جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علت کپک زدن مواد غذایی در یخچال
۱۹ شهریور ۱۴۰۱

علت کپک زدن مواد غذایی در یخچال چیست؟

احتمالا همه ی ما حداقل برای یک بار هم که شده، کپک زدگی مواد غذایی، مثل میوه، نان، سبزیجات و… را از نزدیک دیده ایم. هرجایی که رطوبت داشته باشد احتمال ایجاد شدن کپک نیز وجود دارد. زیرا داخل این وسایل بیشتر وقت ها مرطوب است. البته کپک در یخچال با کپک های مواد غذایی قدری متفاوت است. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که علت کپک زدن مواد غذایی در یخچال چیست؟ و چگونه می توان از کپک زدن مواد غذایی درون یخچال جلوگیری کرد ! آیا این کپک ها خطرناک هستند! خب پس اگر یافتن پاسخ این سوال ها برایتان اهمیت دارد، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چرا کپک در یخچال ایجاد می شود؟

به طور معمول اگر مواد غذایی در فضای اتاق قرار بگیرند، به سرعت فاسد می شوند و شروع به کپک زدن می کنند، اما از آن جایی که دمای درون یخچال و فریزر بسیار پایین تر از دمای اتاق است، در نتیجه رشد باکتری را کنترل می کند و این اتفاق بسیار دیرتر می افتد. اما توجه داشته باشید، در صورتی که مواد غذایی را به درستی در یخچال قرار دهید و یک سری موارد را رعایت کنید، می توانید از ایجاد کپک در مواد غذایی جلوگیری کنید. ما در ادامه درمورد علت کپک زدن مواد غذایی در یخچال به طور مفصل می پردازیم.

کپک چیست ؟

شایع ترین علت فساد مواد غذایی، کپک زدن می باشد. کپک ها در واقع قارچ های میکروسکوپی هستندکه در مواد غذایی ( مواد گیاهی یا حیوانی ) دیده می شوند. بیش از  ۳۰۰۰۰۰ یا بیشتر، گونه قارچ وجود دارد.کپک ها بر خلاف باکتری ها از سلول های زیادی تشکیل شدند،که گاهی با چشم غیر مسلح نیز دیده می شوند.

نحوه ی پخش و تکثیر کپک به چه صورت می باشد ؟

خلاصه این بخش از مقاله را در این پادکست بشنوید!

کپک می تواند در اثر تماس مستقیم و یا از طریق هوا پخش شود. از آنجایی که در یخچال گردش هوا وجود دارد، همچنین به یاد داشته باشید که داخل یخچال تاریک می باشد، و تاریکی هم یکی دیگر از چیز هایی می باشد که کپک ها آن را دوست دارند.

بیشتر بدانید: عیب یابی یخچال ساید بای ساید سامسونگ

در چه دمایی کپک ها توانایی رشد و تکیر ندارند ؟

همان طور که گفته شد،بهترین مکان برای رشد قارچ ها و کپک ها جاهای گرم و مرطوب می باشد، اما کپک ها در دمای بالاتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت ( ۳۸ درجه سانتی گراد ) و دمای پایین تر از ۴۰ درجه فارنهایت ( ۴ درجه سانتی گراد ) فعالیت ندارند.

هشدار: کپک ها معمولا به رنگ خاکستری، سفید و یا زرد می باشند، و یک بافت کرکی و پودری دارند.همچنین اگر ماده ی مورد نظر به صورت مایع باشد، کپک می تواند به رنگ سبز و یا سیاه رشد کند، و بافت آن به صورت لزج و فازی می باشد.

 

کپک های معروفی که در مواد غذایی یافت می شوند کدامند ؟

در مرغ و گوشت کپک ها بیشتر پیدا می شوند. این کپک ها عبارتند از :

Alternaria , Aspergillus , Cladosporium , Botrytis , Penicillium , Fusarium , Geotrichum , Monilia , Geotrichum , Manoscus , Mucor , Mortierella

البته این نوع از کپک ها علاوه بر مرغ و گوشت در بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز یافت می شوند. به عنوان مثال مایکوتوکسین ها نوعی کپک می باشند، که در محصولات دانه ای و مغز ها یافت می شوند.

به عنوان مثال در مواد غذایی همچون کرفس، انگور، سیب و… وجود دارند.

علت کپک زدن فضای داخل یخچال چیست ؟

مهم ترین علت رشد کپک بر روی دیواره ها و فضای داخل یخچال، رطوبت بالا، و نشت آب می باشد. این مسئله می تواند بخاطر نشت لوله های انتقال آب در یخچال اتفاق بیوفتند و همین امر باعث ایجاد کپک شود. همچنین گردش هوای درون یخچال ( فن یخچال )، باز و بسته شدن های متوالی درب یخچال, نیز از جمله مواردی هستند که باعث  انتشار و تکثیر کپک ها می شوند. بنابراین با استفاده از ظروف درب دار پلاستیکی تا حد بسیار زیادی می توانید از ایجاد کپک جلوگیری کنید. در صورتی که به نظر می رسد درب یخچال شما ایراد پیدا کرده است حتما با یک تکنسین با تجربه تعمبر یخچال مشورت کنید.

آیا کپک مواد غذایی خطرناک می باشد ؟

کپک مواد غذایی به طور کلی و مستقیما باعث مرگ و میر افراد نمی شود، اما برخی از کپک ها می توانند باعث  مشکلات تنفسی، مسمومیت شدید وغیره شوند. اما باید توجه داشته باشید که برخی از کپک ها تولید سم می کنند و باعث ایجاد سرطان می شوند. بهترین مکان برای رشد کپک ها، محیط های گرم و مرطوب می باشد. کپک ها معمولا به صورت یک لایه ی مخملی و یا به صورت ژله ای هستند. بنابراین اگر یخچال شما دارای افت سرما است و محیط داخل یخچال گرم است، پس احتمال ایجاد کپک وجود دارد. همچنین همانطور که می دانید، وجود کپک برای سلامتی بسیار مضر می باشد. می تواند برای آن ها مشکلات بسیار زیاد و خطرناکی را ایجاد کند.

اگر نسبت به علت کپک زدن مواد غذایی در یخچال بی توجه باشید، علاوه براینکه سلامتی شما به خطر می اندازد، می تواند باعث بوی بد داخل یخچال شما نیز شود. در نتیجه در این صورت باید اقدامات لازم برای جلوگیری از رشد کپک در داخل یخچال انجام شود.

چگونه مواد غذایی در یخچال کپک می زنند ؟

هنگامی که یخچال برای مدتی خاموش باشد و یا این که مثلا بیش از دو ساعت برق قطع شده باشد، و یا این که اگر یخچال به طور منظم تمیز نشود، می تواند مواد غذایی درون یخچال فاسد شوند و ایجاد کپک کنند و همچنین ممکن است که در طبقات یخچال نیز کپک ایجاد شود زیرا همانطور که می دانید، کپک عاشق فضا های گرم و مرطوب و همچنین تاریک می باشد. در نتیجه کپک مواد غذایی، بوی بدی داخل یخچال ایجاد می شود. 

مواد غذایی حساس به کپک که در یخچال نگهداری می شوند

خلاصه این بخش را در این پادکست بشنوید!

موادی که ما در یخچال خود قرار می‌دهیم عمر مفیدی دارند که پس از گذراندن این عمر، شروع به کپک زدن می‌کنند.

(طول عمر همه این مواد در صورتی که هیچ روکش و محافظی نداشته باشند، محاسبه شده است).

 • طول عمر مفید نان ۴ تا ۱۲ روز

 • طول عمر مفید شکلات ۴ تا ۷ روز
 • طول عمر مفید ذرت ۴ تا ۹ روز
 • طول عمر مفید خیارشور ۳ تا ۸ روز
 • طول عمر مفید تخم مرغ ۳ تا ۵ هفته
 • طول عمر مفید میوه جات ۳ تا ۹ روز
 • طول عمر مفید رب گوجه فرنگی ۳ تا ۷ روز
 • طول عمر مفید گوشت ۳ تا ۵ روز
 • طول عمر مفید ۲ تا ۹ روز (پنیر بیشتر از ۵ روز)

راه های پیشگیری از ایجاد کپک در یخچال

مهم این است که به دنبال راهکار هایی باشید که از ایجاد کپک در یخچال جلوگیری کنید.

رسیدگی به مواد غذایی اولین و بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد کپک در یخچال می باشد.

مواد غذایی مانند نان، میوه ها و مربا ها  به سرعت دچار کپک می شوند.

 • برای پیشگیری از ایجاد کپک در نان ها باید اجازه دهید نان ها کاملا سرد شوند، سپس آن ها را روی هم بچینید.
 • برای نگهداری نان نیز بهتر است به جای کیسه پلاستیکی از پارچه های تمیز استفاده کنید که رطوبت نان را جذب کند.
 • برای پیشگیری از ایجاد کپک در میوه ها باید در جا میوه ای یخچال خود یک عدد اسفنج که خشک باشد را بگذارید تا رطوبت میوه ها را به خودش جذب نماید.
 • راهکار دیگری نیز وجود دارد که می توانید میوه را درون یک پارچه نخی مرطوب بپیچید.
 • برای جلوگیری از کپک زدن مربا، قبل از اینکه درب آن را ببندید یک قطعه آلومینیوم را روی سر شیشه بکشید و سپس درب آن را ببندید تا هوا نتواند وارد شیشه شود.

حتما بخوانبد: نحوه تشخیص نشتی گاز یخچال سامسونگ یا ال جی

نحوه از بین بردن کپک در یخچال

کپک بیشتر در بین واشر درب یخچال، و روی غذاهایی که مدت زیادی درون یخچال باقی مانده اند ایجاد می شود. که می تواند بخاطر هوای گرم داخل یخچال، رطوبت زیاد و نبود تهویه مناسب داخل یخچال باشد. برای تمیز کردن کپک در یخچال می توانید از سرکه یا آب اکسیژنه استفاده کنید. به این صورت که با یک دستمال یا یک تکه ابر و یا یک مسواک که دیگر استفاده نمی شود، درز ها و شکاف های که در لاستیک وجود دارد را تمیز کنید. برای اینکه یخچال تمیز بماند، بعد ریختن مواد غذایی باید بلافاصله یخچال را تمیز کنید تا دچارکپک زدگی نشود. برای تمیز ماندن یخچال نیز لازم است هر دو ماه یک بار یخچال را با سرکه تمیز کنید.

سخن پایانی

ما در این مطلب علت کپک زدن مواد غذایی در یخچال بیان کردیم و نکاتی را در این زمینه به شما گفتیم.

سعی کنید همیشه برای تمیز کردن یخچال خود برنامه ریزی کنید. زیرا تاثیر بسیار زیادی در سلامت شما و خانواده‌تان دارد.

اگر به بیماری‌های ناشی از کپک دچار شدید یا اگر به کپک حساسیت داشته و با آن تماس داشته اید،

سریعا خود را به بیمارستان برسانید تا وضعیت شما بررسی شود. اگر به نکات توجه داشته باشید، دیگر با کپک‌های مزاحم روبرو نخواهید شد.

 

چنانچه نیاز به مشاور درباره تعمیرات لوازم خانگی داشتید,میتوانید از طریق شماره ۰۹۱۲۸۷۵۷۹۶۸ تماس حاصل فرمایید.

ویا با پر کردن فرم درخواست تعمیرات لباسشویی، ما را از مشکل خود مطلع سازید.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری