جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
آیا باید در صورت عدم استفاده از یخچال دستگاه را از برق بکشید؟
۱۳ آذر ۱۴۰۱

آیا باید در صورت عدم استفاده از یخچال دستگاه را از برق بکشید؟

وقتی ما از لوازم خانگی خود برای مدتی استفاده نمی کنیم، آن ها را از برق جدا می کنیم و با این کار حتی مصرف برق و انرژی را هم کاهش می دهیم. اما آیا این کار برای یخچال ها نیز لازم است؟ آیا باید در صورت عدم استفاده از یخچال دستگاه را از برق بکشید؟ تا انتهای این مقاله با ما باشید تا نکات و مضرات از برق کشیدن و خاموش کردن طولانی مدت یخچال را یاد بگیرید.

آیا باید در صورت عدم استفاده از یخچال دستگاه را از برق بکشید؟

با از برق کشیدن و خاموش کردن لوازم خانگی هایی که از آن ها استفاده نمی کنیم، به عمر مفید آن ها اضافه کرده و در هزینه قبض ها صرفه جویی می کنیم. باید بدانید که این فواید در مورد یخچال ها صدق نمی کند. در حالت ایده آل، یخچال برای عملکرد موثر و ثابت باید به برق وصل بماند؛ با این حال در مواردی که ضروری است، می توان استثناء قائل شد.

هنگام خروج از خانه، مردم اغلب وسایل برقی خود را از منبع برق جدا می کنند تا از حادثه و آسیب پیشگیری کنند و هزینه های برق را کاهش دهند. اما جدا کردن و کشیدن یخچال از برق بستگی به شرایط دارد. اگر قصد دارید به مسافرت بروید و کمتر از ۴ هفته در منزل نباشید، لازم نیست یخچال تان را از برق بکشید. اما اگر قرار است بیشتر از ۱ ماه خانه نباشید، عاقلانه است که یخچال را از برق بکشید.

حتما بخوانید: یخچال بعد از چند ساعت جابه جایی باید به برق زده شود؟

چه مدت می توان یخچال را از برق کشید؟

قبل از این که به شرایطی که می توانید از برق کشیدن و خاموش کردن طولانی مدت یخچال را در نظر بگیرید، بهتر است بفهمیم چه مدتی می توانید یخچال تان را از برق جدا کنید.

یخچال ها به لطف کمپرسور یا موتور خود کار می کنند؛ کمپرسور سرتاسر یخچال را خنک می کند و برای اجرای مداوم این کار طراحی شده است. زمانی که یخچال خود را از برق می کشید، کمپرسور کار نمی کند و عامل خنک کننده ته نشین می شود. قرار گرفتن در حالت خاموش به کمپرسور یا خود یخچال آسیبی نمی زند، بنابراین محدودیت زمانی برای مدت زمانی که می توانید یخچال تان را از برق بکشید، وجود ندارد.

البته، اگر هنوز داخل یخچال تان مواد غذایی نگهداری می کنید، حتما باید قبل از خاموش کردن یخچال آن ها را خارج کنید.

از برق کشیدن و خاموش کردن طولانی مدت یخچال
آیا باید در صورت عدم استفاده از یخچال دستگاه را از برق بکشید؟

چه زمان هایی بهتر است یخچال را از برق بکشیم؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، یخچال ها برای استفاده ۲۴ ساعته مداوم طراحی شده اند. بنابراین در بیشتر موارد، از برق کشیدن و خاموش کردن طولانی مدت یخچال منطقی نیست. با این حال چند مورد استثناء وجود دارد.

اگر بیشتر از ۴ هفته در منزل نیستید.

اگر قصد دارید به مدت ۴ هفته یا بیشتر در منزل نباشید، شاید بد نباشد که هنگام خروج از منزل یخچال تان را هم از برق کشید. با این کار ممکن است خطر آتش سوزی الکتریکی را کاهش دهید و کمی در هزینه ها صرفه جویی کنید.

زمانی که یخچال خراب است.

اگر یخچال شما نتواند خنک بماند، ممکن است کمپرسور آن خراب شده باشد. زمانی که موتور دائما برای روشن تلاش کند و موفق نشود، خطر آتش سوزی الکتریکی را به همراه دارد. در این زمان ها بهتر است تا زمانی که با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید، یخچال را از برق بکشید.

اگر نیاز به تکنسین یخچال دارید، می توانید با شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ تماس بگیرید.

آیا باید در صورت عدم استفاده از یخچال دستگاه را از برق بکشید؟
آیا باید در صورت عدم استفاده از یخچال دستگاه را از برق بکشید؟

اگر می خواهید یخچال را تمیز کنید.

اگر می خواهید یخچال تان را به صورت عمقی تمیز کنید، می توانید دستگاه خود را برای مدت کوتاهی از برق بکشید. مطمئن شوید که هر قسمتی را که تمیز می کنید، کاملا خشک کنید. درها را نیز برای مدتی باز بگذارید تا مطمئن شوید که یخچال فرصت هواگیری دارد.

پس از اتمام تمیزکاری، دوباره یخچال تان را به برق وصل کنید.

نکات قبل از برق کشیدن و خاموش کردن طولانی مدت یخچال

قبل از این که یخچال را خاموش کنید و از برق بکشید، اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. اگر نمی دانید که چه کارهایی باید انجام دهید، نگران نباشید؛ تنها کافیست نکاتی که در پایین آورده شده است را رعایت کنید.

۱- یخچال را خالی کنید.

قبل از این که یخچال را از برق بکشید، تمام غذاها و نوشیدنی ها را باید خارج کنید. مواد غذایی، به ویژه مواد فاسد شدنی، به سرعت در یخچال خاموش خراب می شوند و کپک می زنند.

۲- کنترلر دما و یخ ساز را خاموش کنید.

کنترل دما و منبع آب یخ ساز را نیز باید خاموش کنید. اگر دقیقا نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید، می توانید دفترچه راهنمای یخچال را برسی کنید تا مطمئن شوید این کار را به درستی انجام می دهید.

۳- یخچال را به خوبی تمیز کنید.

برای مقابله با بوی بد یخچال، باید بعد از جدا کردن یخچال از برق به خوبی آن را تمیز کنید. علاوه بر این، ممکن است ذرات غذا در قسمت های مختلف یخچال شما جمع شده باشد و آفاتی مانند سوسک ها را به سمت خود جذب کند.

علاوه بر طبقات و شلف های داخلی یخچال، شما باید پخش کننده آب (آبسرد کن) و یخ ساز را نیز تمیز کنید. اگر می خواهید یخچال تان به خوبی تمیز شود، از جوش شیرین استفاده کنید. همچنین گذاشتن یک ظرف حاوی جوش شیرین در یخچال هم می تواند ایده خوبی برای جذب بوی بد و ضدعفونی کردن داخل دستگاه باشد.

تمیز کردن یخچال قبل از خاموش کردن آن
مضرات خاموش کردن طولانی مدت یخچال

۴- یخچال را خشک نگه دارید.

پس از تمیز کردن، یخچال را حتما با یک دستمال خشک کنید. این کار از رشد باکتری هایی که به دنبال شرایط گرم و مرطوب هستند، جلوگیری ی کند.

۵- درهای یخچال را باز نگه دارید.

زمانی که همه چیز تمیز و خشک شد، درهای یخچال را باز بگذارید تا هوا به خوبی گردش کند. این کار همچنین به دور نگه داشتن بوی بد و کپک نیز کمک می کند.

زمانی که یخچال از برق جدا می شود، دما افزایش یافته و باعث ایجاد رطوبت می شود. باکتری ها و میکروارگانیسم ها می توانند به خوبی در این محیط رشد کنند؛ بنابراین با بسته شدن در یخچال به تکثیر شدن ادامه می دهند.

بیشتر بخوانید: علت ثابت نماندن دمای فریزر چیست؟

۶- وصل کردن مجدد یخچال به برق

زمانی که از برق کشیدن و خاموش کردن طولانی مدت یخچال تان به اتمام رسید، می توانید دوباره دستگاه را به برق بزنید. جوش شیرین را از یخچال بیرون بیاورید و آن را به پریز برق متصل کنید.

اگر دمای یخچال تغییر کرده است، ترموستات آن را نیز تنظیم کنید.

سوالات رایج

آیا از برق کشیدن و خاموش کردن طولانی مدت یخچال به دستگاه آسیب می زند؟

خیر. با از برق کشیدن طولانی مدت یخچال، عامل خنک کننده ته نشین می شود؛ این کار آسیبی به کمپرسور و یخچال نمی زند. با این حال خاموش کردن طولانی مدت یخچال نیاز به رعایت برخی نکات است که در این مقاله آن را شرح دادیم.

 آیا باید در صورت عدم استفاده از یخچال دستگاه را از برق بکشید؟

اگر قصد دارید بیشتر از ۴ هفته از یخچال تان استفاده نکنید، بد نیست که یخچال را از برق بکشید. با این کار از آتش سوزی الکتریکی جلوگیری می کنید و کمی مصرف برق را پایین می آورید.

آیا باید برای روشن کردن مجدد یخچال صبر کنیم؟

اگر یخچال خود را از برق کشیده اید، هرگز سریعا آن را به برق وصل نکنید؛ این کار باعث اضافه بار حرارتی و آسیب به کمپرسور می شود. بنابراین قبل از روشن کردن مجدد یخچال در زمانی کوتاه، حداقل ۱۵ دقیقه صبر کنید.

2 دیدگاه

    1. سلام دوست عزیز، پیشنهاد میکنیم این کار رو اصلا انجام ندین. هم برای فاسد نشدن مواد غذایی داخل یخچال و هم برای سلامت خود دستگاه.
      یخچال ها باید به برق وصل باشن، مگر در موارد استثنایی که توی مقاله گفته شده.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری