جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت صدای یخچال هاردستون  |راه حل رفع سروصدا
۲۴ آبان ۱۴۰۱

علت صدای یخچال هاردستون  |راه حل رفع سروصدا

همه یخچال ها و سروصدا می کنند، حتی یخچال هاردستون شما. اما وقتی صداهای نا آشنا یا آزاردهنده را از یخچال تان می شنوید، احتمالا مشکلی در حال رخ دادن است. با ما همراه باشید تا علت و راه حل رفع صدای یخچال هاردستون را شرح دهیم.

علت صدای یخچال هاردستون  

اگر علاوه بر صداهای عجیب و بلند، یخچال شما با مشکلات دیگری مثل سرد نشدن، کار نکردن یخ ساز، گرمای زیاد از زیر دستگاه و … رو به رو است، عاقلانه است که برای تعمیر یخچال هاردستون تان اقدام کنید.

اما اگر بتوانید بفهمید که صدا از کدام قسمت یخچال می آید و هر چند وقت یک بار رخ می دهد، شاید خودتان علت آن را بفهمید. طبق گفته های کارشناسان تعمیراتو۲۴، برخی از رایج ترین علل صدای یخچال هاردستون را آورده ایم.

سروصدای زیاد یخچال

صدای چیک چیک در پایین دستگاه

اگر در ته یخچال صدای چیک چیک می شنوید، احتمالا صدای چکیدن آب در سینی تخلیه است. این صدا کاملا طبیعی است، اما اگر شما را آزار می دهد می توانید آن را در جای خود محکم کنید.

شنیدن صدا از پشت یخچال

اگر صداهای بلندی را از پشت دستگاه  می شوید، علت این صدای یخچال هاردستون تان احتمالا فن کندانسور یا کمپرسور است. اگر تشخیص می دهید که این صدا از فن کندانسور است، احتمالا به علت تجمع گرد و غبار و زباله ها بین پره ها است. شما می توانید با یک مسواک نرم، پره های آن را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: علت صدای شدید یخچال و فریزر چیست؟

شنیدن صدا از داخل یخچال

صدایی که از داخل یخچال می شنوید، تق تق یا جیر جیر مانند است؟ احتمالا این صدا مربوط به فن گردش هوایی است که هوای سرد را از بخش های مختلف فریزر و یخچال عبور می دهد. این فن گردش درست در پشت پانل دسترسی پشت یخچال قرار دارد.

موتور فن یخچال ها، به روش های مختلفی ممکن است از کار بیافتند، مثلا گیر کردن اشیاء خارجی و … . تنها راه حل این مشکل، تعویض فن پر سروصدای یخچال تان است.

صدای جیغ یا جیک جیک

یخچال هاردستون شما نباید صدایی جیغ مانند بدهد یا طوری باشد که انگار یک پرنده کوچک داخل آن گیر کرده است. اگر این صداها را از یخچال تان می شنوید، ممکن است به این معنی باشد که فن اوپراتور آن خراب است.

اگر فن یخچال تان مشکل داشته باشد، فریزر به مقدار لازم خنک نمی شود. با برداشتن محتویات فریزر و دسترسی به پنل داخلی، در پشت فریزر می توان به فن اوپراتور رسید.

برای باز کردن آن به یک پیچ گوشتی نیاز دارید. پره های آن را بچرخانید تا مطمئن شوید به خوبی می چرخد. سیم ها و تمامی اجزای آن را نیز از نظر پارگی، سایش و خرابی برسی کنید.

مشکلات دیگر یخچال هاردستون تان را حل کنید! علت یخ زدن داخل یخچال هاردستون چیست؟

صدای وزوز و نویز از یخچال

شنیدن صدای وزوز با نویز آرام، نشانه کارکرد طبیعی دستگاه است. این صدا غالبا از سمت کمپرسور شنیده می شود و هنگام اتومات کردن این صدا شنیده می شود. صدای وزوز اگر از حد نرمال خود فراتر رود، نشان دهنده مشکل داخلی است و باید توسط تکنسین برسی شود.

علاوه بر این، صدای نویز می تواند به دلیل کثیفی کمپرسور باشد. کویل های کمپسور که پشت یخچال قرار دارند، گرما را خارج می کنند؛ اما با این کار در گذر زمان، روی آن ها گرد و غبار جمع می شود. در نتیجه آن ها باید فشار بیشتری را تحمل کنند تا گرما را خارج کنند. این کار باعث شنیدن صداهای بلندتر می شود. تمیز کردن کویل های کندانسور می تواند به سرعت این مشکل را حل کند.

صدای تق تق

علت شنیدن صدای تق تق از یخچال هاردستون  ، احتمالا ناشی از خرابی کندانسور، خرابی کمپرسور و یا عدم کارکرد صحیح فن است. اگر فن خیلی داغ باشد یا به سختی کار کند، شما این صدا را می شنوید.

غالبا شنیدن صدای تق تق، اصلا نشانه خوبی نیست. در صورتی که به صورت مداوم این صداها را می شنوید، یخچال را خاموش کنید و سریعا با تکنسین تعمیر یخچال هاردستون تماس بگیرید.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی تعمیراتو24

صدای کلیک کلیک

صدای کلیک کلیک، می تواند به این معنی باشد که شیر ورودی آب شل است یا به منبع آب وصل نیست. اگر به تازگی یخچال را جابجا کرده اید، اتصال ناصحیح باعث این صدا و کار نکردن یخ ساز می شود.

صدای برخورد یا خراشیده شدن

اگر چنین صداهایی را می شنوید، احتمالا یک مشکلی در یکی از دو فن یخچال به وجود آمده است. یکی از این دو، فن کندانسور است که در پایین یخچال قرار دارد و دیگری، فن اوپراتور در قسمت فریزر است. ابتدا مشخص کنید که صدا از کدام ناحیه می آید و برای عیب یابی، برق را قطع کنید.

 • اگر به نظر می رسد صدا از فن کندانسور می آید، پانل دسترسی عقبی را بردارید و هر چیز که ممکن است پره های فن را مسدود کند، برسی نمایید. اگر پره ها آسیب دیده باشند، باید تعویض شوند. همچنین پیشنهاد می کنیم کویل ها را تمیز کنید تا عملکرد یخچال تان بهبود پیدا کند.
 • اگر صدا از داخل فریزر می آید، درپوش فن اوپراتور که در داخل فریزر است بردارید. هر زباله یا مانعی که باعث گیر کردن پره ها می شود را بردارید. اگر قطعه ای شکسته است، باید آن را تعویض کنید.

ارورهای یخچال هاردستون تان را با این مقاله پاک کنید! نحوه ریست یخچال هاردستون

شنیدن صدای نویز بلند، ممکن است خطرناک باشد.

کمپرسورها به عنوان بخشی از عملکرد عادی خود، صداهای وزوز و نویز مانندی را تولید می کند. اما در نظر داشته باشید اگر این صدا بلند و بلندتر شود، تا جایی که بتوانید از اتاق های دیگر هم صدای آن را بشنوید، مسئله ای نگران کننده است.

در سریع ترین زمان با یک تکنسین مجرب تماس بگیرید تا آسیب های جدی به کمپرسور وارد نشود. در این صورت، باید هزینه زیادی را برای تعویض کمپرسور صرف کنید.

تعمیر صدای زیاد یخچال هاردستون

هیچ صدایی از یخچال تان نمی شنوید؟

علت نشنیدن صدای یخچال هاردستون چیست؟ نشنیدن صدا از یخچال طبیعی است. ممکن است یخچال تان خیلی بی صدا باشد. اگر یخچال شما به اندازه نویز ملایم هم صدا ایجاد نمی کند، ممکن است نشانه ای از آسیب به کمپرسورتان باشد و بر تنظیمات دمایی تاثیر بگذارد.

برای عیب یابی، یخچال را از برق بکشید و دوباره آن را به برق وصل کنید. اگر مجددا به صورت معمول شروع به کار نکرد، با تعمیرکار تماس بگیرید.

3 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید یخچال ما زمانی که موتور خاموش میشود صدایی مثل دبه که فرورفتگی دارد وداخلش باد میگیری وخیلی بلند تاقه میدهداین طوری صدا میدهد ممنون میشوم علت رابگید

  1. سلام وقت بخیر
   این صدا به دلیل گردش گاز داخل لوله های بدنه میباشد ، که باعث گرم شدن بدنه و فوم موجود در بدنه یخچال میشود ، هنگامی که موتور کار نمیکند و چرخ گار متوقف میشود ، فوم و لاک های داخل بدنه سرد میشوند که در این حالت صدا از داخل بدنه ایجاد میشود .
   راهکار حذف لوله کای داخل بدنه هست و جایگزین کردن کندانسور ضمیمه در پشت یخچال

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پانزده =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری