جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
۲ آذر ۱۴۰۰

چرا قرص در ماشین ظرفشویی حل نمی شود؟

چرا قرص در ماشین ظرفشویی حل نمی شود؟ حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی، مشکل شایعی است که اغلب افراد با شستن ظروف با آن روبرو می‌شوند. به عبارتی دیگر می توان گفت، قرص ماشین ظرفشویی کاملا حل نمی شود. پس از اتمام کار، بقایا و تکه های حل نشده  را میتوانید در ماشین ظرفشویی ببینید. قرص ماشین ظرفشویی همانطور که از نامش معلوم است؛ ماده شوینده برای ظروف میباشد, و حاوی ترکیبات شوینده و آنزیم است که توسط ماشین ظرفشویی انجام می شود. در این مقاله میخواهیم, علت حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم; و سپس  راه حل های کاربردی را برای برطرف کردن، این مشکل معرفی کنیم. پس با تعمیراتو۲۴ همراه باشید.

چرا قرص در ماشین ظرفشویی حل نمی شود؟

در ادامه مهمترین دلایل, حل نشدن قرص قرص ماشین ظرفشویی, مورد بررسی قرار میدهیم. حتی این مشکل، در ماشین لباسشویی دیده می شود. شوینده گاهی در محل باقی مانده و وارد چرخه شستشوی لباس ها نمیشود. برای تعمیر و سرویس ماشین لباسشویی، نیز میتوانید، روی کمک متخصصین تعمیراتو۲۴ حساب کنید.

چرا قرص در ماشین ظرفشویی حل نمی شود؟

استفاده از قرص نامرغوب و مواد شوینده

اصلی ترین علت حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی، به ویژگی های خود قرص ها و کیفیت آنها بستگی دارد. قرص های بدون کیفیت و نامرغوب، دارای ناخالصی و تاریخ گذشته و نگهداری آن در جایی غیر خشک و خنک عواملی هستند که باعث کاهش، عملکرد قرص شده و کامل در آب حل نمی شود;  بقایای قرص، در مسیر محفظه نگهدارنده، ته نشین شده و باعث انسداد این مسیر میشود.

بنابراین باید در انتخاب قرص ماشین‌ظرفشویی دقت کرد. همیشه از برند ها و فروشگاه های معتبر و با کیفیت آن را خریداری نمود; حتما آن را در محیط کاملاً خشک و خنک نگهداری کنید. توجه داشته باشید که قرص ماشین ظرفشویی، مثل هر نوع مواد شوینده دیگر, دارای تاریخ مصرف مشخصی است. بنابراین با تمام شدن تاریخ انقضا، در آب حل نمی شوند. برای مطمئن شدن از اینکه آیا تاریخ مصرف آن گذشته یا خیر! کافیست یکی از قرص ها را درون یک لیوان آب داغ بیندازید؛ قرص باید در بازده زمانی، ۷ الی ۱۲ دقیقه حل شود؛ در غیر این صورت, تاریخ انقضای آن گذشته است. علت ناسالم بودن و فاسد شدن آن، غیر قابل استفاده می باشد.

خراب بودن دیسپنسر یا مخزن نگهدارنده ماشین ظرفشویی

از دلایل دیگری که باعث حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی میشود; خراب بودن دیسپنسر ماشین ظرفشویی است. دیسپنسر یا مخزن نگهدارنده به محفظه ای می‌گویند; که در آن مواد شوینده یا قرص ماشین ظرفشویی قرار میگیرد. وظیفه آن حل کردن, رقیق کردن و نیز توزیع آن میباشد. خرابی دیسپنسر باعث, توقف فعالیت آن شده و قرص درون ماشین ظرفشویی حل نمی شود. حتماً قبل از روشن کردن ماشین ظرفشویی، محفظه نگهدارنده قرص را از نظر سالم بودن، مورد بررسی قرار دهید;  در صورت نقص و خرابی به تعمیرگاه مجرب و فنی مراجعه کنید.

پایین بودن دمای آب ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی، پایین بودن دمای آب دستگاه است. دمای مطلوب آب در ماشین ظرفشویی, برای حل کردن و رقیق کردن قرص، باید دمای میان ۱۱۰ درجه فار نهایت باشد. در غیر صورت، قرص کامل در آب حل نمیشود. پس علت حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی، می تواند دمای پایین آب باشد که می بایست قبل از روشن کردن ماشین ظرفشویی، دمای آب را مورد بررسی قرارداد و آن را روی دمای مناسب تنظیم کرد.

گیر کردن بازو و پَره های شست و شوی دستگاه ظرفشویی

زمانی که ماشین ظرفشویی روشن است; امکان این وجود دارد که پره ها و بازوهای دستگاه ظرفشویی به ظروف گیر کند; یا چیزی مانع چرخش آن شود. که می تواند علت حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی باشد. برای جلوگیری از این مشکل، قبل از روشن کردن دستگاه ظرفشویی با دستان خود، آرام بازوهای شستشو را به چرخانید;  مطمئن شوید که پره ها به ظروف، گیر نمیکند و به راحتی می چرخند;  یا چیزی مانع, حرکت و چرخش آنها نمی‌شود.

بسته شدن درب دیسپنسر حین فعالیت

هر گونه اختلال در عملکرد دیسپنسر یا محفظه نگهدارنده، باعث حل نشدن قرص و توزیع نادرست آن, در دستگاه ظرفشویی میشود. مثلاً چیدمان نادرست ظرف ها, در ماشین ظرفشویی و برخورد اجسام کوچک از جمله; کارد، قاشق و … به محفظه باعث میشود; تا زمان اتمام فعالیت دستگاه، درب محفظه، بسته و کیپ بماند؛ درنتیجه پودر شوینده و قرص در محفظه حل نشده و باقی می ماند.

خاموش بودن تنظیمات مولتی تب

ماشین ظرفشویی باید قبل از، شروع عمل شستشو با قرص، روی حالت مولتی تب تنظیم شود. مولتی تب حالتی است که; استفاده از قرص را برای دستگاه ظرفشویی فراهم میکند. این بخش از تنظیمات دستگاه, باید فعال شود تا عمل شستشو با قرص توسط ماشین صورت بگیرد. اگر بعد از بررسی لازم متوجه شدید; که نه ایرادی در قطعات و نه مشکلی در قرص ها وجود دارد; این احتمال را باید بدهید که در بخش تنظیمات, حالت مولتی تب فعال نخواهد بود.

 

متوقف شدن پروسه شست و شو

قرص ها طبق دستور معینی که از دیسپنسر دریافت می کنند; در زمان مشخص در نقطه خاص توزیع و حل میشوند; از دیگر علت‌های حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی ممکن است; این باشد که اگر قبل از رسیدن به زمان مشخص، نقطه خاص و یا پیش از باز کردن‌ درب دیسپنسر به هر دلیلی، پروسه یا چرخه شستشو قطع شود که سبب میشود، قرص در دستگاه حل نشود.

کاری که در این حالت باید انجام شود این است که; پروسه شستشو را, یکبار از نو راه اندازی کنید; دستور جدیدی را به دستگاه ظرفشویی بدهید. به این صورت که کلید شروع/ لغو را فشار داده، سپس درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و آن را مجددا ببندید و کلید start را بزنید. اگر تنها دکمه شروع/ لغو را بزنید و درب آن را مجدداً باز و بسته نکنید، با اینکه پرسه شستشو از نو راه‌اندازی می‌شود ولی دستگاه به طور صحیح عمل نخواهد کرد.

چرا قرص در ماشین ظرفشویی حل نمی شود؟

نتیجه گیری:

دلایلی که در بالا به آن اشاره کردیم; باعث باز نشدن قرص ماشین ظرفشویی و در نتیجه، تمیز نشدن ظروف درون دستگاه می شود. قبل از از بروز این مشکل، با دانستن این در دلایل، میتوانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید. زمانی که با این مشکل مواجه شدید؛ میتوانید در صورت آشنایی با تعمیرات، اقدام به تعمیر ماشین ظرفشویی خود کنید؛ اما صورت نداشتن دانش کافی در زمینه تعمیرات، می توانید از متخصصین تعمیرات ماشین ظرفشویی درخواست کمک کنید.

 

ایستاگرام تعمیراتو ۲۴، راهنمای شما هستیم که اگر لوازم خانگیتان خراب شد، غم به دلتان راه ندهید.
‎تعمیرات تخصصی / تامین قطعات اورجینال و ارسال
می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید؛ و درخواست تکنسین جهت، بازدید و تعمیر ظرفشویی سامسونگ نمایید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 2 =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری