02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی یا همان علت کار نکردن ماشین ظرفشویی را برای شما عزیزان در تعمیراتو ۲۴ شرح داده‌ایم. با آگاهی و دانش برای عیب یابی و تعمیر ظرفشویی خود بپردازید. گاهی ممکن است، ظرفشویی شما روشن شود و این موضوع شما را بترساند. اما جای نگرانی نیست، علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی، دلایل زیادی دارد که در زیر آنها را شرح می دهد.

 

۵ علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

 

آیا ظرف ها را جمع کرده و آماده شستن آنها هستید؟! اما هنگام روشن کردن ماشین ظرفشویی متوجه می شوید؛ که دستگاه روشن نمی شود. می تواند این مسئله برای شما کمی ناامید کننده باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی، توضیحاتی را برای شما ارائه دهیم. لازم به ذکر است از تکنسین های با تجربه در زمینه تعمیرات ماشین ظرفشویی کمک بگیرید. اگر بعد از سالم بودن سیم دوشاخه و پریز برق مطمئن شدید، برای برطرف کردن مشکل روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی، موارد زیر را بررسی کنید.

 

۵ علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل ایراد در سلکتور ظرفشویی

بخشی به نام سلکتور در ماشین ظرفشویی وجود دارد؛ که وظیفه آن تعیین شرایط متفاوت در چرخه شستشو است. اگر سلکتور یا همان سوئیچ دچار مشکل شده باشد، و دکمه ها آسیب دیده باشد و در یک حالت گیر کند، این مسئله می‌تواند دلیل کار نیفتادن ماشین ظرفشویی باشد.

سلکتور روی کنترل پنل قرار دارد. اگر می خواهید آن دسترسی پیدا کنید؛ باید صفحی که داخل درب است را باز کنید. قبل اینکه کار خاصی، بر روی ماشین ظرفشویی خود انجام دهید؛ همواره مسائل ایمنی را رعایت کنید.

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل آسیب دیدگی در رله ظرفشویی

در بعضی از دستگاه‌های ماشین ظرفشویی، استفاده از ریل بر روی پمپ اصلی دیده می شود. بهتر است بدانید رله، جریان برق سیم پیچ استارت موتور  را فراهم میکند. البته تا زمانی که موتور ماشین ظرفشویی شما شروع به کار کند. اگر ظرفشویی شما روشن نمی‌شود؛  و از رسیدن برق از مدار کنترلی به موتو مطمئن هستید، ممکن است دستگاه شما دچار آسیب شده باشد. در مورد نحوه نصب رله باید آن را در کنار موتور قرار داد. اگر می خواهید از درستی کارکرد آن مطمئن شوید و آن را بررسی کنید، از دفترچه راهنمای محصول می توانید با استفاده از آن مولتی متر این کار را انجام دهید در صورت خرابی رله باید آن را تعویض کنید.

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل آسیب دیدگی در رله ظرفشویی
بیشتر بخوانید: چرا ماشین ظرفشویی بوی بد میدهد؟

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل قفل درب یا سوئیچ قفل درب ظرفشویی

از دلایل دیگر روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌توان؛ به قفل درب میکروسوئیچ ظرفشویی اشاره کرد. زمانی که در مورد مکانیسم ساختاری ظرفشویی اطلاع دارید؛ حتماً می‌دانید چه باید کرد. ولی اگر اطلاعاتی در مورد آن ندارید، باید برای امتحان کردن درب دستگاه، چندین بار درب را با دقت باز و بسته کنید. اگر همچنان مشکل حل نشد؛ باید درب را باز کرده و سوئیچ قفل درب را به صورت جداگانه چک کنید و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل قفل درب یا سوئیچ قفل درب ظرفشویی

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل تایمر یا کنترل الکترونیکی

تایمر دستگاه از مواردی است؛ که باید مورد بررسی قرار گیرد. پس از آنکه قفل درب دستگاه را بررسی کردید، و سالم بودن آن مطمئن شدید؛ باید تایمر یا کنترل الکترونیکی، را مورد بررسی قرار دهید.

تایمر در پشت پانل کنترل، در قسمت بالایی دستگاه قرار دارد. برای بررسی تایمر، اطراف ماشین ظرفشویی را خلوت کنید؛ و پانل درب داخلی  دستگاه را باز کنید. تایمر توسط یک موتور کوچک هدایت میشود. با استفاده از یک اهم متر، از درستی عملکرد قطعه، کنترل کننده تایمر مطمئن شوید. بعد از بررسی تایمر و از درستی عملکرد آن مطمئن شدید، در ادامه باید از درستی کنترل الکترونیکی مطمئن شوید؛ کنترل الکترونیکی، مدارهای موتور و شیر ورودی را از طریق لوله های الکترونیکی و ریزپردازنده کنترل میکند. برای تست کردن عملکرد، کنترل تایمر از فیوز حرارتی استفاده کنید.

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل تایمر یا کنترل الکترونیکی
اگر ماشین ظرفشویی شما یک تایمر دستی دارد، در هنگام کار صدای یک کلید را خواهید شنید. زیرا تایمر برق را به هر یک از بخش‌های چرخه را مرتب انتقال میدهد.

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل خراب بودن فیوز حرارتی

ممکن است گاهی اوقات، پریدن فیوز حرارتی باعث، روشن نشدن ظرفشویی شود. طراحی فیوز حرارتی به این گونه است؛ که با بالا رفتن بیش از حد دمای دستگاه به دلیل امنیت آن فیوز حرارتی می پرد. هنگام پریدن فیوز حرارتی باید آن را از دستگاه جدا کنید؛ و آن را با یک فیوز حرارتی سالم تعویض کنید. بعد از انجام این کار، ماشین ظرفشویی روشن میشود. بهتر است بدانید. فیوز حرارتی در بیشتر ماشین های ظرفشویی در قسمت کنترل پنل قرار دارد.

 

نتیجه گیری علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود؛ ابتدا از سالم بودن پریز و دوشاخه حاصل کنید. سپس میکروسوئیچ درب ظرفشویی را مورد بررسی قرار دهید. و در آخر برد الکترونیکی و تایمر را چک کنید تا مشکلی نداشته باشد. برای برطرف کردن مشکل، روشن نشدن ماشین ظرفشویی خود، به نمایندگی تعمیراتو۲۴ تماس حاصل نمایید.

 

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =

مطالب مرتبط