جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟
۱۸ فروردین ۱۴۰۱

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

قفل شدن درب ماشین لباسشویی می‌تواند یک مشکل برای شما باشد. در حالت عادی، درب ماشین لباسشویی باید چند دقیقه بعد از اتمام شستشو، باز شود؛ با این وجود، بعضی وقت‌ها مشکلاتی باعث اختلال در قفل ماشین لباسشویی می‌شوند و اجاره باز شدن در را نمی‌دهند. با ما در تعمیراتو۲۴ همراه باشید تا علل این امر را برسی کنیم و برای شما راه حل را شرح دهیم.

قفل شدن ماشین لباسشویی

بعضی وقت‌ها، مهم نیست که چقدر از لباسشویی‌تان مراقبت می‌کنید و همچنان هم با مشکل قفل شدن لباسشویی درگیر هستید. طیف وسیعی از مشکلات وجود دارد که به طور بالقوه می‌تواند باعث این مشکل شود. از مشکلات تخلیه گرفته تا معیوب بودن قفل.

مشکل تخلیه

یکی از شایع ترین دلایل قفل شدن ماشین لباسشویی، مشکل تخلیه آب است. اگر همچنان می‌توانید آب را در وان ماشین ببینید، احتمالا علت مشکل همین است.

درهای ماشین لباسشویی در طول چرخه شسشتو به طور خودکار قفل می‌شوند. اگر ماشین لباسشویی در اواسط چرخه و زمانی که هنوز پر آب است متوقف شود، بعید است که درب به صورت خودکار باز شود.

اگر همچنان تصمیم دارید در ماشین لباسشویی را باز کنید، باید این کار را به صورت دستی انجام دهید. در ادامه متن باز کردن دستی قفل در لباسشویی را برای شما شرح می‌دهیم.

برای جلوگیری از مشکلات تخلیه آب در ماشین، باید لباسشویی را تمیز نگه دارید. فیلترها، لوله تخلیه و پمپ‌ها، همگی می‌توانند در طول زمان زباله‌ها را جمع آوری کنند و این امر، از تخیله صحیح جلوگیری می‌کند.

گیر بودن فیلتر پمپ

اگر تشخیص دادید که مشکل داشتن چرخه تخلیه، دلیل قفل شدن ماشین است، در اولین قدم باید لباسشویی را تخلیه کنید. یکی از راه‌های انجام این کار، باز کردن گرفتگی فیلتر تخلیه یا فیلتر پمپ، که در جلوی دستگاه قرار گرفته است، می‌باشد.

ممکن است در حین جدا کردن فیلتر، کمی آب به بیرون بریزد؛ بنابراین یک ظرف و چند حوله را از قبل آماده کنید.

یک مشکل رایج در فیلتر پمپ ماشین‌های لباسشویی، زباله‌های گیر افتاده، مثل سکه، سنجاق، زیورآلات و یا چیزهای پلاستیکی است. فیلتر را از قسمت جلو و پایین دستگاه بردارید و آن را تمیز کنید. پس از جای گذاری مجدد فیلتر، دستگاه را روشن کنید و یک دور ماشین را روی چرخه آبکشی و تخلیه بگذارید . اگر دستگاه آب را تخلیه کرد، مشکل را به تنهایی حل کرده‌اید! پس از پایان چرخه، باید بتوانید در قفل شده را باز کنید.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

مشکل داشتن شلنگ تخلیه  

برای برسی مشکل شلنگ تخلیه در ماشین‌هایی که شلنگ‌شان در جلوی دستگاه است، باید یک سینی در زیر انتهای شلنگ بگذارید تا جلوی نشت آب را بگیرد. سپس در حالی که سری آن را جدا می‌کنید، شلنگ را فشار دهید.

همانطور که انتهای شلنگ را آزاد می‌کنید، آب باید شروع به تخلیه کند. اگر ماشین پر باشد، ممکن است به چند ظرف برای تخلیه لازم داشته باشید. هنگامی که لباسشویی به طور کامل تخلیه شد، باید بتوانید درب را باز کنید و لباس‌ها را بردارید.

پس باز کردن قفل لباسشویی، لوله‌ها، شلنگ و فیلترها را برسی کنید تا علت این مشکل را بیابید. همچنین می‌توانید یک دور ماشین را خالی روشن کنید تا ببنید آب تخلیه می‌شود یا خیر. اگر همچنان دستگاه تخلیه نشد، شما نیاز به یک کمک حرفه‎‌ای، مثل تعمیرکاران تعمیراتو۲۴، دارید.

سوییچ فشار

اگر ماشین لباسشویی شما دارای سوییچ فشار باشد و این قطعه معیوب باشد، ماشین نمی‌تواند درب را بازتنظیم کند و قفل آن را باز کند.

برای رفع این مشکل، برق لباسشویی را قطع کنید و تا ۵ دقیقه صبر کنید. قاعدتا بعد از گذشت چند دقیقه دستگاه باید ریست شود و شما می‌توانید درب را باز کنید.

اینترلاک معیوب

ماشین لباسشویی‌های درب جلو، دارای یک مکانیزم ایمنی هستند که به آن اینترلاک (Interlock) می‌گویند. اینترلاک یا میکروسوییچ مغناطیسی، ماشین لباسشویی را در حین چرخه شسشتو قفل می‌کند تا شما نتوانید حین کار دستگاه را باز کنید.

مدت کوتاهی بعد از اتمام چرخه شستشو، قفل در به طور خودکار باز می‌شود؛ اگر این اتفاق نیافتاد، ممکن است اینترلاک مشکل داشته باشد.

یکی از دلایل مشکل پیدا کردن اینترلاک، استفاده زیاد از لباسشویی در مدت زمان کوتاه است که می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد و متوقف شدن مدارهای اینترلاک شود.

همچنین اگر زیاد به دستگیره‌های درب ماشین فشار بیاورید، ممکن است به قفل ماشین آسیب برسانید. دستگیره‌ها بسیار شکننده هستند پس به زور آن‌ها را نکشید.

راه حل این مشکل، جدا کردن دستگاه از برق و استراحت دادن به آن است. پس از چند ساعت، دستگاه و اینترلاک خنک می‌شود و باید بتوانید آن را باز کنید. اگر همچنان نمی‌توانید در را باز کنید، در سایت ما فرم پر کنید تا تکنسین‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن، مشکل شما را حل کنند.

خراب بودن اینترلاک باعث باز نشدن در ماشین لباسشویی میشود

قفل حرارتی

برخی ماشین‌ها دارای قفل حرارتی هستند. این نوع قفل با گرم شدن منبسط می‌شود و برای همین، باز شدن درب پس از پایان شسشتو، چند دقیقه طول می‌کشد. اگر قفل باز نمی‌شود، دستگاه را از برق جدا کنید و اجازه دهید خنک شود. بعد از گذشت چند دقیقه دوباره امتحان کنید.

گاهی اوقات قفل‌های حرارتی گیر می کنند و ضربه زدن به درب، ممکن است به شما اجازه دهد قفل را آزاد کرده و در را باز کنید. توجه داشته باشید که هنگام انجام این تکنیک بسیار مراقب باشید، زیرا ضربه شدید به درب، ممکن است به آن آسیب وارد کند و شما مجبور شوید درب را به کلی عوض کنید.

باز کردن دستی لباسشویی

بعضی وقت‌ها مجبوریم به صورت دستی قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم. براین این کار نیاز به تجهیزات خاصی ندارید؛ بلکه تنها با استفاده از نخ‌های محکم، نخ ماهیگیری و … می‌توانید در را باز کنید.

نخ را دور لبه در بگردانید و از لولای در عبور دهید. سپس سیم یا نخ را محکم بکشید تا قفل در ماشین لباسشویی باز شود.

مطلب آخر

اگر هیچ یک از ترفندهای بالا جواب نداد، وقت آن است که با یک متخصص تماس بگیرید. بهتر است کارهای سخت را به متخصصین بسپارید؛ چراکه در صورت اشتباه ممکن است باعث ایجاد صدمات بزرگ به وسیله‌تان بشوید.

تکنسین‌های تعمیراتو۲۴، برای تعمیر تمام عیوب لوازم خانگی‌تان، در کنار شما هستند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری