جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
آموزش تعمیر یخچالی که وزوز می ‌کند
۱۶ آذر ۱۴۰۱

نحوه تعمیر یخچالی که وزوز می ‌کند

چرا یخچال وزوز می کند؟ یخچال یکی از وسایلی است که دیگر ما بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم؛ به همین دلیل، شاید برای بسیاری صداهایی که یخچال شان تولید می کند، نگران کننده باشد. اگر دستگاه شما هم به تازگی شروع به ایجاد صداهایی مثل وزوز کردن کرده است، همینجا بمانید! ما به شما علت و روش تعمیر یخچالی که وزوز می کند چیست و چه زمانی باید نگران آن باشید.

چرا یخچال وزوز می کند؟

مانند بسیاری از دیگر لوازم خانگی ها، یخچال ها هم ممکن است هنگام استفاده با صداهایی چون وزوز، توجه شما را به خود جلب کنند. چیزی که باید بدانید این است که اکثر این صداها  کاملا عادی هستند؛ برای مثال، فن هایی که در یخچال ها به جریان دادن هوا مشغول هستند، می توانند صدای وزوز تولید کنند. با این حال، زمانی که بلندی این صداها به قدری باشد که شما را آزار بدهد، باید نگران وضعیت یخچال تان باشید.

اما چرا یخچال وزوز می کند؟ علت و روش تعمیر یخچالی که وزوز می کند چیست؟

چه زمانی باید نگران صدای وزوز کردن یخچال باشید؟

صدای وزوز می تواند برای کاربر آزاردهنده و نگران کننده باشد. صداها، آینه مشکلات داخلی یخچال شما هستند و ممکن است با خرابی اساسی رو به رو باشید.

بسته به علت وزوز یخچال که در ادامه به آن می پردازیم، ممکن است برخی از قطعات دستگاه معیوب شده و یا سوخته باشند. در موارد جزئی تر، روش تعمیر این وزوز یخچال تنها به تمیز کردن و یا تعمیرات ساده خلاصه می شود.

برای این که بفهمید روش تعمیر وزوز یخچال تان چیست، در اولین اقدام باید علت مشکل را ردیابی کنید. مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید تا بفهمید صدای وزوز یخچال تان از کجا نشأت می گیرد؟

صدای یخچال فریزرتان بیش از حد زیاد و بلند شده است؟ این مقاله را از دست ندهید: علت صدای شدید یخچال و فریزر چیست؟

علت شماره ۱ وزوز یخچال : سینی تخلیه (دیفراست)

 سینی تخلیه که با نام سینی دیفراست هم شناخته می شود، در قسمت پایینی یخچال شما قرار گرفته است. این سینی وظیفه جمع آوری قطرات آبی که از فرآیند دیفراست حاصل می شوند را دارد تا در مراحل بعدی تبخیر شوند.

اما چرا سینی تخلیه باعث ایجاد صدا می شود؟ خب، زمانی که این سینی در موقعیت نامناسبی قرار گرفته باشد، قطرات آب را جذب نکرده و ممکن است به علت نفوذ آب باعث خرابی دیگر قطعات شود. خوشبختانه روش تعمیر این مشکل یخچالی که وزوز می کند ، آسان است:

 1. موقعیت سینی تخلیه خود را شناسایی کنید. این سینی معمولا در قسمت پایینی یخچال قرار دارد؛ اگر موفق به پیدا کردن آن نشدید، دفترچه راهنمای یخچال خود را برسی کنید.
 2. با احتیاط سینی تخلیه را بردارید. اطلاعات لازم مربوط به این کار را می توانید در دفترچه راهنما پیدا کنید.
 3. مناطق اطراف سینی را برسی کنید؛ آیا آب به جای سینی بر روی زمین می ریزد؟
 4. سینی را برداشته و آب آن را خالی کنید.
 5. در انتها، با دقت آن را سرجایش بگذارید. اطمینان حاصل کنید که آب اضافی به خوبی به داخل سینی می ریزد.
 6. ۶- *اگر سینی تخلیه شل است و دائم جابجا می شود، از یک چسب برای ثابت کردن آن کمک بگیرید. همچنین در صورتی که متوجه سوراخی در سینی تخلیه شدید، باید آن را تعویض کنید.

همچنان یخچال وزوز می کند؟ اگر این کارها را انجام دادید و مشکل تان حل نشد، سراغ راه حل بعدی بروید.

سینی تخلیه یخچال

علت شماره ۲: موتور فن کندانسور

فن های کندانسور وظیفه خنک کردن یخچال را بر عهده دارند. و از آنجایی که با گرمای زیاد مقابله می کنند، بخش بسیار مهمی از یخچال هستند. همه یخچال ها فن کندانسور ندارند، چرا که این قطعه تنها در دستگاه های جدید تعبیه شده است.

در صورتی که موتور فن کندانسور خراب شده باشد، یخچال شما نیاز به تلاش بیشتری دارد که منجر به صدای وزوز می شود. این گرم شدن یخچال نه تنها آزاردهنده است، بلکه خطرناک هم می باشد.

برای تعمیر یخچالی که وزوز می کند چه کنیم؟ خب، در اولین گام دفترچه راهنمای یخچال را برسی کنید و ببینید آیا موتور فن کندانسور دارید یا خیر. اکثر آن ها در پنل پشتی دستگاه قرار دارند و ممکن است به دلیل کثیفی، صدای وزوز ایجاد کنند.

برای برسی موتور فن کندانسور یخچال مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. یخچال را از برق کشیده و چند دقیقه صبر کنید تا مقداری حرارت از آن خارج شود.
 2. درب پنل پشتی یخچال تان را بردارید.
 3. به کمک یک قلم مو، زباله ها و گرد غبار را از روی پره های فن کندانسور پاک کنید.
 4. یخچال خود را به برق بزنید و صداهای وزوز را چک کنید. اگر نشنیدید، مشکل را حل کردید؛ در غیر این صورت به سراغ راه حل بعدی بروید.
 5. ۵- *درصورتی که موتور فن کندانسور به نظر فرسوده می آید، باید آن را تعویض کنید. توصیه می کنیم برای تعمیر یخچال خود از تکنسین های حرفه ای تعمیراتو۲۴ کمک بگیرید.
نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی تعمیراتو24

علت شماره ۳: کویل های کندانسور

اکثر مدل یخچال ها، در قسمتی پشتی خود دارای کویل کندانسور هستند. هدف اصلی آن ها خنک کردن و متراکم کردن مبرد می باشد. یکی از علت های یخچالی که وزوز می کند ، معیوب شدن سیم پیچ های کندانسور است؛ با این اتفاق سیستم خنک سازی به درستی انجام نمی شود و کل عملکرد یخچال تحت تاثیر قرار می گیرد.

برای تعمیر کویل های یخچالی که وزوز می کند ، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یخچال خود را از برق بکشید.
 2. پنل پشتی یخچال را بردارید.
 3. از یک مسواک یا براش، برای تمیز کردن کویل های کندانسور استفاده کنید. همچنین برای تمیزی عمقی، پیشنهاد می کنیم از جاروبرقی کمک بگیرید.
 4. ۴- *در برخی موارد جدا کردن پنل پشتی دشوار است؛ اگر نمی توانید به تنهایی این کار را انجام دهید، با تکنسین تعمیر یخچال تماس بگیرید.
کویل کندانسور یخچال

علت شماره ۴: خرابی لاستیک دور درب

با گذشت زمان، لاستیک یا واشر دور درب یخچال شل یا کثیف می شود. اگر درزبندی یخچال تان آسیب ببیند، عملکرد دستگاه مختل شده و شما صداهای عجیبی می شنوید. خرابی لاستیک درب، ممکن است باعث نیم سوز شدن یا سوختن کامل کمپرسور شود. برای برسی لاستیک دور درب یخچال خود مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به لاستیک دور درب یخچال تان نگاهی بیاندازید؛ در صورت مشاهده کثیفی، آن ها را پاک کنید.
 2. اگر هر گونه ترک، سوراخ و یا پیچ خوردگی روی واشر مشاهده کردید، باید آن را تعویض کنید.

با کمی دقت و دانش فنی، می توانید خودتان به تنهایی واشر دور درب را تعویض کنید. این مقاله به شما بسیار کمک خواهد کرد: آموزش تعویض لاستیک یا نوار درب یخچال فریزر (مدل پیچی و پرسی)

علت شماره ۵: تایمر دیفراست

تایمر دیفراست وظیفه فعال کردن حالت دیفراست یا معمولی را دارد؛ در بسیاری از موارد، این قطعه می تواند باعث صداهای عجیب و غریب شود. زمانی که تایمر دیفراست خراب شود، ممکن است یخچال تان روی حالت سرماش گیر کند که باعث یخ زدگی می گردد. با گذشت زمان، یخچال شما نمی تواند به خوبی کار کند که صداهای وزوز و حتی تق تق ایجاد می کند. از طرفی، ممکن است عکس این موضوع پیش بیاید و یخچال اصلا روی حالت سرمایش نرود؛ این امر باعث خرابی مواد غذایی داخل یخچال می شود.

تایمر دیفراست خود را به روش زیر برسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید:

 1. جدا از صدای وزوز، به صدای اصطکاک نیز توجه کنید. مورد دوم اغلب نشانه ای از معیوب بودن تایمر دیفراست است.
 2. تایمر دیفراست خود را پیدا کنید. بسته به مدل یخچال شما ممکن است در قسمت بالایی یا پایینی دستگاه باشد.
 3. اگر مشکوک هستید که تایمر خراب است، باید آن را مطابق “آموزش گام به گام تعویض مجموعه کنترل دیفراست یخچال” تعویض کنید.

علت شماره ۶: کمپرسور

کمپرسور یخچال مهم ترین بخش یخچال است؛ زیرا مبرد را در چرخه تبرید به گردش در می آورد و باعث خنک شدن داخل می شود. کمپرسور معیوب می تواند باعث مشکل یخچال شما باشد. اگر حس می کنید کمپرسورتان خراب شده است، یخچال را از برق بکشید تا قبض برق تان بالا نرود.

علت و روش تعمیر کمپرسور یخچالی که وزوز می کند : اکثر کمپرسورها، صدای وزوز ملایمی تولید می کنند؛ با این حال، زمانی که کمپرسور به خوبی کار نکند، وزوز بلند شده و با صدای تق تق همراه می شود که اغلب نشانه بدی است.

قبل از هر چیزی توجه داشته باشید که در مورد کمپرسورها، باید کمک حرفه ای دریافت کنید. تعمیر خودسرانه کمپرسور می تواند باعث آسیب به دستگاه و حوادث ناگوار شود. تکنسین های مجموعه ما، قادر به تعمیر تمامی یخچال های سامسونگ، بوش، ال جی، دوو، پاکشوما، هاردستون، GE و… می باشند. برای درخواست تکنسین با هزینه ای منصفانه، با شماره ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ تماس بگیرید.

خرابی کمپرسور یخچال از علل وزوز دستگاه - تعمیراتو24

همچنان یخچال شما وزوز می کند؟

در دریافت کمک حرفه ای تردید نکنید؛ چرا که مشکل وزوز یخچال می تواند تبدیل به امری جدی شده و عملکرد یخچال شما را مختل کند. متخصصان زیادی هستند که در حل این مشکلات خبره می باشند. تکنسین های ما همیشه تلاش می کنند در سریع ترین زمان مشکل شما را حل کنند. برای دریافت خدمات سریع، با کیفیت و مقرون به صرفه تعمیر یخچال در تهران، با شماره تماس ۰۲۱۲۶۲۹۲۰۲۸ بگیرید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دو =

تعمیراتو 24

نماینده مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران، مشهد و کرج

ایمیل ما
تماس با ما
دفتر مرکزی

خیابون کارون شمالی پ 38

شمال تهران: ولیعصر نرسیده ب پارک وی کوچه افق پلاک 40

شرق تهران

نارمک خیابان طاهری خیابان ملایری پلاک 10

درخواست سرویسکار فوری