جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت صدای شدید یخچال و فریزر چیست؟
۸ اسفند ۱۴۰۰

علت صدای شدید یخچال و فریزر چیست؟

هر زمان که یک دستگاه یخچال و فریزر شروع به تولید صداهای غیر معمول می کند، احتمال دارد که این صداها بیهوده نباشند. ممکن است که شما را نگران کند، اما وحشت نکنید و با نمایندگی شرکت سازنده تماس بگیرید. البته اکثر سازندگان در دفترچه راهنمای کاربر یخچال توضیح می‌دهند که برخی صداها کاملاً طبیعی می باشند. و ناشی از تفاوت دما بین محیط سرد داخلی و محیط گرم یا حتی گرم بیرون هستند.

صدای شدید یخچال فریزر از چیست؟

تعمیر صدای شدید یخچال فریزز

سرمایش در یخچال و فریزر

سرمایش در یخچال و فریزر توسط یک سیستم تبرید با کمپرسور (بعضی از لوازم خانگی دارای فن نیز می باشند) انجام میگردد که باعث ایجاد سر و صدا می شود. میزان صدا به نصب، استفاده درست از وسیله و سن دستگاه بستگی دارد. پس از راه اندازی کردن دستگاه، صدای کار (یا جریان مایع خنک کننده) ممکن است برای چند ساعت بلندتر از حد معمول باشد. این نشانه عیب و نقص نمی باشد و بر عمر دستگاه تأثیرگذار نیست. هنگامی که درب وسیله به طور مکرر یا برای مدت طولانی باز می شود، همچنین زمانی که مقدار بیشتری غذا ذخیره می شود و یا هنگامی که عملکرد انجماد یا خنک کننده شدید می باشد، ممکن است صدای یخچال موقتا به دلیل بار بیشتر روی سیستم خنک کننده افزایش پیدا کند.

 زمزمه کردن یخچال و فریزر کاملا طبیعی است!

نکته ای که می بایست به خاطر داشته باشید این است که همه یخچال و فریزر ها نوعی صدا ایجاد می نمایند. آن ها معمولاً زمزمه می کنند. زمزمه صدا یخچال ها، امضای آنها می باشد. یکی دیگر غرغر است که ناشی از جوشیدن گاز خنک کننده در اوپراتور می باشد که به این ترتیب یخچال خنک می گردد. صداهای عجیب و غریب دیگر ممکن است مشکلی را نشان دهند، به خصوص اگر با یک سری مشکلات دیگر همراه باشند. اگر متوجه شدید که غذا به درستی خنک نمی‌ گردد یا یخ‌ساز به خوبی  کار نمی‌کند، لازم است دقت بیشتری به خرج دهید. می توانید خودتان تشخیص اولیه را انجام دهید و سپس با تعمیرکار تماس حاصل کنید.

چه صداهایی نیاز به توجه دارند؟

صدای خس خس یخچال و فریزر به احتمال زیاد یک هشدار دهنده جعلی است، همانطور که صداهای ترک خوردگی نیز وجود دارد صدایی که از یخچال بیرون می آید ممکن است ترسناک به نظر بیاید، اگرچه آن به راحتی قابل توضیح است. در اکثر موارد، فقط آب روی بخاری یخ زدایی چکه می کند. در اینجا جای نگرانی وجود ندارد. صداهای ترکیدن و ترک خوردن نیز ممکن است نگران کننده باشند. اما این موارد در محیط‌های گرم نیز بسیار رواج دارند و می‌توان آنها را به انبساط و انقباض قطعات داخلی منسوب کرد، زیرا یخچال دما را تغییر می‌دهد، بنابراین نیازی به هیچ اقدامی از جانب شما نمی باشد.

صداهای مکانیکی لزوماً نشانه خرابی نیستند!

اکثر مردم صداهای مکانیکی بلند را با خرابی قطعات برابر می دانند. سر و صدایی که از پشت یخچال می آید نگران کننده است. از آنجایی که “موتور” یخچال در پشت یخچال قرار گرفته است، احتمالاً به فن کندانسور یا کمپرسور متصل می باشد. این دو قسمت نیازمند به تمیز کردن دوره ای هستند زیرا اگر به قسمت پشتی یخچال و فریزر پوشیده از گرد و غبار توجه کنید به سرعت متوجه این موضوع خواهید شد. تمیز کردن ساده و پاک کردن گرد و غباری که ممکن است بین پره های فن با استفاده از یک برس نرم صورت بگیرد، ممکن است این کار را به انجام برساند. البته اطمینان حاصل کنید که یخچال را قبل از تمیز کردن یا انجام هرگونه تعمیری از برق جدا کنید.

صدای شدید یخچال فریزر

صداهای بلندی که از پشت دستگاه به گوش می رسند می توانند نشان دهنده مشکل در تایمر یخ زدایی، فن کندانسور یا کمپرسور باشند. اگر صدای بلند یخچال از داخل دستگاه شما می آید، قسمت خراب احتمالاً فن اواپراتور می باشد که هوا را در یخچال و فریزر به گردش در می آورد.

چرا یخچال و فریزر من صدای بلندی دارد؟

اگر یخچال و فریزر بدون یخ زدگی دارید و صدای خراش می‌شنوید، این معمولاً نشان‌دهنده تجمع یخ در اطراف یکی از فن‌ها می باشد. برق را مجددا وصل کنید و در صورت تداوم صدا، فن را عوض کنید.

چرا صدای یخچال و فریزر من ناگهان اینقدر شدید می شود؟

زمزمه بلند اغلب به دلیل کثیف بودن کمپرسور است. کویل‌های کمپرسور پشت یخچال از بین برنده گرما هستند، اما وقتی با گرد و غبار جمع گردند، باید سخت‌تر عمل نمایند تا گرما را دفع کنند و این کار را با صدای بلندتر به انجام می رسانند. اغلب تمیز کردن خوب کویل های کمپرسور می تواند این مشکل را سریعا حل نمایند.

صدای شدید یخچال و فریزر نشان دهده چیست؟

صدای کمپرسور معیوب یخچال چگونه است؟

با این حال، اگر صدای زمزمه یا وزوز بلندی را احساس می نمایید، می تواند به علت وجود مشکل در کمپرسور باشد. علاوه بر این، هر زمان که کمپرسور خاموش می گردد، ممکن است صدای تق تق بشنوید. این نیز یکی دیگر از نشانه هایی است که نشان می دهد که قطعات داخل کمپرسور معیوب شده اند.

فن اواپراتور معیوب

فن اواپراتور فریزر شما با گردش هوا و تهویه کویل های اواپراتور به خنک نگه داشتن دستگاه شما کمک می نماید. با این حال، اگر فن اواپراتور معیوب شده یا فرسوده شده باشد، ممکن است صدای کلیک، وزوز یا زمزمه به طور غیر معمولی بلند گردد. علاوه بر این، ممکن است متوجه شوید که فریزر شما گرمتر از حد معمول شده است. فن اواپراتور معیوب باید تعمیر یا تعویض گردد.

زمین هم سطح یخچال و فریزر نیست!

اگر فریزر یا یخچال شما دائماً در حال لرزش می باشد، احتمال دارد با سطح زمین هم سطح نباشد. یا ممکن است پایه ها یا پیچ های تراز کننده دستگاه شما به مرور زمان شل شده باشند. پایین دستگاه یخچال و فریزر را چک کنید و پایه ها را تنظیم نمایید یا در صورت نیاز پیچ ها را محکم کنید.

کویل های کندانسور کثیف

کویل های کندانسور که با گرد و غبار و خاک مسدود گشته اند می توانند جریان هوای مناسب را مسدود نمایند. این بدان معناست که فریزر شما باید سخت‌تر عمل نماید تا دستگاه خنک گردد و در نتیجه فرکانس یا حجم صداها افزایش پیدا می کند. برای مطمئن شدن از عملکرد صحیح دستگاه، کویل های کندانسور را هر چند ماه یکبار با استفاده از برس کویل یخچال یا شلنگ جاروبرقی با سر برس نرم پاک نمایید. از سایر مقالات مرتبط موجود در سایت نیز بازدید فرمایید.

اینستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیر نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + یازده =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری