیر یخچال در سایت تعمیراتو ۲۴ قصد داریم، شما را با بعضی از عوامل رایجی که باعث خرابی موتور یخچال می‌شود آشنا کنیم.

چه عواملی باعث استهلاک موتور یخچال می شود؟

در این بخش به بررسی مواردی که باعث خرابی صورت موتور یا کمپرسور یخچال می شود می پردازیم و راه حل هایی برای جلوگیری از خراب شدن آن بیان می کنیم.

دلایل استهلاک قطعات موتور یخچال به علت گرمای بیش از حد

زمانی که موتور کار میکند گرما تولید می شود، کار کردن موتور با تولید گرما همراه است. البته موتورها به گونه‌ای طراحی شده است که در مقابل گرمای تولید شده مقاوم هستند، اما به شرطی که گردش هوای کافی و تهویه مناسب وجود داشته باشد. در غیر این صورت گرمای تولید شده، می‌تواند به سایر اجزای داخلی و سیم پیچ آسیب برساند. عملکرد نادرست اجزای دیگر و عدم تهویه مناسب، می تواند باعث گرمای بیش از اندازه موتور شود. برای جلوگیری از این وضعیت، مطمئن شوید که جریان هوای کافی در اطراف یخچال وجود داشته باشد. همچنین باید یخچال شما حداقل ۱۵ سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد تا سیم پیچ دچار گرمای زیاد نشود. اگر این فاصله استاندارد رعایت نشود، موتور بیش از حد گرم شده و باعث خاموش شدن یخچال می شود.

دلایل استهلاک قطعات موتور یخچال به علت آلودگی

یکی از دیگر عوامل استهلاک موتور، کثیفی کندانسور یخچال می باشد. به لوله های پیچ در پیچ سیاه رنگی که در پشت یخچال وجود دارد کندانسور گفته می شود. کندانسور گاز پر فشار را به مایعی با فشار بالا تبدیل می کند. زمانی که این تبدیل اتفاق می افتد، لوله های پیچ در پیچ کندانسور، گرمای بیش از حد را دفع می کند. اگر گرد و خاک این لوله ها را بپوشاند، کثیفی آن مثل عایق عمل می کند و گرما را به خوبی دفع نکرده، همچنین یخچال به درستی کار نمی‌کند. حتی ممکن است موتور یخچال از کار بیفتد. بعد از سالها استفاده، کمپرسور یخچال در معرض آلودگی و گرد و غبار قرار می گیرد. آلودگی و هرگونه اجسام اضافی که وارد کمپرسور شود، سبب می شود که موتور یخچال نتواند کار خود را به درستی انجام دهد.

دلایل استهلاک قطعات موتور یخچال به علت خراب شدن فن کمپرسور

فن کمپرسور یخچال از قطعات مهم سیستم خنک کننده کمپرسور است. این قطعه یخچال مانند، فن کامپیوتر که دارای یک پردازنده است، این قطعه تمام وقت برای خنک کردن دستگاه و از جلوگیری گرمای بیش از حد پردازنده کار می کند. فن کمپرسور اگر خراب شود و از کار بیفتد، یخچال دچار ایجاد صداهای عجیب و غریب می‌شود.

در صورت خراب بودن فن کمپرسور، باید این قطعه توسط تکنسین تعویض شود. بنابراین اگر از یخچال خود، صداهای عجیب و غریبی شنیدید، یعنی فن کمپرسور شما خراب شده است. با افزایش عمر یخچال و در صورت تجمع گرد و غبار و آلودگی روی یاتاقان های موتور فن، باعث از کار افتادن موتور می شود. اگر موتور فن خراب شده باشد باید تعویض شود. هنگام کثیف شدن کندانسور عمل خنک سازی به خوبی انجام نمی‌شود و سبب می شود، کمپرسور به سختی کار کند و زودتر خراب شود.

چه عواملی باعث استهلاک موتور یخچال می شود؟

دلایل استهلاک قطعات موتور یخچال به علت کمبود روغن کاری

همانطور که برای درست کار کردن ماشین ها، روغن کافی و مناسب لازم است. برای یک کمپرسور سالم، روغن کاری بسیار مهم است. عدم روغن کاری باعث افزایش استهلاک و فرسودگی کمپرسور می شود. همچنین سبب ایجاد گرمای بیش از حد نیز می شود.

دلایل استهلاک قطعات موتور یخچال به علت، بار زیاد دستگاه

از دیگر عوامل خرابی کمپرسور زیاد بودن بار، در محفظه یخچال است. هنگامی که یخچال را بیش از حد پر کنید و یا درون یخچال از مایعاتی مثل آب پر شود، همچنین مواد غذایی را به صورت گرم درون یخچال قرار دهید؛ باعث بیش از حد گرم شدن مبرد می‌شود. در نتیجه حجم مبرد به سرعت افزایش می یابد و کمپرسور برای فشرده کردن همان مقدار مبرد، نیاز دارد بیشتر کار کند و همین امر باعث خرابی کمپرسور خواهد شد.

دلایل استهلاک قطعات موتور یخچال به علت، قدیمی شدن و استهلاک کمپرسور

معمولاً طول عمر یک موتور، بین ۱۰ تا ۱۲ سال است. طول عمر متوسط یخچال ها، ۱۵ سال می باشد. البته اگر در این مدت هیچ گونه ضربه‌ای به آن وارد نشود و نوسانات شدید برق اتفاق نیوفتد. عوامل زیادی مثل، نحوه نگهداری آن و میزان بار، به طور چشمگیری روی طول عمر یخچال تاثیر می گذارد. مثل هر گونه مولفه مکانیکی دیگر، با افزایش عمر یخچال عملکرد کمپرسور کاهش می یابد.

دلایل استهلاک قطعات موتور یخچال به علت افزایش ولتاژ برق

بر اثر ولتاژ بالا، کمپرسور یخچال می‌تواند آسیب ببیند. نیروی قوی الکتریکی می تواند به سیم پیچ های کمپرسور آسیب برساند و باعث خراب شدن زودتر کمپرسور شود. همچنین تعویض موتور و یا کمپرسور، هزینه بالایی در بر خواهد داشت.

دلایل استهلاک قطعات موتور یخچال به علت سر و صدای غیر عادی کمپرسور

به صورت عادی در طول روز، همیشه یک صدایی از کمپرسور یخچال شنیده می شود. این صدا به این معنی است که موتور یخچال در حال کار است اگر از موتور یخچال هیچ صدایی شنیده نشد، یعنی موتور شما از کار افتاده است. همچنین اگر صدای زیادی از کمپرسور شنیدید ممکن است کمپرسور شما به درستی کار نکند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مراحل تعویض موتور یخچال را مطالعه کنید.

کلام آخر

تعمیر یخچال جزء تعمیرات پیچیده‌ای است که شما توصیه می کنیم حتما برای تعمیر یخچال، آن را به تکنسین های متخصص بسپارید. افزایش طول عمر یخچال تا حد زیادی به میزان نگهداری شما از یخچال تان بستگی دارد. همچنین استفاده درست یخچال باعث افزایش طول عمر آن و باعث صرفه جویی در انرژی می شود. تعویض کردن کمپرسور از لحاظ هزینه بسیار گران است. در صورتی که یخچال شما جز یخچال های سطح بالا و بسیار گران باشد، تمیز کردن موتور و روغن کاری کمپرسور می تواند از مشکلات احتمالی آن جلوگیری کند.

ایستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیریخچال نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − نه =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری