جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی
۴ مرداد ۱۴۰۲

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

چرا  ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند ؟ علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش ، ال جی ، سامسونگ و… یا همان علت کار نکردن ماشین ظرفشویی را برای شما عزیزان در تعمیراتو ۲۴ شرح داده‌ایم. با آگاهی و دانش برای عیب یابی تعمیر ظرفشویی خود بپردازید. گاهی ممکن است، ظرفشویی شما روشن شود و این موضوع شما را بترساند. اما جای نگرانی نیست، علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی، دلایل زیادی دارد که در زیر آنها را شرح می دهد.

۸ علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

آیا ظرف ها را جمع کرده و آماده شستن آنها هستید؟! اما هنگام روشن کردن ماشین ظرفشویی متوجه می شوید؛ که دستگاه روشن نمی شود. می تواند این مسئله برای شما کمی ناامید کننده باشد. گاهی اوقات ماشین لباسشویی شما کار نمی‌کند یا روشن نمی‌شود، یا ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی‌کند. این مشکلات لزوماً به این معنی نیست که موتور آسیب‌دیده است، پس جای نگرانی نیست. ماشین ظرف‌شویی که روشن نمی‌شود می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. همواره دلایل بسیار زیادی برای این مشکل وجود دارد که در ادامه به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی، توضیحاتی را برای شما ارائه دهیم. لازم به ذکر است از تکنسین های با تجربه در زمینه تعمیر ظرفشویی بوش در تهران و سایر برندها کمک بگیرید. اگر بعد از سالم بودن سیم دوشاخه و پریز برق مطمئن شدید، برای برطرف کردن مشکل روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی، موارد زیر را بررسی کنید.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران، می توانید از خدمات مقرون به صرفه و با ضمانت نامه تعمیراتو ۲۴ استفاده کنید!

تعمیرات لوازم خانگی در تهران- تعمیراتو24

تنظیم اشتباه ماشین می‌تواند یکی از علل و دلایل روشن نشدن ماشین ظرف شویی باشد. بر روی خیلی از ماشین‌های ظرفشویی، قفل کودک تعبیه شده که با فعال کردن آن تمام عملکرد‌های ماشین قفل می‌شوند و از هرگونه استارت و روشن شدن تصادفی جلوگیری می‌شود.

همچنین گزینه “شروع با تاخیر” (delay start) می‌تواند از بلافاصله شروع به کارکردن ماشین ظرفشویی جلوگیری کند و باتوجه به زمانی که قبلا انتخاب شده، بعدا شروع به کار کند.

اگر نمی‌دانید که چگونه گزینه‌های شروع با تاخیر یا قفل کودک ماشین ظرفشویی خود را غیرفعال کنید، می‎توانید به دفترچه راهنمای دستگاه خود رجوع کنید. اکثر اوقات تنها با فشار دادن چند دکمه و یا یک خاموش و روشن کردن ساده، تنظیمات به حالت اولیه خود برمی‌گردند.

باز بودن درب ماشین ظرفشویی

وجود بار در درب ماشین یکی از رایج‌ترین علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی است. معمولاً قراردادن نامناسب ظروف و وجود مانع بین دستگاه و درب آن باعث بسته‌نشدن کامل درب می‌شود و سنسور اجازه ادامه روند شست‌و‌شو را نمی‌دهد. در این صورت توصیه می‌شود که تمام ظروف را به‌صورت اصولی قرار دهید و آن‌ها را از درب ماشین ظر‌ف‌شویی دورنگه دارید.

ایراد در سلکتور ظرفشویی

بخشی به نام سلکتور در ماشین ظرفشویی وجود دارد؛ که وظیفه آن تعیین شرایط متفاوت در چرخه شستشو است. اگر سلکتور یا همان سوئیچ دچار مشکل شده باشد، و دکمه ها آسیب دیده باشد و در یک حالت گیر کند، این مسئله می‌تواند دلیل کار نیفتادن ماشین ظرفشویی باشد.

سلکتور روی کنترل پنل قرار دارد. اگر می خواهید آن دسترسی پیدا کنید؛ باید صفحی که داخل درب است را باز کنید. قبل اینکه کار خاصی، بر روی ماشین ظرفشویی خود انجام دهید؛ همواره مسائل ایمنی را رعایت کنید.

 ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند

• آسیب دیدگی در رله ظرفشویی

در بعضی از دستگاه‌های ماشین ظرفشویی، استفاده از ریل بر روی پمپ اصلی دیده می شود. بهتر است بدانید رله، جریان برق سیم پیچ استارت موتور  را فراهم میکند. البته تا زمانی که موتور ماشین ظرفشویی شما شروع به کار کند. اگر ظرفشویی شما روشن نمی‌شود؛  و از رسیدن برق از مدار کنترلی به موتو مطمئن هستید، ممکن است دستگاه شما دچار آسیب شده باشد. در مورد نحوه نصب رله باید آن را در کنار موتور قرار داد. اگر می خواهید از درستی کارکرد آن مطمئن شوید و آن را بررسی کنید، از دفترچه راهنمای محصول می توانید با استفاده از آن مولتی متر این کار را انجام دهید در صورت خرابی رله باید آن را تعویض کنید.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش
بیشتر بخوانید: ارور E1 در ظرفشویی ال جی

•قفل درب یا سوئیچ قفل درب ظرفشویی

از دلایل دیگر روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌توان؛ به قفل درب میکروسوئیچ ظرفشویی اشاره کرد. زمانی که در مورد مکانیسم ساختاری ظرفشویی اطلاع دارید؛ حتماً می‌دانید چه باید کرد. ولی اگر اطلاعاتی در مورد آن ندارید، باید برای امتحان کردن درب دستگاه، چندین بار درب را با دقت باز و بسته کنید. اگر همچنان مشکل حل نشد؛ باید درب را باز کرده و سوئیچ قفل درب را به صورت جداگانه چک کنید و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

تایمر یا کنترل الکترونیکی

تایمر دستگاه از مواردی است؛ که باید مورد بررسی قرار گیرد. پس از آنکه قفل درب دستگاه را بررسی کردید، و سالم بودن آن مطمئن شدید؛ باید تایمر یا کنترل الکترونیکی، را مورد بررسی قرار دهید.

تایمر در پشت پانل کنترل، در قسمت بالایی دستگاه قرار دارد. برای بررسی تایمر، اطراف ماشین ظرفشویی را خلوت کنید؛ و پانل درب داخلی  دستگاه را باز کنید. تایمر توسط یک موتور کوچک هدایت میشود. با استفاده از یک اهم متر، از درستی عملکرد قطعه، کنترل کننده تایمر مطمئن شوید. بعد از بررسی تایمر و از درستی عملکرد آن مطمئن شدید، در ادامه باید از درستی کنترل الکترونیکی مطمئن شوید؛ کنترل الکترونیکی، مدارهای موتور و شیر ورودی را از طریق لوله های الکترونیکی و ریزپردازنده کنترل میکند. برای تست کردن عملکرد، کنترل تایمر از فیوز حرارتی استفاده کنید.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی
اگر ماشین ظرفشویی شما یک تایمر دستی دارد، در هنگام کار صدای یک کلید را خواهید شنید. زیرا تایمر برق را به هر یک از بخش‌های چرخه را مرتب انتقال میدهد.

خراب بودن فیوز حرارتی

در برخی از مدل‌های ماشین ظرف‌شویی که از کنترل‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند، از فیوزهای حرارتی برای محافظت از صفحه کنترل دستگاه استفاده می‌شود. این فیوزها که معمولاً در بالای مجموعه برد مدار قرار دارند با اتصال دو سیم به مجموعه متصل می‌شوند.

ممکن است گاهی اوقات، پریدن فیوز حرارتی باعث، روشن نشدن ظرفشویی شود. طراحی فیوز حرارتی به این گونه است؛ که با بالا رفتن بیش از حد دمای دستگاه به دلیل امنیت آن فیوز حرارتی می پرد. هنگام پریدن فیوز حرارتی باید آن را از دستگاه جدا کنید؛ و آن را با یک فیوز حرارتی سالم تعویض کنید. بعد از انجام این کار، ماشین ظرفشویی روشن میشود. بهتر است بدانید. فیوز حرارتی در بیشتر ماشین های ظرفشویی در قسمت کنترل پنل قرار دارد.

اگر فیوز حرارتی کار نکند برد کنترل برق لازم را دریافت نمی‌کند و ماشین ظرف‌شویی روشن نمی‌شود. البته امکان برق‌رسانی فقط به قسمتی از برد وجود دارد که در این صورت ماشین ظرف‌شویی روشن می‌شود؛ اما کار نمی‌کند. برای دسترسی به فیوز ابتدا برق دستگاه را خاموش کرده و صفحه محافظ داخل درب را باز کنید. پس از جداکردن سیم فیوز، از یک مولتی‌متر استفاده کنید تا مطمئن شوید که درستکار می‌کند.

چنانچه در صورت داشتن اطلاعات و مهارت کافی، قصد دارید تا در صورت خرابی فیوز حرارتی اقدام به تعمیر آن کنید، می‌توانید مقاله آموزش تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی موردمطالعه قرار دهید.

همچنین بخوانید: ارور IE ماشین ظرفشویی ال جی

خرابی برد ظرفشویی

برد یک قطعه کوچک اما بسیار مهم از لوازم برقی خانگی مانند ماشین لباس‌شویی، ظر‌ف‌شویی، مایکروویو و غیره است که نقش مغز را برای وسایل ایفا می‌کند. هنگامی‌که شما نوع شست‌و‌شو را انتخاب می‌کنید، همه داده‌ها به برد دستگاه منتقل می‌شود و برد مقدمات اولیه برای آغاز کار را به قسمت مورد‌نظر انتقال می‌دهد.

خرابی یا سوختن قسمت برد می‌تواند باعث خرابی برد در ماشین ظر‌ف‌شویی شود. اگر مشکوک هستید که علت روشن‌نشدن ماشین ظر‌ف‌شویی شما مربوط به برد مدار است، توصیه می‌کنیم برد مدار را توسط یک متخصص بررسی و تعمیر کنید. همچنین می‌توانید برای بررسی و تعمیر برد دستگاه، مقاله تعمیر برد ماشین ظرفشویی بوش در تهران موردمطالعه قرار دهید.

 مواردی که می‌تواند باعث مشکلات در برد ماشین ظر‌ف‌شویی شود عبارت‌اند از:

  • استفاده نادرست از دستگاه
  • نوسانات برق در شهر
  • روشن و خاموش‌کردن ماشین ظرف‌شویی غیرضروری
  • فشردن مکرر و بی‌مورد دکمه‌های ماشین ظر‌ف‌شویی
  • ضربه شدید به ماشین ظر‌ف‌شویی
  • نفوذ آب به دستگاه
خرابی برد ظرفشویی

ظرفشویی تان را ریست کنید!

همیشه به‌خاطر بسپارید که تنظیم مجدد در هر دستگاهی می‌تواند یکی از راه‌حل‌های هر مشکلی باشد. ممکن است علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش یا مشکل روشن‌نشدن ماشین سامسونگ یا هر لوازم‌خانگی دیگری از طریق تنظیم مجدد حل شود.

  • بازنشانی را با خاموش‌کردن دستگاه و جداکردن آن شروع کنید.
  • ۳۰ دقیقه صبر کنید و دوباره دستگاه را نصب کنید.
  • پس از ریست‌کردن دستگاه، گزینه new washing را انتخاب کرده و دستگاه را روشن کنید.

توجه:  گاهی اوقات بسته به مدل دستگاه، ماشین ظر‌ف‌شویی شما برنامه شست‌و‌شوی متفاوتی دارد. گاهی اوقات می‌توانیم بر اساس نام ماشین ظر‌ف‌شویی از روش دیگری استفاده کنیم، اما در بیشتر موارد این روش جوابگو است. پس اگر تاکنون از این روش برای حل مشکل دستگاه‌های برقی و لوازم‌خانگی خود استفاده نکرده‌اید، هم‌اکنون امتحان کنید.

علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

نتیجه گیری علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود؛ ابتدا از سالم بودن پریز و دوشاخه حاصل کنید. سپس میکروسوئیچ درب ظرفشویی را مورد بررسی قرار دهید. و در آخر برد الکترونیکی و تایمر را چک کنید تا مشکلی نداشته باشد. برای برطرف کردن مشکل، روشن نشدن ماشین ظرفشویی خود، به نمایندگی تعمیراتو۲۴ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری