02126292028

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

چرا درب جاپودری ماشین ظرفشویی باز نمی شود؟

تعمیراتو24 – نماینده تعمیرات مجاز لوازم خانگی در تهران

ماشین های ظرفشویی مدرن، یکی از دستیاران ما در آشپزخانه هستند. آن ها به ما کمک می کنند که در زمان و انرژی، صرفه جویی کنیم و وقت خود را به کارهای مهم تر اختصاص بدهیم. با این حال، با همه این پیچیدگی ها، ممکن است خرابی جزئی به کوچکی درب جاپودری، به کلی در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کند. اگر شما هم به دنبال علت باز نشدن درب جاپودری ماشین ظرفشویی تان هستید، با ما باشید تا بفهمیم چرا درب جاپودری ماشین ظرفشویی باز نمی شود؟

چرا درب جاپودری ماشین ظرفشویی باز نمی شود؟

در این مقاله به برسی علت باز نشدن درب جاپودری ماشین ظرفشویی می پردازیم و به شما کمک می کنیم این مشکل را حل کنید.

این علل، به ترتیب از احتمالات پیش پا افتاده تا پیشرفته ادامه دارند. سعی کنید ابتدا احتمالات نخست را برسی کنید و سپس به سراغ موارد بعدی بروید.

چرا درب جاپودری ماشین ظرفشویی باز نمی شود؟

گیر کردن مواد شوینده

خشک شدن مواد شوینده، شایع ترین علت باز نشدن درب جاپودری ماشین ظرفشویی است. بدیهی است که جاپودری زمان زیادی را در تماس با مواد شوینده صرف می کند؛ اگر ماشین ظرفشویی در توزیع مواد داخل آن مشکل داشته باشد، باقی مواد شوینده می تواند خشک شود و عملکرد داخلی محفظه جاپودری را مختل کند.

اکثر ماشین ظرفشویی ها، به ویژه دستگاه های مدرن، آب را داخل جاپودری می پاشند تا تمامی شوینده های باقی مانده از بین برود. اگر ماشین ظرفشویی تان قدیمی است، به احتمال زیاد دلیل باز نشدن درب جاپودری ماشین ظرفشویی تان، گیر کردن و خشک شدن شوینده هاست.

راه حل:

خوشبختانه حل این مشکل بسیار آسان است. برای پاک کردن شوینده های خشک شده، کافیست یک پارچه ای که در آب داغ خیسانده شده است را بردارید و با آن باقی مانده مواد را پاک کنید.

خراب شدن فنر یا لولای درب جاپودری

درب جاپودری شما، حاوی یک فنر کوچک است که وظیفه کمک به باز شدن درب را دارد. اگر فنر خراب شود، نیروی خود برای باز کردن درب را از دست می دهد. گر لولای درب جاپودری هم بشکند یا خم شود، همین اتفاق می افتد.

راه حل: اگر متوجه شدید که فنر یا لولای جاپودری شکسته است، کافیست یک فنر یا لولای جدید نصب کنید.

خرابی ضامن درب

ضامن درب، همان قطعه ای است که درب جاپودری را تا زمان پخش مواد شوینده، بسته نگه می دارد. این امکان وجود دارد که ضامن خراب شود و یا حتی توسط مواد شوینده یا تکه های غذا مسدود شود.

ابتدا برسی کنید تا بفهمید آیا چیزی آن را مسدود کرده است؟ اگر متوجه مانعی شدید، آن را بردارید. اگر چنین نبود، ضامن درب را از نظر خمیدگی یا شکستگی برسی کنید.

قدیمی بودن قفل و یا شکننده بودن پلاستیک سازنده آن، می تواند تحت تاثیر تجمع مواد شوینده مانده، باعث شکستن آن شود. در این صورت، تنها راه باز نشدن درب جاپودری ماشین ظرفشویی تعویض آن است.

عیب یابی و تعمیر ظرفشویی ال جی

تغییر شکل درب دیسپنسر

این مورد، مشکل رایجی برای ماشین ظرفشویی های مدرن نیست، اما یک مسئله شناخته شده برای دستگاه های قدیمی تر می باشد. هنگامی که درب پلاستیکی پخش کننده در معرض دمای بسیار بالا قرار می گیرد، چه در طول شستشو و چه در هنگام خشک کردن، ممکن است کمی ذوب شود و تغییر شکل دهد.

بدیهی است که با تغییر شکل درب جاپودری، امکان قرار گرفتن در محلی که برای آن ساخته شده است، وجود ندارد؛ به همین دلیل ممکن است باعث شود درب در حالت باز یا بسته گیر کند. در هر صورت، این مورد باعث می شود کاملا عملکرد جاپودری مختل شود.

پلاستیکی که تغییر شکل داده باشد، هرگز نمی تواند به شکل اولش برگردد؛ بنابراین اگر این اتفاق علت باز نشدن درب جاپودری ماشین ظرفشویی شما بود، باید درب آن را عوض کنید.

اگر ماشین ظرفشویی تان قدیمی است، ممکن است در پیدا کردن قطعه مشابه کمی مشکل پیدا کنید.

خراب شدن تایمر

یکی از دیگر دلایل اینکه چرا درب جاپودری ماشین ظرفشویی باز نمی شود؟ خرابی تایمر می باشد. برخی ماشین ظرفشویی های قدیمی، از یک تایمر واقعی برای کنترل زمانی که ماشین ظرفشویی باید مواد شوینده را پخش کند، استفاده می کنند. زمانی که موقع توزیع مواد شوینده در ماشین ظرفشویی فرا رسد، تایمر اهرمی را فعال می کند که درب جاپودری را باز می کند. اگر این تایمر خراب شود، بدیهی است که درب جاپودری باز نمی شود.

اتصال بین اهرم و تایمر درب را برسی کنید و مطمئن شوید همه چیز همانطور که باید وصل است. اگر به نظر می رسد که هر کدام از این قطعات آسیب دیده اند، تایمر را عوض کنید.

آموزش گام به گام تعویض تایمر ماشین ظرفشویی + تصاویر مراحل

خرابی موتور Wax

موتور Wax، جزئی از ماشین ظرفشویی های جدیدتر است که برای آزاد کردن ضامن درب جاپودری استفاده می شود. همانطوری که شاید حدس بزنید، یک موتور Wax در واقع دارای کمی موم در داخل خود است. زمانی که موم گرم می شود، منبسط شده و موم در حال انسباط، موتور پیستونی را به حرکت در می آورد که قفل درب جاپودری را باز می کند.

موتور Wax به یک تایمر متصل است که مطمئن شود درب، همیشه در زمان مناسب باز می شود. اگر این موتور از کار بیافتد، درب اساسا هیچ وسیله ای برای باز کردن خود ندارد. ممکن است موتور Wax به خودی خود از کار بیافتد و یا به دلیل نقص تایمر کار نکند.

برای تشخیص این که آیا موتور Wax علت باز نشدن درب جاپودری ماشین ظرفشویی شماست، باید هم موتور و هم تایمر را تست کنید. برای تست موتور، به یک مولتی متر نیاز دارید تا ببینید آیا تداومی وجود دارد یا خیر. اگر چنین نبود، باید موتور را عوض کنید.

خرابی رها کننده

همانطور که پیش تر توضیح دادیم، ظرفشویی های جدید از موتور Wax برای باز کردن درب جاپودری استفاده می کنند. اما ماشین ظرفشویی های قدیمی تر، معمولا از بخشی به نام رها کننده برای انجام این کار بهره می برند.

اگر رها کننده جاپودری به درستی کار نمی کند، ممکن است خود به خود خراب شده باشد و یا تحت تاثیر اختلال تایمر، از کار افتاده باشد. مانند موتور Wax، می توانید با استفاده از یک مولتی متر، تداوم رها کننده را برسی کنید و در صورت نیاز، برای تعویض اقدام نمایید.

فراموش نکنید که رهاساز را از نظر هرگونه آسیب فیزیکی هم باید برسی کنید و در صورت شکستگی مشهود، آن را با یک قطعه جدید جایگزین نمایید.

مشکل تان پا برجاست؟

در این مقاله تلاش کردیم به سوال چرا درب جاپودری ماشین ظرفشویی باز نمی شود؟ پاسخ دهیم و تمامی راه حل ها را ارائه دهیم. اگر تمامی احتمالات را برسی کردید به نتیجه ای نرسیدید، زمان آن است که از یک تکنسین حرفه ای بهره ببرید.

تعمیرکاران ظرفشویی مجرب تعمیراتو۲۴، برای ارائه خدمات سریع، با کیفیت و مقرون به صرفه در تهران، آماده هستند. برای درخواست تکنسین، با شماره های زیر تماس بگیرید.

نمایندگی تعمیر ظرفشویی تعمیراتو24

دسته بندی ها

پربازدیدترین ها

نظرات

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

مطالب مرتبط