جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
یخچال بعد از چند ساعت جابه جایی باید به برق زده شود؟
۷ بهمن ۱۴۰۲

یخچال بعد از چند ساعت جابه جایی باید به برق زده شود؟

بعد از جابجایی یخچال چند ساعت بعد به برق بزنیم ؟ یخچال ها در هنگام جابجایی و اسباب کشی می‌توانند مشکل ساز باشند. قطعات داخلی یخچال بسیار هستند و در صورت عدم جابجایی صحیح، می‌توانند مشکل ساز شوند. بسته به نحوه جابجایی شما، می‌توان مشخص کرد که یخچال بعد از چند ساعت جابه جایی باید به برق زده شود؟ در ادامه با ما در تعمیراتو۲۴ همراه باشید تا زمان به روشن کردن یخچال بعد از جابجایی را برسی کنیم.

یخچال بعد از چند ساعت جابه جایی باید به برق زده شود؟

یخچال بعد از چند ساعت جابه جایی باید به برق زده شود؟

اگر یخچال شما در حالت عمودی جابجا شده باشد، می‌توانید بلافاصله یخچال تان را به برق وصل کنید، اما بهترین زمان به برق زدن یخچال بعد از جابجایی بین ۲ تا ۳ ساعت است. برای ایمنی بیشتر بهتر است این زمان را لحاظ کنید.

اگر یخچال فریزتان به پلهو جابجا شده است (که هرگز نباید به این صورت باشد)، باید به همان اندازه ای که به صورت افقی گذاشته شده بوده است، صبر کنید. مثلا اگر یخچال شما به مدت ۳۰ دقیقه به پهلو قرار گرفته بوده است، پس از برگشتن به حالت عمودی، باید ۳۰ دقیقه صبر کنید. در صورتی که به مدت یک روز در حالت افقی قرار گرفته بوده است، باید ۲۴ ساعت صبر کنید.

بیشتر بخوانید: آیا باید در صورت عدم استفاده از یخچال دستگاه را از برق بکشید؟

چرا نباید یخچال را به پهلو جابجا کنیم؟

یخچال را نباید به پهلو جابجا کرد؛ چرا که با این کار مکانیسم های داخلی آن را خراب می‌کنید و در عملکرد آن اختلال به وجود می‌آورید. هنگامی که یخچال به پهلو گذاشته می‌شود، روغن موجود در کمپرسور یخچال، از لوله کمپرسور به لوله های خنک کننده جریان پیدا می‌کند.

پس از جابجایی یخچال به پهلو، باید به همان مدتی که به آن صورت بوده، در وضعیت عمودی قرار گیرد. این به این منظور است که هر روغنی که در لوله های خنک کننده جاری شده است، زمان کافی برای بازگشت به کمپرسور را داشته باشد. به عنوان مثال اگر دستگاه به مدت دو ساعت به پهلو بوده است،  قبل از این که آن را به  پریز برق متصل کنید، باید حداقل دو ساعت در حالت عمودی قرار بگیرد.

اگر چاره ای جز حمل یخچال به پهلو ندارید، سعی کنید آن را از سمت مقابل محلی که لوله های کمپرسور از آن خارج می‌شوند، قرار دهید. مثلا اگر لوله های کمپرسور از سمت راست دستگاه خارج می‌شوند، یخچال را به سمت راست بگذارید.

فراموش نکنید که یخچال تان را هرگز به پهلو نگذارید، اما اگر مجبور به این کار هستید، با این روش شانس بیشتری برای سالم ماندن یخچالتان خواهید داشت.

کمپرسور یخچال

اگر یخچال بعد جابجایی خراب شد، چکار کنیم؟

همیشه این امکان وجود دارد که در اثر سهل انگاری افرادی که یخچال را جابجا می‌کنند و یا حمل اشتباه دستگاه، یخچال‌تان با مشکل مواجه شود. اگر متوجه شدید یخچال‌تان سرد نمی‌کند، موتور آن صدای روشن بودن نمی‌دهد و یا سروصدای عجیبی تولید می‌کند، بهتر است چند ساعت آن را از برق بکشید و به آن استراحت دهید. ممکن است با این کار خرابی ناشی از جابجایی یخچال شما برطرف شد.

اگر حتی پس از ۲۴ ساعت استراحت باز هم یخچال‌تان با مشکلات مختلفی رو به رو بود، بهتر است دست نگه دارید و آن را از برق بکشید. پیشنهاد می‌کنیم هر چه سریع‌تر با نمایندگی تعمیر یخچال تماس بگیرید و درخواست تکنسین کنید.

برای درخواست تکنسین در تهران، مشهد و کرج با شماره‌های زیر تماس بگیرید و از ضمانت نامه ۶ ماهه بهره مند شوید!

تماس با تعمیراتو 24

راهنمای گام به گام جابجایی یخچال

حال که متوجه شدیم یخچال بعد از چند ساعت جابه جایی باید به برق زده شود؟ ، بهتر است مراحل گام به گام جابجایی یخچال را هم یاد بگیریم.

جابجایی یخچال و اسباب کشی، کار بسیار استرس زایی است؛ زیرا هر آن امکان آسیب به یخچال و خراب شدنش وجود دارد. در ادامه یک راهنمای گام به گام مفید برای جابجایی یخچال آماده کرده ایم.

۱- آماده سازی

در ابتدا، باید با خالی کردن یخچال تان از هرگونه مواد غذایی شروع کنید. مواد غذایی را باید در مکانی خنک قرار دهید تا فاسد نشوند و یا تمام آن ها را قبل از نقل مکان، مصرف کنید.

تمام سطوح را با محلول جوش شیرین و آب گرم پاک کرده و فریزر را یخ زدایی کنید. هنگامی که دستگاه را تخلیه و یخ زدایی کردید، می‌توانید آن را از برق بکشید.  سیم برق را جمع کنید و آن را به پشت یخچال بچسبانید. همچنین اجازه دهید درب یخچال باز بماند تا بوی بد یخچال خارج شود.

۲- جابجایی

اگر قصد دارید خودتان یخچال را جابجایی کنید، به حداقل یک نفر دیگر و تجهیزات مخصوص جابجایی، احتیاج خواهید داشت. توجه کنید که یخچال بسیار سنگین است، بنابراین خوب است از افراد حرفه ای کمک بگیرید.

درب یخچال را با استفاده از نوار یا طناب ببندید، همچنین خوب است دستگاه را در لای پلاستیک حبابی و یا پتو بپیچید تا از ضربات حین جابجایی، جلوگیری شود. همانطور که گفته شد، یخچال باید به صورت ایستاده قرار بگیرد؛ با این حال ممکن است همیشه مقدور نباشد.

جابجایی یخچال

۳- انتقال و روشن کردن یخچال بعد از جابجایی

هنگامی که یخچال تان به سلامت به آشپرخانه جدیدتان منتقل شد، قبل این که آن را روشن کنید، باید کمی به آن استراحت دهید. اگر یخچال تان را عمودی جابجا کردید، می‌توانید آن را بدون معطلی به برق بزنید، اما توصیه می‌شود بین ۲ تا ۳ ساعت به آن اجازه استراحت دهید.

بعد از گذشت ۲ تا ۳ ساعت، می‌توانید یخچال خود را به برق بزنید. اطمینان حاصل کنید که تروموستات به درستی تنظیم شده است، اما سریعا اقدام به پر کردن یخچال نکنید. اجازه دهید یخچال تان کمی خنک شود و دمای آن به سطح ایمن برسد. این فرآیند ممکن است تا ۱۲ ساعت طول بکشد.

چگونه به بهترین شکل یخچال خود را جابجا کنیم؟

اگر یخچال را خیلی زود روشن کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر یخچال خود را خیلی زود به برق وصل کنید، فشار زیادی به کمپرسور وارد می شود و به آن آسیب می رساند. این اتفاق بلافاصله نمی‌افتد اما پس از مدتی متوجه خواهید شد که یخچال تان مانند قدیم کار نمی‌کند. در این مواقع به احتمال زیاد مجبور به تعویض کمپرسور یخچال تان خواهید شد. برای این کار نیاز به کمک افراد متخصص، مثل تکنسین های مجرب یخچال تعمیراتو۲۴ دارید.

لطفا توصیه های این مقاله را جدی بگیرید و قبل از وصل کردن یخچال به برق، به آن کمی زمان استراحت بدهید.

نکته آخر

 • یخچال را به صورت افقی حمل نکنید. برای حفظ کارکرد اجزای داخلی، یخچال ها باید همیشه عمودی بایستند.
 • درب یخچال را برای مدت طولانی، کاملاً بسته نگذارید. در را با استفاده از یک نوار یا یک تکه مقوا، کمی باز نگه دارید. این مر از تجمع بوهای بد، جلوگیری می‌کند.
 • یخچال را وقتی کثیف است، جابجا نکنید.
 • چند ساعت قبل از جابجایی، یخچال را خاموش و جدا کنید.
 • قبل از جابجایی، تمام قفسه های یخچال را بردارید و یا آن ها را محکم کنید. قفسه های شیشه ای یخچال را بیرون بیاورید و آن ها را داخل روزنامه یا پلاستیک حبابی بپیچانید. پس از مهر و موم کردن، می‌توانید دوباره آن ها را داخل یخچال قرار دهید.
 • جابجایی یخچال، امری بسیار حساس است و مانند دیگر لوازم خانگی نیست. افراد حرفه ای به خوبی از نحوه حمل و نقل یخچال آگاه هستند، بنابراین بهتر است از آن ها کمک بگیرید.

بعد از جابجایی یخچال چند ساعت بعد به برق بزنیم؟ 

همانطور که می‌دانید لوازمی همچون یخچال به عنوان حساس‌ترین وسیله‌های برقی در زمان جابجایی به حساب می‌آیند، چرا که دارای قیمت بالایی می‌باشند و در صورتی که کوچک‌ ترین ضربه‌ای به آن وارد شود، خرابی زیادی صورت می‌گیرد.

 • بهترین و مناسب‌ترین حالت برای روشن کردن یخچال بعد از جابجایی به نحوه حمل‌ و نقل آن بستگی دارد.
 • در صورتی‌ که یخچال‌ فریزر را به‌صورت عمودی که البته به‌عنوان بهترین حالت نیز تلقی می‌شود، جا به‌ جا کنید، این امکان فراهم است تا بلافاصله پس از انجام جابه‌جایی آن را به پریز برق متصل کنید.
 •  پیشنهاد می‌دهیم که برای احتیاط حداقل اجازه دهید که دو الی سه ساعت بگذرد و سپس یخچال را به برق وصل کنید.
 • درصورتی‌که یخچال را به‌صورت افقی جابه‌جا کرده‌اید، لازم است که چندین ساعت بگذرد و سپس آن را به برق متصل کنید.  البته بهتر است که دستگاه را به حالت عمودی قرار دهید.
 •  این نکته را فراموش نکنید باتوجه‌به مدت زمانی که دستگاه به حالت افقی یا پهلو قرار دارد، معادل همان زمان باید به‌صورت عمودی دستگاه را قرار دهید و سپس به برق متصل کنید.
 •  به طور مثال اگر یخچال شما یک ساعت به حالت افقی قرار گرفته است، پس از آن باید یک ساعت به‌صورت عمودی آن را قرار دهید.
بعد از جابجایی یخچال چند ساعت بعد به برق بزنیم
بعد از جابجایی یخچال چند ساعت بعد به برق بزنیم

تعمیر یخچال سامسونگ در تهران

نکات مهم در حمل و انتقال یخچال

یک سری نکات مهم و حائز اهمیت در رابطه‌ با جابه‌جایی یخچال وجود دارد که قصد داریم آن‌ها را به طور کامل بیان کنیم.

 • پیش از آنکه یخچال را از برق بکشید، تمام مواد غذایی موجود در آن را از یخچال خارج کنید. بهتر است که حداقل چند ساعت قبل از حمل‌ونقل و جابه‌جایی یخچال برای خاموش‌کردن آن اقدام کنید.
 • باتوجه‌به اینکه طبقات قرار داده شده در داخل یخچال معمولاً از جنس شیشه هستند و این احتمال وجود دارد که در برابر ضربه مقاومت نکنند و بشکنند.
 •  پیشنهاد می‌دهیم که حتماً طبقات آن را از یخچال خارج کنید و با استفاده از نایلون حباب‌دار آن را بپوشانید.
 • در نهایت نیز پیشنهاد می‌دهیم که درب یخچال را با استفاده از چسب پهن بچسبانید و سپس کل بدنه آن را با نایلون حباب‌دار پلاستیکی بپوشانید.
 • نایلون حباب‌دار این قابلیت را دارد تا از واردشدن هرگونه ضربه و خط‌وخش روی بدنه جلوگیری کند. اگر یخچال شما دارای فریزر جدا است، می‌توانید همین کار را برای فریزر نیز انجام دهید.
 • البته به این موضوع توجه داشته باشید که درب یخچال نباید مدت‌زمان زیادی بسته باشد، چرا که ممکن است داخل یخچال بوی بدی بگیرد.
 • چنانچه یخچال شما دارای مخزن آب و یخ است، حتماً قبل از جابه‌جایی آن را جدا کنید. بهتر است برای درنظرگرفتن شرایط ایمنی دستگاه حداقل ۲ الی ۳ ساعت اجازه دهید و سپس برای روشن‌ کردن آن اقدام کنید. پس از متصل‌کردن دستگاه به برق نیز نباید سریعاً داخل آن را پر کنید.

طریقه حمل یخچال در راه‌ پله

برای حمل یخچال در راه‌ پله می‌توانید از یک وسیله باربری مناسب استفاده نمایید. یک سری وسایل وجود که به دسته راه‌پله متصل خواهند شد و به‌عنوان بهترین و مناسب‌ترین تجهیزاتی به شمار می‌آید که جهت حمل‌ونقل وسایل سنگین از جمله یخچال از آن استفاده می‌کنند.

 • متحرک‌ها این قابلیت را دارند تا بالابردن یخچال در راه‌ پله آپارتمان‌ها را به میزان بسیار زیادی تسهیل دهند.
 • علاوه بر این مورد جهت پایین آوردن و حمل یخچال به‌صورت افقی نیز فوق‌العاده مناسب هستند.
 • فراموش نکنید که باید یخچال را به‌صورت عمودی در راه‌ پله حمل کنید. این کار برای جلوگیری از جابه‌جاشدن گاز مبرد صورت می‌گیرد. علاوه بر این مورد در بسیاری از مواقع نیز دیده شده که دستگاه‌های یخ‌ساز و منبع آب دچار مشکل می‌شوند.
 • توجه داشته باشید که پیش از حمل یخچال آن را خالی کنید، قفسه‌ها را بردارید و سیم برق یخچال را به‌صورت درست و اصولی ببندید.
طریقه حمل یخچال در راه پله

علت صدای یخچال بعد از جابه‌جایی

پس از جابه‌جایی یخچال ممکن است صداهای زیادی از دستگاه بشنوید که باید برای رفع آن اقدامات لازم صورت بگیرد. در غیر این صورت مشکلات بیشتری برای آن به وجود می‌آید.

 • در برخی مواقع ممکن است پس از قرار دادن یخچال در محل مشخص شده و روشن‌ کردن آن متوجه صدای زیاد دستگاه شوید که ممکن است به دلیل تراز نبودن آن صورت بگیرد. این مورد در نحوه کارکرد برخی اجزا مانند کمپرسور که مایع مبرد را به داخل لوله‌ها انتقال می‌دهد مؤثر است و باعث صدای بلند یخچال می‌شود.
 • معمولاً موتور یخچال دارای محافظ است و با استفاده از یک سری بست به بدنه یخچال پیچ خواهد شد. اگر در زمان جابه‌جایی دقت کافی برای آن صورت نگیرد، قطعاً با خرابی و صدای بلند یخچال روبرو خواهید شد که باید برای برطرف‌کردن آن اقدام کنید. با این حال، صدای یخچال می‌تواند ناشی از عوامل دیگری باشد؛ سایر علل سروصدای یخچال را می‌توانید در مقاله لینک شده مطالعه کنید.

سخن پایانی

همان‌طور که ملاحظه کردید در این مطلب از سایت تعمیراتو۲۴ به توضیح این موضوع پرداختیم که بعد از جابجایی یخچال چند ساعت بعد به برق بزنیم و در پایان باز هم باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که باید تمامی نکات نام‌ برده شده را به‌صورت دقیق و اصولی رعایت کنید. در غیر این صورت با مشکلات متعدد و گوناگونی روبرو خواهید شد. روشن‌کردن یخچال بعد از جابه‌جایی دارای قوانین خاص خود است که از تمامی آن‌ها برای شما نام بردیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شش =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری