جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
آموزش تعویض برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید
۸ شهریور ۱۴۰۱

آموزش تعویض برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید

در این مقاله، آموزش تعویض برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید را خواهیم داشت. خرابی برد اپتیکی یخ ساز می تواند باعث شود یخ ساز حتی زمانی که پر و یا خاموش است، به ساختن یخ ادامه دهد و یا موجب شود که یخ ساز اصلا یخ تولید نکند.

برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید چیست؟

قبل از این که به آموزش تعویض برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید بپردازیم، بهتر است کمی با این قطعه آشنایی پیدا کنیم.

در یخچال های ساید، برای این که تشخیص داده شود که سطل یخ، پر از یخ شده است، از دو برد کنترل اپتیکی یا نوری استفاده می شود.

یکی از این بردها، برد کنترل امیتر است که یک پرتو مادون قرمز را ارسال می کند. برد دیگر، برد گیرنده است که پرتو مادون قرمز را دریافت می کند. وقتی سطل یخ یخساز پر می شود، پرتو متوقف شده و به یخساز دستور می دهد که ظرفیت تمام شده است.

اگر این بردهای کنترل اپتیکی از کار بیافتند، می تواند باعث شود که یخ ساز یخچال شما، حتی زمانی که خاموش است و یا سطل آن پر شده است، به ساختن یخ ادامه دهد. حتی ممکن است باعث شود که یخ ساز شما اصلا یخ تولید نکند.

در صورتی خرابی، باید این قطعات تعویض شوند. تعویض برد های اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید ، به صوت مجموعه ای انجام می شود؛ یعنی حتی اگر یکی از دو برد خراب شوند، هر دو باید عوض شوند. همچنین ممکن است این مشکلات، ناشی از خرابی خود یخ ساز باشد. در این صورت، می توانید از راهنمای زیر استفاده کنید:

عیب یابی و تعویض یخ ساز یخچال ساید بای ساید

چگونه بفهمیم مشکل یخ ساز از برد اپتیکی است؟

طبیعی است که قبل از هرگونه اقدام مطابق این آموزش تعویض برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید ، باید از خرابی قطعه مورد نظر اطمینان حاصل کرد.

قاب سمت چپ فریزر را بلند کنید و جلوی عبور پرتو مادون قرمز را بگیرید. با این کار چراغ قرمز بر روی برد اپتیکی دریافت کننده، باید دو بار چشمک زده و پس از کمی تعلل، دوباره این کار را تکرار کند.

قاب را دوباره ببندید تا ارتباط بین بردها و پرتوی مادون قرمز، متصل شود. چراغ LED قرمز رنگ باید بدون اینکه چشمکی بزند، روشن بماند.

در صورتی که بردهای یخچال شما از این تست سربلند بیرون نیامدند، باید آن ها را تعویض کنید. در غیر این صورت، مشکل یخ ساز شما از جای دیگری است.

برای عیب یابی یخچال تان دریافت بهترین، سریع ترین و مقرون به صرفه ترین خدمات تعمیر یخچال در تهران + ضمانت ۶ ماهه، با شماره های زیر تماس بگیرید:

آموزش تعویض برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید

از این آموزش تعویض برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید می توانید برای اکثر برند یخچال ها، از جمله Kenmore کن مور، Whirlpool ویرپول، KitchenAid کیچن اید و … استفاده کنید.

این پروسه تعویض، بسته به مهارت شما حدود ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید. همچنین برای تکمیل این فرآیند، به ابزارهای زیر نیاز پیدا خواهید کرد:

  • مجموعه برد اپتیکی یخچال (بسته به برند و مدل یخچال تان)
  • پیچ گوشتی فیلیپس
  • پیچ گوشتی دوسو
  • دستکش کار
  • سیم اتصال زمین (اختیاری)

اگر هیچ تجربه و دانش فنی در حوزه یخچال ها ندارید، بهتر است این تعمیرات را به افراد متخصص بسپارید.

مرحله ۱٫ قطع کردن برق

مواد غذایی که فکر می کنید احتمال فاسد شدن شان وجود دارد را، از یخچال خارج کرده و به جای خنکی منتقل کنید. بعد این تعویض، نهایتا تا ۴۰ دقیقه یخچال شما خاموش خواهد بود؛ بنابراین برای مواد غذایی منجمد مشکلی پیش نخواهد آمد.

یخچال را از برق بکشید و یا فیوز محافظ آن را خاموش کنید.

علت خارج نشدن یخ از یخساز

مرحله ۲٫ برداشتن برد اپتیکی امیتر (فرستنده)

برد اپتیکی امیتر یا فرستنده، در دیواره سمت چپ فریزر قرار دارد. ۳ پیچ نصب را به کمک پیچ گوشتی باز کنید و قاب آن را کمی به بیرون بکشید.

با استفاده از پیچ گوشتی دوسو، زبانه قفل روی کانکتور را آزاد کرده و آن را از برد امیتر (فرستنده)، جدا کنید. پیچ هایی که برد فرستنده را در جایش محکم کرده را باز کرده و در بیاورید.

مرحله ۳٫ برد اپتیکی فرستنده جدید را نصب کنید.

برد جدید اپتیکی یا نوری فرستنده جدیدی که تهیه کردید را در محفظه برد قرار دهید. سپس آن را با پیچ های نصب محکم کنید.

کانکتور و سوکت سیم را به برد فرستنده جدید نصب کرده و مطمئن شوید که زبانه های قفل در جایشان محکم شده اند.

برد امیتر را در شکاف دیوار فریزر قرار دهید، به طوری که با سوراخ های پیچ هم ردیف شود. پیچ های نصب را وارد کرده و محکم کنید.

هشدار: قبل از این که به برد نوری امیتر جدید دست بزنید، کابینت فلزی یخچال را لمس کنید یا از سیم اتصال به زمین استفاده کنید. با این کار از آسیب الکتریسیته ساکن به قطعه جلوگیری می کنید.

مرحله ۴٫ برداشتن برد اپتیکی گیرنده

در این مرحله از آموزش تعویض برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید ، نوبت به برداشتن برد دیگر رسیده است. برد اپتیکی گیرنده در دیواره سمت راست فریزر قرار دارد.

۳ پیچ نصب آن را بردارید و صفحه آن را کمی بیرون بکشید. با استفاده از پیچ گوشتی دو سو، زبانه های قفل را از روی کانکتور سیم آزاد کرده و آن را از برد جدا کنید.

پیچ هایی که خود برد اپتیکی گیرنده را محکم می کند را بردارید. برد گیرنده را از محفظه بیرون بکشید.

آموزش کامل تعویض یخ ساز یخچال درب فرانسوی

مرحله ۵٫ برد گیرنده جدید را نصب کنید.

برد گیرنده جدید را در محفظه قرار دهید و آن را با پیچ های نصب محکم کنید. کانکتور سیم را به برد گیرنده جدید وصل کنید تا مطمئن شوید زبانه قفل در جای خودش محکم شده است.

برد اپیتیکی گیرنده را در شکاف فریزر طوری قرار دهید که با سوراخ های پیچ، هم ردیف باشد. پیچ های نصب را وارد کرده و آن را محکم ببندید.

هشدار: قبل از دست زدن به برد اپتیکی جدید، کابینت فلزی یخچال را لمس کنید یا از سیم اتصال به زمین استفاده کنید. با این کار از آسیب الکتریسیته ساکن به قطعه جلوگیری می کنید.

مرحله ۶٫ وصل کردن برق

یخچال را به برق وصل کنید یا کلید محافظ آن را روشن کنید. اجازه دهید مدتی یخچال کار کند و به دمای تنظیم شده برسد؛ سپس برسی کنید که آیا توانسته اید با موفقیت مطابق این آموزش تعویض برد اپتیکی یخ‌ ساز یخچال ساید بای ساید عمل کنید؟

مشکل یخ سازتان همچنان برقرار است؟

تلاش شما قابل تحسین است! اما احتمالا بهتر باشد که از این جای کار به بعد را به افراد حرفه ای و قابل اعتماد بسپارید.

تکنسین های تعمیر یخچال تعمیراتو۲۴، برای ارائه سریع ترین، با کیفیت ترین و مقرون به صرفه ترین خدمات تعمیر در تهران، حاضر هستند.

برای بهره مندی از خدمات و ضمانت ۶ ماهه تعمیر، با شماره های زیر تماس بگیرید.

تعمیر یخچال در تهران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − ده =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری