جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
۴ مهر ۱۴۰۰

نحوه تشخیص نشتی گاز یخچال سامسونگ یا ال جی

یکی از مهمترین علت های خراب شدن یخچال؛ نشتی گاز یخچال است. رسیدگی نکردن به آن باعث کپک زدن مواد غذایی در یخچال می شود. برای همین باید سریعاً، این مشکل را برطرف کنید. پیش از انجام هر کاری اول مطمئن شوید که؛ ایراد یخچال از نشت گاز می باشد و قطعه دیگری خراب نشده است. سپس محل دقیق، گاز یخچال را باید پیدا کنید و جلوی آن را بگیرید. در این مورد فرقی چندانی ندارد که برند یخچال شما چیست بهتر است به صورت اصولی به برطرف کردن این مشکل برآیید. ما در این مقاله، تمام نکات مربوط به نشت گاز یخچال و نحوه تشخیص نشتی گاز یخچال را توضیح داده ایم.

 

کاربرد گاز یخچال چیست؟

 

پشت یخچال یکسری لوله هایی وجود دارند؛ که مهمترین عملکرد یخچال، یعنی سرد کردن مواد غذایی داخل یخچال توسط این لوله ها انجام می شود. گاز موجود در لوله ها این وظیفه مهم را بر عهده دارد.

این لوله‌ها محل زندگی گاز یخچال هستند که دمای داخل یخچال را پایین خواهد آورد و گرما را از مواد غذایی دور میکند. پس اگر دنبال محل نشت گاز یخچال خود می‌گردید؛ تنها لازم است یخچال را برگردانید و به پشت آن نگاه کنید. سپس به تعمیر نشتی گاز یخچال بپردازید.

 

چرا گاز یخچال خالی می شود؟

 

ضربه خوردن به یخچال: اثاث کشی های غیر اصولی، معمولاً در بسیاری از موارد باعث نشت گاز یخچال می شود. لوله های حاوی گاز یخچال در صورت ضربه خوردن، بسیار حساس هستند و آسیب می بیند و احتمال دارد لوله های گاز یخچال سوراخ شود.

 

برفک زدایی با روش غیر اصولی: برفک های موجود گاهاً افراد برای از بین بردن آن، دست به انجام هرکاری می زنند. برخی از افراد با استفاده چاقو یا وسیله چیز دیگر برفک یخچال را آب میکند. انجام این کار برای یخچال ضرر دارد. ممکن است یکی از لوله ها، آسیب دیده و گاز یخچال به بیرون نشکند.

 

عمر بالای یخچال: اگر از یخچال خود به مدت زیادی استفاده کرده اید، ممکن است دلیل نشتی یخچال به خاطر، نفوذ گاز لوله های فرسوده می باشد. لازم به ذکر است که لوله ها را هرچند وقت یکبار چک کنید؛ تا در صورت پوسیدگی، نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

 

کیفیت پایین لوله ها: یکی از مواردی که سبب خارج شدن گاز یخچال می شود، جنس لوله ها می باشد. هرچقدر این لوله ها، قوی تر و بهتر باشد، احتمال نفوذ گاز به بیرون کمتر خواهد بود. همچنین نشتی گاز اتفاق نخواهد افتاد.

 

 

 

 

نشانه های خالی شدن گاز یخچال چیست؟

 

  1. یکی از نشانه های مهم نشت گاز، دیدن برفک در یخچال می باشد.
  2. گاز یخچال بوی بدی دارد و در صورت نشت کردن آن، یخچال شما بوی بدی خواهد گرفت.
  3. از دیگر نشانه ها نشت گاز، کار کردن دائم کمپرسور و داغی زیاد لوله های پشت یخچال است.
  4. از مهمترین نشانه های نشتی گاز یخچال، تغییر نکردن دمای مواد غذایی است. اگر بعد از ساعت ها غذایی که درون یخچال گذاشته اید، دمای آن پایین نیامده بود؛ باید به دنبال نشت گاز یخچال بگردید.
  5. خنک نشدن مواد غذایی باعث می شود؛ که موتور بیشتر کار کند و مصرف برق بالایی داشته باشد. در صورت برطرف شدن این مشکل، سوختن موتور به ایرادهای یخچال اضافه کنید.

 

نحوه تشخیص نشتی گاز یخچال

 

اگر با وجود به نشانه های بالا، حس کردید که یخچال شما نشتی گاز دارد. باید محل دقیق این نشت را توسط موارد زیر بررسی کنید:

 

خروج مایعات از قسمتی از در لوله:

 

با استفاده از یک چراغ قوه، لوله های پشت یخچال را بررسی کنید. اگر در قسمتی از لوله ها مایعی را دیدید، آن را لمس کنید. چرب بودن آن، نشان دهنده محل نشتی گاز یخچال است.

 

با استفاده از آب و صابون:

 

با استفاده از آب و صابون می توانید، کمی کف بسازید و روی لوله ها بمانید. با چراغ قوه، قسمتی از لوله که حباب، تشکیل شده است را نگاه کنید. گاز یخچال در آن محل نشت میکند.

 

دستگاه مخصوص:

 

با برخورد دستگاه با گاز فریون، دستگاه از خود واکنش نشان می دهد؛ و صدا تولید خواهد کرد. دستگاه مخصوص را به لوله ها نزدیک کنید. اگر در قسمتی از لوله ها، دستگاه صدای بلندی از خود تولید کرد؛ به احتمال زیاد محل نشتی گاز در آنجا صورت گرفته است.

 

فلورسنت:

 

برای تشخیص محل نشتی گاز در این روش باید، لوله ها را با گاز پر کنید. فلورسنت نوعی رنگ است که با برخی مواد، ترکیب شده و رنگ آن تغییر می کند. رنگ فلورسنت را درون لوله ها ریخته و اجازه دهید کمی با گاز ترکیب شود. سپس با استفاده از یک لامپ uv لوله ها را خوب نگاه کنید. اگر در محلی رنگ سبز یا زرد دیدید، آنجا محل نشتی گاز یخچال خواهد بود.

 

مشعل هالید:

 

این مشعل همانند، فلورسنت با برخی مواد ترکیب شده و دچار تغییر رنگ می شود. مشعل را پس از روشن کردن نزدیک لوله ها قرار دهید. در صورت مشاهده کردن، رنگ سبز مشعل را خاموش کنید. نشتی گاز در محل قرار دارد.

 

 

کلام آخر، روش های جلوگیری از نشت گاز چیست؟

 

بعد از اینکه محل دقیق، نشت گاز را پیدا کردید. یخچال را از برق بکشید و قسمت، نشتی گاز را با درزگیر، اپوکسی کیپ کنید. سپس داخل لوله ها را با گاز یخچال به مقدار نیاز پر کنید. بعضی اوقات ممکن است محل نشت با درزگیر بسته نشود؛ و باید لوله را تعویض کرد. تشخیص این امر برعهده، تکنسین های با تجربه می باشد. انجام این کار توسط ،فرد عادی بسیار خطرناک خواهد بود. از این رو حتما با تعمیرکار باتجربه و متخصص تعمیر یخچال تماس بگیرید.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

مقالات مرتبط

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری